Վիկտոր Յանուկովիչը փետրվարի 28-ին Դոնի Ռոստովում կայացած մամուլի ասուլիսում ներողություն է խնդրել Ուկրաինայում կատարվածի համար: «Ամոթ է»,- ասել է Յանուկովիչը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ Ուկրաինայում իրադարձությունների վերաբերյալ նրա վերաբերմունքին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
«Ավելին՝ ուզում եմ ներողություն խնդրել, առաջին հերթին վետերաններից, ուկրաինացի ժողովրդից երկրում կատարվածի համար, այն բանի համար, որ ուժերս չբավականացրին կայունությունը պահպանելու և երկրում անօրինություն թույլ չտալու համար»,- ասել է նա:
Յանուկովիչը նաև նշել է, որ Ղրիմը պետք է մնա Ուկրաինայի կազմում, պահպանելով լայն ինքնավարությունը: Ղրիմի իրադարձությունները նախագահն անվանել է «բնական արձագանք Կիևում ավազակային հեղաշրջմանը»:
«Իշխանության այն ուզուրպացիան, որն արվեց մի խումբ ծայրահեղականների կողմից, անտեսելով Ուկրաինայի 45-միլիոնանոց բնակչությունը… բնականաբար, Ղրիմի բնակչությունը չի ցանկանում ընդունել և չի ենթարկվի բանդերականներին ու ազգայնականներին »,- ասել է Յանուկովիչը: Ըստ նրա, հասկանալի է Ղրիմի հասարակ բնակիչների ինքնակազմակերպվելու մղումը, սեփական տներն ու հողը պաշտպանելու համարինքնապաշտպանության ջոկատներ ստեղծելը: «Սակայն դիմում են Ղրիմի բնակիչներին արյունահեղություն ու պառակտում թույլ չտալու խնդրանքով»,- ասել է Յանուկովիչը:
Նա հայտարարել է, որ մնում է Ուկրաինայի օրինական ընտրված նախագահն ու մտադիր չէ աջակցության համար դիմել որևէ մեկին ռազմական: «Ցանկացած ռազմական գործողություն այս իրավիճակում անթույլատրելի է: Մտադիր չեմ դիմելու ռազմական աջակցության խնդրանքով»,- ասել է Յանուկովիչը մամուլի ասուլիսում:
Փետրվարի 28-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում հանդիպում էր ՌԴ-ում Ուկրաինայի դեսպանության խորհրդական դեսպանորդ Նիմչինսկու հետ, որին փոխանցվել է Ուկրաինայի ԱԳՆ-ին ուղղված պատասխան նոտան, կապված Ղրիմում իրադարձությունների վերաբերյալ ուկրաինական կողմի առաջարկության հետ՝ անհապաղ անցկացնել երկկողմ խորհրդակցություններ ՌԴ և Ուկրաինայի միջև 1997-ի մայիսի 31-ի պայմանագրի 7 հոդվածի հիման վրա:
ՌԴ ԱԳՆ նոտայում ասվում է, որ Ռուսական կողմը Ղրիմի իրադարձությունները դիտարկում է որպես ներքաղաքական դեպքերի հետևանք, և այդ համատեքստում անհապաղ երկկողմ խորհրդակցությունների անհրաժեշտություն չի տեսնում:
Ուկրաինական կողմին նաև փոխանցվել է ՌԴ ԱԳՆ պատասխան նոտան Ղրիմում ՌԴ Սևծովյան նավատորմի զրահատեխնիկայի տեղաշարժի վերաբերյալ, ինչը կատարվում է ըստ Սևծովյան նավատորմի վերաբերյալ հիմնարար ռուս-ուկրաինական համաձայնության:
Մինչդեռ Ուկրաինայի նախագահի պաշտոնակատար Ալեքսանդր Տուրչինվը պահանջել է Ղրիմի իրադարձություններին հետևելու համար ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստ գումարել, որը, ըստ նրա, «կարող է սպառնալիք առաջացնել միջագային խաղաղության ու անվտանգության համար»:
«Պահանջում ենք երաշխավոր պետություններից սատարել ՄԱԿ ԱԽ կողմից իրավիճակի դիտարկման իրականացմանն Ուկրաինայի առանձին տարածաշրջաններում ըստ Բուդապեշտի հուշագրի: Իրավիճակը Ղրիմում կարող է միջագային խաղաղության ու անվտանգության համար սպառնալիք առաջացնել: Եթե իրավիճակը սրվի, պահանջում ենք երաշխավոր պետություններից անհապաղ գործողությունների հասնել ՄԱԿ ԱԽ կողմից Ուկրաինային օգնություն տրամադրելու հարցում»,- հայտարարել է Տուրչինովը, որը նաև Գերագույն ռադայի խոսնակն է:
Ուկրաինայի նոր առաջնորդները նաև Ղրիմի իրադարձություններին նվիրվածԱզգային անվտանգության ու պաշտպանության խորհրդի արտահերթ նիստ են գումարել, հայտնում է VOA News-ը:
Atlantico-ի համար Հասարակական կարծիքի ֆրանսիական ինստիտուտի հարցման տվյալների համաձայն, ֆրանսիացիների 65 տոկոսը դեմ է Ֆրանսիայի ու ԵՄ օգնությանը Ուկրաինային, իսկ 67 տոկոսը դեմ է այդ երկրի անդամակցությանն ԵՄ-ին: Վաշինգտոնն ու ԵՄ-իցգործընկերները,չնայած Մայդանին աջակցելու բարձրագոչ հայտարարություններին, չեն շտապում կոնկրետ որոշումներ կայացնել շտապ կարգով Ուկրաինային ֆինանսապես օժանդակելու համար:
ԱՄՆ Կոնգրեսի տեղեկատվական The Hill պորտալը հայտնում է, որ Սպիտակ տունն ԱՄՆ Կոնգրեսի հետ համատեղ միայն մշակում է Կիևին ֆինանսական աջակցության հարցը: Սենատոր Մաքքեյնը բացահայտ հայտնել է, որ ԵՄ-ն ու ԱՄՆ-ն կօգնեն Կիևին միայն այն դեպքում, եթե վերջինս բարեփոխումներ կատարի, այդ թվում այն ոլորտներում, որոնք չեն վայելում բնակչության աջակցությունը:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջեկ Լյուն Արսենի Յացենյուկի հետ խոսակցության ժամանակ նրանխորհուրդ է տվել օգնություն հայցել ԱՄՀ-ից, բայց կառավարությունը ձևավորելուց հետո: Նշվում է, որ G–20-ի որոշ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ հանգստյան օրերին հանդիպել ենու հայտարարել, որ կսատարեն Ուկրաինայի բանակցություններին ԱՄՀ հետ, եթե կառավարություն կազմավորվի: Պորտալն ուշադրությունը հրավիրում է այն հանգամանքի վրա, որ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Ջեն Փսակին հայտարարել է, թե Սպիտակ տունն այդ հարցում կգործի Կոնգրեսի հետ սերտ գործակցությամբ:
Ինչպես գտնում են The Washington Times-ի փորձագետները, Վաշինգտոնում վստահություն չկա, որ իրավիճակն Ուկրաինայում առաջիկայում կկայունանա: Ըստ նրանց, անկախ տարածքային ամբողջականությունից, երկիրը փաստացի մինչև օրս մասնատված է: Նրա արևմտյան մասը կողմնորոշված է դեպի Եվրոպան ու կաթոլիկները, իսկ արևելյան շրջանները գերադասում են Ռուսաստանի և ուղղափառների հետ սերտ կապերը: Եվ թեև Մայդանի վերջին իրադարձություններում գերակայությունն արևմտամետների կողմն էր, դա դեռևս չի որոշում Ուկրաինայի հետագա զարգացման ուղղությունը: Ըստ արևմտյան վերլուծաբանների, Մոսկվան չի նահանջի, քանի որ Ուկրաինան ՌԴ հետ անմիջապես սահմանակից է, ունի խորը պատմական կապեր և գտնվում է Մոսկվայի աշխարհաքաղաքական շահերի շրջանակում: Բացի այդ, եթե Ուկրաինան լիովին ինտեգրվի ԵՄ-ին, դա լուրջ հարված կլինի Ռուսաստանի հեղինակությանը:
Եվրախորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ սատարել է Ուկրաինայի վերաբերյալ բանաձևին, որտեղ հիշատակվում է նաև, որ Ռուսաստանն ուկրաինական սահմանների գոյության երաշխավորն է, նշվում է մարդու իրավունքների խախտումների հետաքննության անկախ հանձնաժողով ստեղծելու, դոնորների խորհրդաժողով գումարելու անհրաժեշտությունը: Բանաձևի վերաբերյալ քվեարկությունն երեկ էր՝ Ստրասբուրգում Եվրախորհրդարանի ընդլայնված նիստի շրջանակում: Քվեարկությունից առաջ բանավեճ էր:
Մասնավորապես, Եվրախորհրդարանը ՌԴ-ին հիշեցրել է, որ վերջինս ԱՄՆ ու Մեծ Բրիտանիայի հետ միասին պարտավորվել է ձեռնպահ մնալ տնտեսական պարտադրանքից:
Ուստի Եվրախորհրդարանը կողմերին և երրորդ երկրներին կոչ է արելհարգել Ուկրաինայի միասնականությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, իսկ այդ երկրի ներսում բոլոր քաղաքական ուժերին՝ պարտավորվել աշխատել այդ ուղղությամբ, պահպանելով երկրի միասնությունը, հաշվի առնելով երկրի մշակութային ու լեզվական կազմն ու պատմությունը:

Виктор Янукович на пресс-конференции 28 февраля в Ростове-на-Дону извинился за происходящее на Украине. «Стыдно», — сказал Янукович, отвечая на вопрос журналиста о его отношении к происходящему на Украине, передает РИА Новости.«Более того, я хочу извиниться, прежде всего, перед ветеранами, перед украинским народом за то, что произошло в Украине, за то, что у меня не хватило сил удержать стабильность и не допустить тот беспредел, который сейчас творится в стране», — заявил он.
Виктор Янукович также подчеркнул, что Крым должен остаться в составе украинского государства, но сохраняя широкую автономию. Происходящее в Крыму Янукович назвал «естественной реакцией на бандитский переворот, который произошел в Киеве». «Та узурпация власти, которая была сделана кучкой радикалов в сравнении с 45-миллионным населением жителей Украины, и крымчане, естественно, не хотят подчиняться и не будут подчиняться националистам и бандеровцам», — считает Янукович. По его словам, абсолютно понятно желание простых людей, крымчан к самоорганизации, к созданию отрядов самозащиты, которые сейчас создаются в Крыму, они, конечно, хотят защитить свои дома и свои земли, это естественное желание людей. «Но я обращаюсь к крымчанам с просьбой не допустить кровопролития и междоусобицы», — сказал Янукович.
Он заявил о своей легитимности в качестве президента Украины и не намерен обращаться к кому-либо за военной поддержкой.«Любые военные действия в такой ситуации недопустимы. И я не собираюсь обращаться за военной поддержкой», — заявил он на пресс-конференции, передает РИА Новости.
28 февраля в МИД России состоялась встреча с советником-посланником Посольства Украины в Российской Федерации Нимчинским, которому была передана ответная нота Министерству иностранных дел Украины относительно предложения Украинской Стороны в связи с событиями в Автономной Республике Крым провести безотлагательные двусторонние консультации согласно Статье 7 Договора о дружбе, сотрудничестве и партнерстве между Российской Федерацией и Украиной от 31 мая 1997 года.
В ноте МИД России подчеркивается, что Российская Сторона рассматривает события, происходящие в Автономной Республике Крым, как следствие внутриполитических процессов последнего времени на Украине, и в этом контексте не видит необходимости в проведении предлагаемых Украинской Стороной безотлагательных двусторонних консультаций.
Украинской Стороне была также передана ответная нота МИД России относительно передвижений бронетехники Черноморского флота Российской Федерации в Крыму, связанных с необходимостью обеспечения охраны мест дислокации Черноморского флота на территории Украины, что происходит в полном соответствии с базовыми российско-украинскими соглашениями по Черноморскому флоту.
Между тем, исполняющий обязанности президента Украины Александр Турчинов потребовал созыва заседания Совет безопасности ООН для наблюдения за ситуацией в Крыму, которая, по его словам, «может создать угрозу международному миру и безопасности».
«Требуем от государств-гарантов в соответствии с Будапештским меморандумом поддержать реализацию Советом Безопасности ООН мониторинга ситуации в отдельных регионах Украины, в том числе в автономной республике Крым. Ситуации, которая может создать угрозу международному миру и безопасности. И в случае эскалации требуем от государств-гарантов добиваться неотложных действий со стороны СБ ООН с целью предоставления помощи Украине», – заявил Турчинов, который также является спикером Верховной Рады. Новые украинские лидеры также созвали экстренное заседание Совета национальной безопасности и обороны Украины для обсуждения событий в Крыму, передает VOA News.
По данным опроса, который провел для Atlantico Французский институт общественного мнения (IFOP), 65% французов против предоставления Францией и Европейским Союзом помощи Украине, а 67% выступают против вхождения страны в ЕС.
Вашингтон и их партнеры из ЕС, несмотря на громкие заявления в поддержку прошедших манифестаций в Киеве на Майдане, а также пришедших к власти на этой волне политиков, не спешат с принятием конкретных решений по оказанию Украине в срочном порядке финансовой помощи.
Информационный портал Конгресса США The Hill сообщает, что Белый дом совместно с Конгрессом США пока только прорабатывают вопрос о выделении финансов этой стране. Сенатор Джон Маккейн откровенно заявил, что партнеры по ЕС и США предоставят необходимую помощь Киеву только в случае, если новое правительство Украины пойдет на проведение реформ, в том числе и на не популярные среди населения страны. Министр финансов США Джек Лью в ходе разговора 23 августа с.г. с Арсением Яценюком посоветовал ему искать помощь у Международного Валютного Фонда, однако только после того, как правительство будет сформировано. Указывается, что ряд представителей организации G–20 встретились во время прошедшего уикенда и заявили, что поддержат переговоры Украины c МВФ при условии создания правительства. При этом портал обращает внимание на то, что представитель госдепартамента США Джен Псаки заявила, что Белый дом будет действовать в этом вопросе в тесном сотрудничестве с Конгрессом США.
Как считают эксперты газеты The Washington Times, в Вашингтоне нет полной уверенности в том, что обстановка на Украине стабилизируется в ближайшем будущем. По их мнению, это государство, несмотря на территориальную целостность, до настоящего времени остается фактически разделенной страной. Ее западная часть ориентирована на Европу и католицизм, в восточные регионы предпочитают более тесные связи с Россией и православие. И хотя в ходе последних событий на Майдане приоритет оказался на стороне западников, это пока на данном этапе не определило направление дальнейшего развития Украины- встанет ли она в одном ряду с ЕС или США, или же с Россией. По прогнозам западных аналитиков, Москва не отступится от Украины по причине того, что эта страна непосредственно примыкает к России, имеет глубокие исторические связи с ней и находится в зоне ее геополитических интересов. Кроме того, в случае, если Украина будет полностью интегрирована в ЕС, то это нанесет серьезный удар по авторитету России.
Европейский парламент большинством голосов поддержал резолюцию по Украине.Среди основных положений напоминание России о том, что она является гарантом существующих украинских границ, инициатива о создании независимой комиссии для расследования нарушений прав человека, зафиксированных в ходе массовых акций протеста, созыв донорской конференции для оказания финансовой помощи Киеву.Голосование по резолюции состоялось вчера в Страсбурге в рамках пленарного заседания Европейского парламента. Накануне голосования по этому вопросу состоялась дискуссия.
В частности, в проголосованной резолюции Европейский парламент напоминает, что существующие границы Украины были гарантированы США, Российской Федерацией и Соединенным Королевством в Будапештском меморандуме о гарантиях безопасности. ЕП напоминает Российской Федерации, что вместе с двумя другими упомянутыми выше странами она взяла обязательства воздержаться от экономического принуждения, направленного на подчинение своим собственным интересам.
В этой связи Европейский парламент призвал «все стороны и третьи страны уважать и поддерживать единство и территориальную целостность Украины», равно как и призвать «все политические силы внутри Украины и международных субъектов взять на себя обязательство работать над территориальной целостностью и национальным единством Украины, принимая во внимание культурный и языковой состав страны и ее историю».