Ղրիմի թերակղզին Ռուսաստանի Սևծովյան նավատորմի տունն է , որի շնորհիվ ՌԴ-ն ռազմական ներկայություն ունի Միջերկրական ծովում: Ղրիմի բնակչության մեծամասնությունն ազգությամբ ռուսներ են, մեկ քառորդը՝ ուկրաինացիներ, և մոտ 12 տոկոս են կազմում Ղրիմի թաթարները: Ղրիմը եղել է Ռուսաստանի մասը, սակայն 1954 թվականին խորհրդային առաջնորդ Նիկիտա Խրուշչովը փոխանցեց թերակղզին Ուկրաինային, որն այն ժամանակ ԽՍՀՄ հանրապետություններից մեկն էր, գրում է Ամերիկայի ձայնը:
Նիկիտա Խրուշչովի որդին՝ Սերգեյը, Ղրիմի հանձնումն Ուկրաինային բացատրում է տնտեսական, գյուղատնտեսական պատճառներով, այն է Դնեպրի վրա հիդրոէլեկտրակայանի շինարարությամբ Ուկրաինայի հարավային շրջանների, ինչպես նաև Ղրիմի ջրամատակարարման համար:
«ՀԷԿ-ը գտնվում է Ուկրաինայի տարածքում, եկեք Ղրիմի մնացած տարածքն էլ հանձնենք Ուկրաինայի իրավասությանը, որն էլ պատասխանատու կլինի ամեն ինչի համար,-ասում է Սերգեյ Խրուշչովը: -Այդպես էլ արեցին: Դա քաղաքական որոշում չի եղել, ոչ էլ գաղափարական: Դա գործնական որոշում էր»:
Ըստ Խրուշչովի, պատասխանատվության փոխանցումն այդպիսի մեծ նախագծի համար մի հանրապետությունից մյուսին, տրամաբանական քայլ է եղել:
«Իսկ հիմա այնքան շահարկումներ ենք լսում այն մասին, որ իմ հայրը ցանկացել է բավարարել ուկրաինական ժողովրդավարությունը, որ դա նվեր էր նրա կնոջը՝ իմ մորը, որովհետև նա ուկրաինուհի էր: Այդ ամենն ոչ մի ընդհանուր բան չունի իրականության հետ: Խնդիրը տնտեսական բնույթի է եղել, ոչ թե քաղաքական,-ասել է Խրուշչովը:
1954 թ. փետրվարի 19-ին ԽՍՀՄ Գերագույն խորհուրդը Ղրիմի մարզը ՌԴ կազմից փոխանցեց Ուկրաինային, այն ընդգրկելով Ուկրաինայի ԽՍՀ կազմում: Նախագահության 27 անդամներից ներկա էին 13-ը, քվեարկեցին միաձայն: Այդ որոշման հանգամանքներն ու հետևանքները մինչ օրս խնդրահարույց են:
Ուկրաինայի Գերագույն խորհրդի նախագահ Դեմյան Կորոտչենկոն «անկեղծ երախտագիտություն հայտնեց եղբայրական մեծ ռուս ժողովրդին եղբայրական օգնության հիանալի ակտի համար»: Իսկ իրական որոշումը Ղրիմի փոխանցման մասին ընդունվեց հունվարի 25-ին ԽՄԿԿ ԿԿ Նախագահության նիստում:
Բոլոր տվյալներով, նախաձեռնությունը բխում էր Նիկիտա Խրուշչովից: Սակայն այն ժամանակ նա դեռ միանձնյա առաջնորդ չէր: Պետության առաջին դեմքն ու բոլորի կողմից ճանաչված Ստալինի իրավահաջորդը մինչև 1955 թ. Գեորգի Մալենկովն էր, որը ոչ միայն գլխավորում էր կառավարությունն, այլ նաև նախագահում էր ԿԿ Նախագահության նիստերը, այդ թվում նաև Ղրիմի հարցի քննարկման ժամանակ: Հարց է առաջանում՝ դա Մալենկովի ինչին էր պետք: Ճիշտ է, խորհրդային ղեկավարների մեծ մասի գործողությունները դժվար է տրամաբանված համարել, դրանց տրամաբանությունը մեկն է՝ բաժանիր և տիրիր:
Իսկ եթե կարելի է գտնել այս կամ այն գործողության ընդունելի դրդապատճառներ, ուղղակի հիանալի է: Առաջին դրդապատճառը՝ երկիրը պատրաստվում էր նշել Ռուսաստանի Ուկրաինայի միանալու 300-ամյակը: Երկրորդ դրդապատճառը՝ Նիկիտա Խրուշչովը, որը 1938-49 թթ. գլխավորում էր Ուկրաինայի կոմկուսը, անձամբ մասնակից է եղել զանգվածային հալածանքներին: Նա ուզում էր ինչ-որ կերպ «մաքրվել» հեղված անմեղ արյունից: Արևմտյան Ուկրաինայում վեց հետպատերազմյան տարիներին 153 հազար բնակիչ սպանվեց, ճամբարներում հայտնվեցին 134 հազարը, բռնագաղթի ենթարկվեցին 203 հազարը:
Այսօր Ղրիմը ՌԴ զինված ուժերի հսկողության տակ է: Ռուսական իշխանությունները բացատրում են դա ազգությամբ ռուսներին պաշտպանելու ձգտումով: Արևմուտքը մատնանշում է, որ այդ ռուսներին պաշտպանելու կարիքը չկա: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին Ռուսաստանի գործողություններն անվանեց «ագրեսիայի չլսված ակտ»:
Կիևի ու Մոսկվայի հարաբերությունները սրվեցին անցած ամիս, երբ ռուսամետ նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը հեռացվեց իշխանությունից ընդդիմության կողմից, որը հանդես է գալիս Եվրամիության հետ առավել սերտ կապերի օգտին: Բախումների արդյունքում, ըստ Ուկրաինայի առողջապահության նախարարության, 100 մարդ զոհվեց, իսկ Յանուկովիչը փախավ Ռուսաստան: Ըստ Խրուշչովի, չի կարելի զուգահեռներ անցկացնել Ղրիմի իրադարձությունների 2008 թ. ռուս-վրացական պատերազմի միջև: «Այն ժամանակ Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին փորձեց ուժով վերականգնել վերահսկողությունն Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի հանդեպ, և նրանք հարձակվեցին, իսկ Ռուսաստանը պատասխանեց: Դա պատերազմ էր», –ասում է Սերգեյ Խրուշչովը: Ղրիմում հիմա կրակոցներ չկան, ասում է նա:
«Հուսով եմ, որ կրակոցներ չենք լսի, որովհետև դա ոչ ոքի համար շահավետ չէ,-դատում է Խրուշչովը:-Ուկրաինացի զինծառայողները, որոնք ծառայում են Ղրիմում, Ղրիմի բնակիչներ են, նրանք չեն ուզում պատերազմ սկսել, քանի որ դա չի բխում իրենց սեփական ժողովրդի շահերից: Ինձ թվում է, ռուսները նույնպես չեն ուզում պատերազմել: Նրանց ինչին է դա պետք»: Նայելով ապագային՝ Սերգեյ Խրուշչովն ասում է, որ Ղրիմի միացումը Ռուսաստանի ելք չէ, և որ հուսով է, որ դա տեղի չի ունենա: «Ես Պուտինից երբեք չեմ լսել, որ նա նման ցանկություն ունի», –ասել է նա վերջում:
Սակայն օրենսդիրները Ղրիմում հանրաքվե են նշանակել մարտի 16-ին Ռուսաստանին միանալու վերաբերյալ: Այդ որոշումը կհանգեցնի լարվածության աճի: ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն արդեն հայտարարել են, որ այդ հանրաքվեն օրինական չի լինի:

7 Март 2014 - 09:50 AMT
Крымский полуостров является домом Черноморского флота России, благодаря которому осуществляется военное присутствие РФ в Средиземноморье. Большую часть населения Крыма составляют этнические русские, четверть – этнические украинцы, и около 12% – крымские татары. Крым был частью России, пока в 1954 году советский лидер Никита Хрущев не передал полуостров Украине – в то время одной из республик СССР, пишет Голос Америки.
Сын Никиты Хрущева Сергей объясняет решение своего отца экономическими и сельскохозяйственными причинами, а именно строительством гидроэлектростанции на Днепре для водоснабжения южных регионов Украины, а также Крыма.
«Гидроэлектростанция находится на территории Украины, а значит, давайте переведем остальную территорию Крыма под юрисдикцию Украины, которая и будет за все отвечать, – говорит Сергей Хрущев. – Так они и сделали. Это не было политическим решением, не было оно и идеологическим. Это было деловое решение».
По словам Хрущева, передача ответственности за такой большой проект одной из республик была логичным шагом.
«А теперь мы слышим спекуляции о том, что мой отец хотел удовлетворить украинскую демократию, что это был подарок его жене, моей матери, потому что она украинка. Все это не имеет ничего общего с реальностью. Проблема была экономического характера, а не политического», – сказал Хрущев.
19 февраля 1954 года президиум Верховного Совета СССР передал Крымскую область из Российской Федерации в состав Украинской ССР. Из 27 членов президиума на заседании присутствовали 13. Проголосовали единогласно и высказывались с энтузиазмом. Обстоятельства и, главное, последствия этого решения до сих пор вызывают споры.
Председатель Верховного Совета Украины Демьян Коротченко выразил «сердечную благодарность великому русскому братскому народу за исключительно замечательный акт братской помощи». Реальное же решение о передаче Крыма было принято 25 января на заседании Президиума ЦК КПСС.
По всем данным, инициатива исходила от Никиты Хрущева. Однако в то время он еще не был единоличным лидером. Первым лицом в государстве и общепризнанным преемником Сталина до 1955 года являлся Георгий Маленков, который не только возглавлял правительство, но и председательствовал на заседаниях Президиума ЦК, в том числе и при рассмотрении вопроса о передаче Крыма. Возникает вопрос – зачем это нужно было Маленкову. Правда, в большинстве шагов советских руководителей трудно найти какую-либо логику, кроме одной: разделяй и властвуй.
А если можно найти и удобные мотивы для того или иного действия, то вообще прекрасно. Первый мотив: страна готовилась отмечать 300-летие Переяславской Рады, то есть присоединения Украины к России. Второй мотив: Никита Хрущев, возглавлявший в 1938-1949 годах партийную организацию Украины, лично приложил руку к массовым репрессиям. Ему надо было как-то «отмыться» от пролитой безвинно крови. В Западной Украине за шесть послевоенных лет были убиты 153 тысячи жителей, отправлены в ГУЛАГ 134 тысячи, депортированы 203 тысячи.
Сегодня Крым находится под контролем российских вооруженных сил. Российские власти объясняют это стремлением защитить этнических русских, которые живут на полуострове. Запад же указывает на отсутствие доказательств того, что русским нужна защита. Госсекретарь США Джон Керри назвал действия России «неслыханным актом агрессии».
Отношения между Киевом и Москвой накалились в прошлом месяце, когда про-российский президент Виктор Янукович был отстранен от власти оппозицией, которая выступает за более тесные связи с Европейским Союзом. В результате столкновений погибли, по данным Минздрава Украины 100 человек, а Янукович сбежал в Россию.
По мнению Хрущева, нельзя проводить параллели между тем, что происходит в Крыму и российско-грузинской войной 2008 года. «Тогда грузинский президент Михаил Саакашвили попытался силой восстановить контроль над Абхазией и Южной Осетией, и они их атаковали, а Россия ответила. Это была война», – говорит Сергей Хрущев. Теперь, говорит он, выстрелов в Крыму нет.
«Я надеюсь, что выстрелов мы не услышим, потому что это не выгодно никому, – рассуждает Хрущев. – Украинские военнослужащие, которые проходят службу в Крыму, – крымчане – и они не хотят начинать войну, потому что это противоречит интересам их собственного народа и их страны. Мне кажется, что русские тоже не хотят воевать. Зачем им это?»
Заглядывая в будущее, Сергей Хрущев говорит, что переход Крыма под российское управление – не выход из ситуации, и он надеется, что этого не произойдет. «Я от Путина никогда не слышал, чтобы он этого хотел», – сказал он в заключение.
Однако законодатели в Крыму назначили референдум по вопросу присоединения к России на 16 марта. Это решение приведет к еще большей эскалации напряженности. США и ЕС уже заявили о нелегитимности предстоящего референдума.