4 Մարտ 2014 - 09:27 AMT
ԱՄՆ-ն համապարփակ համաձայնություն կկնքի Ւրանի հետ միայն այն դեպքում, եթե երաշխիք ստանա, որ վերջինս չի կարող միջուկային զենք ստանալ: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի ուղերձում, հասցեագրված Ամերիկա-իսրայելյան հասարակական հարաբերությունների կոմիտեի ամենամյա խորհրդաժողովի մասնակիցներին, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Նրա ելույթի դրույթները տարածել է երկուշաբթի պետքարտուղարությունը:
«Ես խոսք եմ տալիս, որ ԱՄՆ-ն կստորագրի համաձայնագիրը միայն այն դեպքում, եթե պատասխաններ տրվեն երեք կրիտիկական կարևորության հարցերին: Առաջինը՝ երաշխավորում է արդյոք այս համաձայնությունը, որ Իրանը չի կարողանա միջուկային զենք ստանալ,-ասել է Քերին: Երկրորդը՝ կկարողանա արդյո՞ք Թեհրանը համոզել աշխարհին, որ իր միջուկային ծրագիրը հետապնդում է խաղաղ նպատակներ»: Եվ երրորդը՝ արդյո՞ք ԱՄՆ-ն բավարար ժամանակ կունենա անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու համար, եթե Իրանը այնուամենայնիվ փորձի ատոմային ռումբ ստեղծել, հայտարարել է ԱՄՆ դիվանագիտության ղեկավարը:
«Սրանք են մեր չափանիշներն Իրանի հետ համապարփակ համաձայնության գալու համար»,-հավելել է նա:
Ամերիկա-իսրայելյան հասարակական հարաբերությունների կոմիտեին ԱՄՆ ամենաազդեցիկ կազմակերպություններից է, որը առաջ է տանում Իսրայելի շահերը:
Մինչդեռ, ՄԱԳԱՏԷ գլխավոր տնօրեն Յուկիա Ամանոն հայտարարել է, որ Իրանի իշխանությունները 50 տոկոսով կատարել են «վեցնյակի» համաձայնության պահանջները բարձր հարստացված ուրանի պաշարների նվազեցման մասին: «Հարստացված ուրանի նվազեցման գործընթացը ավարտին է մոտենում»,-ասել է Ամանոն ՄԱԳԱՏԷ կառավարիչների խորհրդի նիստում, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Ըստ Թեհրանի ու միջազգային միջնորդների վեցնյակի միջև միջանկյալ համաձայնության, Իրանը պետք է մինչև 20 տոկոս հարստացված ուրանի կեսը վերածի միջուկային վառելիքի հարստացման ավելի նվազ տոկոսով:
Հարստացված ուրանի երկրորդ կեսը պետք է վերածվի ուրանի օքսիդի: Ամանոն նշել է նաև, որ ՄԱԳԱՏԷ-ին հարկավոր է ևս 1,6 մլն եվրո հետևելու համար, թե ինչպես է Իրանը կատարում համաձայնության պայմանները «վեցնյակի» հետ:
Ըստ պայմանավորվածության, ի պատասխան ԱՄՆ-ն ու Եվրամիությունը համաձայնվել են ապասառեցնել 4,2 մլրդ դոլար կազմող Իրանի արտերկրի հաշիվները: Միջանկյալ պայմանավորվածությունների իրականացումը մեկնարկել է հունվարի 20-ին:
Շվեյցարիան արդեն դադարեցրել է Իրանի հետ թանկարժեք մետաղների առևտրի ոլորտում գործող արգելքի գործողությունը: Որոշվել է նաև մեղմացնել պահանջները մանրամասն հաշվետվության մասին, կապված Իրանից նավթամթերքի տեղափոխման ու ապահովագրության հետ:

4 Март 2014 - 08:50 AMT
США назвали условия для подписания соглашения с Ираном, уже сокращающим запасы высокообогащенного урана
США подпишут всеобъемлющее соглашение с Ираном лишь в том случае, если будет гарантия, что он не сможет заполучить ядерное оружие. Об этом говорится в обращении госсекретаря США Джона Керри к участникам ежегодной конференции Комитета по американо-израильским общественным отношениям (АИПАК), передает ИТАР-ТАСС.
Выдержки из выступления главы американской дипломатии были распространены в понедельник госдепартаментом.
"Я даю слово, что США подпишут соглашение лишь в том случае, если будут даны ответы на три критически важных вопроса. Первый – гарантирует ли это соглашение, что Иран не сможет заполучить ядерное оружие, – сказал Керри. – Второй – сможет ли Тегеран убедить мир, что его ядерная программа преследует мирные цели, как он это утверждает". И третий – будет ли у США достаточно времени для принятия необходимых мер, если Иран все же попытается создать атомную бомбу, заявил глава американской дипломатии.
"Это наши стандарты для заключения всеобъемлющего соглашения (с Ираном)", – добавил он.
АИПАК – одна из самых влиятельных организаций США, лоббирующих интересы Израиля.
Между тем, гендиректор МАГАТЭ Юкия Амано заявил, что иранские власти на 50% выполнили требования соглашения с "шестеркой" о снижении своих запасов высокообогащенного урана. "Процесс снижения уровня обогащения урана находится на полпути к завершению", – сказал Амано на заседании Совета управляющих МАГАТЭ, сообщает Интерфакс.
Согласно требованиям промежуточного соглашения Тегерана и шестерки международных посредников (пять постоянных членов СБ ООН и Германия), исламская республика должна превратить половину запасов обогащенного до 20% урана в ядерное топливо с более низким уровнем обогащенности.
Вторая половина высокообогащенного урана должна быть превращена в оксид урана – прекурсор ядерного топлива.
Ю. Амано подчеркнул также, что МАГАТЭ необходимы еще около 1,6 млн евро для наблюдения над выполнением Ираном условий соглашения с "шестеркой".