Փետրվարի 25-ին Ղրիմի Գերագույն խորհրդի շենքի մոտ մոտ հազար մարդ էր հավաքվել «Ելիր, Ղրիմ» կարգախոսով: Մարդիկ ինքնակազմակերպվել էին սոցցանցերի միջոցով և պահանջում են, որ պատգամավորները հանդիպեն իրենց:
Ժողովուրդը պահանջում է ընդլայնել Ղրիմի տնտեսական իրավունքները, ինքնավարության կարգավիճակի ինքնորոշման մասին հանրաքվե անցկացնել: Խոսքը նրա մասին է, որ պետք է որոշել՝ պատրա՞ստ են թերակղու բնակիչները միանալ Ռուսաստանին: Մարդիկ պահանջների մի ամբողջ ցուցակ են ներկայացնում: Խորհրդարանականները խոստացել են կեսօրից հետո հանդիպել ժողովրդին:
Մեկ օր առաջ հայտարարվել էր, որ փետրվարի 25-ին Ղրիմի պատգամավորները նստաշրջան կգումարեն, որտեղ իբր քննարկվելու է Ուկրաինայից Ղրիմի հնարավոր անջատման հարցը: Սակայն նստաշրջանը չկայացավ, հայտնում է Ուկրաինայում«Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
Ավելի վաղ ուկրաինական ԶԼՄ-ները տեղեկություններ էին տարածել, որ Ղրիմում արագացված կարգով ՌԴ անձնագրերի հանձնում է սկսվել, սակայն այդ լուրերը հերքվել էին: ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրման ու հայրենակիցների հետ կապերի գծով կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Սլուցկին ասել էր, որ ուկրաինական ԶԼՄ-ները «ցանկալին ներկայացրել են որպես իրականություն»: Սակայն չէր բացառել, որ դա այն հարցն է, որն արագ լուծում կպահանջի, քանի որ Ուկրաինայում վերջին օրերին իշխանափոխություն էր:
Մինչդեռ կոմիտեն զբաղվում է Ղրիմի ռուսալեզու բնակչության իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված միջոցների մշակմամբ: Մի կողմից Ռուսաստանը մտադիր չէ լքել Ուկրաինայում իր եղբայրներին, իսկ խոսքը մեկ միլիոնի հասնող հայրենակիցների մասին է, մյուս կողմից, պատմության մեջ արդեն եղել է անձնագրերի հանձնման արագացված կարգի կիրառում՝ 2000 թվականին Վրաստանում: Այն ժամանակ անձնագրերը հանձնվում էին Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի բնակիչներին, իսկ հետո դա ռուսական զորքերի ներխուժման համար առիթ դարձավ: Այժմ Սլուցկին Ղրիմում է, հայտնում է «Բիզնես Ռեգարդը»:
Ըստ Գլավկոմ TV-ի, Ղրիմում Սլուցկին հայտարարել է, որ Ռուսաստանը ցանկանում է պահպանել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը, միևնույն ժամանակ, եթե Ղրիմը ՌԴ-ին միանալու վերաբերյալ որոշում կայացնի, Ռուսաստանը պատրաստ է դիտարկել այն:
Մինչդեռ, այսօր՝ փետրվարի 25-ին, Ուկրաինայում մեկնարկել է նախագահի արտահերթ ընտրությունների քարոզարշավը: Ընտրությունները կկայանան մայիսի 25-ին, հայտնում է Lenta.ru-ն: Ըստ օրացուցային պլանի, սկսվել է թեկնածուների առաջադրումը, որը կտևի մինչև մարտի 30-ը: Թեկնածուների գրանցման վերջնաժամկետն ապրիլի 4-ն է: Նախագահի պաշտոնի հավակնորդները կարող են առաջադրվել ինքնուրույն, կամ որևէ կուսակցության կողմից: Թեկնածուի գրանցման համար հարկավոր է 2,5 մլն գրիվնա ընտրագրավ:
Մինչև մարտի 15-ը ԿԸՀ-ն նախագահության թեկնածուների ներկայացրած փաստաթղթերի հիման վրա պետք է 225 շրջանային ընտրական հանձնաժողով ձևավորի: Դրա անդամների առավելագույն քանակն օրենքով սահմանափակված չէ:
Նախագահական հավակնությունների մասին արդեն հայտարարել է Խարկովի շրջանի ղեկավար Միխայիլ Դոբկինը: Ընդդիմադիրների թևվից առաջադրվելու են Յուլիա Տիմոշենկոն ու Վիտալի Կլիչկոն: Պաշտոնական հայտարարություն նրանք դեռ չեն արել:
Ըստ nbnews.com.ua-ի, ուկրաինական Ռադան լիազորել է խորհրդարանի խոսնակ Ալեքսանդր Տուրչինովին ստորագրել 2014-ի փետրվարի 21-ից ընդունված օրենքները: «Այդ որոշումն անհրաժեշտ էր կայացնել, քանի որ մինչև ինձ լիազորեցին նախագահի պարտականությունները կատարել, մի քանի օրենք էր ընդունվել, որոնք պետք էր ստորագրել»,- ասել է Տուրչինովը:
Նա իր հերթին ժողովրդական պատգամավորներին հանձնարարել էփետրվարի 27-ին ձևավորվել Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը: «Հինգշաբթի ազգային վստահության կոալիցիոն կառավարության կազմը պետք է քվեարկության դրվի: Խորհրդակցեք գիշերը, երեկոյան, սակայն հինգշաբթի կառավարության կազմը պետք է քվեարկվի»,- ասել է նա:
Իսկ Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Նիկոլայ Ազարովին քրեական հետապնդում է սպառնում: Ինչպես հայտնում է iteranet.ru-ն, Կիևի շրջանային դատարանում ավարտվել է Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի նախապատրաստման ընթացքը կասեցնելու մասին որոշումն ապօրինի հայտարարելու վերաբերյալ դատական գործընթացը:
Ակնկալվում է, որ որոշումը կկայացվի մինչև շաբաթվա վերջ: «Հաշվի առնելով փաստը, որ երկրի եվրաինտեգրումը կասեցվել է առանց Յանուկովիչի կարգադրության, պատասխանատու կարող են ճանաչվել Նիկոլայ Ազարովի գլխավորած կառավարության անդամները: Հրաժարվելով ստորագրել ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագիրը՝ նախկին վարչապետը գերազանցել է իր լիազորությունները, ուստի, եթե դատարանը բավարարի եվրաինտեգրման կասեցման մասին որոշման անիրավաչափության մասին հայցը, Ազարովին քրեական հետապնդում է սպառնում»,- գրում է կայքը:
Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է uralpress.ru-ն, ուկրաինական քաղաքների փողոցներում եվրամայդանի զինյալների մասնակցությամբ պատժիչ խմբեր են հայտնվել, որոնք բախվում են «Բերկուտի» հետ ու ահաբեկում խաղաղ բնակիչներին: Լվովում մայդանցիներն արդեն իսկ ստիպել են «Բերկուտի» մոտ 100 անդամի ծնկաչոք ներողություն խնդրել քաղաքից Տարաս Շևչենկոյի հուշարձանի մոտ:
Ուկրաինայի ռուսալեզու բնակչության հանդեպ ճնշում է գործադրվում, չեղյալ է հայտարարվում տարածաշրջանային լեզուների մասին օրենքը, հաճախակի են դարձել ծայրահեղական տրամադրված գրոհայինների սպառնալիքները: Նրանք նույնիսկ խոստացել են «բարեկամության գնացք» ուղարկել Ղրիմ, «Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող ցանկացած փորձ դաժանորեն պատժելու համար»:
Ըստ ԶԼՄ-ների, Ուկրաինայի հարավ-արևելքի ռուսամետ քաղաքների՝ Սևաստոպոլի, Սիմֆերոպոլի, Խարկովի և Օդեսայի բնակչությունը զանգվածաբար զենք, պաշտպանության միջոցներ ու զինամթերքէ գնում հատուկ խանութներից: Սևաստոպոլում կայանած ՌԴ Սևծովյան նավատորմը ոչ պաշտոնապես բերված է բարձր մարտական պատրաստունակության: Ռուսաստանցի նավաստիների դեմ ցանկացած չարտոնված գործողություն որպես ինքնիշխան պետության վրա հարձակում կդիտարկվի:
Ինչպես հայտնում է fakty.ua-ն, իշխանափոխությունից հետո «Բերկուտի» մոտ 30 մարտիկ Կիևում չեն ներկայացել մշտական տեղակայման վայրեր, հայտնել է ներքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արսեն Ավակովը: Ըստ նրա, փախուստի պատճառը սկսված քննությունն է և հանցավոր հրամաններ տվողների որոնումը:
«Այսօրվա ստուգումը ցույց է տվել, որ 35 մարդ չի վերադարձել զորամաս: Սա խնդիր է, որը պետք է այսօր-վաղը լուծենք»,- ասել է նա՝ հրաժարվելով պատասխանել հարցին, թե ուր են նրանք անհետացել և հայտարարել, որ «Բերկուտի» ստորաբաժանումներում որոշակի բարդություններ են առաջացել այդ ուժային կառույցների ղեկավարների փախուստից հետո:
Իսկ Պետդումայում «Արդար Ռուսաստան» խմբակցության առաջնորդ Սերգեյ Միրոնովն առաջարկել է ռուսական ոստիկանության շարքերն ընդունել «Բերկուտի» մարտիկներին, որոնք մասնակցել են Կիևում անկարգությունների ճնշմանը:
Ելույթ ունենալով Պետդումայում՝ Միրոնովը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է համարում դիմել երկրի ղեկավարությանը, որպեսզի բոլոր ցանկացողներին «Բերկուտից» աշխատանք տրվի Ռուսաստանի ՆԳՆ շարքերում, իսկ հետո սահմանված կարգով նրանց ՌԴ քաղաքացիություն շնորհել:
«Որովհետև կսկսվեն հետապնդումներ, կսկսեն փնտրել նրանց ընտանիքների անդամներին, տղաներին կսպանեն: Կադրեր ենք տեսել, թե ինչպես են այդ ֆաշիստները, որոնք այսօր իշխանության են ձգտում, ծեծում տղաներին: Նրանք զգացել են արյան «համը» և կանգ չեն առնի, պետք է հասկանալ, որ դա է լինելու»,- հիմնավորել է իր առաջարկը պատգամավորը:
Սերգեյ Միրոնովը նաև պնդել է, որ Ուկրաինայում բնակվող ռուսներին պարզեցված կարգով ՌԴ քաղաքացիություն տրամադրվի: Նա հիշեցրել է, որ Ուկրաինայում պաշտոնապես 7 մլն ռուս է ապրում:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը ոչ մի դեպքում չպետք է մոռանա, որ պատասխանատու ենք մեր քաղաքացիների համար, չենք կարող թույլ տալ, որպեսզի ինչ-որ մեկը պղծի մեր սրբությունները, առավել ևս՝ սպառնա ՌԴ և ուղղակի ռուս մարդկանց կյանքին»,- ասել է Միրոնովը, հայտնում է Պոլիտ.ռու-ն:
Ինչպես գրում է «Սևաստոպոլի նորությունները», Սևաստոպոլում մինչև կիևյան իրադարձություններն արդեն բազում եռագույն ՌԴ դրոշներ կային: Դրանք փողփողում էին Մոսկվայի տան, Սևծովյան նավատորմի կենտրոնակայանի և այլ շենքերի վրա: Երեկ քաղխորհրդի շենքի վրա հավաքվածները Ռուսաստանի երկու դրոշ են փակցրել: Առավոտյան ժամը 09։00-ին դրանք արդեն չկային: Քաղաքով շրջելիս, կարելի է նկատել, որ բնակիչները նույնիսկ իրենց պատուհաններից են կախում Ռուսաստանի դրոշը, գրում է կայքը:

25 Февраль 2014 - 10:12 AMT
Последние вести из Украины: Референдум в Крыме, карательные отряды, пропавшие «беркутовцы» и флаги России в Севастополе
Более тысячи человек собрались утром 25 февраля у здания Верхового Совета Автономной Республики Крым с лозунгом "Крым вставай!". Люди самоорганизовались через соцсети, и требуют, чтобы к ним вышли депутаты.
Народ требует расширения экономических прав Крыма, а также проведения референдума о самоопределении статуса автономии. Речь идет о том, чтобы решить, готовы ли жители полуострова присоединиться к России. У людей целый список требований. Парламентарии обещали выйти к народу ближе к обеду.
За день до этого сообщалось, что 25 февраля крымские депутаты соберутся на сессию, где якобы будет обсуждаться вопрос о возможном отсоединении Крыма от Украины. Однако сессия не состоялась, передает «Комсомольская правда» в Украине.
Ранее украинские СМИ распространили информацию о том, что в Крыму началась ускоренная выдача российских паспортов, однако вскоре это сообщение было опровергнуто. Глава комитета российской Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Слуцкий сказал, что украинские СМИ «выдали желаемое за действительное». Но не стал отрицать, что это тот вопрос, который потребует скорого решения, так как на Украине за последние дни произошла смена власти.
Пока же комитет занимается разработкой мер для защиты русскоговорящего населения Крыма. С одной стороны, Россия не намерена бросать своих братьев на Украине, а речь идет о миллионе соотечественников, которые станут заложниками будущего коллапса русскоязычного пространства. С другой стороны, в истории уже был аналог ускоренной выдачи паспортов – в 2000 году в Грузии, когда паспорта выдавались гражданам Абхазии и Южной Осетии, а потом это дало повод для военного вторжения российских войск. В настоящий момент Слуцкий находится в Крыму, сообщает БизнесРегард.
По сообщению Главком TV, находясь в Крыму, Слуцкий заявил, что Россия желает сохранить территориальную целостность Украины, вместе с тем, в случае принятия Крымом решения о присоединении к РФ, готова рассмотреть его.
Между тем, сегодня, 25 февраля, в Украине стартовала избирательная кампания в преддверие досрочных выборов президента страны, которые назначены на 25 мая, сообщает Lenta.ru. Согласно календарному плану, с 25 февраля началось выдвижение кандидатов, которое продлится до 30 марта. При этом крайний срок окончательной регистрации кандидатов в ЦИК Украины — 4 апреля. Претенденты на пост главы государства могут выдвигаться самостоятельно или от какой-либо из партий. Для регистрации кандидата необходимо внести денежный залог в 2,5 миллиона гривен.
До 15 марта ЦИК должен создать 225 окружных избиркомов на основании документов, полученных от кандидатов в президенты. В состав каждой комиссии должны быть не менее 12 членов, по два от каждого кандидата. Максимальное число членов комиссии законом не ограничено. Окружные избиркомы должны в свою очередь сформировать участковые избирательные комиссии по схожему алгоритму.
О своих президентских амбициях уже заявил губернатор Харьковской области Михаил Добкин. Из числа оппозиционеров баллотироваться планировали Юлия Тимошенко и Виталий Кличко. Официальных заявлений на этот счет после объявления на Украине досрочных выборов они еще не делали.
По сообщению nbnews.com.ua, украинская Рада уполномочила спикера парламента Александра Турчинова подписать законы Украины, принятые с 21 февраля 2014 года на период до осуществления соответствующих полномочий президента Украины. «Это постановление необходимо было принять, так как до того, как я был уполномочен исполнять обязанности президента, было принято несколько законов, которые необходимо подписать», – сообщил Турчинов. Постановление вступает в силу с момента его принятия.
Александр Турчинов, в свою очередь, поручил народным депутатам сформировать Кабинет министров Украины в четверг, 27 февраля. "В четверг коалиционное правительство национального доверия должно быть проголосовано. Ведите консультации ночью, вечером, но в четверг правительство должно быть проголосовано", – заявил Турчинов.
А экс-премьеру Украины Николаю Азарову грозит уголовное преследование. Как передает iteranet.ru, в окружном Суде Киева завершен судебный процесс о признании незаконным решения приостановить процесс подготовки соглашения об ассоциации с Евросоюзом. Ожидается, что вердикт будет вынесен до конца недели. «Принимая во внимание факт, что подписание соглашения об ассоциации с Евросоюзом было сорвано украинской стороной без распоряжения Виктора Януковича, ответственными за приостановку интеграции страны в евросообщество могут быть признаны бывшие члены Кабинета министров во главе с Николаем Азаровым. Отказавшись от подписания соглашения об ассоциации с ЕС, экс-премьер превысил свои полномочия, поэтому в случае, если суд удовлетворит иск о признании решения о приостановке евроинтеграции противоправным, Николаю Азарову грозит уголовное преследование», – пишет сайт.
Тем временем, как сообщает uralpress.ru, на улицах украинских городов появились карательные отряды из вооруженных участников евромайдана, фашиствующие молодчики начали столкновения с «Беркутом» и акции устрашения мирного населения. Во Львове майдановцы заставили около ста бойцов львовского «Беркута» на коленях просить прощения у города возле памятника Тарасу Шевченко. На русскоязычное население Украины оказывается давление, о чем говорят отмена закона о региональных языках и участившиеся угрозы от экстремистски настроенных боевиков. Радикалы даже пообещали сформировать «поезд дружбы» в Крым, чтобы «жестоко наказать любые попытки местного населения разорвать территориальную целостность Украины».
По данным СМИ, жители пророссийски настроенных юго-восточных городов Украины – Севастополя, Симферополя, Харькова, Донецка и Одессы – начали массово скупать в специализированных магазинах оружие, средства защиты и боеприпасы. Базирующийся в Севастополе Черноморский флот России неофициально приведен в состояние повышенной боевой готовности. Любые несанкционированные действия против российских моряков будут рассматриваться, как нападение на суверенное государство.
Как сообщает fakty.ua, после смены в Украине властей более 30 вооружённых бойцов специального подразделения «Беркут» в Киеве не явились в места постоянной дислокации. Об этом сообщил исполняющий обязанности министра внутренних дел Арсен Аваков. По его словам, милиционеров к побегу подтолкнуло начало следствия и поиска тех, кто отдавал и выполнял преступные приказы в ходе протестных акций. «Сегодняшняя проверка показала, что 35 человек не находятся в распоряжении части. Это та проблема, которую мы собираемся решить сегодня-завтра», — заявил Аваков. При этом он отказался ответить на вопрос, когда они пропали и заявил, что в подразделениях «Беркута» существуют сложности, вызванные побегом руководства этих силовых подразделений.
А лидер фракции «Справедливая Россия» в Госдуме Сергей Миронов предложил зачислить в российскую полицию сотрудников украинского подразделения милиции специального назначения «Беркут», участвовавших в подавлении беспорядков в Киеве.
Выступая во вторник в Госдуме, Сергей Миронов заявил, что считает необходимым обратиться к руководству страны с тем, чтобы всем желающим из «Беркута» предоставить работу в МВД России, а по истечении положенного срока предоставить им российское гражданство. «Потому что сейчас же начнутся гонения, начнут искать их семьи, ребят будут убивать. Мы видели кадры, как мальчишек избивала эта зверская толпа, эти фашисты, которые сегодня рвутся к власти. Они почувствовали кровь и не остановятся, и нужно отдавать себе отчет, что там будет происходить», — аргументировал политик свою просьбу.
Сергей Миронов также настаивает на упрощенном предоставлении российского гражданства русским, проживающим на Украине. Он напомнил, что на Украине официально проживают 7 млн русских. «Российская Федерация ни при каких условиях не должна забывать, что мы в ответе за наших сограждан, и мы не можем допустить, чтобы кто-то глумился над нашими святынями, а уж тем более, чтобы кто-то угрожал жизням и граждан РФ, и русским людям, живущим на Украине», — подчеркнул лидер «СР», передает Полит.ру.
Как пишет сайт «Севастопольские новости», в Севастополе и до событий в Киеве было много флагов Российской Федерации. Триколоры реяли над зданиями Дома Москвы, штаба Черноморского флота и многими другими. Сейчас, когда в Севастополе особенно ярко выражена со стороны горожан близость к России, на зданиях появляются все больше флагов РФ.
«Сначала с флагштока у городской государственной администрации исчез флаг Украины. На его месте уже три дня висит российский триколор. Вчера на здание городского совета собравшиеся горожане повесили два флага России. Сегодня к 9 часам утра их уже не было. Над зданиями администрации и горсовета развиваются флаги Севастополя и Украины, а вот на Графской пристани реет уже флаг Российской Федерации. Если пройти по городу, то можно заметить, что севастопольцы даже из окон своих квартир вывешивают флаги России», – пишет сайт.