Սիրիայում «Ալ Քայիդայի» գլխավոր դաշտային հրամանատարներից մեկը՝ Աբու Հալեդ ալ Սուրին Հալեպի մոտակայքումմահապարտների գործողության արդյունքում սպանվել է:
«Մահապարտների գոտիներ» կրող երկու իսլամիստներ թափանցել են «Ահրար ալ Շամ» խմբավորման ճամբարի տարածք, որտեղ էլ գործի դրել պայթուցիկ սարքերը:
Աբու Հալեդ ալ Սուրին 90-ականներին եղել է Ուսամա բեն Լադենի զինակիցներից մեկը ու գործուղվել Սիրիա Այման ալ Զավահիրիի կողմից, որը փոխարինեց Բեն Լադենին կազմակերպության ղեկավարի դերում:
Ալ Սուրիի նպատակն էր պաղեստինցիների խմբավորումների համակարգումը: Այստեղ նա ստեղծել էր իր «Ահրար ալ Շամ» խմբավորումը, որն արագ վերածվել էր սիրիական ընդդիմադիրների շարքերում ամենաազդեցիկ կազմակերպություններից մեկի: Ահաբեկչության համար ոչ մի խմբավորում պատասխանատվություն չի ստանձնել, հայտնում է 9tv.co.il-ը:
Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է AFP-ն, Սաուդյան Արաբիան խորհրդակցություններ է սկսել Պակիստանի հետ այդ երկրի տարածքով սիրիական ընդդիմությանը հակատանկային ու զենիթային հրթիռների առաքման վերաբերյալ: Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները մտադիր են սիրիական ընդդիմության մարտունակությունը նոր մակարդակի բարձրացնել: ԱՄՆ-ն, հավանաբար, չի խոչընդոտի զենքի առաքումներին արաբական երկրներից, հաշվի առնելով, որ ներսիրիական հակամարտության շուրջ բանակցությունները ձախողվեցին:
Սիրիական կարգավորման «Ժնև-2» միջազգային խորհրդաժողովն անցավ երկու փուլով: Այն մեկնարկեց հունվարի 22-ին շվեյցարական Մոնտրյո քաղաքում, իսկ հետո հունվարի 24-ին շարունակվեց Ժնևի Ազգերի պալատում: Երկրորդ փուլը տեղի ունեցավ փետրվարի 10-ին: Դա խոշորագույն խորհրդաժողովն էր, նվիրված Սիրիայում ստեղծված իրավիճակին:
Սիրիայի իշխանությունները հայտարարել էին, որ պատրաստ են գործակցել նախօրեին ՄԱԿ ԱԽ ընդունած բանաձևի շուրջ ու հումանիտար միջանցք տրամադրել, քանի դեռ հարգվում է երկրի ինքնիշխանությունը, Սիրիայի ԱԳՆ վրա հղումով հայտնում է SANA գործակալությունը:
Փետրվարի 22-ին ՄԱԿ ԱԽ-ն բանաձև ընդունեց, որով Սիրիայի կառավարությունից ու ընդդիմությունից պահանջվում է հումանիտար միջանցք ապահովել տուժածներին օգնելու համար:
Փաստաթուղթը կոչ է անում բոլոր կողմերին անհապաղ վերացնել բնակելի շրջանների շրջափակումը, ներառյալ Հոմսի Հին քաղաքը, Նուբլն ու Զահրան, Մադամիան, Յարմուկը, Դերաան և այլ շրջանները:
Սիրիա հումանիտար օգնություն հասցնելու հետ կապված բարդ իրավիճակը առաջնահերթ խնդիրներից մեկն է, որը քննարկվեց Ժնևի խորհրդաժողովում: Բանակցությունների արդյունքում կողմերին հաջողվել էր համաձայնության հասնել եռօրյա հումանիտար դադարի վերաբերյալ՝ Հոմս օգնություն հասցնելու համար, և քաղաքի երեխաներին, կանանց ու ծերունիներին տարհանելու համար:

24 Февраль 2014 - 08:19 AMT
Один из главных полевых командиров «Аль-Кайиды в Сирии Абу Халед аль-Сури был убит в результате акции смертников неподалеку от города Алеппо.
Двое исламистов с «поясами смертников» проникли на территорию тренировочного лагеря группировки "Ахрар аль-Шам", где и привели взрывное устройство в действие.
Абу Халед аль-Сури в 1990-е годы был одним из сподвижников Усамы бен Ладена и был отправлен в Сирию Айманом аль-Завахири – главным полевым командиром, сменившим Бен Ладена во главе организации.
Целью Аль-Сури была координация между группами повстанцев. Здесь он создал свою организацию "Ахрар аль-Шам", которая быстро превратилась в одну из наиболее влиятельных в рядах сирийских оппозиционеров. Ни одна из организаций не взяла на себя ответственность за теракт, передает 9tv.co.il.
Между тем, как сообщает AFP, Саудовская Аравия начала консультации с Пакистаном о поставках через эту страну противотанковых и зенитных комплексов подразделениям сирийской оппозиции. Власти Саудовской Аравии намерены вернуть формированиям сирийской оппозиции высокий уровень боеспособности.США, судя по всему, не будут препятствовать поставкам вооружений для формирований оппозиции в Сирии из арабских стран – на фоне полного провала переговоров об урегулировании внутрисирийского конфликта.
Международная конференция «Женева-2» открылась в швейцарском городе Монтре 22 января. Первый этап переговоров уже завершился, однако он не принес существенных результатов. Второй этап начнется 10 февраля. Саммит в Монтре стал крупнейшей встречей, посвященной ситуации в Сирии, после конференции в Женеве летом 2012 года.
Сирийские власти заявили о готовности сотрудничества по принятой накануне резолюции Совета Безопасности ООН и предоставлять гуманитарный доступ в рамках резолюции, до тех пор, пока уважается суверенитет государства, с ссылкой на МИД Сирии сообщает агентство SANA.
22 февраля Совбез ООН принял резолюцию с требованием к правительству и оппозиции обеспечить свободный гуманитарный коридор для помощи пострадавшим.
Документ призывает все стороны незамедлительно снять блокаду населенных районов, включая район Старого города Хомса, Нубль и Захру, Мадамию, Ярмук, Восточную Гуту, Дараа и другие районы и требует, чтобы все стороны разрешили доставку гуманитарной помощи, напоминают «Аргументы и факты».
Осложненная ситуация с доставкой гуманитарной помощи в Сирию стала одной из первоочередных проблем, которые обсуждались во время мирной конференции в Женеве. Во время переговоров сторонам удалось достичь соглашения о трехдневной гуманитарной паузе для доставки помощи в Хомс и эвакуации из города блокированных там более двух лет стариков, женщин и детей.