21 Փետրվար 2014 - 14:04 AMT
Ղրիմի Գերագույն ռադայի արտահերթ նիստում քննարկվել է Ուկրաինայի կազմից թերակղզու դուրս գալու հարցը, տեղեկացրել է Ղրիմի թաթար ժողովրդի մեջլիսի նախագահ Ռեֆատ Չուբարովը: Ըստ նրա, Ղրիմի Նախարարների խորհրդի նախագահ Անատոլի Մոգիլյովն այժմ Կիևում է:
«Եթե Ղրիմի խորհրդարանի պատգամավորների մեծ մասը հակասահմանադրական որոշում կայացնի Ուկրաինայից անջատվելու մասին, կամ Ռուսաստանին ուղղված ինչ-որ կոչ, ապա Մոգիլյովը, որպես Ղրիմի Ռեգիոնների կուսակցության տեղի կազմակերպության նախագահ, ևս պատասխանատու կլինի դրա համար»,- հայտարարել է Ղրիմի թաթար ժողովրդի մեջլիսի նախագահը:
Գերագույն ռադայի նիստից առաջ «Ղրիմի ռեգիոններ» խմբակցության պատգամավորների մասնակցությամբ շենքին են մոտեցել Ղրիմում Եվրամայդանի կողմնակիցները, մոտ 30 մարդ, հայտնում է «ՈւՆՆ»-ն:
Որոշ ժամանակ անց նրանց դիմաց շարվել են կազակների կազմակերպությունների անդամներն ու Սիմֆերոպոլի բնակիչները: Ղեկավարի հրահանգով նրանք սկսել են ծեծել Եվրամայդանի կողմնակիցներին:
Հակամայդանի ցույցի մասնակիցները ժամանակ առ ժամանակ վանկարկել են. «Բանդերականներ, դուրս Ղրիմից», «Ուկրաինան դա Ռուսիա է», և սպառնացել են Մայդանի մասնակիցներին: Բախման ժամանակ Եվրամայդանի կողմնակիցներից մեկի ձեռքում ատրճանակ է հայտնել, սակայն միլիցիան առգրավել է այն:
Մինչդեռ շարունակվում է Ղրիմի Գերագույն ռադայի նախագահ Վլադիմիր Կոնստանտինովի աշխատանքային այցը Մոսկվա: Ղրիմի պատվիրակության կազմում են Գերագույն խորհրդի նախագահության անդամներ Կոնստանտին Բախարևը, Նիկոլայ Յանակինը, Սերգեյ Ցեկովը: Այցի գլխավոր նպատակն է պայմանավորվածության հասնել ՌԴ Պետդումայի ղեկավարության հետ Ղրիմում խոշոր հումանիտար նախագծերի իրականացման մասին: Մասնավորապես, նախատեսվում է 2014-ին անցկացնել «Մեծն ռուսաց խոսքը» խորագրով VIII միջազգային փառատոնը, հուշահամալիր բացել, նվիրված ֆաշիստական համակենտրոնացման ճամբարի զոհերին, որը Մեծ Հայրենականի տարիներին եղել է նախկին «Կրասնի» սովխոզի տարածքում:
1954-ի փետրվարի 19-ին ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի նախագահությունը Ղրիմի մարզը ՌԴ կազմից փոխանցեց Ուկրաինայի ԽՍՀ-ին:
2010-ի ապրիլին Ուկրաինայի նախագահ Յանուկովիչը համաձայնվեց երկարացնել Սևաստոպոլում Ռուսաստանի կողմից ռազմածովային բազայի վարձակալության ժամկետը, որը սպավռում էր 2017-ին, ևս 25 տարով հետագա երկարացման հնարավորությամբ: Դրա շնորհիվ Ղրիմի հարցը կորցրեց սրությունը:
Ինչ վերաբերում է Ղրիմի բնակիչների տրամադրություններին, ապա, ելնելով Ուկրաինայում երբևէ կայացած ընտրությունների արդյունքներից,Ղրիմն Ուկրաինայում ամենառուսամետ շրջանն է: Դեռ մինչև ԽՍՀՄ փլուզումը, 1991-ի փետրվարի 12-ին Ղրիմի շրջանն ինքնավար հանրապետության կարգավիճակստացավ: Սակայն ըստ 2013-ի նոյեմբերի տվյալների, Ղրիմում ևս քիչ չեն անկախության կողմնակիցները՝ 54 տոկոս: Ղրիմի բնակիչների մեծ մասին անհանգստացնում է, որ կրթական գործընթացն ու գործավարությունը կարող են ուկրաիներենի փոխվել:
Ըստ վերջին մարդահամարի, որն անցկացվել է 2001-ին, ուկրաիներենը մայրենի լեզու է համարում Ղրիմի բնակիչների 10,1 տոկոսը: Ըստ փորձագետների, փաստացի բնակչության 97 տոկոսը ռուսալեզու է:

Председатель Меджлиса крымско-татарского народа Рефат Чубаров сообщил, что на внеочередной сессии Верховной Рады Крыма будет рассмотрен вопрос о выходе полуострова из состава Украины. Он также сообщил, что председатель Совета Министров АРК Анатолий Могилев сейчас находится в Киеве.
"Если большинство депутатов крымского парламента примут антиконституционное решение по отделению Крыма от Украины, а также любые призывы к России, то Могилев как председатель крымской организации Партии регионов также будет за это ответственным", – заявил председатель Меджлиса крымскотатарского народа.
Перед началом заседания Верховной Рады Крыма с участием депутатов фракции «Регионы Крыма», к зданию подошли сторонники Евромайдана Крыма в количестве 30 человек, передает УНН.
Через некоторое время напротив них выстроились казацкие организации и жители Симферополя. По команде их руководителя они начали бить митингующих Евромайдана.
Участники митинга антиМайдан все время скандируют: «Бандеры вон из Крыма» и «Украина это Русь» и все время угрожают евромайдановцам. Во время столкновения сторонник Евромайдана достал пистолет, но милиционеры его изъяли.
Между тем, продолжается рабочий визит Председателя Верховной Рады АРК Владимира Константинова в Москву. В составе крымской делегации – члены Президиума Верховной Рады Крыма Константин Бахарев, Николай Янаки, Сергей Цеков. Главная цель визита – достижение договоренностей с руководством Государственной Думы Российской Федерации о совместной реализации крупных гуманитарных проектов в Автономной Республике Крым. В частности, речь идет о проведении в 2014 году VIII Международного фестиваля «Великое русское слово», реконструкции Альминского сражения «Альминское дело», а также создании мемориального комплекса, посвященного жертвам фашистского концлагеря, располагавшегося в годы Великой Отечественной войны на территории бывшего совхоза «Красный».
19 февраля 1954 года президиум Верховного Совета СССР передал Крымскую область из Российской Федерации в состав Украинской ССР.
В апреле 2010 года президент Украины Виктор Янукович согласился продлить срок аренды Россией военно-морской базы в Севастополе, истекавший в 2017 году, еще на 25 лет с возможностью пролонгации. Благодаря этому крымский вопрос во многом утратил актуальность.
Что касается взглядов жителей Крыма, он, исходя из результатов всех проходивших на Украине выборов, является самым пророссийским регионом страны. Еще до распада СССР, 12 февраля 1991 года, Крымская область получила статус автономной республики – единственной в составе Украины. Однако, по данным на ноябрь 2013 года, и в Крыму сторонники украинской независимости составляют большинство – 54%. Наибольшую обеспокоенность части крымчан вызывает возможность перевода образования и делопроизводства на украинский язык.
Согласно итогам последней официальной переписи, проводившейся в 2001 году, украинский язык назвали родным 10,1% жителей Крыма. По экспертным оценкам, фактически русскоязычны 97% населения.