3 Մարտ 2014 - 11:59 AMT
Ադրբեջանի ընդդիմադիր Ժողովրդական ճակատի կենտրոնակայանում հզոր պայթյուն է որոտացել, հայտնում է կուսակցության մամուլի ծառայությունը: Այն կուսակցության նկուղային հարկում էր, որտեղ վարսավիրանոց է գործում: Պայթյունը գրանցվել է առավոտյան ժամը 4:35-ին տեղական ժամանակով՝ վնաս հասցնելով կենտրոնակայանին․ տուժածներ չկան:
Ավելի ուշ «Ազգային ճակատի» փոխնախագահ Հասան Քերիմովը հայտնել է, որ պատահարը կուսակցության դեմ ուղղված սադրանք է դիտարկում: Նա ասել է, որ այդ շենքի սեփականատիրոջը զգուշացրել են, թե կուսակցության շտաբը հանվի այդտեղից, հակառակ դեպքում շենքը կամ կայրվի, կամ կպայթեցվի. «Ունենք բոլոր տեսա- և ձայնագրությունները: Եթե պահանջվի, դրանք կներկայացնենք Եվրոպական դատարան»:
Վարսավիրանոցի սեփականատեր Սամիր Մուրադովը նշել է, որ երբեք չի օգտվել գազի բալոնից: Եվ տարօրինակ է, որ այն այրված է հայտնաբերվել օբյեկտում: Նրա խոսքերը հաստատել են ԱԻՆ, դատախազության ու ոստիկանության ներկայացուցիչները: Զննության արդյունքում պարզվել է, որ այնտեղ գազի բալոն չի եղել և դրա տեղադրումն արգելված էր: Տարածքում չեն հայտնաբերվել նաև այլ պայթուցիկ միջոցներ:
«Ազգային ճակատի» փոխնախագահ Ֆուադ Ղահրամանլին հայտնել է, որ շտաբին հասցված վնասն աննշան էր: Նա նշել է, որ պայթյունի ժամանակ կենտրոնակայանում երկու մարդ է եղել, սակայն, «բարեբախտաբար, նրանք չեն տուժել»:
Ըստ կուսակցության նախագահ Ալի Քերիմլիի, իշխանություններն ընդդիմության հետ արդեն ահաբեկչության լեզվով են խոսում: «Շենքի սեփականատերերը խոստովանել են, որ նրանց վաղուց են սպառնում»,- գրել է Ալի Քերիմլին Facebook-ի էջում: Ըստ նրա, իշխանությունների ներկայացուցիչները պահանջել են խզել վարձակալության պայմանագիրը «Ժողովրդական ճակատի» հետ:
«Այս ամենը վկայում է, որ պայթյունը պատահական չէր, այն նպատակ ուներ վախեցնելու և կուսակցությանն առանց շտաբի թողնելու: Հորդորում եմ Ադրբեջանի իշխանություններին դադարեցնել ճնշումները»,- ասել է Քերիմլին, հայտնում է Haqqin.az-ը:
«Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ» կուսակցութունը վերածվել է քաղաքական կուսակցության 1995 թ. համանուն հասարակական կազմակերպությունից: Այն միավորում է չափավոր ադրբեջանցի ազգայնականների: Մինչ մահը՝ 2000 թ., կուսակցությունը գլխավորել է Ադրբեջանի նախկին նախագահ Աբուլֆազ Էլչիբեյը: 2000-ին կուսակցությունը պառակտվեց երկու մոտավորապես հավասար թևի՝ դասական, որը գլխավորում է Միրալիօղլին, և «յուրդիստական», որը գլխավորեց Ալի Քերիմլին:
Իշխանությունները թուլացված համարելով «Ժողովրդական ճակատը», թույլ տվեցին, որ նրա 6 անդամ անցնեն խորհրդարան: «Դասական թևի» առաջնորդ Միրալի օղլին համերաշխություն հայտնելով իշխանությունների կեղծիքների դեմ բողոքող մյուս ընդդիմադիր կուսակցություններին, հրաժարվել էր պատգամավորի մանդատից: Խախտելով իշխանությունների ծրագրերը, որոնք մտադիր էին կուսակցությունից «կառուցողական» ընդդիմություն ստեղծել, Քերիմլին խստորեն քննադատել էր իշխող ռեժիմն ու ձգտում է ոչ միայն պահպանել, այլև ամրապնդել իր կուսակցության դիրքերն ազգային ժողովրդավարական ուժերի ճակատում: Նա Ընդդիմության համակարգող կենտրոնի ստեղծման նախաձեռնողներից ու կազմակերպիչներից մեկն է: Կուսակցությունը լավ զարգացած միջազգային կապեր ունի:

3 Март 2014 - 10:31 AMT
В Баку, в штабе оппозиционного Народного Фронта прогремел мощный взрыв, в партии обвиняют власть в терроре
В штаб-квартире оппозиционной партии Народного Фронта Азербайджана произошел сильный взрыв, сообщает пресс-служба ПНФА. Взрыв произошел утром в 4:35 по местному времени в подвальном помещении партии, где находится парикмахерская. В результате нанесен урон штаб-квартире, однако пострадавших нет.
Позже заместитель председателя ПНФА Гасан Керимов сообщил, что считает взрыв провокацией, направленной против партии. Он сказал, что владелец этого здания был предупрежден, чтобы ПНФА оттуда был выселен, в противном случае здание или сгорит или будет взорвано: «У нас есть все звуко- и видеозаписи. Если понадобится, мы представим их в Европейский суд».
Владелец парикмахерской Самир Мурадов отметил, что он никогда не пользовался газовым баллоном. И странно, что на объекте найден сгоревший газовый баллон. Его слова подтвердили представители МЧС, прокуратуры и полиции провели осмотр места взрыва. По результатом осмотра оказалось, что там не было газового баллона, и его установка была запрещена. На территории также не было других взрывоопасных средств.
Заместитель председателя ПНФА Фуад Гахраманлы сообщил, что в результате взрыва штабу Партии Народного фронта Азербайджана нанесен незначительный ущерб: «Во время взрыва в штабе находились два члена молодежного комитета партии, к счастью, никто из них не пострадал».
«Власти уже разговаривают с оппозицией языком террора. Владельцы помещения, в котором произошел взрыв, признались нам, что представители власти угрожали им давно», – написал на своей странице в Facebook председатель ПНФА Али Керимли. По его словам, представители власти требовали от предпринимателей разорвать арендный договор с ПНФА. «Все это говорит о не случайности данного взрыва. Взрыв преследовал цель оказать давление на ПНФА и снова оставить партию без штаб-квартиры. Я призываю власти Азербайджана к ответственности и остановить давление на ПНФА», – сказал Али Керимли, сообщает Haqqin.az.
Партия «Народный Фронт Азербайджана» (ПНФА) была преобразована в политическую партию в 1995 году из одноименной массовой общественно-политической организации. Представляет собой партию умеренных азербайджанских националистов. Лидером организации до самой своей смерти в 2000 году был экс-президент Азербайджана Абульфас Элчибей. В 2000 году ПНФА претерпела самый глубокий за всю свою историю кризис, расколовшись на два примерно равных по численности крыла: «классическое», возглавляемое Мирмахмудом Миралиоглы (Фаттаев) и «юрдистское» возглавляемое Али Керимли.
От обоих крыльев ПНФА продолжают отходить отдельные известные лица, группы и даже целые районные и городские организации, претендующие на то, чтобы объединить партию на собственной базе. Вследствие этого судить о реальной численности ПНФА сегодня трудно. Тем не менее, на массовые мероприятия официальное крыло ПНФА, возглавляемое А.Керимли, в последнее время выводит примерно столько же своих сторонников, как и другие ведущие партии оппозиции. Власти, посчитав ПНФА ослабленной произошедшими расколами, допустили 6 ее представителей в парламент. Лидер «классического» крыла ПНФА М.Миралиоглы проявил солидарность, с протестовавшими против фальсификаций властей оппозиционными партиями, и отказался от депутатского мандата. Нарушив планы властей, предполагавших создать из ПНФА «конструктивную» оппозицию, А.Керимли жестко критикует правящий режим, и стремиться, не только сохранить, но и упрочить место своей партии в лагере национально-демократических сил. Он стал одним из инициаторов и организаторов Координационного Центра оппозиции (КОЦ). ПНФА имеет развитые международные связи.