6 Մարտ 2014 - 08:14 AMT
Լավրոն ու Քերին գտնում են, որ պետք է օգնել Ուկրաինային իրականացնել փետրվարի 21-ի պայմանավորվածությունները: «Մենք համաձայնվեցինք, որ պետք է օգնել ուկրաինացիներին կատարել պայմանավորվածությունները: Մենք հանդիպում ունեցանք Ջոն Քերիի հետ Ուկրաինայում իրավիճակի վերաբերյալ, այն գործողությունների, որոնք մեր գործընկերները փորձում են ձեռնարկել ԵԱՀԿ, Ռուսաստան-ՆԱՏՕ խորհրդի, այլ միջազգային կազմակերպությունների գծով: Գործողություններ, որոնք թույլ չեն տալիս վստահության ու կառուցողական համագործակցության մթնոլորտ ստեղծել»,-ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ հանդիպման ավարտին: Ըստ նրա, ԱՄՆ պետքարտուղարը խոստովանել է, որ «հարկավոր է ստեղծել այդպիսի մթնոլորտ»:
«Քերին խոստովանել է, որ սպառնալիքների ու վերջնագրերի պայմաններում շատ դժվար է զբաղվել ազնիվ պայմանավորվածություններով, որոնք կօգնեն ուկրաինացի ժողովրդին կայունացնել իրավիճակը,-ասել է Լավրովը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին և ԵՄ ԱԳՆ մի շարք ղեկավարներ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ զրույցում հրաժարվեցին մեկնաբանել արտահոսքը ԵՄ գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի հեռախոսազրույցից Էստոնիայի ԱԳ նախարար Ուրմաս Պաետի հետ: Այդ մասին հայտնել է աղբյուրը ռուսական պատվիրակության կազմում: «ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովի ու ԱՄՆ պետքարտուղար Քերիի, ինչպես նաև ԵՄ երկրների մի շարք ԱԳ նախարարների հետ Փարիզում հանդիպման ժամանակ ռուս նախարարը հետաքրքրվել է, թե ինչպես նրանք կմեկնաբանեն Քեթրին Էշթոնի ու Ուրմաս Պաետի հեռախոսազրույցի արտահոսքը, որին նրա պաշտոնակիցները պատասխանեցին, որ չեն մեկնաբանում արտահոսքը»:
Ինտերնետում հայտնվել է Էշթոնի և Պաետի ենթադրյալ խոսակցության ձայնագրությունը, որտեղ էստոնացի նախարարը վստահեցնում է եվրոպական դիվանագիտական ծառայության ղեկավարին, որ Մայդանում դիպուկահարների ետևում «Յանուկովիչը չէ կանգնած»:
Մինչդեռ, Եվրամիությունը հրապարակել է 18 նախկին ուկրաինացի պաշտոնյաների ցուցակը, որոնց կասկածում են բյուջետային միջոցների ապօրինի օգտագործման մեջ, և որոշել է սառեցնել այդ անձանց ֆինանսական հաշիվներն ու ակտիվները:
Ցուցակում են հայտնվել պաշտոնանկ նախագահ Յանուկովիչն ու նրա երկու որդիները, ՆԳՆ նախկին ղեկավար Վիտալի Զախարչենկոն, նախկին գլխավոր քարտուղար Վիկտոր Պշոնկան ու նրա որդին՝ Արտյոմը, Անվտանգության ծառայության նախկին պետ Ալեքսանդր Յակիմենկոն, նախկին վարչապետ Նիկոլայ Ազարովն ու նրա որդին՝ Ալեքսեյը, նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Անդրեյ Կլյուևն ու նրա եղբայրը՝ Սերգեյը, նախկին փոխղեկավար Անդրեյ Պորտնովը, արդարադատության նախկին նախարար Ելենա Լուկաշը, ներքին գործերի նախկին փոխնախարար Վիկտոր Ռատուշնյակն ու այլոք:
Ինչպես ասվում է ԵՄ Խորհրդի հայտարարության մեջ, բոլոր միջոցները, որ պատկանում են այդ անձանց կամ գտնվում են նրանց հսկողության տակ, պետք է սառեցվեն: Պատժամիջոցներն ուժի մեջ են մտնում ցուցակի հրապարակման պահից, իսկ տևողությունը կլինի մոտ մեկ տարի, հայտնում է ВВС-ին:
Փետրվարի վերջում Շվեյցարիան արգելափակեց Յանուկովիչի հաշվեհամարներն իր բանկերում և ուկրաինացի ևս 20 քաղաքական գործիչների ու պաշտոնյաների կարողությունները: Ուկրաինայի 18 քաղաքացիների ակտիվներ սառեցրել է նաև Ավստրիան: 20 ուկրաինացիների հանդեպ դա արել է նաև Լիխտենշտեյնը:
Մարտի սկզբին Դոնի Ռոստովում մամուլի ասուլիսի ժամանակ Յանուկովիչը հայտարարեց, թե չունի արտասահմանյան հաշվեհամարներ և նրա եկամուտները հայտարարագրված են: Ուկրաինայի ՆԳՆ հայտարարեց, որ Ռուսաստանում գտնվող պաշտոնանկ նախագահ Յանուկովիչը, ինչպես նաև նախկին գլխավոր դատախազն ու ՆԳՆ նախկին ղեկավարը հետախուզման մեջ են Կիևում ցուցարարների սպանության կազմակերպման մեղադրանքով: Ուկրաինայի նոր գլխավոր դատախազ Օլեգ Մախնիցկին պահանջեց ՌԴ իշխանություններից արտահանձնել նախկին նախագահին:
Իշխանության գալով Ուկրաինայի ներկա իշխանությունները հայտարարեցին, որ երկրի գանձարանը դատարկ է և հնարավոր է դեֆոլտ: Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ն խոստացան օգնել նոր իշխանություններին: Մարտի 4-ին Կիև ժամանեց Արժույթի միջազգային հիմնադրամի առաքելությունը, որը պետք է գնահատի տնտեսության վիճակը:
Ուկրաինայի ֆինանսների նախարար Ալեքսանդր Շկապալը հայտարարեց, որ ակնկալում է ԱՄՀ-ից մոտ 15 մլրդ դոլար: Եվրահանձնաժողովը հայտարարեց, որ պատրաստ է ֆինանսական աջակցություն տրամադրել Ուկրաինային 11 մլրդ եվրոյի չափով: ԵՀ նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն հայտարարել է, որ օգնություն ստանալու համար Ուկրաինայի կառավարությունը պետք է հավատարիմ մնա բարեփոխումներին:
Վերակառուցման ու զարգացման բանկը ևս պատրաստ է առնվազն 5 մլրդ եվրո ներդնել մինչև 2020 թվականը Ուկրաինային միջազգային ֆինանսական օգնության շրջանակում:
Միևնույն ժամանակ ԱՄՀ ղեկավար Քրիստին Լագարդն ասել է, որ, իր կարծիքով, խուճապի մատնվելու կարիք չկա Ուկրաինային աջակցելու հարցում՝ կասկած հայտնելով, որ Ուկրաինան անհապաղ օգնության կարիք ունի, ինչպես պնդում են նոր առաջնորդները:
Ուկրաինայի վարչապետի պաշտոնակատար Արսենի Յացենյուկը Քրիստին Լագարդի հետ զրույցից հետո հայտնեց, որ վարկեր ստանալու համար կառավարությունը ստիպված կլինի շատ կոշտ բարեփոխումներ անցկացնել, որոնք առաջին հերթին վերաբերում են սոցիալական հատվածին: Խոսքը գազի գնի բարձրացման մասին է, հարկերի բարձրացման, սոցվճարների ու կենսաթոշակների սահմանափակման, արտոնություններից հրաժարվելու մասին:

6 Март 2014 - 07:11 AMT
Лавров и Керри считают, что надо помочь украинцам реализовать договоренности от 21 февраля. «Мы согласились, что надо помогать украинцам выполнять договоренности, которые уже были достигнуты. Мы провели сейчас встречу с Джоном Керри по ситуации на Украине, в отношении всех тех действий, которые наши партнеры пытаются предпринимать по линии ОБСЕ, Совета Россия – НАТО, других международных организаций. Действий, которые не помогают создать атмосферу диалога и конструктивного сотрудничества», – сказал глава МИД РФ по итогам встречи с госсекретарем США. По его словам, госсекретарь США признал, что «такую атмосферу создавать нужно». «Керри признал, что в условиях угроз и ультиматумов очень трудно заниматься честными договоренностями, которые потом помогут украинскому народу стабилизировать ситуацию», – подчеркнул Лавров, передает ИТАР-ТАСС.
Госсекретарь США Джон Керри и ряд глав МИД ЕС в беседе с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым отказались "комментировать утечки" о телефонном разговоре верховного представителя Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон с руководителем дипслужбы Эстонии Урмасом Паэтом. Об этом сообщил источник в российской делегации. «В контакте министра иностранных дел России Лаврова с госсекретарем США Джоном Керри и рядом министров иностранных дел стран ЕС в Париже российский министр поинтересовался относительно того, как они прокомментируют появившиеся утечки телефонного разговора верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности и главы МИД Эстонии, – сказал собеседник агентства. – На что коллеги ответили, что утечки не комментируют».
В интернете появилась предположительно запись разговора Эштон с Паэтом, в котором эстонский министр уверяет главу европейской дипслужбы в том, что за снайперами на майдане «стоит не Янукович».
Между тем, Европейский Союз опубликовал список 18 бывших украинских чиновников, которые подозреваются в незаконном использовании бюджетных средств, и принял решение о замораживании финансовых счетов и активов этих лиц.
В список попали свергнутый президент Виктор Янукович и двое его сыновей, экс-глава МВД Виталий Захарченко, экс-генпрокурор Виктор Пшонка и его сын Артем, экс-глава СБУ Александр Якименко, экс-премьер Николай Азаров и его сын Алексей, экс-глава администрации президента Андрей Клюев и его брат Сергей, экс-замглавы администрации президента Андрей Портнов, экс-министр юстиции Елена Лукаш, экс-замминистра внутренних дел Виктор Ратушняк, бизнесмен Сергей Курченко, экс-министр образования и науки Дмитрий Табачник, экс-глава минздрава Раиса Богатырева, бывший советник Януковича Игорь Калинин.
Как отмечается в заявлении Совета ЕС, все средства, принадлежащие или находящиеся в собственности или под контролем этих лиц, должны быть заморожены. Санкции вступают в силу с момента опубликования списка, а их действие будет длиться на протяжении года, сообщает ВВС.
В конце февраля Швейцария заблокировала в своих банках счета Януковича и имущество еще 20 политиков и чиновников из Украины. Активы 18 граждан Украины заморозила и Австрия. Такие же меры в отношении 20 украинцев приняли и власти Лихтенштейна.
На состоявшейся в начале марта в Ростове-на-Дону пресс-конференции Виктор Янукович заявил, что у него нет зарубежных счетов и все его доходы задекларированы. МВД Украины объявило, что находящийся в России свергнутый президент Янукович, а также экс-генпрокурор и экс-глава МВД объявлены в розыск в связи с обвинениями в организации убийств демонстрантов в украинской столице. Новый генпрокурор Украины Олег Махницкий потребовал от российских властей выдать экс-президента.
Придя в конце февраля к власти, нынешнее руководство Украины заявило, что казна страны практически пуста и не исключается возможность дефолта. Евросоюз и Соединенные Штаты пообещали оказать новым властям Украины финансовую помощь. 4 марта в Киев прибыла миссия Международного валютного фонда, которая должна оценить текущее состояние экономики.
Министр финансов Украины Александр Шлапак заявил, что ожидает от МВФ выделения около 15 млрд. долларов. Еврокомиссия заявила, что готова предоставить Украине финансовую помощь в размере 11 млрд. евро. Председатель ЕК Жозе Мануэл Баррозу заявил, что для получения помощи правительство Украины должно проявить приверженность реформам.
Европейский банк реконструкции и развития также готов инвестировать как минимум 5 млрд. евро до 2020 года в рамках международной финансовой помощи Украине.
В то же время глава МВФ Кристин Лагард сказала, что, по ее мнению, нет никакой необходимости паниковать в вопросе предоставления экономической помощи Украине, и выразила сомнение, что Украина нуждается в немедленной помощи, как утверждают ее новые лидеры.
Исполняющий обязанности премьер-министра Украины Арсений Яценюк после беседы с Кристин Лагард сообщил, что для получения кредитов правительству придется провести очень жесткие реформы, которые затронут в первую очередь социальный сектор. Речь идет о повышении цены на газ, увеличении налогов, ограничении социальных выплат и пенсий, а также отмене льгот.