26 Փետրվար 2014 - 12:25 AMT
Որքան մոտենում է Թուրքիայում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրության օրը, այնքան բարձր են հնչում Էրդողանին հասեցագրված հրաժարականի պահանջները: Կարծես դաժան ճակատագիրն է հետապնդում վարչապետին դեկտեմբերի 17-ից սկսած, երբ բազմաթիվ նախարարներ ու պաշտոնյաներ ձերբակալվեցին «Մեծ կաշառք» գործողության ժամանակ: Այժմ սկանդալի կենտրոնում Էրդողանի որդին է՝ Բիլալը: Հեռախոսազրույցում Էրդողանն ասում է, որ պետք է պահել 1 մլրդ դոլարի հասնող կանխիկ գումարը՝ փոխանցելով այն մի քանի գործարարների: Վերջին խոսակցության ժամանակ Բիլալն ասում է հորը, որ մնացել է 30 մլն եվրո, որոնք նա նույնպես ապահով տեղում կպահի: Հեռախոսազրույցներից բացի կան նաև տեսագրություններ, որտեղ երևում է, թե ինչպես է Էրդողանի որդին փողերը դուրս հանում տնից:
Ձայնագրությունը հրապարակվել է YouTube պորտալում երկուշաբթի՝ փետրվարի 24-ին: «Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը, որը վարկաբեկել է իրեն գողությամբ ու կաշառակերությամբ, պետք է անհապաղ հրաժարական տա»,- հայտարարել է Հալուկ Քոչը, որը ներկայացնում է ընդդիմադիր Ժողովրդական հանրապետական կուսակցությունը:
Ցանցում հայտնված ձայնագրությունը խիստ բացասական ազդեցություն ունեցավ թուրքական բորսայի վրա: Երեքշաբթի առավոտյան բորսան բացվեց երեքտոկոսանոց անկումով, իսկ երեկոյան այն կորցրեց արդեն 3,21 տոկոս: Թուրքական արժույթը թուլացավ և անկում ապրեց մինչև 2,2 և 3,03 համապատասխանաբար դոլարի ու եվրոյի համեմատ:
Սկզբում Ստամբուլի բորսայի ինդեքսն ընկավ մինչև 62 հազար 159 կետ, նվազագույն ցուցիչի այն հասավ ցերեկը՝ 61 հազար 894 կետ, սակայն փակման ժամանակ աճեց մինչև 62 հազար 639 կետ: Բոլոր թուրքական ընկերությունների բաժնետոմսերը, յոթից բացի, անկում ապրեցին, ամենից շատ կորցրեցին սննդարդյունաբերության ընկերությունները:
Հավանաբար, Էրդողանի ու Ֆեթուլահ Գյուլենի առճակատումը շատ լուրջ է: Գյուլենին պատկանող Zaman-ը հորդորում է ծնողներին թույլ չտալ երեխաներին դիտել հեռուստացույցով վարչապետ Էրդողանի ելույթները: Անստորագիր հոդվածը կոչ է անում Էրդողանի հեռուստաելույթների ժամանակ հեռուստացույցների էկրաններին զետեղել տեքստային զգուշացում այն երեխաների համար վտանգավոր լինելու վերաբերյալ՝ 13+ կամ 7+:
«Վարչապետն այն մարդն է, որն իր վարքով ու ելույթներով պետք է օրինակ ծառայի երեխաներին ու երիտասարդներին: Կոպիտ արտահայտությունները, զրպարտանքը, սուտը, որոնք հակասում են հասարակական կանոններին, անհարիր են վարչապետին: Սակայն Թուրքիայի վարչապետը չի վարանում այդ ամենն օգտագործել, իսկ նրա ելույթները հեռարձակվում են ուղիղ եթերով 10-15 հեռուստաալիքներով: Դա չափազանց վտանգավոր է մեր երեխաների հոգեկան առողջության ու ապագայի համար: Թուրքիայի ռադիոյի ու հեռուստատեսության Գերագույն խորհուրդը պետք է միջոցներ ձեռնարկի, երեխաներին այդ ամենից զերծ պահելու համար՝ զգուշացնելով հեռուստաալիքներին, որոնք հեռարձակում են ելույթները, ատելություն ու վրեժ են սերմանում ու վիրավորանքներ պարունակում»,- ասվում է հոդվածում:
Մինչև մարտի 30-ը, այսինքն՝ ընտրությունների օրը, քիչ ժամանակ է մնացել և նրանից, թե ինչպես կվարվեն Էրդողանն ու Գյուլենը որոշ չափով կախված է նաև Թուրքիայի ապագան:

26 Февраль 2014 - 10:03 AMT
Чем ближе дата выборов в местные органы власти в Турции, тем громче звучат призывы к отставке премьера Эрдогана. Будто злой рок преследует премьера с 17 декабря, когда были арестованы министры и высшие чиновники в ходе операции «Большая взятка». Сейчас в центре продолжающегося скандала – сын Эрдогана, Билал. В телефонном разговоре Эрдоган говорит, что надо спрятать наличные деньги в размере $1 миллиарда, передав их нескольким предпринимателям. В последнем из разговоров Билал сообщает отцу, что осталось 30 миллионов евро, и что их также отнесет в безопасное место. Кроме телефонных разговоров также есть видеозаписи, на которых видно, как сын Эрдогана выносит деньги из дома.
Запись была опубликована на портале You Tube в понедельник, 24 февраля. «Турецкий премьер Реджеп Тайип Эрдоган, запятнавший себя воровством и взяточничеством, должен немедленно уйти в отставку», – заявил Халук Коч, представитель оппозиционной Народно-республиканской партии (CHP).
Появившаяся в сети запись разговора, оказала на турецкую биржу крайне отрицательный эффект. Утром во вторник биржа открылась трехпроцентным падением, а к вечеру она потеряла уже 3,21%. Турецкая валюта ослабла и упала до 2,2 и 3,03 относительно доллара и евро соответственно.
Первоначально индекс стамбульской биржи упал до 62 тыс. 159 пунктов, максимальной низкой отметки он достиг днем — 61 тыс. 894 пункта, но к закрытию он подрос до 62 тыс. 639 пунктов. Акции всех турецких компаний, кроме семи пошли вниз, больше всего потеряли продовольственные компании.
Судя по всему, Эрдоган и Фетуллах Гюлен схлестнулись очень серьезно. Газета Zaman, принадлежащая проповеднику, призывает родителей не разрешать детям смотреть по телевизору выступления премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. В неподписанной статье содержится призыв во время телевыступлений Эрдогана размещать на экранах телевизоров текстовое предупреждение об ограничении ее распространения среди детей в виде знаков 13+ или 7+.
«Премьер-министр – человек, который своим поведением и выступлениями должен стать образцом для детей и молодежи. Использование грубых высказываний, клевета, ложь, противоречащие общественным устоям выражения являются неподобающими премьер-министру страны. Однако премьер Турции не гнушается всем этим, а его выступления транслируют в прямом эфире 10-15 телеканалов. Это крайне опасно для психического здоровья и будущего наших детей. Верховный совет по радио и телевидению Турции должен предпринять меры, чтобы оградить детей от всего этого, предупредив телеканалы, которые транслируют заявления, разжигающие ненависть и месть и содержащие оскорбления», – подчеркивается в статье.
До 30 марта, то есть дня выборов, осталось не очень много и от того, как поведут себя Эрдоган и Гюлен зависит в некоторой степени будущее Турции.