Արդարության ու զարգացման կուսակցությունը, որի անդամ էր Էրդողանը, 1997 թվականին փակվեց զինվորականների միջամտության շնորհիվ: Սակայն 2002 թ. նրանք լուռ թույլ տվեցին նախկին կալանավոր Էրդողանին վարչապետ դառնալ: Ինչպես գրում է ԱՄՆ ՀԴԲ թարգմանիչ, ազգությամբ թուրք Սիբել Էդմոնդսը, իշխանության ամրապնդմանն ու ազդեցության աճին զուգահեռ աճում էր նաև Էրդողանի հավատը սեփական ուժերի հանդեպ: Նա համարեց, որ արդեն կարող է գլուխ չխոնարհել Գյուլենի առջև, այլ սեփական իշխանությունը կառուցել: Սա ԱՄՆ ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների վատթարացման առաջին պատճառն է: «Մեկ այլ պատճառ հանդիսացավ Էրդողանի կոշտ դիրքորոշումն Իսրայելի հարցում: Եվ այդ դիրքորոշումը քննադատեց, անտեսելով թուրքական քաղաքական կուսակցություններն ու մեդիաները, ինքը Ֆեթուլլահ Գյուլենը: Գյուլենի ամենամեծ հենարանն ԱՄՆ-ում հենց հրեական համայնքն էր: Որքան էլ տարօրինակ լինի, սակայն մահմեդական մոլլային, իմամին սատարում էր հրեական համայնքը:
Իսկ երրորդ պատճառը, որը նպաստեց Էրդողանի, Գյուլենի ու նրա հովանավոր ԿՀՎ-ի միջև հարաբերությունների վատթարացմանը, դարձավ Սիրիան: Սկզբում ԱՄՆ ու Էրդողանի միջև Սիրիայի հարցում համերաշխություն էր տիրում: ԿՀՎ-ն սատարում էր սիրիական ընդդիմությանը Թուրքիայի միջոցով, զենք էր մատակարարում նրան: Սակայն հետո Սիրիայում առաջին պլան դուրս եկան ծայրահեղականները, ինչը մեղմացրեց ԱՄՆ դիրքորոշումը Ասադի ռեժիմի հարցում: Սակայն ասպարեզում Ռուսաստանը երևաց, ինչը շփոթեց ԱՄՆ սիրիական ծրագրերը: Արդյունքում Թուրքիայի օժանդակությունը սիրիական ընդդիմությանը Գյուլենն ու Իսրայելը սկսեցին գնահատել որպես աջակցություն «Ալ Քայիդային»:
Ըստ ԿՀՎ նախկին գործակալի, իրականում Էրդողանն ու Արդարության ու զարգացման կուսակցութունը լոկ խորհրդանիշներ են, ինչպես և խամաճիկային կառավարությունները, այդ թվում նաև Օբաման ու Բուշը: Հիմնական ուժը այդ խորհրդանիշների ետևում կանգնած ԿՀՎ-ն ու ԱՄՆ ռազմա-արդյունաբերական համալիրն է: ԿՀՎ նպատակն է ամբողջապես իր վերահսկողության տակ առնել Թուրքիան, կառավարել նրա ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը, մեջբերում է Էդմոնդսի հոդվածը haqqin.az-ը:
ԿՀՎ մտադրությունը Թուրքիան որպես մոդել օգտագործելն է, նույն կերպ վերահսկողություն սահմանելով նաև այլ երկրներում՝ ներդնելով չափավոր իսլամի նախագիծը Միջին Արևելքի մյուս երկրներում: Էրդողանի ու Գյուլենի խնդիրները խանգարում էին այս ծրագրին: Էրդողանի «վերջին մահացու սխալը» դարձավ Անկարայի հայտարարությունն այն մասին, որ զենքի բազմամիլիարդանոց գնումը կկատարվի ոչ թե ԱՄՆ-ում կամ Իսրայելում, այլ Չինաստանում: Դա խախտեց ՆԱՏՕ-ի հիմնական սկզբունքներից մեկն ու հունից հանեց ռազմա-արդյունաբերական լոբբին ԱՄՆ-ում:
Ըստ Էդմոնդսի, Էրդողանի առջև երկու պայման դրվեց. կամ շուտափույթ բարելավել հարաբերություններն Իսրայելի հետ, հրաժարվել զենքի գնումներից Չինաստանում, հրաժարվել Շանհայի համագործակցության կազմակերպության հետ մերձեցումից, ներողություն խնդրել Գյուլենից, կամ էլ՝ հանգիստ հրաժարական տալ ու հեռանալ երկրից կուտակած հարստության մի մասով: Ըստ Էդմոնդսի, Էրդողանին խոստացել են ապաստան տալ Լոնդոնում: Եվ այժմ Էրդողանն երկընտրանքի առջև է, երկար սպասելու կարիք չի լինի:
Ֆեթուլլահ Գյուլենը հայտնի անձ է ոչ միայն Թուրքիայում, այլ նաև ամբողջ աշխարհում: Նա գրող է, նախկին իմամ ու քարոզիչ, իսլամական հասարակական գործիչ, Գրողների ու լրագրողների հիմնադրամի պատվո նախագահ: Նա «Հիզմեթ» շարժման նախաձեռնողն ու հիմնադիրն է: Այժմ նա բնակվում է ԱՄՆ-ում: 2008 թ. Գյուլենն ընտրվել է մոլորակի ամենաազդեցիկ մտավորական ըստ Prospect и Foreign Policy-ի: 2013-ին Time ամսագիրն ընդգրկեց նրան «աշխարհի ամենաազդեցիկ 100 անձանց» ցուցակում:
Գյուլենի շարժումը կրոնական կազմակերպություն է, որը մասնագետները համարում են «թուրքական կրոնական աղանդ», «ծայրահեղական կազմակերպություն», «պանթուրքիստական», ինչպես նաև «պանիսլամիստական» կամ «քրդական ծայրահեղական» կազմակերպություն: Կազմակերպությունը ստեղծվել է Թուրքիայում Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո ազգությամբ քուրդ, հայտնի աստվածաբան, Ղուրանի մեկնաբան, վահաբբիզմի հակառակորդ Սաիդ Նուրսիի կողմից: Այսօր նուրսիստների համայնքի համախառն կապիտալը հասնում է 80 մլրդ դոլարի: Տեղական ինքնակառավարման ընտրությունները Թուրքիայում կանցնեն մարտի 30-ին:

Партия, членом которой был Эрдоган (Справедливости и развития), в 1997 году была закрыта при вмешательстве военных. Но в 2002 году они безмолвно разрешили бывшему заключенному Эрдогану стать премьер-министром. Как пишет бывший переводчик ФБР США, турок по происхождению Сибел Эдмондс, с укреплением власти Эрдогана и ростом его популярности росла и вера его в себя. Он начал считать, что уже может не склонять голову перед Гюленом и слушаться его, а строить собственную власть. Это первая причина ухудшения отношений между США и Турцией. «Другой же причиной стала жесткая позиция Эрдогана в отношении Израиля. И критиком такой позиции, невзирая на турецкие политические партии и медиа, стал Фетуллах Гюлен. Самой крупной поддержкой Гюлена в США как раз и была еврейская диаспора в этой стране. Как ни странно, исламского муллу, имама поддерживала еврейская диаспора.
А третьей причиной, испортившей отношения между Эрдоганом, Гюленом и его покровителем – ЦРУ, стала Сирия. Вначале между США и Эрдоганом в вопросе Сирии все обстояло нормально. ЦРУ оказывало поддержку сирийской оппозиции через Турцию, снабжало ее оружием. Но затем в Сирии на передний план вышли радикалы, что ослабило жесткость позиции США по отношению к режиму Асада. Но на арену вышла Россия, что испортило сирийские планы США. В результате поддержка Турцией сирийской оппозиции стала расцениваться Гюленом и Израилем как поддержка «Аль-Кайиды».
По словам бывшего агента ЦРУ, на деле Эрдоган и Партия справедливости и развития (АКР) просто символы, как и прочие марионеточные правительства, в том числе Обама и Буш. Основная же сила – стоящие за этими символами ЦРУ и военно-промышленный комплекс США. Цель ЦРУ – полностью взять под контроль Турцию, управлять ее внутренней и внешней политикой, цитирует статью Эдмондса haqqin.az.
План ЦРУ заключался в использовании Турции в качестве модели, взятии под контроль таким же образом и других стран, внедрении проекта умеренного Ислама на Среднем Востоке. Проблемы между Эрдоганом и Гюленом мешали данному проекту. «Последней смертельной ошибкой» Эрдогана стало сообщение Анкары о том, что многомиллиардный закуп оружия будет произведен не в США или Израиле, а в Китае. Это было нарушением одного из основных принципов НАТО и вывело из себя лобби ВПК в США.
По словам Эдмондса, перед Эрдоганом поставили два условия: или скорейшее улучшение отношений с Израилем, отказ от закупа оружия в Китае, отказ от сближения с Шанхайской организацией сотрудничества, извинение перед Гюленом. Или же спокойная отставка и выезд из страны с частью накопленных богатств. По утверждению Эдмондса, при этом Эрдогану обещали разрешение на приют в Лондоне. И теперь Эрдоган стоит между этим выбором, и ждать осталось недолго.
Фетуллах Гюлен – личность довольно известная не только в Турции, но и во всем мире. Он писатель, бывший имам и проповедник, исламский общественный деятель, почетный президент Фонда писателей и журналистов. Он является инициатором и основателем общественного движения "Хизмет" (также называемого "движением Гюлена"). В данный момент он живет в добровольном изгнании в Сэйлорсбурге, штат Пенсильвания, США. Сторонники идей Фетхуллаха Гюлена называют его уважительно Ходжа-эфэнди (господин Учитель). Гюлен в 2008 году был выбран самым влиятельным интеллектуалом планеты по результатами опроса на сайте проекта журналов Prospect и Foreign Policy. В 2013 году он был включен в число "100 самых влиятельных людей мира" журналом Time. Уехав в 1999 году в США на лечение, Гюлен с тех пор уже не возвращался в Турцию. За это время против него в Турции был начат (2000) и закрыт (2008) за отсутствием состава преступления обвинительный процесс. он пережил операцию на сердце и множество оперативных вмешательств в связи с сахарным диабетом и другими болезнями. Сам Гюлен подчеркивает, что очень хотел бы вернуться в Турцию, но боится политических провокаций и нестабильности. Отношения с Эрдоганом у него напряженные, тем более именно АКР хотела вернуть его в Турцию и посадить в тюрьму. И хотя с 2002 года, когда Гюлен поддерживал Эрдогана на парламентских выборах, они заключили некий союз, то отношения не всегда были гладкими. Правда, с 2007 по 2010 год, когда начался судебный процесс «Эргенекон», они выступали рука об руку. Однако Гюлен попытался формировать политику правительства, что для такого человека, как Эрдоган, просто неприемлемо.