20 Փետրվար 2014 - 13:48 AMT
Թուրքական պորտալը մեղադրում է Ադրբեջանի ԱԳ և ՊՆ ղեկավարներին աղանդավոր նուրսիստների հետ կապերի համար
Թուրքական մամուլում և սոցցանցերում հրապարակումներ են հայտնվում, որտեղ Ադրբեջանի կառավարության անդամները մեղադրվում են Ֆեթուլլահ Գյուլենի ղեկավարած նուրսիստների կրոնական շարժման հետ կապեր ունենալու մեջ: Ինտերնետում հրապարակվել է նուրսիստների առաջնորդ Գյուլենի հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը Թուրքիայի Արդյունաբերողների ու գործարարների կոնֆեդերացիայի (TUSKON) ղեկավար, Ուգանդայում Թուրքիայի պատվո հյուպատոս Մուստաֆա Գյունեյի հետ, որտեղ խոսք է գնում ՆԳՆ ներքին զորքերի հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովին պաշտպանության նախարար նշանակելու մասին: Զրույցի ժամանակ Զաքիր Հասանովը բնութագրվում է «որպես ջամահաթին մոտ մարդ» և ասվում է, որ Գյուլենը շնորհավորական նամակ է հղել նրան նշանակման կապակցությամբ, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Այսօր՝ փետրվարի 20-ին, թուրքական «haber10» լրատվական պորտալը նմանատիպ նյութ է հրապարակել, որտեղ խոսք էր գնում արդեն այլ ադրբեջանցի նախարարի մասին: Ըստ պորտալի հաղորդագրության, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը նուրսիստների կրոնական հոսանքի տարածման համար պայմաններ ստեղծող գլխավոր անձանցից մեկն է: Ինչպես գրում է պորտալը, Գյուլենն ամրապնդում է իր դիրքերը Ադրբեջանի էներգետիկայում և ԱՄՆ ու Իսրայելի աջակցությամբ խոչընդոտներ է ստեղծում Թուրքիայի էներգետիկ շահերի իրականացման համար: Այդ նպատակով արդեն միլիոնավոր դոլարներ են ծախսվել:
Ընդ որում թուրքական պորտալը, փաստաթղթերի վրա հղումով, հաստատում է, որ Գյուլենի խումբն ԱՄՆ-ում լոբբիստական գործունեություն է վարում Ադրբեջանում Թուրքիայի էներգետիկ քաղաքականության դեմ: Փաստաթղթերը հրապարակվել էին kemallevent.wordpress.com բլոգում Գեզի պուրակում բողոքների շեմին:
Ինչպես գրում է կայքը, խորհրդաժողովում «աննորմալ իրավիճակ» էր ստեղծվել, քանի որ հովանավորը Ֆեթուլլահ Գյուլենի Turkuaz Conucil կազմակերպությունն է, իսկ ամերիկացի մասնակիցներին վճարվել է 1,5 մլն դոլար: Խորհրդաժողովում քննարկվել են Ադրբեջանում Թուրքիայի էներգետիկ շահերի դեմ ուղղված հարցեր:
Հրապարակման մեջ ասվում է, որ նման միջոցառումների հետ միասին նուրսիստները իրենց ազդեցությունն են տարածում ադրբեջանական հանրության շրջանում, որը տարածվում է նաև Գյուլենի դպրոցների միջոցով: Ւսկ նուրսիստական «ջամահաթի» դիրքերի ամրապնդումն Ադրբեջանում իրականացվում է Բաքվի ու Թել Ավիվի հարաբերությունների ամրապնդմանը զուգահեռ: Նույնիսկ հիջաբ կրելու արգելքն Ադրբեջանում բխում է Իսրայել-ԱՄՆ-Գյուլեն դաշինքի շահերից:
Գյուլենի շարժումը, որն Ադրբեջանում հայտնի է նաև որպես «Նուրջուրլար» (նուրսիստներ), կրոնական կազմակերպություն է, որը մասնագետները համարում են «թուրքական կրոնական աղանդ», «ծայրահեղական կազմակերպություն», «պանթուրքիստական», ինչպես նաև «պանիսլամիստական» կամ «քրդական ծայրահեղական» կազմակերպություն: Կազմակերպությունը ստեղծվել է Թուրքիայում Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո ազգությամբ քուրդ, հայտնի աստվածաբան, Ղուրանի մեկնաբան, վահաբբիզմի հակառակորդ Սաիդ Նուրսիի կողմից: Այսօր նուրսիստների համայնքի համախառն կապիտալը հասնում է 80 մլրդ դոլարի:
Չնայած սահմանափակումներին, նուրսիստները շարունակում են վայելել Թուրքիայի պետական ու քաղաքական գործիչների գաղտնի հովանավորությունը: Ընդ որում, իշխանությունները, խրախուսելով նրանց լուսավորչական գործունեությունը Թուրքիայի սահմաններից դուրս, որտեղ «շարժումն» առաջ է տանում Անկարայի հովանու ներքո թրքական գերակայության ու իսլամական աշխարհի միավորման անհրաժեշտության գաղափարը, օգտակար համարեցին նուրսիստներին Թուրքիայի ռազմավարական խնդիրների տեսակետից:
Էրդողանի իշխանության գալուն պես նուրսիստների դիրքերը զգալիորեն ամրապնդվեցին: 90-ականներից սկսած Նուրչուլարի ներկայացուցիչները Թուրքիայի սահմաններից դուրս բացել են 500 պաշտոնապես գործող ու աշխարհիկ համարվող ուսումնական հաստատություն:

20 Февраль 2014 - 13:05 AMT
Турецкий портал обвиняет министров ИД и обороны Азербайджана в связях с экстремистской сектой нурсистов
В турецкой прессе и социальных сетях стали появляться публикации, обвиняющие министров азербайджанского правительства в связях с религиозным течением нурсистов, созданным и руководимым Фетхуллахом Гюленом. В интернете было опубликовано содержание телефонного разговора, состоявшегося между лидером нурсистов Фетхуллахом Гюленом и руководителем Конфедерации промышленников и предпринимателей Турции (TUSKON), почетным консулом Турции в Уганде Мустафой Гюнеем, в котором речь идет о назначении командующего Внутренними войсками МВД генерал-полковника Закира Гасанова министром обороны. В ходе беседы Закир Гасанов характеризуется как «близкий к джамаату человек» и говорится о поздравительном письме Гюлена по случаю его назначения, передает Haqqin.az.
Сегодня же, 20 февраля, турецкий новостной портал “haber10” опубликовал аналогичный материал, где говорилось уже о другом азербайжанском министре. Согласно сообщению портала, глава внешнеполитического ведомства Азербайджана Эльмар Мамедъяров – сторонник Фетхуллаха Гюлена и является одним из основных лиц, продвигающих и создающих условия для распространения религиозного течения нурсистов. Как пишет “haber10”, Ф.Гюлен укрепляет свои позиции в энергетическом секторе Азербайджана и при содействии США и Израиля создает препятствия для реализации энергетических интересов Турции. На эти цели уже потрачены миллионы долларов.
При этом турецкий портал ссылается на документы, подтверждающие лоббистскую деятельность в США группы Ф.Гюлена против энергетической политики Турции в Азербайджане, опубликованные в блоге kemallevent.wordpress.com накануне протестов в парке Гези.
Как пишет сайт, на конференции наблюдалась «анормальная ситуация», так как она была спонсирована организацией “Turkuaz Conucil” Фетхуллахом Гюленом, а американским участникам конференции было выплачено 1,5 млн. долларов. На конференции обсуждались вопросы, направленные против энергетических интересов Турции в Азербайджане.
В публикации говорится также и о том, что наряду с подобными мероприятиями осуществляется влияние нурсистов на азербайджанское общество, которое распространяется и через школы Ф.Гюлена. А укрепление позиций нурсистского «джамаата» в Азербайджане осуществлялось параллельно с укреплением отношений Баку и Тель-Авива. Даже запрещение хиджаба в Азербайджане отвечало интересам союза Израиль-США-Гюлен.
«Нурджулар» (нурчулар, нурсисты) – религиозная организация, которую специалисты называют «турецкой религиозной сектой», «экстремистской организацией», «пантюркистской», а также «панисламистской» или «курдским экстримом». Организация Нурчулар была создана в Турции вскоре после Первой мировой войны известным богословом, курдом по национальности, суннитом, комментатором Корана, противником ваххабизма Саидом Нурси (1876— 1960). Сегодня совокупный капитал общины нурсистов составляет более 80 млрд долларов. Есть основание предполагать искусственное вливание денежных средств в их развитие и причастность нурсистов к высокодоходным видам бизнеса. Денежные средства поступают как за счет пожертвований, так и от финансово-экономической деятельности принадлежащих ей различного рода фирм, банков, холдингов.
Несмотря на ограничения, нурсисты продолжают пользоваться негласным покровительством высоких государственных и политических деятелей Турецкой Республики. При этом власти, поощряя и направляя их просветительскую деятельность за пределами Турции, где «движение» реализует идею тюркского превосходства и необходимости объединения исламского мира под эгидой Анкары, признали нурсистов полезными с точки зрения реализации стратегических задач Турции и доктрины пантюркизма.
С приходом к власти правительства Р. Эрдогана позиции нурсистов значительно усилились. Всего с начала 90-х годов миссионеры Нурчулар развернули за пределами Турции деятельность более 500 официально считающихся светскими учебных заведений.