Բարաք Օբամայի նախկին խորհրդական Դենիս Ռոսը, Պետքարտուղարության բարձրաստիճան պաշտոնյա Անն-Մարի Սլոթերը, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենի խորհրդական Ջուլիանա Սմիթն ու ևս 80 նախկին դեսպան ու քաղաքական գործիչ նամակ են հղել Օբամային՝ հորդորելով նրան փոխել վերաբերմունքը Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի նկատմամբ: Ըստ նամակի հեղինակների, Օբաման վնասում է Թուրքիայում «ժողովրդավարությանը», աչք փակելով թուրք վարչապետի բռնատիրության ու դեմագոգիայի վրա, ինչը խարխլում է ամերիկա-թուրքական բազմամյա ու ռազմավարական գործընկերությունը: Ըստ հեղինակների, ԱՄՆ լռությունը կարող է ընկալվել թուրք հանրության կողմից որպես հավանություն Էրդողանին ու աջակցություն: «Վաշինգտոնը պետք է հստակ հայտարարի, որ վարչապետ Էրդողանի ավտորիտար գործողություններն ու դեմագոգիան խարխլում են երկրի քաղաքական ինստիտուտներն ու սպառնալիքի տակ են դնում ԱՄՆ ու Թուրքիայի հարաբերությունները»,- ասվում է նամակում:
«Հորդորում ենք Ձեզ բացատրել թուրք հանրությանը, որ Ամերիկան մտահոգված է Թուրքիայում ընթացող գործընթացներով: Ձեր լռությունը միայն խրախուսում է վարչապետ Էրդողանին երկրում օրենքի գերակայությունը սահմանափակելու ձգտման մեջ»,- ասվում է նամակում: Այն շատ լավ է բնութագրում Օբամայի ձախողված արտաքին քաղաքականությունը, ինչի մասին վերջին երկու ամիսներին գրում են ամերիկյան ԶԼՄ-ները: Եվ իրոք, պարտություն կրելով սիրիական ճակատում (անվանենք իրերն իրենց անունով), սատարելով «արաբական գարնանը», որը Մերձավոր Արևելքում կյանքը քաոսի վերածեց, Օբաման ոչ մի կերպ չի կարողանում հրաժարվել Թուրքիային ցուցաբերվող աջակցությունից, որը նույնիսկ ամենամեղմ չափանիշներով ոչ մի կերպ չի տեղավորվում ժողովրդավարական պետության շրջանակում, որը ցանկանում է տեսնել ԱՄՆ-ն: Հասկանալու համար, որ Թուրքիային երկու քայլ է բաժանում բռնապետությունից, դեսպանների նամակներն ավելորդ են: Բավական է տեսնել, թե ինչ օրենքներ է առաջ տանում առայժմ «իր» խորհրդարանով Էրդողանը: Սակայն, հաշվի առնելով, որ պատգամավորներն իշխող Արդարության ու զարգացման կուսակցությունից փախուստի են դիմում, Էրդողանի համար գնալով կդժվարանա օրենքներ հաստատելը:
Ամեն ինչ սկսվեց Գեզի պուրակում բողոքներից, երբ Էրդողանը, փաստացի անտեսելով համաշխարհային հանրությանը, ջրանետ մեքենաների ու արցունքաբեր գազի օգնությամբ ցրեց ցուցարարներին: Հետո սկսվեց «մեծ կաշառքի» հետ կապված սկանդալը, խստացվեց համացանցի վերահսկողությունը, դատավորների ու դատախազների զանգվածային պաշտոնանկություններ եղան: Այս ամենը, եթե հաշվի չառնենք սեփական՝ թուրքական, սկզբունքներից ելնելով սիրիական կարգավորմանը մասնակցելու մանիայի հասնող ձգտումը: Շատ բան կա թվարկելու՝ աջակցությունն իսլամիստներին Եգիպտոսում, Լիբիայում, «խաղերը» Սաուդյան Արաբիայի ու Քաթարի հետ, Իսրայելի ու Եվրոպայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու անկարողությունը, ղարաբաղյան կարգավորմանը միջամտելու փորձերը: Ի դեպ, ինչ վերաբերում է Հյուսիսային Աֆրիկային ու Մերձավոր Արևելքին, ներառյալ Սաուդյան Արաբիան, ապա Թուրքիայի ձգտումը «դերակատարություն» ունենալ այդ երկրներում կարելի է վերագրել օսմաններից մնացած գենետիկ հիշողությանը: Ի վերջո, «նոր օսմանականությունը» դատարկ տեղում չի առաջացել:
Բանն այն է, որ Թուրքիայի համար այդ բացասական իրադարձությունների շարքն արդեն իր ազդեցությունը թողել է երկրի էկոնոմիկայի վրա, բևեռացրել նրա հանրությանն ու սպառնալիքի տակ դրել երկրի կայունությունը: Լիրայի փոխարժեքն անկում է ապրում, գործազրկությունն աճում է, անկախ էրդողանական մամուլի հաղթական զեկույցներից: Մամուլի մասին առանձին է պետք ասել՝ TRT պետական ալիքը, որի կայքն ամեն օր մամուլի տեսություն է տալիս, զարմանալիորեն նմանվում է խորհրդային տարիների «Պրավդա» և «Իզվեստիա» թերթերի առաջին էջերի հոդվածներին, իսկ հեռուստատեսային նորությունները՝ թուրքերենով «Վրեմյա» ծրագիրն է: Մեկ օրինակ. Star թերթը գրում է, որ ըստ էկոնոմիկայի նախարարության տվյալների, 2013-ին ներդրումների զուտ միջազգային հոսքը Թուրքիա կազմել է 12 մլրդ 686 մլն դոլար: Թերթը նշում է, որ միայն անցյալ տարվա դեկտեմբերին օտարերկրյա ներդրումները Թուրքիայում կազմել են 1,9 մլրդ դոլար: Այնպես որ ԱՄՆ քաղաքական գործիչների ու դիվանագետների նամակը շատ տեղին ու ժամանակին է: Հարցը միայն այն է, կանսան արդյոք Սպիտակ տանը այդ հորդորներին:

Экс- советник Барака Обамы Деннис Росс, высокопоставленный сотрудник Государственного департамента Анн-Мари Слотер, советник вице-президента США Джо Байдена Джулиана Смит и еще 80 экс-послов и политиков направили письмо Обаме, чтобы он изменил свою позицию в отношении премьер-министра Турции Эрдогана. По мнению подписавших, Обама наносит ущерб «демократии» в Турции, закрывая глаза на авторитарность и демагогию турецкого премьера, который подрывает многолетнее и стратегическое американо-турецкое партнерство. По мнению авторов обращения, молчание США может быть воспринято турецкой общественностью как одобрение и поддержка Эрдогана. «Вашингтон должен четко заявить, что авторитарные действия и демагогия премьер-министра Эрдогана разрушают политические институты и ценности страны и ставят под угрозу отношения между США и Турцией», – подчеркивается в письме.
«Мы призываем вас разъяснить турецкому обществу озабоченность Америки текущими процессами в Турции. Ваше молчание только поощряет премьер-министра Эрдогана на дальнейшее ограничение верховенства закона в стране», — говорится в письме. Письмо это очень хорошо характеризует провальную внешнюю политику Обамы, о которой пишут американские СМИ два последних месяца. И вправду, потерпев поражение на сирийском фронте (будем называть вещи своими именами), поддержав «арабскую весну», ввергнувшую Ближний Восток в хаос, Обама никак не может отказаться от поддержки Турции, которая, даже по самым мягким критериям, никак не вписывается в рамки демократического государства, которое хотят видеть США. Для того, чтобы понять, что Турция всего в двух шагах от автократии, писем послов не нужно. Достаточно посмотреть те законы, которые проводит Эрдоган против пока еще свой парламент. Но учитывая чуть ли не бегство депутатов из правящей Партии справедливости и развития (АКР), утверждать законы Эрдогану будет все труднее.
Все началось с протестов в парке Гези, когда Эрдоган, фактически проигнорировав мировое сообщество, разогнал демонстрантов водометами и слезоточивым газом. Потом начался скандал «Большая взятка», ужесточение контроля над интернетом и массовое увольнение судей и прокуроров. Этот уже не говоря о буквально маниакальном стремлении участвовать в урегулировании сирийской проблемы на своих, турецких, принципах. Многое можно еще перечислить: поддержка исламистов в Египте, Ливии, заигрывания с Саудовской Аравией и Катаром, неумение наладить отношения с Израилем и Европой и попытки вмешаться в Нагорный Карабах. Кстати, что касается Северной Африки и Ближнего Востока, включая Саудовскую Аравию, то стремление Турции играть в этих странах можно списать на генетическую память, доставшуюся от османов. В конце концов, «нео-османизм» ведь вырос не на пустом месте.
Дело еще и в том, что череда этих негативных для Турции событий уже оказали воздействие на экономику страны, поляризовали ее общество и поставили под угрозу политическую стабильность страны. Лира падает, безработица растет, несмотря на победные реляции эрдогановской прессы. О прессе надо сказать особо – TRT, государственный телеканал, сайт которого каждый день дает обзоры прессы, удивительным образом похож на лучшие образцы передовицы «Правды» и «Известий», а ТВ Новости – это программа «Время» просто на турецком. Один пример: газета Star пишет, что согласно данным, опубликованным министерством экономики, в 2013 году чистый международный приток инвестиций в Турцию составил 12 млрд. 686 млн. долларов. Газета указывает на то, что только в декабре прошлого иностранные инвестиции в Турцию составили 1,9 миллиардов долларов. Так что письмо политиков и дипломатов США очень вовремя написано. Вопрос только в одном – прислушаются ли к нему в Белом доме или нет.