Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը հայտարարել է արտահերթ նախագահական ընտրությունների անցկացման մասին: Համապատասխան հայտարարությունը երկրի ղեկավարի պաշտոնական կայքում է:
Նախագահը նշել է, որ նախաձեռնում է վերադարձը 2004-ի նմուշի Սահմանադրությանը, ինչը նշանակում է լիազորությունների վերբաշխում նախագահից խորհրդարանին: Յանուկովիչը նաև կոչ է արել ազգային վստահության կառավարություն ձևավորել՝ չճշտելով, թե ով է լինելու նախարարների նոր կաբինետի կազմում: Յանուկովիչի հայտարարության մեջ ոչինչ չի ասվում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մասին, ինչը պահանջում էին ընդդիմության ներկայացուցիչներն ու Եվրամիությունը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ միավորված ուկրաինական ընդդիմությունը հավանություն է տվել իշխանությունների հետ համաձայնությանը, որով սահմանադրական բարեփոխում, կոալիցիոն կառավարության ստեղծում ու վաղաժամ ընտրություններ է նախատեսվում: Նման որոշում են կայացրել «Բատկիվշչինա», «Ուդառ» և «Ազատություն» կուսակցությունների անդամները: Ուկրաինայի ՆԳՆ ղեկավար Վիտալի Զախարչենկոն հայտնել է անկարգությունների հետևանքով 80 սպանվածների մասին: Ըստ նրա, իրավապահ մարմինները զենք են կիրառել, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Կիևում ծայրահեղականների ու միլիցիայի բախումների հետևանքով զոհերի քանակն արդեն հասել է 77, տեղեկացնում է Ուկրաինայի առողջապահության նախարարությունը: Բուժօգնության համար դիմել է մոտ 600 ցուցարար, կեսից ավելին հոսպիտալացվել է:
Չնայած, որ Գերմանիայի, Ֆրանսիայի ու Լեհաստանի ԱԳ նախարարների բանակցություններն Ուկրաինայի իշխանությունների ու ընդդիմության հետ ավարտված չեն, Եվրամիությունը որոշել է Ուկրաինայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանել: Դրանք ներառում են վիզաների հանձնման արգելք, ակտիվների սառեցում և զենքի առաքումների էմբարգո: Անձանց ցուցակը, ում վրա կտարածվեն պատժամիջոցները, չի հրապարակվում: Սակայն արդեն հասկանալի է, որ առաջին հերթին պատժամիջոցները կկիրառվեն երկրի պաշտոնյաների դեմ: Ռուսաստանը հայտարարել է, որ այդպիսի պատժամիջոցները ոչ թե ճգնաժամից դուրս գալու միջոց են, այլ շանտաժ, գրում է «Դելայթ Նովոստին»:
Ինչպես հայտնում է Apollo-ն, ցուցարարները Կիևում փետրվարի 21-ին ազատ են արձակել ներքին զորքերի զինծառայողներին, որոնց երեկ առավոտյան գերել էին Մայդանում: Մոտ 600-700 «մայդանցի» դուրս է բերել նրանց քաղաքի կենտրոնից, պաշտպանելով դատաստանից, որը պահանջում էին առավել ծայրահեղական ակտիվիստները: Գերված զինծառայողները լքել են Կրեշչատիկը ակտիվիստների բացած միջանցքով: Ըստ որոշ տվյալների, գերված զինծառայողները Ներքին զորքերի ինստիտուտի ուսանողներ էին՝ ժամկետային կուրսանտներ:
Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է «Ֆեդերալ Պրեսը», Օդեսայի խանութներում և բենզալցակայաններում հսկայական հերթեր են գոյացել: Ըստ բնակիչների, քաղաքում վերջանում է սննդամթերքը, արդեն հացի ու ձավարեղենի պակաս կա: Բոլոր խանութներում հայտարարություն է փակցված, որ բանկային քարտերը չեն ընդունվում: Բացի այդ, Օդեսայում խափանվել է բենզինի մատակարարումը, լցակայանների մի մասը փակ է:
Կիևի կենտրոնում առավոտյան կրկին վերսկսվել են ցուցարարների ու միլիցիայի միջև բախումները, տեղեկացնում էՈւկրաինայի ՆԳՆ կայքը:
Անկարգությունների մասնակիցները ժամը 12:15-ին կրակ են բացել ու փորձել գրոհել Գերագույն ռադան, որտեղ խորհրդարանի նիստն էր: Զոհերի մասին տեղեկություններ չկան, հայտնում է Lenta.ru-ն: Նիստում խորհրդարանի խոսնակ Վլադիմիր Ռիբակը հակաահաբեկչական գործողության կասեցման մասին հրամանագիր է ստորագրել: Փաստաթուղթն ուժայիններին արգելում է Ուկրաինայի քաղաքացիների դեմ ցանկացած զենք կամ հատուկ միջոց կիրառել: Որոշումն ուժի մեջ է ստորագրման պահից:
Ավելի վաղ Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը հայտարարել էր, թե Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պետք է միանա միջնորդական առաքելությանը, որի նպատակն է ճգնաժամային իրավիճակի կարգավորումն Ուկրաինայում: «Հուսով եմ՝ Պուտինը գիտակցում է. եթե նա պատասխանատվության զգացումով չօգտագործի իր ամբողջ ազդեցությունը, ապա արդյունքում կստացվի, որ նա համաձայնություն տվեց հետագա արյունահեղության համար»,- գերմանական Phoenix հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Շուլցը:
Ուկրաինայում ճգնաժամի կարգավորման մասին համաձայնությունը պետք է ստորագրվի այսօր, Մոսկվայի ժամանակով 14:00-ի, հայտնել է Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմը:
«Ավարտվել են քաղաքական ճգնաժամի կարգավորման վերաբերյալ բանակցություններն Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի, ընդդիմության առաջնորդների, ԵՄ ու ՌԴ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Կողմերը պայմանավորվել են նախաստորագրել համաձայնությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է «Գոլոս Ռոսիին»:
Ավելի վաղ Կիևի Մայդանում իրավիճակի սրացման հետևանքով միլիցիային թույլատրվել էր հրազեն կիրառել: Ուկրաինայի իշխանությունները ծայրահեղականներիցպահանջել էին կամավոր հանձնել զենքը, հայտնում է Chaspik-ը:
Առավոտյան Ուկրաինայի ԶՈւ Գլխավոր շտաբի տեղակալ Յուրի Դումանսկին հրաժարական է տվել, իր իսկ խոսքերով, զինվորականներին քաղաքացիական դիմակայության մեջ ներքաշելու քաղաքականության հետ անհամաձայնության պատճառով:
«Այսօր զինվորականներին ներքաշում են քաղաքացիական դիմակայության մեջ, ինչն անթույլատրելի է: Դա կարող է հանգեցնել ինչպես զինվորականների, այնպես էլ խաղաղ քաղաքացիների մահվան, ինչը չի կարելի թույլ տալ: Սա իմ դիրքորոշումն է, որպես քաղաքացու, սպայի, ղեկավարի, որը պատասխանատու է իր ենթակաների համար: Ուստի հրաժարական եմ տալիս»,- հայտարարել է Դումանսկին, գրում է Newsru.com-ը:
Փետրվարի 18-ին Ուկրաինայում սկսվեց անկարգությունների նոր ալիք: Ուկրաինայի հատուկջոկատայինները երեքշաբթի երեկոյան սկսեցին Մայդանի վրանային ճամբարի գրոհը: Կիևում փողոցային դիմակայության երկուս ու կես ամսվա ընթացքում սա ուժայինների ամենախոշոր գործողությունն էր: Այժմ Մայդանը վերածվել է մի ամրոցի, որտեղ փորձում են պաշտպանվել մնացած ցուցարարները: Ցուցարարները քարեր, «Մոլոտովի կոկտեյլներ» ու պայթուցիկներ են կիրառում «Բերկուտի» դեմ, վերջիններս՝ ջրանետ մեքենաներ ու արցունքաբեր գազ:
Բացի այդ ցուցարարները նաև հրազեն են կիրառում իրավապահների դեմ՝ որսորդական հրացաններ, Կալաշնիկովի ավտոմատներ ու դիպուկահարների հրացաններ: Գերագույն Ռադայի պատգամավոր Օլեգ Ցարյովը հայտարարեց, որ ցուցարարները Կիևի կենտրոնում արդեն զինված են նռնականետներով ու գնդացիրներով:
Կեսօրին մոտ Ուկրաինայի իշխանությունները ցուցարարներին մեկ ժամ տվեցին արյունահեղությունը դադարեցնելու ու կորուստները հաշվելու համար, սակայն ակտիվ գործողություններ դրան չհաջորդեցին:
Գերագույն ռադան արտահերթ նիստում արգելեց «Բերկուտի» մարտիկներին մարտական զենք կիրառել: Պատգամավորները ձայների մեծամասնությամբ որոշեցին ետ քաշել զորքերն ու վերադարձնել նրանց զորամասեր:
Նախագահ Յանուկովիչը, բանակցելով Ֆրանսիայի, Գերմանիայի ու Լեհաստանի ԱԳ նախարարներ Լորան Ֆաբիուսի, Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի ու Ռադոսլավ Սիկորսկու հետ, համաձայնվեց արտահերթ ընտրություններ անցկացնել:

Президент Украины Виктор Янукович объявил о проведении досрочных президентских выборов. Соответствующее сообщение в пятницу, 21 февраля, размещено на сайте главы государства.
Президент отметил, что инициирует возврат к конституции образца 2004 года, что означает перераспределение полномочий в украинских властных структурах от президента к парламенту. Янукович также призвал сформировать правительство национального доверия, не уточнив, кто должен войти в новый кабинет министров.
При этом в заявлении Януковича ничего не говорится о досрочных парламентских выборах, объявления которых от президента ранее добивались представители оппозиции и Евросоюза, сообщает Lenta.ru.
Ранее стало известно, что объединенная украинская оппозиция одобрила соглашение с властями, которое предусматривает конституционную реформу, создание коалиционного правительства и досрочные выборы. Такое решение было принято членами партий «Батькивщина», «УДАР» и «Свобода».
Глава МВД Украины Виталий Захарченко сообщил о 80 погибших в беспорядках. Также Захарченко заявил, что сотрудники правоохранительных органов применили оружие, сообщает Интерфакс.
Ранее сообщалось, что количество жертв столкновений радикалов с милиционерами и бойцами внутренних войск на Украине достигло 77 человек. Об этом сообщает украинский Минздрав. За медицинской помощью обратились около 600 участников конфликта, больше половины из которых госпитализированы.
В это число входят люди, чья гибель зафиксирована с 10 часов 18 февраля по местному времени по 6 часов 21 февраля, передает Lifenews.ru.
В центре Киева возобновились столкновения между протестующими и милицией. Об этом 21 февраля сообщается на сайте МВД Украины.
Участники беспорядков в 10:15 (12:15 по Москве) открыли огонь по сотрудникам ведомства на Институтской улице и попытались прорваться к Верховной Раде, где проходит заседание парламента. Информации о жертвах в ходе столкновений нет, передает Leta.ru.
На заседании Рады утром в пятницу, 21 февраля, спикер парламента Владимир Рыбак подписал постановление о прекращении антитеррористической операции и возвращении военных, сотрудников МВД и спецслужб в казармы. Документ запрещает силовикам использовать против граждан Украины любые виды оружия и специальных средств. Постановление вступило в силу с момента подписания.
Несмотря на то, что переговоры министров иностранных дел Германии,Франции и Польши с представителями власти и оппозиции Украины еще не окончены, Евросоюз принял решение о введении санкций против Украины. Санкции включают в себя запрет на выдачу виз, замораживание активов и эмбарго на поставку оружия в страну. Список тех, кого коснутся санкции, пока не разглашается. Но и так понятно, что в первую очередь санкции введутся в отношении официальных лиц страны. Россия заявила, что подобные санкции являются не способом выхода из кризиса, а шантажом, сообщает «Дэлайт новости».
Как передает apollo.lv, митингующие в Киеве отпустили сегодня военнослужащих внутренних войск, которые утром 20 февраля были захвачены в плен на Майдане. Около 60-70 военных «майдановцы» вывели из центра города, охраняя от самосуда, который хотели устроить наиболее радикальные активисты. Плененные военнослужащие покидали Крещатик по коридору, выстроенному активистами. По некоторым данным, захваченные являлись курсантами-срочниками Института внутренних войск.
Между тем, как сообщает «ФедералПресс», в магазинах Одессы и на заправках образовались огромные очереди. Со слов жителей, в городе заканчиваются продукты, на прилавках уже отсутствуют хлеб и крупа. Во всех магазинах висят объявления, что там не принимают банковские карты, сообщает РСН. Кроме того, в Одессе начались перебои с бензином, многие станции закрылись.
Ранее председатель Европейского парламента Мартин Шульц заявил, что президенту России Владимиру Путину следует присоединиться к посреднической миссии, целью которой является урегулирование кризисной ситуации на Украине. «Я надеюсь, что Путин осознает: если он со всей ответственностью не использует свое влияние, то в итоге он окажется тем, кто дал согласие на дальнейшее кровопролитие», – заявил Шульц в эфире немецкого телеканала Phoenix.
Соглашение об урегулировании кризиса на Украине должно быть подписано сегодня, 21 февраля, в 14:00 по московскому времени. Об этом сообщила администрация президента Украины.
«Завершились переговоры по урегулированию политического кризиса в государстве при участии президента Украины Виктора Януковича, лидеров оппозиции, представителей Европейского Союза и Российской Федерации. Стороны договорились о парафировании соглашения по урегулированию кризиса», – говорится в сообщении, передает «Голос России».
Ранее в связи с ситуацией, сложившейся на Киевском протестном Майдане, милиционерам разрешили применять огнестрельное оружие. Также украинские власти потребовали от радикалов добровольно сдать огнестрельное оружие, имеющиеся в наличии, сообщает Chaspik.
Заместитель начальника Генштаба Вооруженных сил Украины Юрий Думанский подал в отставку, не согласившись с действующей, по его словам, политикой втягивания военных в гражданское противостояние.
«Сегодня происходит втягивание военных в гражданский конфликт, что является недопустимым. Это может привести к гибели как военнослужащих, так и мирных граждан, чего нельзя допустить. Это – моя собственная позиция, как гражданина, офицера, руководителя, который отвечает за своих подчиненных. Поэтому я подал в отставку», – заявил Думанский, сообщает Newsru.com.
18 февраля на Украине началась новая волна беспорядков. Утром радикалы нарушили перемирие и атаковали оцепление из бойцов «Беркута». Митингующие забрасывали спецназовцев шумовыми гранатами и самодельными взрывпакетами, бутылками с коктейлем Молотова и камнями. «Беркутовцы» защищались водометами, а затем пустили в ход гранаты со слезоточивым газом.
Кроме того, протестующие применили против сотрудников правопорядка боевое оружие – охотничьи ружья, автоматы Калашникова и снайперские винтовки. Депутат Верховной рады от украинской Партии регионов Олег Царев также рассказал, что повстанцы в центре Киева вооружены уже не только автоматами и снайперскими винтовками, но и гранатометами и пулеметом.
Около полудня по московскому времени власти Украины дали митингующим час на то, чтобы прекратить кровопролитие и подсчитать потери, но никаких активных действий со стороны власти за этим заявлением не последовало.
Более того, на экстренном заседании Верховная рада запретила «Беркуту» использовать боевое оружие. Депутаты большинством голосов приняли решение отозвать войска и сотрудников внутренних войск с улиц и вернуть их в казармы.
Также президент Украины Виктор Янукович после переговоров с главами внешнеполитических ведомств Франции, Германии и Польши Лораном Фабиусом, Франком-Вальтером Штайнмайером и Радославом Сикорским согласился на досрочные выборы.