Ղրիմի խորհրդարանը դաշնության սուբյեկտի իրավունքով ինքնավարությունը Ռուսաստանի կազմում ընդգրկելու մասին որոշում է կայացրել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ղրիմի ինքնավարության կառավարության վարչապետի առաջին տեղակալ Ռուսլան Տեմիրգալիևը հայտարարել է, որ «Գերագույն խորհրդի որոշումը Ղրիմի Ռուսաստանին միանալու մասին ուժի մեջ է մտնում ընդունման պահից, այսինք՝ այսօրվանից»:
Ըստ Ղրիմի փոխվարչապետ Ռուստամ Տեմիրգալիևի, մարտի 16-ին կայանալիք հանրաքվեում քվեարկության կդրվի երկու հարց: «Առաջինը՝ կո՞ղմ եք, որպեսզի Ղրիմն ընդգրկվի ՌԴ կազմում որպես Դաշնության սուբյեկտ: Երկրորդը՝ կո՞ղմ եք Ղրիմի 1992 թ. Սահմանադրության վերականգնմանը»: Ըստ Ղրիմի 1992 թվականի սահմանադրության, հանրապետությունը մտնում է Ուկրաինայի կազմի մեջ և որոշում է իր հարաբերությունները վերջինիս հետ պայմանագրի ու համաձայնագրերի հիման վրա:
Սևաստոպոլի բնակիչները, որն Ուկրաինայում պետական նշանակության քաղաքի կարգավիճակ ունի և չի մտնում Ղրիմի կազմի մեջ, նույնպես մասնակցելու է Ղրիմի կարգավիճակի մասին հանրաքվեին, լրագրողներին է հայտնել ինքնավարության Գերագույն խորհրդի պատգամավոր Սերգեյ Շուվայնիկովը: «Մենք Սևաստոպոլին ևս հնարավորություն ենք տալիս հայտնելու սեփական կարծիքը»,-ասել է պատգամավորը:
ՌԴ Հանրային պալատի անդամ դիտորդները Ղրիմ կմեկնեն մարտի 14-ին: Հանրային պալատը փորձագետների հետ միասին կձևավորի դիտորդների առաքելությունն ու ընդլայնված կազմով կդիտարկի հանրաքվեն Ղրիմում:
Ավելի ուշ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օպերատիվ խորհրդակցություն անցկացրեց ՌԴ Անվտանգության խորհրդի անդամների հետ, հայտարարեց ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»: Ըստ նրա, խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել է իրավիճակն Ուկրաինայում, այդ թվում հաշվի առնելով Ղրիմի Գերագույն խորհրդի որոշումը հանրաքվեի մասին: Հանդիպմանը մասնակցել են ՌԴ կառավարության նախագահ Դիմիտրի Մեդվեդևը, Դաշնության խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն, Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նառիշկինը, Կրեմլի աշխատակազմի ղեկավար Սերգեյ Իվանովը, ԱԽ քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը, ՆԳՆ ղեկավար Վլադիմի Կոլոկոլցևը, ՊՆ ղեկավար Սերգեյ Շոյգուն, ԱԴԾ ղեկավար Նիկոլայ Բորտնիկովը, ինչպես նաև ԱԽ մշտական անդամ Բորիս Գռիզլովը:
Իր հերթին ՌԴ Պետդումայի ստորին պալատի ԱՊՀ գծով կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Սլուցկին հայտարարել է, որ Պետդուման կքննարկի նախաձեռնությունը ՌԴ կազմում Ղրիմի ընդգրկման մասին, որը օտարերկրյա պետության մաս է հանդիսանում, միայն ինքնավարությունում հանրաքվեի անցկացման արդյունքների հիման վրա և ՌԴ ղեկավարության որոշումից հետո: »Այդ հարցում որոշում կայացնելը ՌԴ ղեկավարության մենաշնորհն է»,-հայտարարել է Սլուցկին լրագրողներին:
Նա նշեց, որ այդ հանրաքվեում Ղրիմի բնակիչները հարցերը կներկայացնեն իրենց ձևակերպմամբ և Ռուսաստանը չի կարող միջամտել այդ գործընթացին: «Իսկ մեր վերաբերմունքը մենք կհայտնենք մարտի 16-ի հանրաքվեից հետո»,-նշել է նա:
1954 թ. փետրվարի 19-ին ԽՍՀՄ Գերագույն խորհուրդը Ղրիմի մարզը ՌԴ կազմից փոխանցեց Ուկրաինային, այն ընդգրկելով Ուկրաինայի ԽՍՀ կազմում: Նախագահության 27 անդամներից ներկա էին 13-ը, քվեարկեցին միաձայն: Այդ որոշման հանգամանքներն ու հետևանքները մինչ օրս խնդրահարույց են:
1992 թվականին ՌԴ Գերագույն խորհուրդը որոշում ընդունեց, որի համաձայն Ուկրաինային Ղրիմի փոխանցման ակտը համարեց իրավաբանորեն չհիմնավորված: 2003 թվականի վերջում տարաձայնություններ առաջացան Տուզլայի շուրջ, որը մտնում էր Ղրիմի մարզի կազմի մեջ: Այդ տարաձայնությունը խաղաղ ընթացք ունեցավ, իսկ 2010 թվականի ապրիլին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը համաձայնվեց երկարացնել Ռուսաստանի կողմից Սևաստոպոլի ռազմածովային բազայի վարձակալության ժամկետը, որը սպառվում էր 2017 թվականին, ևս 25 տարով այն երկարացնելու իրավունքով:
Ինչ վերաբերում է Ղրիմի բնակիչների տեսակետին, ապա ելնելով Ուկրաինայում անցած բոլոր ընտրությունների արդյունքներից, թերակղին Ուկրաինայի ամենառուսամետ տարածաշրջանն է: Դեռ ԽՍՀՄ փլուզումից առաջ 1991 թվականին Ղրիմի մարզը ինքնավար հանրապետության կարգավիճակ ստացավ Ուկրաինայի կազմում: Սակայն 2013թ. նոյեմբերի տվյալնելով Ղրիմում ևս Ուկրաինայի անկախության կողմնակիցները մեծամասնություն էին կազմում՝ 54 տոկոս: Ամենամեծ մտահոգությունը բնակչության շրջանում առաջացնում է գործավարության հնարավոր անցումն ուկրաիներենի:
Ըստ 2001 թ. մարդահամարի, ուկրաիներենը մայրենի են համարում Ղրիմի բնակիչների 10,1 տոկոսը: Ըստ փորձագիտական գնահատականների, փաստացի ռուսալեզու է բնակչության 97 տոկոսը:

6 Март 2014 - 10:51 AMT
Парламент Крыма принял решение о вхождении автономии в состав России, оно вступает в силу немедленно (Обновлено)
Парламент Крыма принял решение о вхождении автономии в состав России на правах субъекта федерации, говорится в тексте решения Верховного Совета Крыма, передает РИА Новости.
Первый вице-премьер правительства Крымской автономии Руслан Темиргалиев заявил, что «решение ВС о присоединении Крыма к России вступает в силу с момента его принятия, то есть с сегодняшнего дня».
По его словам, на референдум, назначенный на 16 марта, выносится два вопроса. «Первый: выступаете ли вы за вхождение Крыма в состав РФ в качестве субъекта Федерации. Второй: выступаете ли вы за восстановление Конституции Крыма 1992 года». Согласно Конституции Крыма 1992 года, республика входит в государство Украина и определяет с ней свои отношения на основе договора и соглашений.
Жители Севастополя, обладающего на Украине статусом города государственного значения и который не входит в состав Крыма, также будут участвовать в референдуме о статусе Крыма, сообщил журналистам депутат Верховного совета автономии Сергей Шувайников. "Мы даем Севастополю возможность тоже высказать свое мнение", — сказал депутат.
Наблюдатели от Общественной палаты России вылетят на референдум в Крым 14 марта. ОП вместе с экспертами сформирует миссию наблюдателей и в расширенном составе она отправится мониторить референдум в Крыму.
Вице-спикер Госдумы Сергей Неверов назвал историческим решение депутатов Крыма, которые попросили российского президента Владимира Путина и парламент начать процедуру вхождения полуострова в состав РФ. «Мы единый народ, который по воле безответственности партийных функционеров был разделен», —сказал Неверов.
Позже президент России Владимир Путин провел оперативное совещание с членами Совета безопасности РФ, сообщил пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков, предает Интерфакс. По его словам, на совещании обсуждалась ситуация на Украине, в том числе с учетом принятого в четверг верховным советом Крыма решения.
Во встрече приняли участие председатель правительства РФ Дмитрий Медведев, спикер Совета Федерации Валентина Матвиенко, председатель Госдумы Сергей Нарышкин, глава администрации Кремля Сергей Иванов, секретарь СБ Николай Патрушев, глава МВД Владимир Колокольцев, министр обороны Сергей Шойгу, глава ФСБ Николай Бортников, директор СВР Михаил Фрадков, а также постоянный член Совбеза Борис Грызлов.
В свою очередь, глава комитета нижней палаты Госдумы РФ по делам СНГ Леонид Слуцкий заявил, что Госдума будет рассматривать инициативы, позволяющие включить в состав РФ Крым, являющийся частью иностранного государства, только по итогам референдума в автономии и после решения руководства РФ. "Определяться на эту тему – это компетенция руководства РФ", – заявил Слуцкий журналистам, отвечая на соответствующий вопрос.
Он подчеркнул, что на этот референдум крымчане выносят вопросы в той формулировке, в которой хотят, и Россия не может вмешиваться в этот процесс.
"А вот нашу реакцию мы выскажем после того, как 16 марта состоится референдум", – отметил он.
19 февраля 1954 года президиум Верховного Совета СССР передал Крымскую область из Российской Федерации в состав Украинской ССР. Из 27 членов президиума на заседании присутствовали 13. Проголосовали единогласно и высказывались с энтузиазмом. Обстоятельства и, главное, последствия этого решения до сих пор вызывают споры.
В 1992 году Верховный Совет России принял постановление, объявлявшее акт о передаче Крыма Украине юридически несостоятельным. В конце 2003 года вспыхнул конфликт вокруг Тузлы, которую российская сторона именовала "косой", а украинская "островом". Крохотный песчаный островок у российского берега Керченского пролива административно входил в состав Крымской области. Ранее он был связан с берегом песчаным перешейком, который в 1925 году размыло морским течением. Конфликт вокруг Тузлы разрешился мирно, а в апреле 2010 года президент Украины Виктор Янукович согласился продлить срок аренды Россией военно-морской базы в Севастополе, истекавший в 2017 году, еще на 25 лет с возможностью пролонгации. Благодаря этому крымский вопрос во многом утратил актуальность.
Что касается взглядов жителей Крыма, он, исходя из результатов всех проходивших на Украине выборов, является самым пророссийским регионом страны. Еще до распада СССР, 12 февраля 1991 года, Крымская область получила статус автономной республики – единственной в составе Украины. Однако, по данным на ноябрь 2013 года, и в Крыму сторонники украинской независимости составляют большинство – 54%. Наибольшую обеспокоенность части крымчан вызывает возможность перевода образования и делопроизводства на украинский язык.
Согласно итогам последней официальной переписи, проводившейся в 2001 году, украинский язык назвали родным 10,1% жителей Крыма. По экспертным оценкам, фактически русскоязычны 97% населения.