27 Փետրվար 2014 - 18:51 AMT
Փետրվարի 27-ին ժամը 17:19 րոպեին «Առէկսիմբանկի» ու VISA-ի համագործակցության շնորհիվ Հայաստանում առաջին անգամ մեկ հպումով անկանխիկ վճարում է իրականացվել` սկիզբ դնելով երկրում VISA Paywave համակարգի գործարկմանը:
Այսպիսով` «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն, հավատարիմ մնալով նորարար տեխնոլոգիաների կիրառման մեջ Հայաստանում առաջատարի իր կոչմանը, առաջինն է Հայաստանում մեկնարկել Visa Paywave ոչ կոնտակտային վճարման տեխնոլոգիան ու նախատեսում է արդեն 2014-ի ամռանը անկանխիկ վճարման քարտերի սպասարկման հնարավորությամբ վճարային տերմինալների տեղադրումը առևտրի տարբեր կետերում:
Visa Paywave-ով առաջին, մի քանի վայրկյանում իրականացված գործարքը տեղի է ունեցել Երևանում գտնվող «Մոսկվիչկա» սուպերմարկետներից մեկում:
Մինչև 10 հազար դրամ գործարքի դեպքում առանց PIN-կոդ մուտքագրելու, առանց անդորրագիր ստորագրելու, քարտը (անգամ դրամապանակի մեջ) պարզապես վճարային ոչ կոնտակտային տերմինալին մոտեցնելով վճարում կատարելու հնարավորությունը մինչև ամառ կունենան միայն Հայաստանի այցելուները` զբոսաշրջիկներ, գործարարներ և այլք, իսկ արդեն ամռան ամիսներից «Առէկսիմբանկը» ակնթարթային վճարման քարտեր կթողարկի նաև իր հաճախորդների համար:
«Առէկսիմբանկի» ոչ կոնտակտային վճարային տերմինալներով վճարումներ կատարել կարելի է ցանկացած բանկի թողարկած VISA Paywave քարտերով: Բանկի գլխավոր տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը, լրագրողների հետ զրույցում ընդգծելով, որ «Առէկսիմբանկը» առաջինն է Հայաստանում դարձել VISA ընկերության անդամ, թողարկել VISA պլաստիկ քարտեր, գործարկել ինտերնետ-էքվայրինգ բանկային նախագիծն, նշեց, որ նույն տրամաբանությամբ առաջինն են գործարկում նաև VISA Paywave-ը:
«Հաճախորդների հետ երկարաժամկետ հարաբերությունների ստեղծման մեր ռազմավարությունում կարևորագույն տեղ է զբաղեցնում սպասարկման որակը և արագությունը, այդ իսկ պատճառով մեր հաճախորդների համար քարտի մեկ հպումով անկանխիկ վճարումների իրականացումը Visa Paywave համակարգի օգտագործմամբ ունի ակնհայտ առավելություններ` նախ և առաջ դա հարմարավետությունն է ամենօրյա գնումներ կատարելիս, անվտանգությունը և ժամանակի տնտեսումը»,- շեշտեց Խաչատրյանը:
Նոր համակարգի ներդնողները համոզված են` այն բազմաթիվ առավելություններ է տալու նաև առևտրային կազմակերպություններին` պարզեցնելով վճարմանը ընթացքը, նվազեցնելով կանխիկ գործարքների կազմակերպման հետ կապված ծախսերն ու հերթերը սպասարկման կետերում:
«Այսօր մեր գործընկեր «Առէկսիմբանկի» ջանքերի շնորհիվ Հայաստանը միացավ աշխարհի 50 երկներին, որոնց քաղաքացիներն անկանխիկ վճարման տեխնոլոգիայի առավելություններից օգտվելու հնարավորություն ունեն, ներառյալ նախկին ԽՍՀՄ երկրներից Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Ուկրաինան, Բելառուսը և Վրաստանը»,- PanARMENIAN.Net-ին ասաց VISA-ի կովկասյան երկրների տարածաշրջանային ներկայացուցիչ Իրինա Կամխաձեն:
Visa Paywave քարտերում կա չիպ և ալեհավաք, որոնք թույլ են տալիս ռադիոալիքին փողանցել ոչ կոնտակտային հաշվարկային սարքին վճարման մասին տեղեկատվություն: Քարտերը համապատասխանում են VISA համակարգին բնորոշ անվտանգության բարձր ստանդարտներ` ծածկագրված կոդի առկայության շնորհիվ:
VISA ընկերության ԱՊՀ երկրներում ու հարավ-արևելյան Եվրոպայում նորարար վճարային համակարգերի ներդրման ավագ մասնագետ Անդրեյ Շերբինը PanARMENIAN.Net-ին ասաց, որ Visa Paywave քարտերի կիրառման փորձը ցույց է տվել, որ մեքենայությունների թիվը նվազագույնի է հասնում:

28 Февраль 2014 - 10:01 AMT
«Арэксимбанк-группа Газпромбанка» стал первым армянским банком, внедрившим технологию приема бесконтактных платежей
ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» и компания Visa объявили о начале приема бесконтактных карт в Армении. ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» стал первым армянским банком, приступившим к внедрению технологии приема бесконтактных платежей в стране.
27 февраля 2014 года была произведена первая в Армении бесконтаткная транзакция Visa payWave в супермаркете «Москвичка» в Ереване. До конца мая 2014 года ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» планирует начать установку платежных терминалов с возможностью приема карт Visa payWave в различных торговых точках, а также выпуск карт Visa payWave для клиентов банка.
Технология Visa payWave позволяет совершать платежи почти мгновенно одним движением во всех торговых точках, оборудованных бесконтактными считывающими устройствами. При этом карту не нужно “прокатывать” или вставлять в платежный терминал, расписываться на чеке или вводить пин-код при транзакциях на сумму до 10 тыс. армянских драм. Более того, карту можно подносить к бесконтактному считывателю, не вынимая из бумажника.
Каждая карта Visa payWave оснащена встроенными чипом и антенной, позволяющими по радиоканалу передавать на бесконтактный терминал информацию о платеже. Visa payWave отвечает высоким стандартам безопасности Visa благодаря наличию зашифрованного кода, который передается вместе с информацией о платеже и уникален для каждой транзакции. Кроме того, при совершении оплаты держатель самостоятельно подносит карту к бесконтактному терминалу, не передавая ее сотруднику торговой точки. Технология payWave создает множество преимуществ и для торгово-сервисных предприятий. Она упрощает процесс оплаты, позволяет быстрее обслуживать клиентов, уменьшает очереди в торговых залах и расходы предприятий на операции с наличностью.
«Начало приема Visa payWave в Армении знаменует собой качественно новый этап развития индустрии безналичных платежей. Запуск первого в стране проекта по приему карт Visa payWave предлагает потребителям уникальный опыт осуществления платежей – практически мгновенно и одним касанием, а банкам − новые возможности для развития карточного бизнеса. Важно отметить, что технология Visa payWave, основанная на использовании международных стандартов EMV для чиповых карт, обеспечивает функциональную совместимость карт и платежных терминалов по всему миру. Таким образом, в бесконтактных терминалах ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» могут приниматься все карты Visa payWave, независимо от банка-эмитента карты или страны, в которой выпущена карта. Сегодня благодаря усилиям нашего партнера, Арэксимбанка, Армения присоединилась к странам, в которых потребители уже имеют возможность пользоваться преимуществами бесконтактной технологии Visa payWave; а это более 50 стран мира, включая страны СНГ – Россию, Казахстан, Украину, Беларусь и Грузию», – отметила региональный менеджер Visa по странам Кавказского региона Ирина Камхадзе.
«Арэксимбанк давно и успешно сотрудничает с международной платежной системой Visa,- сказал заместитель Генерального директора ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» Рубен Хачатрян. «Мы первыми в Республике стали принципиальным членом Visa и выпустили первые карты Visa, первыми запустили проект по интернет-эквайрингу. Сегодня мы объявляем о запуске первой в Армении программы по приему бесконтактных карт Visa payWave. Мы начинаем с подготовки инфраструктуры приема бесконтактных платежей, но в наших планах не только эквайринг бесконтактных карт, но и эмиссия карт Visa payWave, а также дальнейшее развитие соответствующей платежной инфраструктуры», – отметил он.
«В нашей стратегии построения долгосрочных отношений с клиентами важнейшим фактором является качество и скорость обслуживания, поэтому для наших клиентов преимущества бесконтактной оплаты с использованием Visa payWave очевидны: прежде всего – это удобство при совершении повседневных покупок, безопасность и экономия времени», – подчеркнул Р. Хачатрян.