Ակնկալվում է, որ ԵՄ-ն կդադարեցնի Թուրքիայի հետ բանակցություններն այդ կազմակերպությանը վերջինիս անդամակցության շուրջ: Քաղաքագետներից շատերը կանխատեսում են, որ նրանք հերթական անգամ կկասեցվեն այս աշնանը: Ավելի շուտ դա անել թույլ չեն տա ընտրությունները, որ կայանալու են Եվրոպայում մայիս-սեպտեմբերին՝ սկզբում Եվրախորհրդարանի, հետո՝ Եվրահանձնաժողովի: Այնպես որ բանակցությունները, հավանաբար, կկասեցնի հոկտեմբերին արդեն նոր եվրահանձնակատարը:
2013-ի նոյեմբերի 5-ին 3-ամյա դադարից հետո բացվել էր Եվրամիություն-Թուրքիա բանակցությունների նոր գլուխը: 22-րդ գլուխը, որը քննարկելու են Թուրքիան ու ԵՄ-ն, վերաբերում է «տարածաշրջանային քաղաքականությանն ու կառուցվածքային մեխանիզմների համակարգմանը»: Քաղաքական սահմանափակումների զգալի մասը, կապված բանակցություններում մյուս բաժինների բացման հետ, պայմանավորված է Կիպրոսի խնդրի լուծմամբ:
Անկարան ինքն է տվել ևս մեկ հաղթաթուղթ ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության հակառակորդներին: Անցած շաբաթ խորհրդարան էր ներկայացվել Էրդողանի օրինագիծը, որն ի վերջո ավելի շատ կսահմանափակի քաղաքացիական իրավունքներն ու նոր լիազորություններ կտա իրեն: Նոր օրենքը զգալիորեն պետք է հզորացնի MIT հետախուզության լիազորությունները: Ըստ օրենքի, որը կարող է ընդունվել արդեն այս շաբաթ, հետախուզությունն իրավունք կստանա հավաքելու, գրառելու ու վերլուծելու տեղեկատվությունը, փաստաթղթերը, նորություններն ու տվյալները՝ դրա համար օգտագործելով բոլոր անհրաժեշտ միջոցները: Լրագրողները, որոնք հրապարակում են իրենց ձեռքն ընկած MIT փաստաթղթերը, կարող են հայտնվել ճաղերից այն կողմ: Վերջերս թուրք օրենսդիրներն արդեն օրենք են ընդունել, որն ուժեղացնում է դատական իշխանության հանդեպ կառավարության հսկողությունը:
Մարտի 5-ին ԵՄ միջազգային գործերի կոմիտեն կքվեարկի Եվրախորհրդարանին ու Եվրահանձնաժողովին ուղղված դիմումը, որով առաջարկվում է վերանայել Թուրքիայի անդամակցությանն ԵՄ-ին վերաբերմունքը: Անկարան կատարել է Բրյուսելի պահանջներից 35-ը: Այժմ կառավարությունն աշխատում է մնացած 13-ի վրա: Եվս մի քանիսն արգելափակվել են Կիպրոսի ու Ֆրանսիայի կողմից: Աշխատանքն ընթանում է, սակայն անդամակցության գործընթացը կարող է դադարեցվել ժողովրդավարական սկզբունքների լուրջ ու բազմակի խախտումների պատճառով, գրում է Էքսպերտ-օնլայնը:
Ըստ Եվրախորհրդարանի անդամ ու Թուրքիա-ԵՄ Միացյալ խորհրդարանական կոմիտեի ղեկավար Հելեն Ֆլոտրեի, Անկարայի հայտի ուժը լրջորեն թուլացել է տարիներով տեղում դոփելու պատճառով: Սակայն, նա այնուամենայնիվ, գտնում է, որ ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության մասին բանակցությունները նախկինի պես թուրքական կառավարության վրա ԵՄ ազդեցության լավագույն գործիքն են, իսկ եվրոպական չափանիշները այժմ էլ մնում են Թուրքիայի ժողովրդավարական բարեփոխումների անցկացման լավագույն օգնականները: Այժմ Անկարայի վիճակը բարդանում է նրանով, որ Թուրքիայի նախկին կողմնակիցների մեծ մասը հիասթափված է այդ երկրում տեղի ունեցող իրադարձություններից: Նրանք գտնում են, որ բանակցությունները կարող են շարունակվել միայն եթե Էրդողանը հեռանա կամ գոնե եթե զսպվեն նրա կուսակցության՝ ԱԶԿ-ի բռնատիրական նկրտումները:
Անցած հանգստյան օրերին Ստամբուլում անցան վերջին տարիների ամենաբուռն ցույցերը: Բողոքողներին ցրելու համար կիրառվել են պլաստիկ փամփուշտներ, արցունքաբեր գազ ու ջրանետներ: Ցուցարարները բողոքել են վերջերս ընդունված օրենքի դեմ, որը թույ է տալիս իշխանություններին դիտարկել ինտերնետի օգտատերերի տվյալներն ու արգելափակել կայքերն առանց դատարանի թույլտվության:
Էրդողանի քաղաքականությունը մտահոգություն է առաջացնում ոչ միայն Եվրոպայում, այլ նաև Վաշինգտոնում: Օբաման անցած շաբաթ խոսել է հեռախոսով թուրք վարչապետի հետ և կարևորել է «առողջ քաղաքականությունը, որի հիմքում օրենքի գերակայությունն է», եզրակացնում է կայքը:
Ավելի վաղ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը 2005-ից ի վեր Անկարայի հետ շարունակվող երկխոսությունը բնութագրել է որպես մի գործընթաց, որի արդյունքը դեռևս մշուշոտ է: Ի պատասխան Էրդողանը հայտարարել է.
«Թուրքիային ոչ այնքան Եվրամիությունն է հարկավոր, որքան միավորված Եվրոպային՝ Թուրքիան: Մենք հուսով ենք, որ Գերմանիան լիովին կսատարի մեզ ԵՄ ճանապարհին և անդամակցության ժամանակ: Կցանկանայինք, որ Գերմանիան ավելին աներ այդ ուղղությամբ, քան նախկինում: Մինչ օրս բավարարը չի արվել»:
Գերմանիայի կանցլերն ընդգծել է այդ հարցում իր հոռետեսությունը. «Գաղտնիք չէ, որ դիրքորոշումս չի փոխվել, բավականին հոռետեսորեն եմ մոտենում Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության հարցին: Սակայն այժմ դա մեզ չի մտահոգում, քանի որ ներգրավված ենք անհայտ արդյունքով մի գործընթացի մեջ: Ցանկանում ենք այդ գործընթացն առաջ մղել»:
Էրդողանը Մերկելին հավաստիացրել է, որ երկիրը կշարունակի բարեփոխումները: Սակայն, վերջերս միջազգային հանրության կողմից իրավապահ մարմիններում զտումների, մամուլի ազատության սահմանափակումների ու անցած ամռանը ցույցերը դաժանորեն ցրելու համար հենց այդ բարեփոխումներն են քննադատվում:
2013-ի դեկտեմբերի վերջում Հունաստանի ԱԳՆ-ն, որին 2014-ի հունվարի 1-ին անցավ ԵՄ-ումնախագահությունը, հայտարարել է, որ ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանավեճ սկսելու իմաստ չի տեսնում, քանի դեռ Անկարան չի ճանաչել Կիպրոսի Հանրապետությունը:
Հունաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Կոնստանտինոս Կուտրասը մեկնաբանել է Եվրահանձնաժողովի հետ ռեադմիսիայի մասին համաձայնության ստորագրման վերաբերյալ Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը: Այն ժամանակ թուրք նախարարը հայտարարել էր, որ չի ճանաչում Կիպրոսի գոյությունը:
Իր հերթին թուրք վարչապետ Էրդողանը հայտարարել է, որ «չկա այնպիսի պետություն, որը կոչվում է Կիպրոս», կա միայն «հունա-կիպրական վարչակազմ», որին Եվրամիությունն ընդունում է «քաղաքական պատճառներով»: Անկարայի այդ դիրքորոշումը 1974-ի Կիպրոսի հյուսիսային մասի թուրքական օկուպացիայի հետևանք է, որտեղից կիպրոսցի հույներն արտաքսվել էին: Կղզու այդ հատվածում Թուրքիան հռչակել է Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետություն, որը ոչ մեկի կողմից ճանաչված չէ:
«Եվրամիությունը, որին ձգտում է ինտեգրվել Թուրքիան և որի հետ մի քանի օր առաջ համաձայնություն է ստորագրել ռեադմիսիայի մասին, կազմված է 28 պետությունից, այդ թվում Կիպրոսի Հանրապետությունից, որը նաև եվրոյի գոտու անդամ է»,- ասվում է Հունաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի հայտարարության մեջ:
«Եթե Թուրքիան չի ընդունում ու չի հասկանում այդ պարզ և հիմնարար փաստերը, գործնականում իմաստ չունի կոնկրետ բանավեճը նրա եվրոպական հեռանկարի վերաբերյալ»,- հայտարարել է Կուտրասը:

26 Февраль 2014 - 09:16 AMT
Ожидается, что ЕС приостановит переговоры с Турцией о вступлении в Евросоюз. Многие политологи предсказывают, что они будут в очередной раз прерваны уже осенью. Сделать это раньше не позволят большие выборы, которые пройдут в Европе в мае – сентябре: сначала в Европарламент, а затем – в Еврокомиссию. Так что приостанавливать переговоры, скорее всего, придется в октябре уже новыми еврокомиссарам.
5 ноября 2013 года после 3-летнего перерыва на переговорах по членству Турции в Европейском союзе был открыт к обсуждению новый раздел. 22-й раздел, который будут обсуждать Турция и ЕС, касается «региональной политики и координации структурных механизмов». Значительная часть политических ограничений, связанных с открытием других разделов на переговорах, обусловлена с решением кипрской проблемы.
Анкара сама дала противникам вступления Турции в ЕС еще один козырь. На прошлой неделе в парламент был внесен законопроект Реджепа Тайипа Эрдогана, который в конечном счете еще больше ограничит гражданские права и даст ему новые полномочия. Новый закон должен значительно усилить полномочия разведки MIT. По новому закону, который может быть принят уже на этой неделе, разведка получит право собирать, записывать и анализировать информацию, документы, новости и данные с использованием любых необходимых для этого средств и способов. Журналисты, которые опубликуют попавшие к ним в руки документы MIT, сильно рискуют оказаться за решеткой. Недавно турецкие законодатели уже приняли закон, усиливающий контроль правительства над судебной властью.
5 марта Комитет ЕС по международным делам проголосует за обращение в Европарламент и Еврокомиссию с предложением пересмотреть отношение к вступлению Турции в Евросоюз. Анкара выполнила 35 пунктов требований Брюсселя, требуемых для ассоциации и вступления. Сейчас правительство работает над оставшимися 13. Еще несколько блокированы Кипром и Францией. Работа идет, но процесс вступления может быть остановлен ввиду серьезных и многократных нарушений демократических принципов, пишет Эксперт-онлайн.
По мнению члена Европарламента и главы Объединенного парламентского комитета «Турция-ЕС» Хелен Флотре, сила заявки Анкары серьезно ослаблена годами топтания на месте. Однако она все же считает, что переговоры о вступлении Турции в ЕС по-прежнему являются лучшим орудием оказания воздействия Евросоюза на турецкое правительство, а европейские стандарты и сейчас остаются лучшими помощниками проведения демократических реформ в Турциии. Сейчас положение Анкары осложняется еще и тем, что к туркофобам, похоже, присоединилась часть бывших сторонников Турции, разочарованных тем, что сейчас происходит в стране. Они считают, что переговоры можно продолжать лишь в случае ухода Эрдогана или хотя бы сдерживания его авторитарных замашек умеренным крылом правящей Партией справедливости и развития (АКР).
В минувшие выходные в Стамбуле прошли самые бурные за последние полгода демонстрации. Для разгона протестующих были применены пластиковые пули, слезоточивый газ и водометы. Демонстранты протестовали против недавно принятого закона, который разрешает властям просматривать данные пользователей интернета и блокировать сайты без разрешения суда.
Политика Реджепа Эрдогана вызывает озабоченность не только в Европе, но и в Вашингтоне. Барак Обама разговаривал на прошлой неделе по телефону с турецким премьером и подчеркнул важность «здоровой политики, в основе которой лежит правление закона», заключает сайт.
Ранее канцлер Германии Ангела Меркель длящийся с 2005 года диалог Анкары и Брюсселя охарактеризовала как процесс, конечный результат которого пока остается неясным. В ответ на это Эрдоган заявил: “Турции не столь необходим Евросоюз, как наоборот – объединенной Европе нужна Турция. Мы рассчитываем и надеемся на то, что Германия полностью поддержит нас на пути в ЕС и в процессе по вступлению. Мы хотели бы, что Германия делала больше в этом направлении, чем ранее. До сегодняшнего дня этого было недостаточно”. Канцлер Германии, страны, где сейчас проживает 3 миллиона выходцев из Турции, подчеркнула свой скептицизм в этом вопросе: “Это не секрет, и в моей позиции ничего не изменилось: я достаточно скептически отношусь к полноправному членству Турции в Европейском Союзе. Но в настоящее время это нас не беспокоит, так как мы вовлечены в процесс с неясным конечным результатом. Но мы хотим двигать этот процесс вперед”. Эрдоган заверил Меркель, что страна продолжит следовать по пути реформ. Но в последнее время именно эти реформы подвергаются критике со стороны международного сообщества за чистки в правоохранительных органах страны, ограничение свободы прессы и жестокий разгон демонстраций минувшим летом.
В конце декабря 2013 года МИД Греции, к которой 1 января 2014 года перешло председательство в ЕС, заявил, что не видит смысла начинать дискуссии о вступлении Турции в Европейский союз до тех пор, пока Анкара не признает существование Республики Кипр. Официальный представитель греческого МИД Константинос Кутрас прокомментировал заявление министра иностранных дел Турции по случаю подписания с Еврокомиссией соглашения о реадмиссии. Тогда турецкий министр заявил, что не признает существование Кипра.
В свою очередь, в начале ноября 2013 года Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что «нет такого государства, которое называется Кипр», а есть лишь «греко-кипрская администрация», которая была принята в Европейский Союз «по политическим причинам». Такая позиция Анкары является последствием турецкой оккупации северной части Кипра в 1974 году, откуда были изгнаны греки-киприоты. На этой части острова Турция провозгласила Турецкую Республику Северного Кипра, которая никем не признана.
«Европейский союз, к интеграции с которым стремится Турция и с которым она подписала несколько дней назад соглашение о реадмиссии, состоит из 28 равноправных государств, в том числе Республики Кипр, входящей также и в зону евро», — говорится в заявлении официального представителя МИД Греции.
«Если Турция не понимает и не принимает эти простые и фундаментальные факты, не имеет практического смысла какая-либо конкретная дискуссия о ее европейской перспективе», — заявил Кутрас.