6 Մարտ 2014 - 07:13 AMT
Նախօրեին Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն հաղորդագրություն էր տարածել անհայտ անձանց կողմից Սիմֆերոպոլում Ուկրաինայում ՄԱԿ հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Սերիի «առևանգման» մասին: Այն բավականին տարօրինակ էր՝ այնպես էր ստացվում, որ Կիևի նոր իշխանությունները գրեթե չեն վերահսկում երկրում իրավիճակը, եթե նման բան իրոք եղել է:
Հասկանալի է, որ այժմ Կիևն ամեն կերպ ցանկանում է չափազանց վտանգավոր ներկայացնել իրավիճակը Ղրիմում և ամբողջ մեղքը բարդում ոմն «անհայտ զինյալների» վրա, որոք կրկին, ըստ նոր իշխանությունների տրամաբանության, ղեկավարվում են Մոսկվայի հրահանգներով: Սակայն, ըստ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Յան Էլիասոնի, Ղրիմում ոչ ոք չի առևանգվել:
«Տհաճ միջադեպ եղավ: Սերիի ավտոմեքենան կանգնեցրին անհայտ մարդիկ, որոնք հրամայեցին նրան հեռանալ Ղրիմից և մեկնել օդանավակայան: Սերին դուրս է եկել մեքենայից ու զանգահարել ինձ մոտակա սրճարանից: Որքան գիտեմ, դրանից հետո նա ոտքով հասել է իր հյուրանոց»,- ասել է Էլիասոնը՝ հավելելով, որ խումբը կազմված է եղել 10-15 հոգուց, նա չգիտի, թե ինչ լեզվով են նրանք խոսել:
Ղրիմի վարչապետ Սերգեյ Ակսյոնովն իր հերթին հայտարարել է, որ տեղեկատվություն չունի ՄԱԿ հատուկ ներկայացուցչի մասին: «Ոչ ես, ոչ իմ ծառայությունները տեղեկություններ չունեինք Սերիի ժամանման ժամի և չվերթի մասին»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ՄԱԿ ներկայացուցիչները, որոնք գտնվում են Ղրիմի տարածքում, ժամանել են առանց հրավերի ու չեն զգուշացրել ինքնավարության իշխանություններին իրենց այցի մասին:
ՄԱԿ ներկայացուցիչն եղել է ՈւկրաինայումՆիդերլանդների դեսպանը և բավականին լավ գիտի երկիրը: Այժմ նա Կիևում է ու հետևելու է իրադարձությունների զարգացմանն այնտեղից: Մինչդեռ, ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը նշել է, որ Մոսկվան դեմ է պարտադրված միջնորդությանը Ղրիմում իրավիճակի շուրջ: Նախօրեին այդ տարածաշրջան ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներին թույլ չեն տվել մտնել:
Սակայն գնալով իրավիճակն երկրում ավելի է խճճվում, քաոսային դառնում, ինչը հարկավոր չէ ոչ Ռուսաստանին, ոչ էլ Արևմուտքին, թեև վերջինս իրավիճակի ապակայունացման գործում իր մեղքի բաժինն ունի: 2004-ին «նարնջագույն հեղափոխության» ժամանակ Մայդանն, այնուամենայնիվ, կառավարելի էր, և ամեն ինչ վերջացավ երկու ամսում: Ու այն ժամանակ, և այժմ, դժգոհության գլխավոր մեղավորը Վիկտոր Յանուկովիչն էր, որն այդպես էլ չկարողացավ դուրս բերել երկիրը տնտեսական ճգնաժամից:
Իսկ Եվրոպայում գնալով հաճախակի են լսվում Ուկրաինայի ապակենտրոնացման մասին ձայները: Իշխանության եկած «նոր հին ընդդիմադիրները» հազիվ թե կարողանան հետ պահել երկիրը փլուզումից և հույսները դրել են ԱՄՆ ու Եվրոպայի վրա, որոնք, նրանց կարծիքով, պետք է փրկեն Ուկրաինան: Թե որքանով են իրական այդ հույսերը, ցույց կտա ապագան, բայց այն, որ երկրում գլուխ են բարձրացնում աջ ուժերը Օլեգ Տյագնիբոկի ու Դմիտրի Յարոշի գլխավորությամբ, միանշանակ է: Իսկ Յուլիա Տիմոշենկոյի «Բատկիվշչինա» կուսակցությունը կորցնում է ազդեցությունն ու իրավիճակը վերահսկելու կարողությունը:
Մինչդեռ 21 երկրից ԵԱՀԿ-ն 40 չզինված զինծառայող է գործուղել Ուկրաինա: Այցն անցնում է մարտի 5-12-ը, մեկնարկել է Օդեսայում: Այն կանցնի ըստ 2011-ի Վիեննայի փաստաթղթի վստահության ու անվտանգության միջոցների ամրապնդման մասին 3-րդ գլխի, որը թույլ է տալիս պետություններին «կամավոր կերպով այցեր կատարել անսովոր ռազմական գործունեության բացահայտման համար»: Այսինքն, ռուս զինվորականների առկայության մասին Ղրիմում ու Ուկրաինայի արևելքում: Ղրիմ ԵԱՀԿ խմբին թույլ չեն տվել մուտք գործել…

Накануне МИД Украины распространил сообщение о «похищении» спецпредставителя ООН в Украине Роберта Серри неизвестными лицами в Симферополе. Сообщение было довольно странное – получилось так, что ситуация в Украине почти не контролируется новыми властями Киева, если такое действительно имело место быть. Понятно, что сейчас Киев всеми правдами и неправдами хочет представить ситуацию в Крыму крайне опасной и всю вину, естественно, перекладывает на «неких вооруженных лиц», которые, опять-таки по логике новых властей, руководствуются приказами из Москвы. Однако, по словам заместителя генсека ООН Яна Элиассона, никого в Крыму не похищали.
«Произошел неприятный инцидент. Автомобиль Серри остановили неизвестные люди, которые приказали ему покинуть Крым и ехать в аэропорт. Он вышел из машины и направился в кафе, откуда позвонил мне. Насколько я знаю, после этого он пешком дошел до своего отеля», – сказал Элиассон, добавив, что в группе было 10-15 человек, и он не знает, на каком языке они разговаривали.
Премьер-министр Крыма Сергей Аксенов в свою очередь заявил, что не обладает информацией о спецпредставителе ООН. «Ни я, ни мои службы не располагали информацией о времени прибытия Серри и номере рейса, которым он планировал прибыть», – отметил Аксенов, добавив, что представители ООН, находящиеся на территории Крыма, приехали без приглашения и не предупредили о своем визите власти автономии.
Сам спецпредставитель ООН был первым послом Нидерландов в Украине и знает страну достаточно хорошо. Сейчас он в Киеве и будет следить за развитием ситуации из столицы. Между тем, постпред России в ООН Виталий Чуркин отметил, что Москва выступает против навязанного посредничества для урегулирования ситуации в Крыму. Накануне в этот регион не пустили наблюдателей ОБСЕ.
Однако чем дальше, тем больше ситуация в стране становится все более запутанной, ее все больше охватывает хаос, который не нужен ни России, ни тем более Западу, хотя последний в некотором роде повинен в дестабилизации обстановки. В 2004 году, во время «оранжевой революции» Майдан все же был более управляем и все закончилось за два месяца. И тогда, и сейчас главным виновником недовольства народа был Виктор Янукович, который так и смог вывести страну из экономического кризиса.
А в Европе все чаще стали раздаваться голоса о децентрализации Украины. Пришедшие к власти «новые старые оппозиционеры» вряд ли будут в состоянии удержать страну от развала и уповают на США и Европу, которые, по их мнению, должны спасти Украину. Насколько реальны эти надежды, покажет будущее, но то, что в стране берут верх крайне правые силы во главе с Олегом Тягнибоком и Дмитрием Ярошем – однозначно. А партия Юлии Тимошенко «Батькивщина» теряет влияние и способность контролировать ситуацию.
Между тем, ОБСЕ направило в Украину 40 невооруженных военнослужащих из 21 страны. Визит проходит с 5 по 12 марта и начался в Одессе. Он пройдет в соответствии с главой III Венского документа 2011 года о мерах укрепления доверия и безопасности, которая разрешает государствам «добровольно принимать визиты для прояснения необычной военной деятельности». То есть о наличии российских военных в Крыму и на востоке Украины. В Крым группу ОБСЕ не пустили…