ԵՄ Խորհրդի նախագահ Հերման վան Ռոմպեյը Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է, որ Ուկրաինայի հետ Ասոցացման համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել մինչև ընթացիկ տարվա օգոստոսը: Համաձայնագրի քաղաքական մասը կստորագրվի մինչ մայիսի 25-ին Ուկրաինայում կայանալիք նախագահական ընտրությունները: Վան Ռոմպեյը նաև նշել է, որ օգոստոսին Ասոցացման մասին համաձայնագրեր կստորագրվեն նաև Վրաստանի ու Մոլդովայի հետ:
Ուկրաինան մտադիր էր Ասոցացման մասին համաձայնագիրը կնքել ԵՄ հետ Արևելյան գործընկերության վիլնյուսյան գագաթաժողովում 2013-ին վերջում: Սակայն նոյեմբերի 21-ին նախարարների կաբինետը հայտարարեց, որ հարկավոր է դադարեցնել ստորագրման նախապատրաստական աշխատանքները, քանի որ արդյունքում զգալիորեն կնվազի ապրանքաշրջանառությունը հիմնական գործընկերների՝ Ռուսաստանի ու ԱՊՀ հետ, տնտեսության բարդ իրավիճակով և ծախսերով, որ Կիևը դեռ կարող է կրել, ստորագրելով համաձայնագիրը: Այս որոշումը բազմահազարանոց հանրահավաքների առիթ հանդիսացավ Կիևի կենտրոնում և շրջաններում, որոնք արդյունքում բերեցին անկարգությունների ու իշխանափոխության:
Մինչդեռ, Ուկրաինայի վարչապետ Արսենի Յացենյուկը ճեպազրույցում մարտի 7-ին հայտարարեց, որ Եվրամիությունը մտադիր է իր շուկան բացել ուկրաինական արտադրանքի համար միակողմանի կարգով: Ըստ նրա, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ ստորագրումը տեղի կունենա առաջիկա մի քանի շաբաթում: Նաև կշարունակվեն գործողություններն, ուղղված մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի վերացմանն Ուկրաինայի ու ԵՄ միջև:
Վարչապետը հայտնեց նաև, որ Ուկրաինան հիմնականում կարտահանի հրուշակեղեն, գյուղմթերք ու ցորեն: Ակնկալվում է, որ արդեն առաջին տարում դա մոտ 400 մլն դոլար կբերի Ուկրաինայի տնտեսությանը:
Արսենի Յացենյուկը հավելեց, որ շուկայի բացումը երկկողմ կարգով դեռ քննարկման փուլում է, հայտնում է Նորությունների անկախ բյուրոն:
Իր հերթին, զարգացող շուկաների հեղինակավոր ներդրող, Templeton Emerging Markets Group ներդրումային խմբի ղեկավար Մարկ Մոբիուսը գրել է իր բլոգում, որ օժանդակությունն ուկրաինային ԱՄՀ կողմից միակ իրատեսական սցենարն է միանգամից մի քանի պատճառներով: Ֆինանսավորման մյուս աղբյուրները, ըստ Մոբիուսի, պակաս իրատեսական են: Այսպես, Ռուսաստանը կասեցրել է օժանդակությունն Ուկրաինային, իսկ ԵՄ օգնությունը կարող է ձգձգվել և ամբողջապես չի համապատասխանում Ուկրաինայի պահանջներին: ԱՄՆ-ն կարող էր օգնություն տրամադրել, բայց ոչ ամբողջ 15 մլրդ դոլարի չափով, որ անհրաժեշտ են Կիևին: Հաշվի առնելով ՌԴ, ԵՄ ու ԱՄՆ շահերը, ըստ ներդրողի, Ուկրաինային ֆինանսավորման պակաս չի սպառնում:
Մոբիուսը գրում է, որ չի բացառում ԱՄՀ կողմից օգնության տրամադրման համար պայմանների մեղմացումը արդեն հիմա առաջին փոխանցումն անելու համար, հատկապես եթե ԵՄ-ն ու ԱՄՆ-ն խնդրեն այդ մասին: Մոբիուսը հիշեցնում է, որ Կիևը պետք է 8 մլրդ դոլար վճարի ընթացիկ տարվա պարտքերի դիմաց և խոշոր վճարում ունի նաև հունիսին:
Ըստ փորձագետի, իրավիճակն Ուկրաինայում բարդ է մնում, սակայն ինչպես Ռուսաստանը, այնպես էլ ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն չեն ցանկանում պատերազմել: Ըստ Մոբիուսի, Ռուսաստանը չի ցանկանում անկայուն կառավարություն տեսնել Ուկրաինայում, ԵՄ-ն էլ դա չի ուզում, հաշվի առնելով ռւսական գազի առաքումները Եվրոպա Ուկրաինայի տարածքով:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա զսպող գործոն է հանդիսանում, ըստ փորձագետի, ռուբլու լուրջ անկումն ու ֆոնդային շուկայի լարվածությունն Ուկրաինայի շուրջ: Ռուսաստանը պետք է օտարերկրյա կապիտալ ներգրավի, իսկ իրավիճակն Ուկրաինայի շուրջ հավանաբար բացասաբար կազդի կապիտալի հոսքերի վրա, ուստի Ռուսաստանը պետք է զուսպ լինի, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Այսպիսով, հայտնում է ՌԲԿ-ն, Ուկրաինայի վարչապետ Յացենյուկը երկրորդ անգամ ցանկացել է հեռախոսազրույց ունենալ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ: Այդ մասին նա հայտնել է ճեպազրույցում: «Ես երկրորդ անգամ եմ դիմել ՌԴ վարչապետի հետ հեռախոսազրույցի համար, կարծում եմ, երբ նա ազատվի, մենք կխոսենք»,-ասել է Յացենյուկը:
Նա նաև պայմաններն է հրապարակել, որոնց հիման վրա կայանալու է ռուս-ուկրաինական համագործակցությունը: Մենք հայտնեցինք ռուս գործընկերների հետ բանակցելու մտադրության մասին: Դրա համար նրանք պետք է «դուրս բերեն զորքերը, հավատարիմ մնան երկկողմ ու բազմակողմ պայմանավորվածություններին, դադարեցնեն աջակցությունն անջատողականներին ու հայտարարեն, որ նոր փուլ է սկսվում ուկրաինա-ռուսական հարաբերություններում»,-ասել է Յացենյուկը:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն հարցում էր ուղարկել Ռուսաստանի վարչապետի հետ խոսելու համար, սակայն պատասխան չէր ստացել, հայտարարել է գերատեսչության պաշտոնակատար Անդրեյ Դեշչիցան Ուկրաինայում դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը: Գերագույն ռադայի կողմից Յանուկովիչի պաշտոնանկությունից հետո Ռուսաստանը ետ կանչեց Ուկրաինայից իր դեսպանին: ՌԴ ԱԳՆ-ն նաև հայտարարեց, որ հրաժարվում է օրինական ճանաչել Ուկրաինայի նոր իշխանությունները:
Մինչդեռ, Ղրիմի խորհրդարանի խոսնակ Վլադիմիր Կոնստանտինովը հայտարարել է, որ Ղրիմի իշխանությունները հանրաքվե կանցկացնեն թերակղզու կարգավիճակի վերաբերյալ, անկախ Ուկրաինայի ԿԸՀ որոշումից՝ արգելափակել մուտքը ընտրողների բազայի տվյալներին Ղրիմում ու Սևաստոպոլում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք կլուծենք այդ խնդիրը, դա քաղաքական հարց չէ, դա իշխանության բռնի զավթում է: Մենք արդեն զբաղվում ենք ցուցակներով», ասել է խորհրդարանի ղեկավարը: Նա հիշեցրել է, որ հարցման ժամանակ մարդկանց 75 տոկոսը արտահայտվել է Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելու օգտին:
Կոնստանտինովը նշեց, որ մարտի 16-ի հանրաքվեի անցկացման մասին որոշմանը սատարեց շրջանների պատգամավորների մեծ մասը: Ըստ նրա, հանրաքվեի անցկացման հարցը պետք է լուծել անհապաղ: Մարտի 6-ին Ղրիմի խորհրդարանը որոշում կայացրեց Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելու մասին դաշնության սուբյեկտի իրավունքով, ասվում է Ղրիմի Գերագույն խորհրդի որոշման տեքստում: Առաջին փոխվարչապետ Ռուսլան Տեմիրգալիևը հայտարարեց, որ Ռուսաստանին միանալու որոշումն ուժի մեջ է մտնում ընդունման պահից, այսինքն անհապաղ:
Ըստ Ղրիմի փոխվարչապետ Ռուստամ Տեմիրգալիևի, մարտի 16-ին կայանալիք հանրաքվեում քվեարկության կդրվի երկու հարց: «Առաջինը՝ կո՞ղմ եք, որպեսզի Ղրիմն ընդգրկվի ՌԴ կազմում որպես Դաշնության սուբյեկտ: Երկրորդը՝ կո՞ղմ եք Ղրիմի 1992 թ. Սահմանադրության վերականգնմանը»: Ըստ Ղրիմի 1992 թվականի սահմանադրության, հանրապետությունը մտնում է Ուկրաինայի կազմի մեջ և որոշում է իր հարաբերությունները վերջինիս հետ պայմանագրի ու համաձայնագրերի հիման վրա: Սևաստոպոլի բնակիչները, որն Ուկրաինայում պետական նշանակության քաղաքի կարգավիճակ ունի և չի մտնում Ղրիմի կազմի մեջ, նույնպես մասնակցելու է Ղրիմի կարգավիճակի մասին հանրաքվեին, լրագրողներին է հայտնել ինքնավարության Գերագույն խորհրդի պատգամավոր Սերգեյ Շուվայնիկովը: «Մենք Սևաստոպոլին ևս հնարավորություն ենք տալիս հայտնելու սեփական կարծիքը»,-ասել է պատգամավորը:
ՌԴ Հանրային պալատի անդամ դիտորդները Ղրիմ կմեկնեն մարտի 14-ին: Հանրային պալատը փորձագետների հետ միասին կձևավորի դիտորդների առաքելությունն ու ընդլայնված կազմով կդիտարկի հանրաքվեն Ղրիմում:
Իր հերթին ՌԴ Պետդումայի ստորին պալատի ԱՊՀ գծով կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Սլուցկին հայտարարել է, որ Պետդուման կքննարկի նախաձեռնությունը ՌԴ կազմում Ղրիմի ընդգրկման մասին, որը օտարերկրյա պետության մաս է հանդիսանում, միայն ինքնավարությունում հանրաքվեի անցկացման արդյունքների հիման վրա և ՌԴ ղեկավարության որոշումից հետո: »Այդ հարցում որոշում կայացնելը ՌԴ ղեկավարության մենաշնորհն է»,-հայտարարել է Սլուցկին լրագրողներին:
Նա նշեց, որ այդ հանրաքվեում Ղրիմի բնակիչները հարցերը կներկայացնեն իրենց ձևակերպմամբ և Ռուսաստանը չի կարող միջամտել այդ գործընթացին: «Իսկ մեր վերաբերմունքը մենք կհայտնենք մարտի 16-ի հանրաքվեից հետո»,-նշել է նա:

Председатель Совета ЕС Херман ван Ромпей на своей странице в микроблоге Twitter сообщил, что Соглашение об Ассоциации с Украиной будет подписано до августа 2014 года. Политическая часть Соглашений будет подписана до президентских выборов в Украине 25 мая. Ван Ромпей также отметил, что в августе соглашения об ассоциации будут подписаны также с Грузией и Молдовой.
Украина планировала подписать соглашение об ассоциации с ЕС на вильнюсском саммите "Восточного партнерства" в конце ноября 2013 года. Однако 21 ноября кабмин заявил о приостановке подготовки к подписанию документа, пояснив этот шаг ощутимым снижением товарооборота со своими основными партнерами — Россией и СНГ, сложной ситуацией в экономике и издержками, которые Киев еще может понести от заключения ассоциации. Подобное решение спровоцировало митинги сторонников евроинтеграции в центре Киева и регионах страны, которые позднее привели к беспорядкам и смене власти в Украине.
Между тем, премьер-министр Украины Арсений Яценюк на брифинге в Кабинете министров 7 марта заявил, что Европейский союз намерен открыть свой рынок для украинской продукции в одностороннем порядке. «Вчера принято решение о подписании политической части соглашения между Украиной и Европейским союзом»,- сказал он.
По его словам, канцлер Германии Ангела Меркель во время встречи заявила, что подписание состоится в течение нескольких ближайших недель. Также были поддержаны дальнейшие действия по отмене визового режима между Украиной и Евросоюзом.
Премьер-министр сообщил, что Евросоюз откроет свой рынок для украинских товаров в одностороннем порядке. Экспортироваться в основном будут кондитерские изделия, сельскохозяйственная продукция и зерновые. Ожидается, что уже в первый год это принесет украинской экономике $400 млн.
Арсений Яценюк добавил, что открытие рынка в двустороннем порядке пока обсуждается, сообщает Независимое бюро новостей.
В свою очередь, наиболее авторитетный инвестор развивающихся рынков, глава инвестфонда Templeton Emerging Markets Group Марк Мобиус написал в своем блоге написал, что помощь Украине со стороны МВФ является единственным реалистичным сценарием сразу по нескольким причинам. Другие источники финансирования, по мнению Мобиуса, выглядят для Украины менее реалистичными, чем помощь от МВФ. Так, Россия приостановила свою помощь Украине, а помощь от ЕС может поступать с существенными задержками и не полностью совпадать с потребностями Украины. Помощь могли бы предоставить США, но не все $15 млрд, необходимых Украине. В то же время, учитывая большой интерес со стороны России, ЕС и США, Украина не пострадает от недостатка финансирования, считает инвестор.
"Мы не исключаем возможности смягчения условий предоставления помощи со стороны МВФ, для того чтобы уже сейчас выделить первый транш помощи, особенно когда ЕС и США попросят об этом. Кроме того, этот вариант подходит и России", – пишет Мобиус, напоминая, что Украина должна выплатить около $8 млрд по долговым обязательствам в текущем году и ближайший крупный платеж запланирован на июнь 2014 года.
По мнению эксперта, ситуация на Украине остается сложной, однако как Россия, так и США с ЕС не хотят военной конфронтации. "На наш взгляд, Россия определенно не желает видеть нестабильное правительство в Украине, и ЕС определенно не хочет этого, учитывая огромные объемы поставок российского газа в Европу через Украину", – пишет Мобиус.
Что касается России, то сдерживающими факторами в ее поведении Мобиус называет серьезное падение рубля и фондового рынка из-за напряженности вокруг Украины. России нужно привлекать иностранный капитал, а ситуация вокруг Украины, вероятно, негативно повлияет на потоки капитала, поэтому России потребуется быть сдержанной, считает эксперт.
При этом, по словам Мобиуса, команда управляющих и аналитиков Templeton по-прежнему считает привлекательным украинский рынок акций, "видя возможности на уровне отдельных компаний", передает ИТАР-ТАСС.
Тем временем, сообщает РБК, премьер-министр Украины Арсений Яценюк сделал второй запрос на телефонный разговор с премьер-министром России Дмитрием Медведевым. Об этом он также заявил сегодня на брифинге. "Я сделал запрос на вторую телефонную беседу с российским премьером. Я думаю, когда освободится, мы сможем переговорить", – сказал Яценюк.
Он также озвучил условия, на которых должно происходить украинско-российское сотрудничество. "Мы четко задекларировали желание вести переговоры с российскими партнерами. Для этого они должны вывести войска, придерживаться международных двусторонних и многосторонних договоров, перестать поддерживать сепаратистов и всему миру заявить, что начался новый этап в украинско-российских отношениях", – добавил Яценюк.
Ранее Министерство иностранных дел (МИД) Украины направило России запрос на телефонный разговор на уровне глав правительств и глав МИД, но не получило ответа, заявил и.о.главы ведомства Андрей Дещица на встрече с главами дипломатических миссий на Украине. "Мы обратились к Российской Федерации с просьбой об организации телефонного общения между членами нового правительства на уровне премьер-министров и телефонного разговора на уровне глав МИД. Такое обращение было передано России вчера, повторено утром сегодня. Пока ответа не получили", – заявил Дещица.
После отстранения Верховной радой Виктора Януковича от исполнения обязанностей президента Россия отозвала с Украины своего посла. МИД России также заявил об отказе признать новую власть на Украине легитимной.
Между тем, спикер парламента Крыма Владимир Константинов заявил, что власти Крыма проведут референдум по определению статуса полуострова, несмотря на решение ЦИКа Украины заблокировать доступ к базе данных избирателей в Крыму и Севастополе, передает РИА Новости.
"Мы решим эту проблему, надо понимать, что это не политический процесс, а силовой захват власти. Мы уже занимаемся списками (избирателей)", — отметил глава парламента.
Он напомнил, что в ходе опроса граждан более 75% людей высказались за вхождение в состав России.
Константинов подчеркнул, что решение о проведении референдума 16 марта было поддержано подавляющим большинством региональных депутатов. По его словам, вопрос проведения референдума нужно решать безотлагательно.
Накануне, 6 марта, парламент Крыма принял решение о вхождении автономии в состав России на правах субъекта федерации, говорится в тексте решения Верховного Совета Крыма. Первый вице-премьер правительства Крымской автономии Руслан Темиргалиев заявил, что «решение ВС о присоединении Крыма к России вступает в силу с момента его принятия, то есть с сегодняшнего дня».
По его словам, на референдум, назначенный на 16 марта, выносится два вопроса. «Первый: выступаете ли вы за вхождение Крыма в состав РФ в качестве субъекта Федерации. Второй: выступаете ли вы за восстановление Конституции Крыма 1992 года». Согласно Конституции Крыма 1992 года, республика входит в государство Украина и определяет с ней свои отношения на основе договора и соглашений.
Жители Севастополя, обладающего на Украине статусом города государственного значения и который не входит в состав Крыма, также будут участвовать в референдуме о статусе Крыма, сообщил журналистам депутат Верховного совета автономии Сергей Шувайников. "Мы даем Севастополю возможность тоже высказать свое мнение", — сказал депутат.
Вице-спикер Госдумы Сергей Неверов назвал историческим решение депутатов Крыма, которые попросили российского президента Владимира Путина и парламент начать процедуру вхождения полуострова в состав РФ. «Мы единый народ, который по воле безответственности партийных функционеров был разделен», — сказал Неверов. В свою очередь, глава комитета нижней палаты Госдумы РФ по делам СНГ Леонид Слуцкий заявил, что Госдума будет рассматривать инициативы, позволяющие включить в состав РФ Крым, являющийся частью иностранного государства, только по итогам референдума в автономии и после решения руководства РФ.