Ուղիղ 50 տարի առաջ որոշում կայացվեց, որի մասին գրեթե ոչինչ չգիտեն երիտասարդները և չեն սիրում հիշել տարեցները, գրում է թուրքական Zaman-ը: 12 հազար հույներ, որոնք ծնվել և մեծացել էին Ստամբուլում, արտաքսվեցին Թուրքիայից: Լքելով տները՝ նրանց հետևեցին նրանց կանայք, երեխաներն ու մերձավորները: Այդ ընթացքում Թուրքիայից հեռացավ մոտ 40 հազար մարդ: Բռնի տեղահանումից հետո Ստամբուլի հույն փոքրամասնությունը ուծացավ և մեր օրերին գտնվում է բնաջնջման եզրին: Այս տարին նշանավորվեց այդ ողբերգական իրադարձությունների 50-ամյա տարելիցով: Ինչպես հայտնի է, վերջին տարիները Թուրքիայում անցնում են «նայենք անցյալի աչքերին» կարգախոսով:
«Արտաքսման համար պաշտոնական առիթ հանդիսացան մի կողմից «պետության շահերի դեմ ուղղված գործողությունները», մյուս կողմից Կիպրոսի հարցում Հունաստանի վրա ճնշում գործադրելու ձգտումը: Ոմանք ասում են նաև գաղտնի ծրագրի առկայության մասին. իբր հիանալի հնարավորություն հայտնվեց «ազատվելու» համար հույներից, որոնք դեռ մնացել էին Թուրքիայում հունա-թուրքական բնակչության փոխանակումից հետո: Միայն անձնական իրերով, որոնք կարող էին տեղավորվել մեկ ճամպրուկի մեջ, թողնելով ողջ գույքն ու ունեցվածքը, այդ մարդիկ ստիպված եղան մեկնել 1-2 օրում: Գույքը գրավադրված էր, և այն չէր կարելի վաճառել: Ինձ համար մինչ օրս անհասկանալի է, թե ինչպես կարող էր պետությունն այդքան դաժան լինել: «Վնասակար գործունեության համար» արտաքսված բռնագաղթվածների մեծ մասը 80 տարեկանին մոտ մարդիկ էին, հիվանդանոցների հաճախորդներ, շատերը սայլակներով, այրիներ, հաշմանդամներ, տարեց կանայաք ու տղամարդիկ: Նրանցից ոմանք երբեք դուրս չէին եկել Ստամբուլի սահմաններից: Ընդամենը 22 դոլարով նրանց թողեցին սահմանի այն կողմում: Պնդում էին, որ դա «քաղաքականության պահանջն էր»: Ես չեմ կարող հավատալ, որ քաղաքականությունն այդքան անողոք պետք է լինի:
Կարծում եմ, որ այդ պետությունն երբեք ունակ չէր խաղաղ ապրելու իր բոլոր քաղաքացիների հետ»,-գրում է Հերքուլ Միլասը: Ի հիշատակ այդ իրադարձությունների Թուրքիայի էկրաններ բարձրացավ «Բռնագաղթ» ֆիլմը: Այն լի է տեսարաններով, որոնք ոչ ոքի չեն կարող անտարբեր թողնել: Զարմանալի է, որ տարեց գաղթականների դեմքին ոչ թե ցասում է, այլ ավելի շուտ տարակուսանք: Ֆիլմը սիրո մի պատմության մասին է՝ թուրք պատանու և գեղեցկուհի Էլենիի սիրո մասին: Հույն և թուրք երիտասարնդերը, ինչպես նաև բոլոր թուրքերն ու հույները ֆիլմում մերձեցել են ու հիանալի հարաբերություններ ունեն: Սակայն, մի կողմից, հույն հոր կանխակալ վերաբերմունքը, մյուս կողմից՝ պետության դաժանությունը վերջ են տալի այդ հիանալի կենցաղին: Ֆիլմը տոգորված է ազնվությամբ ու բարիությամբ, զուրկ չէ ինքնաքննադատությունից, կա նաև ներքին բախում: Թեև կինոնկարը չի ցուցադրվել դեռ Հունաստանում, նրա մասին շատ են խոսում:
1964 թվականից 9 տարի առաջ տեղի ունեցան սեպտեմբերի 6-7 իրադարձությունները՝ հույն փոքրամասնության կոտորածը Ստամբուլում 1955 թ., իսկ դրանից 13 տարի առաջ մտցվեց անձնական կարողության հարկը: Այս ամենն ուղեկցվել է փոքրամասնության իրավունքների խախտումով, «քաղաքացի, թուրքերեն խոսիր» արշավներով, խտրականությամբ և օտարների ու յուրայինների վրա բաժանումով:
1955 թ. սեպտեմբերի 6-7-ին տեղի ունեցած հույն փոքրամասնության կոտորածը Ստամբուլում ամենավերջին զանգվածային ջարդն էր Թուրքիայի տարածքում: Ջարդից հետո հույների, ավելի լայն վերցրած ոչ մահմեդական բնակչության, այդ թվում հայերի ու հրեաների, 2,5-հազարամյա ներկայությունը ժամանակակից Թուրքիայի տարածքում ավարտին մոտեցավ: Ըստ թուրքական տվյալների, անկարգությունների հետևանքով զոհվեց 13-16 հույն, այդ թվում երկու քահանա և 1 հայ, քանդվեցին եկեղեցիներ, հրկիզվեցին տներ, վնասվեց քաղաքի ենթակառուցվածքը: Անկարգությունները տարածվեցին Թուրքիայի նաև մյուս քաղաքների վրա, առաջին հերթին Իզմիրի: Ընդ որում Իզմիրում տեղակայված ՆԱՏՕ-ի զորքերը, ինչպես և արևմտաեվրոպական հանրությունը, գերադասեցին չմիջամտել:

5 Март 2014 - 10:41 AMT
Ровно 50 лет назад было принято решение, о котором почти не знает молодежь и не любит вспоминать старшее поколение, пишет турецкая газета Zaman.12 тысяч греков, рождение и взросление которых происходило в Стамбуле, были выдворены из Турции. Бросив дома, за ними последовали их жены, дети, близкие. Количество людей, покинувших Турцию в этот период, достигло 40 тысяч. После насильственной депортации греческое меньшинство Стамбула стало растворяться, и в наши дни оно на грани полного исчезновения. Нынешний год ознаменован пятидесятилетней годовщиной этих трагических событий. Как известно, последние годы в Турции прошли под девизом «посмотрим прошлому в глаза».
«Официальный повод для изгнания — отчасти «действия, направленные против интересов государства», отчасти стремление оказать давление на Грецию по кипрскому вопросу. Некоторые говорят и о существовании секретного проекта: якобы так была найдена прекрасная возможность «избавиться» от греков, оставшихся в Турции после греко-турецкого обмена населением. Имея при себе только личные вещи, которые могли поместиться в один чемодан, оставив после себя все, что нельзя было перевезти, эти люди были вынуждены уехать в течение одного-двух дней. Имущество было заложено в ипотеку, они не могли взять его с собой или продать. Мне до сих пор непонятно, как государство могло проявить такую жестокость. Большинство депортированных «за вредные виды деятельности» — это люди восьмидесятилетнего возраста, изгнанные из больниц пациенты на носилках, вдовцы, инвалиды, пожилые женщины и мужчины. Некоторые из них никогда не бывали за пределами Стамбула. Всего с 22 долларами в кармане они были оставлены по ту сторону границы. Утверждали, что этого «требовала политика». Я же не могу поверить в то, что политика должна быть такой безжалостной. Полагаю, что это государство никогда не было способно жить в мире со всеми своими гражданами», – пишет Херкул Миллас.
В память об этих событиях на экраны Турции вышел фильм под названием «Депортация». Он полон сцен, которые никого не могут оставить равнодушным. Удивительно, на лицах пожилых ссыльных не гнев, а скорее растерянность. Фильм повествует об истории, язык которой понятен народу. Украденная история любви — любовь турецкого юноши и прекрасной Элени. Греческая и турецкая молодежь, а также все турки и греки в фильме сблизились и прекрасно ладят друг с другом. Однако, с одной стороны, предубеждения грека-отца, с другой — жесткость государства кладут конец этому прекрасно налаженному быту. Фильм пропитан честностью и добром, не лишен самокритики, есть тут и внутренний конфликт. Хотя эта кинокартина еще не была показана в Греции, о ней много говорили.
За 9 лет до 1964 года произошли события 6-7 сентября (массовый погром 1955 года, направленный против греческого меньшинства Стамбула), а за 13 лет до них был введен налог на личное состояние. Все это сопровождалось ущемлением прав меньшинства, кампаниями вроде «гражданин, говори на турецком языке», дискриминацией и разделением на «своих» и «чужих».
Стамбульский погром — один из самых значительных и самый последний массовый погром 6—7 сентября 1955 года на территории Турции, направленный против греческого меньшинства Стамбула. После погрома 2,5-тысячелетняя история греческого (шире — немусульманского, поскольку в погромах также пострадали армяне и евреи) присутствия на территории современной Турции подходит к концу. В ходе беспорядков, по турецким данным, погибли от 13 до 16 греков (включая 2 священников) и 1 армянин; разрушены многие церкви, сожжены здания, повреждена инфраструктура города. Беспорядки затронули и другие города Турции, в первую очередь, Измир. При этом войска НАТО, расквартированные в Измире, равно как и западноевропейская общественность, предпочли не вмешиваться в события.