Մինչ Ուկրաինայի շուրջ դիմակայության հանգուցալուծումն ԱՄՆ-ն սառեցրել է ՌԴ հետ առևտրի և ներդրումների շուրջ բոլոր բանակցությունները: Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ Առևտրի վարչության ներկայացուցչի պաշտոնական կայքում:
Ավելի վաղ Ուկրաինայում իրավիճակի պատճառով ԱՄՆ-ն խզել էր նաև ռազմական շփումները Ռուսաստանի հետ: Ժամանակավորապես դադարեցվում են բոլոր համատեղ զորավարժությունները, բանակցությունները, այցերն ու խորհրդաժողովները, ասվում է ԱՄՆ ռազմական գերատեսչության հայտարարության մեջ, հայտնում է ВВС-ին:
«Ռուսաստանին կոչ ենք անումմեղմացնել Ուկրաինայում ճգնաժամը, իսկ ռուսական զորքերին Ղրիմում՝ վերադառնալ տեղակայման վայրեր, ինչպես պահանջվում է Ղրիմում ՌԴ Սևծովյան նավատորմի կարգավիճակին վերաբերող համաձայնագրով»,- ասել է Պենտագոնի մամուլի քարտուղար, փոխծովակալ Ջոն Քիրբին: Միևնույն ժամանակ Պենտագոնում նշել են, որ ԱՄՆ ԶՈւ ռազմավարությունն Եվրոպայում ու Միջերկրականի ավազանում Ուկրաինայում իրադարձությունների պատճառով չի փոխվել:
Երկուշաբթի ԱՄՆ նախագահ Օբաման հայտարարել է, որ ՈւկրաինայումՌուսաստանի գործողությունները խախտում են միջազգային իրավունքի նորմերը: «Կարծում եմ, որ աշխարհի առավելապես բոլոր երկրները համամիտ են, որ Ռուսաստանի ձեռնարկած քայլերը խախտում են Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը և միջազգային իրավունքի նորմերը»,- ասել է նա լրագրողներին Վաշինգտոնում:
Մարտի 3-ին ԱՄՆ նախագահը երկժամյա հանդիպում է անցկացրել ազգային անվտանգության գծով իր խորհրդականների հետ՝ քննարկելով ՌԴ հետագա «մեկուսացման հարցերն» Ուկրաինայում ռազմական միջամտության պատճառով:
Ըստ Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցչի, Ռուսաստանը դեռ կարող է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Ուկրաինայում հետագա սրացումը կասեցնելու համար: «Հակառակ դեպքում Մոսկվան կբախվի քաղաքական ու տնտեսական հետևանքների հետ միջազգային հանրության կողմից»,-հայտարարել է Սպիտակ տան պաշտոնյան:
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը հիշատակել է այն նպատակային միջոցները, ինչպիսիք են ՌԴ պետական հաստատությունների ու մասնավոր ներդրողների ակտիվների սառեցումն ու մուտքի արտոնագրերի տրամադրման արգելքը, սակայն կոնկրետ ժամկետներ չի նշել: Չեղյալ էին հայտարարվել մի քանի հանդիպում առևտրի ոլորտում, իսկ այժմ գործակցությունը տնտեսական ոլորտում ամբողջապես սառեցվում է:
Մինչդեռ Ռուսաստանը նշել է Ուկրաինայի վերաբերյալ Արևմուտքի հետ բանակցելու պայմանները, հայտնում է աղբյուրը ՌԴ ԱԳՆ-ում:
«Ռուսաստանը մոտ օրերս իր միջազգային գործընկերների հետ կքննարկի Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակնու ճգնաժամից դուրս գալու ուղիները: Ռուսական կողմի համար սկզբունքային է երկու պայման՝ փետրվարի 21-ի համաձայնության դրույթների կատարումը, որով նախատեսվում են նաև սահմանադրական բարեփոխումներ, կոալիցիոն կառավարության ստեղծում: Այդ բանակցային գործընթացին պետք է մասնակցեն Ուկրաինայի բոլոր քաղաքական ուժերը»,- գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Վիկտոր Յանուկովիչի և Ուկրաինայի ընդդիմության միջև կնքված համաձայնագրով նախատեսվում էր նախագահի ընտրություններն անցկացնել 2014-ի դեկտեմբերին: Սակայն ավելի ուշ Գերագույն ռադան մայիսի 25-ին արտահերթ ընտրություններ էր նշանակել:
Անցած շաբաթ ՌԴ Դաշնությունների խորհուրդը թույլատրել էր նախագահ Պուտինին զորքեր մտցնել Ղրիմ: Ռուսաստանն իր գործողություններն օրինական է համարում:
Երկուշաբթի ռուսական բանակը վերջնագիր է ներկայացրել Ղրիմում Ուկրաինայի իշխանություններին՝ մինչև մարտի 4-ի առավոտվա ժամը 5-ն անցնել Ղրիմի իշխանությունների կողմը, հայտնել է Ուկրաինայի ՊՆ-ն, սպառնալով հակառակ դեպքում գրոհ սկսել: Ռուսաստանի Սևծովյան նավատորմը ավելի ուշ հերքել էր վերջնագրի մասին տեղեկությունը, դրա ժամկետը սպառվելու հետ կապված միջադեպեր չեն գրանցվել:
ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը ՄԱԿ ԱԽ արտահերթ նիստում, որը գումարվել էր ՌԴ նախաձեռնությամբ, հայտարարել է, որ իշխանությունից հեռացված Ուկրաինայի նախագահ Յանուկովիչը խնդրել է ՌԴ նախագահ Պուտինին օգտագործել ռուսական զորքերն Ուկրաինայի բնակչությանն ու երկրում կայությունը պաշտպանելու համար:
Դիվանագետն ընթերցել է Յանուկովիչի մարտի 1-ի գրավոր դիմումը Պուտինին, իսկ հետո ցուցադրել ֆոտոպատճենը: Նամակում իշխանությունից հեռացված նախագահը պնդում է, որ Կիևում իշխանության ապօրինի զավթում է եղել, «քաոս ու անարխիա» է տիրում, Ուկրաինան գտնվում է «քաղաքացիական պատերազմի շեմին»:
«Մարդկանց կյանքն ու անվտանգությունը, հատկապես Ղրիմի հարավ-արևելքում, սպառնալիքի տակ են: Արևմտյան երկրների ազդեցության տակ իրականացվում է բացահայտ ահաբեկչություն ու բռնություն: Մարդկանց հետապնդում են քաղաքական ու լեզվական հատկանիշներով»,- ասվում է նամակում:
Յանուկովիչը խնդրում է օգտագործել ՌԴ զինված ուժերն օրինականության, խաղաղության, կայունության վերականգնման ու Ուկրաինայի բնակչության պաշտպանության համար:
Մարտի 3-ի երեկոյան Ուկրաինայի վերաբերյալ ՄԱԿ ԱԽ երրորդ հանդիպումն էր: Առաջին նիստն արտահերթ գումարվել էր մարտի 1-ին Մեծ Բրիտանիայում, երբ Դաշնության խորհուրդը թույլատրել էր Պուտինին Ուկրաինայում ռազմական ուժ կիրառել: Հանդիպման ժամանակ Ուկրաինայի ներկայացուցիչները մեղադրել է Ռուսաստանին ապօրինի զինված ներխուժման մեջ: ԱԽ անդամ երկրների մեծ մասը մտահոգություն է հայտնել ՌԴ գործողությունների վերաբերյալ, սակայն կոնկրետ լուծումներ չեն առաջարկվել։
Ըստ ԱՄՆ սահմանադրության, այլ պետությունների հանդեպ տնտեսական պատժամիջոցներ կարող է սահմանել ԱՄՆ նախագահը: Մինչ այդ նա պետք է հրամանագիր ստորագրի: Հրամանագրի համար հիմք է ծառայում Արտակարգ տնտեսական միջազգային լիազորությունների մասին ակտը, ինչպես նաև առանձին երկրների դեպքում գործող օրենքները: Այդ օրենքներն ընդունում է Կոնգրեսը, որը կարող է նաև սեփական պատժամիջոցներն առաջարկել: Նախագահի հրամանագիրը կարող է շատ օպերատիվ ընդունվել:
1979-ին Թեհրանում ԱՄՆ դեսպանատան զավթման ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Քարթերին ընդամենը 10 օր պահանջվեց 12 մլրդ դոլարի իրանական ակտիվները սառեցնելու համար: ԱՄՆ սահմանած պատժամիջոցների իրագործմանը հետևում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության արտերկրյա ակտիվների հսկողության վարչությունն ու Պետքարտուղարությունը: Բարաք Օբամայի վարչակազմը կարող է արգելել ռուսաստանցի պաշտոնյաների ու խոշոր ընկերությունների մենեջերների մուտքն ԱՄՆ:
Եվրամիությունում երկրների համար կոնկրետ պատժամիջոցները սահմանում է ԵՄ խորհուրդը, որի անդամ են Եվրամիության երկրների ԱԳ նախարարները: Առաջարկությունները ներկայացնում է ԵՄ արտաքին քաղաքականության գծով ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը:
Այս պահի դրությամբ ԵՄ-ում պատժամիջոցներ են գործում Իրանի դեմ, Սիրիայի, Բելառուսի: Դրանք կարող են կիրառվել նաև Յանուկովիչի ու նրա մերձավոր շրջապատի դեմ:
Արևմուտքը 3 պատասխան կարող է տալ գործողությանը Ղրիմում՝ սառեցնել ՌԴ պաշտոնյաների ակտիվները, արգելել նրանց մուտքն արևմտյան երկրներ ու չեղյալ հայտարարել հունիսին Սոչիում կայանլիք G8 գագաթաժողովը, ընդ որում Ֆրանսիան արդեն հրաժարվել է մասնակցությունից:
Առաջինը պատժամիջոցները կարող են կիրառվել խոշոր ռուսական ընկերությունների՝ «Գազպրոմի» ու «Ռոսնեֆտի» դեմ, որոնք ակտիվորեն աշխատում են արտաքին շուկայում:

4 Март 2014 - 06:47 AMT
До разрешения конфликта вокруг Украины США заморозили любые переговоры с Россией по вопросам торговли и инвестиций. Об этом говорится в официальном заявлении Управления торгового представителя США.
Ранее стало известно о том, что из-за ситуации вокруг Украины США прервали и военные контакты с Россией. Временно прекращаются все совместные учения, переговоры, визиты и конференции, уточняется в заявлении военного ведомства США, передает ВВС.
"Мы призываем Россию к деэскалации кризиса на Украине, а российские войска в Крыму – к возвращению на базы, как требуется в соответствии с соглашениями, регулирующими положение Черноморского флота России в Крыму", – сказал пресс-секретарь Пентагона контр-адмирал Джон Кирби. Вместе с тем в Пентагоне отметили, что стратегия вооруженных сил США в Европе и Средиземноморье не претерпела из-за событий на Украине каких-либо изменений.
В понедельник президент США Барак Обама заявил, что действия России на территории Украины нарушают нормы международного права. "Я полагаю, что преимущественно все страны мира солидарны с тем, что предпринятые Россией шаги являются нарушением суверенитета Украины и норм международного права", – сказал он журналистам в Вашингтоне.
3 марта президент Обама провел двухчасовую встречу со своими советниками по национальной безопасности, обсуждая пути «дальнейшей изоляции» России из-за ее военного вмешательства на Украине.
По словам официального представителя Белого Дома, у России еще остаются возможности принять незамедлительные меры для деэскалации ситуации на Украине. «В противном случае Москва столкнется с дальнейшими политическими и экономическими последствиями со стороны международного сообщества», – заявил чиновник Белого Дома.
Госдепартамент США упоминал о целенаправленных мерах, таких как запрет на выдачу виз и замораживание активов российских государственных учреждений и частных инвесторов, однако не называл конкретных сроков. Было отменено несколько ранее запланированных встреч по поводу торговых соглашений, и вот теперь сотрудничество в экономической сфере полностью заморожено.
Тем временем Россия назвала условия переговоров с Западом по Украине, сообщил источник в МИД России. "Россия в ближайшие дни будет обсуждать со своими международными партнерами ситуацию вокруг Украины и пути выхода из кризиса. Принципиальным для российской стороны являются два условия: выполнение соглашения от 21 февраля, которое включает в себя проведение конституционной реформы, создание коалиционного правительства. В этом переговорном процессе должны быть представлены все политические силы Украины", – пишет РИА Новости.
Соглашение между Виктором Януковичем и лидерами украинской оппозиции, заключенное при международном посредничестве 21 февраля, предусматривало проведение президентских выборов в декабре 2014 года. Однако позже Верховная Рада Украины назначила внеочередные выборы президента на 25 мая.
В минувшую субботу Совет Федерации России дал карт-бланш президенту Путина на ввод войск в Крым. Россия считает свои действия на Украине легитимными.
В понедельник российская армия выдвинула ультиматум украинским военным в Крыму до 5 часов утра вторника о переходе на сторону крымских властей, сообщило министерство обороны Украины, пригрозив в противном случае началом штурма. Черноморский флот России позднее опроверг информацию об ультиматуме. Ни о каких инцидентах после истечения срока ультиматума не сообщалось.
Вместе с тем, постпред РФ при ООН Виталий Чуркин на экстренном заседании Совбеза ООН, созванном по инициативе России заявил, что отстраненный от власти президент Украины Виктор Янукович попросил президента РФ Владимира Путина использовать российские войска для защиты населения Украины и стабильности в стране. Дипломат зачитал письменное обращение Януковича к Путину, датированное 1 марта 2014 года, а также продемонстрировал его фотокопию. В письме отстраненный от власти президент утверждает, что в Киеве произошел незаконный захват власти, на Украине «царят хаос и анархия» и она находится на «пороге гражданской войны». «Жизнь и безопасность людей, особенно на юго-востоке и в Крыму, под угрозой. Под воздействием западных стран осуществляются открытый террор и насилие. Люди преследуются по политическому и языковому признакам», — утверждается в письме. В этой связи Янукович просит использовать российские вооруженные силы для восстановления законности, мира, правопорядка, стабильности и защиты населения Украины.
Состоявшееся вечером 3 марта заседание стало третьей встречей Совбеза ООН за последние несколько дней в связи с ситуацией на Украине. Первое заседание было экстренно созвано 1 марта Великобританией после того, как Совет Федерации разрешил Путину использовать на Украине военную силу. Во время встречи представители Украины обвинили Россию в незаконном военном вторжении на свою территорию. Большинство стран — членов Совета безопасности высказали обеспокоенность в связи с действиями России, однако никаких конкретных решений по итогам двух заседаний Совбеза принято не было.
По американской конституции правом ввести экономические санкции в отношении других государств и их представителей обладает президент США. Для этого ему достаточно издать указ. Основанием для этого служат Акт о чрезвычайных международных экономических полномочиях, а также законы в отношении конкретных стран, например Всеобъемлющий акт о санкциях в отношении Ирана. Эти законы принимает американский конгресс, который также может предложить и собственные санкции.
Президентский указ может выйти очень оперативно. После захвата американского посольства в Тегеране в 1979 году президенту Джимми Картеру потребовалось всего десять дней, чтобы заморозить иранские активы на 12 млрд долл. В 2005 году Джордж Буш издал указ о санкциях в отношении граждан, причастных к иранской ядерной программе, всего через четыре дня после избрания Махмуда Ахмадинежада президентом страны.
За исполнением санкций, наложенных США на другие страны, следят управление контроля за иностранными активами Минфина США (OFAC) и Государственный департамент. В ведении первой структуры — счета иностранных компаний и граждан в американских банках. В 2008 году Минфин США по инициативе OFAC приказал Citi­group заморозить более $2 млрд. иранских средств, размещенных на счетах банка. Администрация Барака Обамы может запретить въезд российских чиновников и топ-менеджеров крупных компаний на территорию США.
В Евросоюзе конкретные меры воздействия на страны вырабатывает и принимает совет ЕС, в который входят министры иностранных дел Евросоюза. Предложения о конкретных действиях может вносить высокий представитель ЕС по внешней политике Кэтрин Эштон. Среди санкций, которые может одобрить совет, —заморозка активов, запрет на финансовую деятельность, торговое эмбарго, запрет на поставки оружия и технологий двойного назначения, а также визовые ограничения.
В настоящий момент санкции ЕС действуют в отношении Ирана, Сирии, Белоруссии. Они также могут быть применены к отстраненному от власти премьеру Януковичу и его окружению. Контроль за выполнением санкций осуществляют министерства финансов и иностранных дел.
У Запада есть три варианта ответа на операцию в Крыму: заморозить активы российских чиновников, которые причастны к интервенции на Украине, введение запретов на въезд в западные страны и отмена запланированного на июнь саммита G8 в Сочи (Франция уже не собирается на саммит в Россию).
Первыми санкции могут ощутить на себе крупнейшие российские компании «Газпром» и «Роснефть», которые активно работают на внешних рынках. Согласно отчету за четвертый квартал 2013 года по РСБУ, у «Газпрома» открыты счета в нескольких иностранных банках, в том числе в BNP Paribas Fortis и SMP Bank. У «Роснефти» как минимум два корреспондентских счета на Западе — в JP Morgan Chase и Citibank.