Կարծես թե, ուկրաինական մղձավանջը նոր է սկսվում և սկսվում է միջուկային ենթատեքստով: Ըստ «Ազատություն» ազգայնական կուսակցության պատգամավոր, որն ի դեպ ԵՄ-ն ահաբեկչական է համարում, Միխայիլ Գոլովկոյի, «ի պատասխան Ռուսաստանի գործողություններին Ղրիմում Ուկրաինան կարող է վերադարձնել իր միջուկային կարգավիճակը»: Նշենք, որ ազգայնամոլները առաջին անգամը չէ, որ պահանջում են վերականգնել Ուկրաինայի միջուկային կարգավիճակը: 2009 թվականին, երբ Վիկտոր Յուշչենկոյի նախագահության օրոք վատթարացան հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, նրանք պահանջեցին շտապ «մոնտաժել և մարտական հերթապահության կանգնեցնել 15-20 տակտիկական միջուկային (ուրանի և պլուտոնիումի) մարտագլխիկները միջին հեռահարության հրթիռների վրա»: Պահանջը պատճառաբանվեց ՌԴ կողմից իբր գոյություն ունեցող ռազմական ագրեսիայի սպառնալիքով:
Միջուկային կարգավիճակի վերականգնման մասին կետ կա «Ազատություն» կուսակցության ծրագրում: Հիմնավորելով այդ պահանջը՝ ազգայնականները մասնավորապես հղում են կատարում «կոպիտ քաղաքական ու տնտեսական ճնշման վրա, ՌԴ պաշտոնյաների Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ դնելու մշտական փորձերի վրա»: Միջուկային ծրագրում օգնելու խնդրանքով նրանք առաջարկում են դիմել ԱՄՆ-ին ու Մեծ Բրիտանիային:
Անշուշտ, հազիվ թե Արևմուտքի երկրները ցանկանան միջուկային Ուկրաինա ունենալ անկանխատեսելի կառավարությամբ ու Ռուսաստանի կողմից հնչող սպառնալիքներով, որոնք ավելի շատ հորինված են, քան իրական: Այնուամենայնիվ, ազգայնականների կոչին հարկավոր է շատ լուրջ վերաբերվել: 1990-ականներին Ուկրաինան կամավոր հրաժարվեց իր միջուկային զենքից, ռազմավարական հրթիռային սպառազինությունից ու ռազմավարական ավիացիայից: Կիևը լայնորեն գովազդեց իր այդ գործողությունները որպես երիտասարդ պետության հավատարմություն խաղաղության ու զինաթափման գործին: Սակայն, որոշ ժամանակ անց հայտնի դարձավ, որ այդ գործողությունն այնքան էլ կամավոր չէր, այլ տեղի ունեցավ ինչպես Արևմուտքի, այնպես էլ Ռուսաստանի բիրտ ճնշմամբ:
Բանն այն է, որ մինչ օրս Ուկրաինան միջազգային հիերարխիայում մնում է շեմային պետություն: Դա նշանակում է, որ նրա տնտեսական ու գիտատեխնիկական ներուժը բավարար է միջուկային զենքի մշակման համար: Թեկուզ այն պատճառով, որ ԽՍՀՄ զինանոցում առկա 20 մարտական ռազմավարական հրթիռային համալիրներից 13-ը մշակվել էին Դնեպրոպետրովսկի «Յուժնոյե» և «Յուժմաշ» բյուրոյում ու ձեռնարկությունում, գրում է Միխայիլ Տրեզվինը RUpor ռեսուրսում:
Այսօր նույնիսկ թռուցիկ վերլուծությունը վկայում է այն մասին, որ հաշվի առնելով առկա տեխնոլոգիական բազան, հիմքերի ստեղծումը Ուկրաինայում միջուկային մարտագլխիկների արտադրության համար, ամենահամեստ գնահատականներով, կպահանջի 5-7 տարի 200-300 մլն դոլար ամենամյա ներդրումների դեպքում: Ընդ որում միջուկային կարգավիճակի ճանապարհին Ուկրաինան պետք է արդյունաբերության մեջ ներդնի մի շարք պակասող տեխնոլոգիաներ: Արդեն այժմ նա ունի բարձր հարստացված ուրանի պաշար: Երկրում պահպանվել են նաև ուրանի արդյունահանման և վերամշակման երկու ձեռնարկություններ, ծանր ջրի արտադրության գործարան, էլեկտրոնային բաղադրիչների ստեղծման տեխնոլոգիաներ և նույնիսկ հատուկ չափիչ տեխնիկա, որով որոշվում է միջուկային նյութերի իզոտոպային բաղադրությունը: Գիտնականները գտնում են, որ երկրում սեղմ ժամկետում կարող են արդյունաբերական տեսք ստանալ պակասող միջուկային տեխնոլոգիաները, ինչպես օրինակ տրիտիումի ստացումը, պլուտոնիումի իզոտոպների տարանջատման տեխնոլոգիական գծերը, ռազմական նշանակության պլուտոնիում արտադրող ռեակտորը, պլուտոնիումի հարստացման ռադիոքիմիական գործարանը և պլուտոնիումի արտադրության մետալուրգիական գործարանը:
Հազիվ թե Արևմուտքին պետք լինի ևս մեկ երկիր գրեթե պատրաստի միջուկային զենքով, թեև եթե հաշվի առնենք, որ այդ զենքի թիրախը կարող է Ռուսաստանը լինել, ապա գուցե և հարկավոր լինի: Սակայն Ուկրաինայի միջուկային տերության կարգավիճակի վերականգնումը չի կայունացնի առանց այդ էլ անհանգիստ տարածաշրջանը, ավելին, կխարխլի Արևելյան Եվրոպայի անվտանգության ամբողջ համակարգը, եթե, ինչպես արդեն նշվել է, զենքը հայտնվի ազգայնականների ու այլ ծայրհեղականների ձեռքում: Փաստորեն, ստացվում է, որ «Ազատություն» կուսակցությունը և մնացած բոլորը ուղղակի ցանկանում են ահաբեկել Ռուսաստանին և կանխել նրա կողմից Ղրիմի անեքսիան: Սակայն, կարծես թե, ոչ ոք չի պատրաստվում Ղրիմը զավթել…

28 Февраль 2014 - 10:18 AMT
Похоже, украинский кошмар только начинается, и начинается с ядерной подоплекой. По словам депутата от националистической партии «Свобода», кстати, объявленной в ЕС террористической, Михаила Головко, «в ответ на действия России в Крыму Украина может вернуть себе ядерный статус». Заметим, что националисты не первый раз требуют восстановить ядерный статус Украины. В 2009 году, на фоне ухудшения отношений с Россией во время президентства Виктора Ющенко, они требовали срочно «смонтировать и поставить на боевое дежурство 15-20 тактических ядерных (урановых и плутониевых) боеголовок на ракетах средней дальности». Требование было мотивировано якобы существовавшей угрозой военной агрессии со стороны РФ.
Пункт о воссоздании ядерного статуса есть и в программе партии «Свобода». Обосновывая такое требование, националисты ссылаются, в частности, на «брутальное политическое и экономическое давление, регулярные попытки должностных лиц России подвергнуть сомнению территориальную целостность Украины». За помощью в ядерной программе они предлагают обратиться к США и Великобритании.
Конечно, вряд ли страны Запада захотят иметь ядерную Украину с непредсказуемым пока правительством и угрозами со стороны России, которые на самом деле больше надуманы, чем есть в действительности. Тем не менее, к призыву националистов следует отнестись очень серьезно. В 1990-е годы Украина добровольно отказалась от всего ядерного оружия, стратегических ракетных вооружений и стратегической военной авиации. Киев широко рекламировал эти свои шаги, как доказательство приверженности молодого государства делу мира и разоружения. Однако по прошествии времени стало известно, что этот отказ был не совсем добровольным, а происходил под довольно сильным нажимом как Запада так и России.
Дело в том, что до сегодняшнего дня Украина в международной иерархии остается пороговым государством. Это означает, что ее экономического и научно-технического потенциала вполне достаточно для разработки ядерного оружия. Хотя бы потому, что из 20 взятых на вооружение СССР боевых стратегических ракетных комплексов 13 были разработаны в днепропетровских ГКБ «Южное» и ПО «Южмаш», пишет Михаил Трезвин на ресурсе RUpor.
Сегодня даже беглый анализ ситуации говорит о том, что с учетом существующей технологической базы, создание основ для производства ядерных боеприпасов Украине, по самым скромным оценкам, потребует пять-семь лет при ежегодных объемах капиталовложений до 200—300 млн. долл. При этом на пути к ядерному статусу Украина должна промышленно воплотить ряд недостающих технологий.Уже сейчас она располагает запасом высокообогащенного урана. В стране также сохранены два предприятия по добыче и переработке урана, завод по производству тяжелой воды, технологии создания электронных компонентов и даже специальная измерительная техника определения изотопного состава ядерных материалов.Ученые считают, что в стране в сжатые сроки могут быть промышленно реализованы такие недостающие ядерные технологии, как получение трития, технологические линии по разделению изотопов плутония, реактор-производитель оружейного плутония, радиохимический завод по обогащению плутония и металлургический завод по производству оружейного плутония.
Вряд ли Западу нужна еще одна страна с почти готовым ядерным оружием, хотя если учесть вероятную нацеленность этого оружия на Россию, то может и нужна. Но восстановление Украины как ядерной державы не принесет стабильности в регионе и более того, расшатает всю систему безопасности в Восточной Европе, если, как мы уже говорили, оружие попадет в руки националов и других экстремистов. Фактически, получается, что и партия «Свобода» и все остальные просто хотят запугать РФ и предостеречь ее от аннексии Крыма. Однако вроде Крым никто захватывать не собирается…