«Ուկրաինական թեմայի քննարկումներում անընդհատ առճակատման կոչեր են հնչում, բայց հասկանո՞ւմ ենք մենք, թե ուր ենք գնում: Կյանքիս ընթացքում ես չորս պատերազմի սկիզբ եմ տեսել, որոնք սկսվել են ավելի մեծ խանդավառությամբ ու հասարակության աջակցությամբ: Հետագայում մենք չգիտեինք, թե ինչպես ավարտենք բոլոր չորսը: Երեք պատերազմից մենք դուրս եկանք միակողմանի կարգով: Քաղաքական գործչի համար իսկական քննություն է այն, թե ինչով է պատերազմն ավարտվում, ոչ թե այն, ինչպես է պատերազմը սկսվում»,-ասվում է The Washington Post-ում հրատարակված ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հենրի Քիսինջերի հոդվածում:
Ըստ նրա, Ուկրաինան պետք է կամուրջ լինի Արևելքի ու Արևմուտքի միջև, ոչ թե հակառակորդներից մեկի հենակետը մյուսի դեմ պայքարում: Ռուսաստանը պետք է հասկանա. Ուկրաինային սատելիտի կարգավիճակ պարտադրելու փորձերը հակասությունների կհանգեցնեն Եվրոպայի ու ԱՄՆ հետ: Արևմուտքը պետք է հասկանա, որ Ռուսաստանի համար Ուկրաինան երբեք չի լինի ուղղակի արտասահմանյան երկիր: ԵՄ-ն պետք է խոստովանի, որ իր վարքագիծը Ուկրաինայի հետ բանակցություններում նպաստեց ճգնաժամին:
Ւսկ վճռորոշ տարրը, ըստ Քիսինջերի, Ուկրաինայի քաղաքացիներն են: «Ուկրաինայի մի թևի մյուսի հանդեպ գերիշխելու ցանկացած փորձ արդյունքում կվերածվի քաղաքացիական պատերազմի կամ երկրի փլուզման»,-ասել է նա: Ընկալել Ուկրաինան որպես առճակատման տարր Արևմուտքի ու Արևելքի միջև նշանակում է խաչ քաշել համագործակցության հենքի վրա Ռուսաստանի ու Արևմուտքի ինտեգրման հեռանկարի վրա:
Քիսինջերը գտնում է, որ խնդրի արմատը «երկրի անհնազանդ շրջաններին սեփական կամքը թելադրելու ուկրաինացի քաղաքական գործիչների փորձերի մեջ է»:
Եթե ԱՄՆ-ն ցանկանում է իմաստուն լինել, պետք է ձգտի ուկրաինական խմբավորումների հաշտեցմանը: Սակայն այդ սկզբունքով չեն գործել ոչ Ռուսաստանը, ոչ Արևմուտքը, ոչ էլ առավել ևս ուկրաինական խմբակցությունները: Բոլոր այդ ուժերը միայն վատթարացրեցին իրավիճակը, գտնում է հեղինակը: «Ռուսաստանը չի կարող պարտադրել հարցի ռազմական լուծում, խուսափելով իր երկրի մեկուսացումից, երբ նրա սահմաններն այսքան խախուտ են: Արևմուտքի համար Պուտինի «հրեշացումը» քաղաքականություն չէ, այլ ալիբի, որն արդարացնում է քաղաքականության բացակայությունը»,-ասվում է հոդվածում: Քիսինջերն առաջարկում է կարգավորման իր տարբերակը. 1. Ուկրաինան իրավունք ունի ազատ ընտրել տնտեսական ու քաղաքական դաշինքները, այդ թվում Եվրոպայի հետ: 2. Ուկրաինան չպետք է անդամակցի ՆԱՏՕ-ին: 3. Ուկրաինան ազատ է ձևավորել ցանկացած կառավարություն, որը համապատասխանում է նրա ժողովրդի կամարտահայտությանը: Քիսինջերը խորհուրդ է տալիս ուկրաինացի առաջնորդներին հաշտեցնել տարբեր շրջանները, համագործակցել Արևմուտքի հետ, բայց չթշնամանալ Ռուսաստանի հետ: 4. Թող Ռուսաստանը ճանաչի Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը Ղրիմի հանդեպ, իսկ Ուկրաինան ամրապնդի Ղրիմի ինքնավարությունը միջազգային միջնորդների մասնակցության ընտրություններում: Հարկավոր է հստակեցնել Սևաստոպոլում Սևծովյան նավատորմի կարգավիճակի հարցը:
Այդ խորհուրդներն անհերքելի բաղադրատոմսեր չեն, սակայն, եթե կարգավորումն այդ սկզբունքներով չընթանա, առճակատումը կարագանա, եզրակացնում է ամերիկյան քաղաքականության վետերանը, հայտնում է Inopressa-ն:
Փետրվարի 22-ին Ուկրաինայի Գերագույն ռադան պաշտոնանկ արեց Վիկտոր Յանուկովիչին, փոխեց սահմանադրությունը, նախագահի պաշտոնակատար նշանակեց Ալեքսանդր Տուրչինովին, իսկ արտահերթ նախագահական ընտրությունները նշանակեց մայիսի 25-ին:

«В публичных обсуждениях украинской темы все время звучат призывы к конфронтации, но понимаем ли мы, к чему идем? За свою жизнь я видел, как четыре войны были начаты с большим энтузиазмом и при поддержке общества. Впоследствии мы не знали, как закончить все четыре. Из трех войн мы вышли в одностороннем порядке. Настоящий экзамен для политики – то, чем она кончается, а не то, как она начинается», – пишет в статье, опубликованной в The Washington Post, бывший госсекретарь США Генри Киссинджер.
По его мнению, Украина должна быть мостом между Востоком и Западом, а не форпостом одного из этих противников в противостоянии с другим. Россия должна понять: попытки навязать Украине статус сателлита повлекут за собой трения с Европой и США. Запад должен уяснить: для России Украина никогда не будет просто одной из зарубежных стран. ЕС должен признать, что его поведение на переговорах с Украиной способствовало их перерастанию в кризис.
А решающий элемент, на взгляд Киссинджера, – сами граждане Украины. «Любая попытка одного крыла Украины господствовать над другим в итоге выльется в гражданскую войну или распад страны», – указывает он. Воспринимать Украину как элемент конфронтации между Западом и Востоком – это перечеркнуть перспективы интеграции России и Запада в систему, построенную на сотрудничестве.
Киссинджер также считает, что корень проблемы – «в попытках украинских политиков навязать свою волю непокорным областям страны».
Если США хотят поступать мудро, они должны стремиться к примирению украинских фракций. Но по этому принципу не действовали ни Россия, ни Запад, ни тем более различные украинские фракции. Все эти силы только усугубляли ситуацию, считает автор. «Россия не сможет навязать военное решение вопроса, избежав изоляции своей страны в момент, когда многие ее границы уже зашатались. Для Запада демонизация Путина – это не политика, а алиби, оправдывающее отсутствие политики», – говорится в статье.
Киссинджер предлагает свой вариант урегулирования: 1) Украина вправе свободно выбирать экономические и политические альянсы, в том числе с Европой. 2) Украина не должна вступать в НАТО. 3) Украина вольна формировать любое правительство, соответствующее волеизъявлению ее народа. Киссинджер советует украинским лидерам помирить разные области, сотрудничать с Западом, но не враждовать с Россией. 4) Пусть Россия признает суверенитет Украины над Крымом, а Украина подкрепит автономию Крыма на выборах, проведенных в присутствии международных наблюдателей. Нужно устранить всю амбивалентность относительно статуса Черноморского флота в Севастополе.
Эти советы – не непреложные рецепты, но, если урегулирования на этих принципах не будет, сползание к конфронтации ускорится, заключает ветеран американской политики, передает Inopressa.
22 февраля Верховная рада Украины отстранила президента Виктора Януковича от власти, изменила конституцию, возложила исполнение обязанностей президента на спикера Александра Турчинова и назначила президентские выборы на 25 мая.