Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ տեղական մարմինների ընտրություններից հետո, որ կայանալու են Թուրքիայում մարտի 30-ին, կառավարությունը նոր սահմանափակումներ կմտցնի ինտերնետում, հայտնում է ATV հեռուստաալիքը:
Մասնավորապես, ըստ թուրք վարչապետի, կարող են արգելվել YouTube-ն ու Facebook-ը: «Կլինեն նոր քայլեր, որոնք մենք կկատարենք այդ ոլորտում մարտի 30-ից հետո, այդ թվում արգելքը», -հայտարարել է Էրդողանը՝ խոսելով հանրահայտ ծառայությունների մասին:
Ինտերնետի հետագա սահմանափակումները կարող են կապված լինել կոռուպցիոն սկանդալի հետ, որն առաջացավ այդ թվում նաև Էրդողանի հեռախոսազրույցների արտահոսքի պատճառով, որոնք հայտնվեցին համացանցում: Հրապարակվեցին ձայնագրությունները, որտեղ վարչապետը որդու հետ ենթադրաբար քննարկում է մեծ գումարներ թաքցնելու միջոցները: ԶԼՄ-ներում հայտնված նյութերից հետևում է, որ վարչապետը կարող էր միջամտել առևտրային գործարքներին ու արդարադատությանը:
Որդի Բիլալի հետ հեռախոսազրույցում Էրդողանն ասում է, որ պետք է մոտ 1 մլրդ դոլար կանխիկ գումար թաքցնել՝ փոխանցելով այն ձեռներեցներին: Վերջին խոսակցության մեջ Բիլալը հայտնել է հորը, որ մնացել է 30 մլն եվրո, և որ դրանք ևս կտեղափոխի անվտանգ վայր: Հեռախոսազրույցների ձայնագրություններից բացի կան նաև տեսագրություններ, որտեղ երևում է, թե ինչպես է Էրդողանի որդին փողերը տնից դուրս հանում: Ձայնագրությունը հրապարակվել է You Tube-ում փետրվարի 24-ին:
Թուրքիայում արդեն գործում է առանց դատարանի որոշման կայքերի արգելափակման մասին օրենքը: Սահմանափակել մուտքը Ինտերնետ իշխանությունները կկարողանան հայտնաբերելով որևէ «վիրավորական կոնտենտ»:
Առաջին սահմանափակող օրենքն ինտերնետի հարցում ընդունվել է Թուրքիայում դեռ 2007 թ., երբ երկրի տարածքում արգելափակվեց WordPress բլոգոհոսթինգը և մի քանի տեսահոսթինգներ՝ DailyMotion և Vimeo: YouTube-ը Թուրքիայում արգելափակված էր մինչև 2010 թվականը: 2011-ից երկրում գործում է նաև արգելված կայքերի միասնական ցանկը:
Թուրքիայում «Մեծ կաշառք» գործողության արդյունքում Ստամբուլում ու Անկարայում 52 մարդ ձերբակալվեց, այդ թվում գործարարներ ու որոշ նախարարների որդիներ: Գործարարներին ձերբակալեցին կոռուպցիայի մեղադրանքով: Նրանց թվում էին այդ թվում նաև էկոնոմիկայի նախարար Զաֆեր Չաղլայանի, ներքին գործերի նախարար Մուամմեր Գյուլերի, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի ու քաղաքաշինության նախարար Էրդողան Բայրաքթարի որդիները: Սկանդալից անմիջապես հետո նախարարները հայտարարեցին հրաժարական տալու պատրաստակամության մասին: Չորեքշաբթի նրանք պաշտոնապես հայտարարեցին հրաժարականի մասին: Հետագայում թուրք վարչապետը հեռացրեց պաշտոնից ևս յոթ նախարարների: 2013 թ. դեկտեմբերի 26-ին հրապարակվեց նախարարների կաբինետի կազմը: Այժմ բոլոր ձերբակալվածներն ազատ են արձակվել:

7 Март 2014 - 12:13 AMT
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что после местных выборов, которые намечены в Турции на 30 марта, правительство введет новые ограничения в интернете, передает телеканал ATV .
В частности, по словам главы турецкого правительства, могут быть запрещены видеосервис YouTube и социальная сеть Facebook. «Будут новые шаги, которые мы сделаем в этой сфере после 30 марта… в том числе запрет», — заявил Эрдоган, говоря о популярных сервисах.
Дальнейшие ограничения интернета могут быть связаны с коррупционным скандалом, который возник в том числе из-за утечек записей телефонных переговоров Эрдогана, попавших в сеть. Так, были обнародованы записи, на которых премьер-министр и его сын предположительно обсуждают способы сокрытия большой суммы денег. Из попавших в СМИ материалов также следует, что глава правительства мог вмешиваться в торговые сделки и правосудие.
В телефонном разговоре с сыном Билалом Эрдоган говорит, что надо спрятать наличные деньги в размере $1 миллиарда, передав их нескольким предпринимателям. В последнем из разговоров Билал сообщает отцу, что осталось 30 миллионов евро, и что их также отнесет в безопасное место. Кроме телефонных разговоров также есть видеозаписи, на которых видно, как сын Эрдогана выносит деньги из дома. Запись была опубликована на портале You Tube 24 февраля.
В Турции уже действует закон о блокировке сайтов без решения суда, который парламент одобрил в начале февраля. Ограничить доступ к интернет-ресурсу власти смогут в случае выявления на нем любого «оскорбительного контента», который будет определяться по так называемым «проблемным словам».
Первый ограничительный закон в отношении интернета был принят в Турции еще в 2007 году., когда на территории страны заблокировали блогохостинг WordPress и несколько видеохостингов, в частности, DailyMotion и Vimeo. YouTube в Турции блокировали до 2010 года. C 2011 года в стране также действует единый реестр запрещенных сайтов.
В Турции в ходе спецоперации «Большая взятка», проведенной 17 декабря 2013 г. в Стамбуле и Анкаре, были задержаны 52 человека, в том числе бизнесмены и сыновья некоторых министров. Бизнесменов задержали по обвинениям в коррупции, контрабанде и реализации наркотических средств. Среди них, в частности, оказались сыновья министров экономики Зафера Чаглаяна, внутренних дел Муаммера Гюлера, а также окружающей среды и градостроения Эрдогана Байрактара. Сразу после начала скандала все три министра заявили о готовности покинуть свои должности. В среду все они официально заявили об отставке. Впоследствии турецкий премьер отстранил от должности еще семь министров. 26 декабря 2013 года был обнародован новый состав кабинета министров. В настоящее время все арестованные отпущены на свободу.