22 Փետրվար 2014 - 11:28 AMT
Սումգայիթի ջարդերին մի քանի օր էր մնում. ադրբեջանական հեռուստատեսությունն ու մամուլը արդեն սկսել էին սրել իրավիճակը՝ մեղադրելով հայերին բոլոր մահացու մեղքերի համար: Այն ժամանակ «ամենապարկեշտ» մեղադրանքն «էրմենի-դաշնակն» էր: Մնացածը գրեթե ոչ նորմատիվ լեքսիկային կարելի էր դասել: Ազգայնամոլական բովի մթնոլորտում ադրբեջանցիները, առնվազն նրանց չկրթված մասը, հավատաց, որ բոլոր խնդիրներն ու անհաջողությունները հայերից են գալիս և եթե նրանց կոտորեն, ամեն ինչ լավ կլինի:
Փետրվարի 22-ին, ԼՂԻՄ փետրվարի 20-ի Հայաստանին միանալու պատմական որոշումից անմիջապես հետո, Ասկերանից դեպի Ստեփանակերտ տանող ճանապարհին երկու ադրբեջանցիներ սպանվեցին: Լուրն այդ մասին, որը հնչեց ԽՍՀՄ գլխավոր դատախազ Կատուսևի շուրթերից, Սումգայիթում հայկական ջարդերի սկիզբն ազդարարեց: Պետք է նշել, որ այն ժամանակ Մոսկվայից հնչող հաղորդագրությունները միայն կրակին յուղ էին լցնում և ամենևին չէին նպաստում կողմերի խաղաղեցմանը: Մինչդեռ, և ջարդերը Սումգայիթում, և սպանությունը Ասկերանում հայերին ահաբեկելու նախապես լավ պլանավորված ակցիայի մի մասն էին:
Ասկերանը գտնվում է Ստեփանակերտից մոտավորապես 10 կմ հեռավորության վրա և նրա ազերի բնակիչները թշնամաբար էին տրամադրված հայերի հանդեպ: Փետրվարի 22-ին քաղաքում էին հավաքվում նաև Աղդամից եկած ադրբեջանցիները: Իսկ հայկական գյուղերից լուրեր ստացվեցին, որ իրենց են մոտենում զինված ադրբեջանցիների ամբոխները: Ասկերան սկսեցին գալ կոտրված ապակիներով հայկական մեքենաներ, տեսանելի էր նավթի պահեստից բարձրացող ծուխը, կոլխոզի ալրաղացից ելնող բոցը:
Իսկ հետո հայտնվեց ամբողջությամբ սևազգեստ ամբոխը: Մի քանի ասկերանցիներ, որոնք մոտեցան ամբոխին, դաժան ծեծի ենթարկվեցին: Երկուսը ամիսներ անց մահացան հիվանդանոցում, մյուսները՝ մի քանի տարի անց: Քաղաքում մի փոքր կամուրջ կար, որն էլ բաժանարար գիծ դարձավ: Մի կողմից այդ սևազգեստ ամբոխն էր, միջին մասում միլիցիոներները, իսկ մյուս կողմում՝ ասկերանցի հայերը:
Ամբոխին ուղեկցող մի քանի մեքենաների մեջ բարձած էին ամրաններ, քարեր, մահակներ…Դիմակայության ժամանակ կրակոցներ հնչեցին, հարձակվողներից երկուսը մահացան: Հավաստիորեն հայտնի է, որ նրանցից մեկն ընկավ ադրբեջանցի միլիցիոների կրակոցից: Ահա ինչ է գրում հրապարակախոս Ալեքսանդր Վասիլևսկին «Ամպը սարերում» իր հոդվածում, որը հրատարակվել է «Ավրորա» ամսագրի 1988 թ. 10-րդ համարում: «Առնվազն կասկած չկա, որ նրանցից մեկի՝ 22-ամյա Ալի Հաջիևի սպանության հետ հայերը կապ չունեն: Ահա ինչ է պատմել ինձ Ալիի մահվան հանգամանքների մասին նրա հարազատ եղբայրը՝ 29-ամյա շինարար ինժեներ Արիֆ Հաջիևը. «Ալիի վրա կրակել է ադրբեջանցի միլիցիոները: Եղբայրս վայրկյանական մահացավ, կրակոցն ուղիղ սրտին էր: Նրա և սպայի միջև վիճաբանություն էր տեղի ունեցել: Հետո Ալին հենվել էր իր ընկերոջ՝ Ուլվի Վահրամովի վրա ու ասել էր. «Բռնիր ինձ, ինձ վրա կրակել են»: Եվ ընկել էր: Ուլվին տեսել էր միլիցիոներին, որը կրակել էր: Նա նրան չէր ճանաչում, փոխարենը լավ էր ճանաչում մեկ այլ սպայի՝ աղդամցի, որը միանգամից կրակողին մեքենա նստեցրեց ու տարավ»:
Երկու ադրբեջանցիների մահվան հանգամանքները, չնայած հետաքննությանը, այդպես էլ չպարզվեցին, իսկ ասկերանցիներից որևէ մեկի մեղսակցությունը նրա մահվանն այդպես էր չապացուցվեց: Ինչը չխանգարեց, որ անմիջապես լուրեր տարածվեն, թե «հայերն Ասկերանում երկու ադրբեջանցիների են սպանել»:

До Сумгаитских погромов оставалось несколько дней, но азербайджанское телевидение и газеты уже начали нагнетать обстановку, обвиняя армян во всех смертных грехах. Тогда самым «приличным» обвинением было «эрмени-дашнак». Все остальные были почти ненормативной лексикой. В атмосфере националистического угара, азербайджанцы, по крайней мере необразованная часть, свято поверили, что все беды от армян и если их перебить – все будет хорошо.
22 февраля, сразу после принятия 20 февраля исторического решения о присоединении Нагорно-Карабахской Автономной области (НКАО) к Армении по дороге из Аскерана в Степанакерт было убито два азербайджанца. Сообщение об этом случае из уст генпрокурора СССР Катусева стало началом погромов в Сумгаите. Надо отметить, что сообщения из Москвы в те дни только подливали масла в огонь и никоим образом не привлдили к умиротворению сторон. Между тем, подчеркнем, что и сумгаитские погромы, и убийство в Аскеране были частью спланированной заранее акции по устрашению армян.
Аскеран находится примерно в 10 км от Степанакерта и его жители – азербайджанцы по национальности были настроены к армянам враждебно. К 22 февраля в город подтянулись также азербайджанцы из Агдама. А из армянских сел стали поступать сообщения, что к ним идет толпа вооруженных азербайджанцев. В Аскеран стали прибывать армянские машины с разбитыми стеклами, со следами от ударов камней, покалеченные, виден был дым с нефтебазы, а затем и пламя со стороны колхозной мельницы.
А потом пошла толпа, вся в черном. Несколько аскеранцев, которые подошли к толпе, были жестоко избиты. Двое скончались в больнице спустя несколько месяцев, остальные – через несколько лет. У города был небольшой мостик, который и стал разделительной линией. С одной стороны, стояла эта черная толпа, посередине – милиционеры, а по ту сторону – аскеранские армяне.
В нескольких автомобилях, которые сопровождали толпу, в большом количестве были заостренные арматурные прутья, камни, дубинки… В какой-то момент противостояния раздались выстрелы, убившие двоих нападавших. Доподлинно известно, что одного из них сразила пуля милиционера-азербайджанца. Вот что пишет публицист Александр Василевский в статье "Туча в горах", опубликованной в журнале "Аврора" (N10, 1988 г.): "Несомненно по крайней мере, что к убийству одного из них, 22-летнего Али Гаджиева, фрезеровщика Агдамского станкостроительного завода, армяне Нагорного Карабаха отношения не имеют. Вот что рассказал мне об обстоятельствах гибели Али его родной брат, 29-летний инженер-строитель Ариф Гаджиев: "В Али стрелял милиционер-азербайджанец. Брат умер мгновенно: выстрел был в упор, пуля прошла насквозь, попала в сердце. Между ним и офицером произошел спор. Потом Али схватился за Ульви Вахрамова, своего приятеля, и сказал: "Держи меня, в меня стреляли". И упал. Ульви видел милиционера, который стрелял. Он его не знает, но хорошо знает другого офицера – агдамского, который сразу посадил стрелявшего в машину и уехал".
Обстоятельства гибели двоих азербайджанцев, несмотря на проведенное следствие, так и не были выяснены, а причастность к их смерти кого-либо из аскеранцев не была доказана. Что не помешало мгновенно распространить слухи о том, что «армяне убили в Аскеране двух азербайджанцев».