«Ուկրաինայի «վերահաս» պատերազմն Արևմտյան առաջնորդներին պետք չէ: Նրանք շատ արագ ինչ-որ բան կմտածեն` որևէ քաղաքական հնարք, որը թույլ կտա Ռուսաստանին գրավել Ուկրաինայի մի հատվածը` անվանելով այն ֆեդերատիվ հանրապետություն: Հայտնի չէ` ինչու են մեր մասնակցությամբ տեղի ունեցած նախորդ դարի երկու աշխարհամարտերը մեզնից այդքան հեռու սկսվել: Վստահ եմ, որ 1914-ի հունվարին մարդկանց մեծամասնությունն անկարող էր քարտեզի վրա գտնել Սարաևոն: Բայց մեզնից քանի՞սը… մեկ տարի առաջ կկարողանար քարտեզի վրա գտնել Սիմֆերոպոլը: Իսկ երեք շաբաթ առա՞ջ»,- գրում է Ռոբերտ Ֆիսկը The Independent-ում:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը սկսվեց, քանի որ բրիտանացիները չկարողացան ևս մեկ անարդար քայլ կատարել, ինչպես, օրինակ, Չեխոսլովակիայի դեպքում: «Խոսքը Լեհաստանի մասին է, որը, դժբախտաբար, սահմանակից է ժամանակակից Ուկրաինային»,- նշված է հոդվածում:
Հեղինակը տհաճ է անվանում միտքը, որ «չենք կարող Պուտինին թույլ տալ սպառնալ փոքրիկ Ուկրաինային, ինչպես թույլ տվեցինք Հիտլերին սպառնալ Լեհաստանին ու ներխուժել այնտեղ»: Բայց, անխոս, Պուտինը Հիտլերը չէ, և հարկ է մեր ենթագիտակցությունից դուրս մղել Երկրորդ համաշխարհայինը: «Բայց ինձ ապշեցրեց նախորդ շաբաթ Բրյուսելում հավաքված ԵՄ-ի` դեմքի լուրջ արտահայտությամբ խաբեբաների տեսքը: Այդ մարդիկ չունեն պատերազմի փորձ և կարծում են` բավական է միայն հայտարարել սպառնալիքների մասին և կարելի է գնալ տուն` մոռանալով «ճգնաժամի» մասին», – գրում է Ֆիսկը:
Իսկ Ուկրաինայի «ճգնաժամը» կամ «վերահաս պատերազմը» մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի համար, որը պետք է որ մեծ թեթևություն զգացած լինի` տեսնելով` ինչպես Պուտինը նույն վճռականությամբ օգնության ձեռք մեկնեց «ռուսական» Ուկրաինային, ճիշտ ինչպես Սիրիային, ենթադրում է Ֆիսկը:
«Ասադին դուր եկավ այն, ինչ տեսավ Սիմֆերոպոլում, թեև նկատեցի, որ նա ոչինչ չասաց Վիկտոր Յանուկովիչի անհաջողության մասին, և դա ինձ չի զարմացնում: Ասադը չի փախչել: Պուտինին, կարծում եմ, դա դուր եկավ ճիշտ այնպես, ինչպես այն փաստը, որ տիկին Քլինթոնը, ինքը Օբաման, Դևիդ Քեմերոնը, պարոնայք Օլլանդն ու Սարկոզին` բոլորը, որ մի քանի տարի առաջ բղավում էին, թե Ասադը կգնա, հեսա կգնա կամ գրեթե գնացել է, լիովին սխալվում էին»,- գրում է լրագրողը:
«Իսկ ի՞նչ իրականում մտածեցի, երբ տեսա` ինչպես այս բոլորը հանդիպեցին Բրյուսելում. «Որքան ուժեղ էլ չցավակցենք փոքրիկ պետությանը, որը դեմ առ դեմ հանդիպել է մեծ ու ազդեցիկ հարևանին, չենք կարող ամբողջ Բրիտանական կայսրությունը (կարդա` Եվրամիություն) ներքաշել պատերազմի մեջ», – Ֆիսկը մեջբերում է բրիտանացի վարչապետ Չեմբերլենի 1938-ի ելույթից, գրում է Inopressa-ն:
Ռոբերտ Ֆիսկը բրիտանացի լրագրող է, ներկայումս The Independent-ի թղթակիցը Մերձավոր Արևելքում: Մոտ 25 տարի ապրում է Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում: Ֆիսկը շատ է գրում Հայոց ցեղասպանության և իսրաելապաղեստինյան հակամարտության մասին: Նա եղել է Երևանում, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը նվիրված դասախոսություններ կարդացել:
The New York Times-ի կարծիքով`«Ռոբերտ Ֆիսկը Մեծ Բրիտանիայի ամենահայտնի արտասահմանյան թղթակիցն է»: Նա մոտ 30 տարվա արտասահմանյան աշխատանքային փորձ ունի: Նրա ամենաաղմկահարույց ռեպորտաժների թվում են 70-ականների Բելֆաստի դեպքերը, 1979-ին Պորտուգալիայի «Կարմիր մեխակների հեղափոխությունը», 1975-90-թթ. Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմը, 1979-ի Իրանական հեղափոխությունը, 1990-1991թթ. Իրան-Իրաքյան պատերազմը, 1991-ի Պարսից ծոցի պատերազմը, 2003-ին իրաքյան ներխուժումը: Նա Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ Բեյրությում գտնվող արևմտյան երկու լրագրողներից մեկն էր: Ֆիսկը ռեպորտաժներ է պատրաստել նաև արաբաիսրաելյան, Կոսովոյի և Ալժիրի հակամարտությունների ժամանակ: Նա տիրապետում է արաբերենին, երեք անգամ հարցազրույց է վերցրել Ուսամա Բեն Լադենից (1994-1997թթ.):

10 Март 2014 - 11:02 AMT
«Западным лидерам ни к чему «грядущая» война на Украине. Они что-нибудь придумают на скорую руку – какую-нибудь политическую халтуру, чтобы позволить России захватить часть Украины, называя это федеративной республикой. Неизвестно почему две мировые войны прошлого столетия, в которых мы участвовали, начались довольно далеко от нас. Бьюсь об заклад, что большинство людей в январе 1914 года не смогли бы найти Сараево на карте. Однако сколь многие из нас… смогли бы найти на карте Симферополь год назад? А три недели назад?» – пишет Роберт Фиск на страницах The Independent.
Вторая мировая война началась, потому что британцы не смогли пойти еще на одну бесчестную сделку, такую, как в отношении Чехословакии. «Речь шла о Польше, которая, к большому несчастью, имеет общую границу с современной Украиной», – говорится в публикации.
Автор называет неприятной мысль, что «мы не можем позволить Путину угрожать маленькой Украине, как мы позволили Гитлеру угрожать Польше и вторгнуться в нее». Но, безусловно, Путин – не Гитлер, и следовало бы предпринять попытки изгнать из нашего подсознания Вторую мировую. «Но, что потрясло меня, когда я увидел, как выглядели в Брюсселе на прошлой неделе все эти аферисты из ЕС с серьезными лицами, так это то, что у этих людей нет опыта войны и они думают, что достаточно только заявить о своих угрозах – и можно ехать домой, забыв о «кризисе», – пишет Фиск.
А «кризис» или «грядущая война» на Украине представляет большой интерес для сирийского президента Башара Асада, который, должно быть, испытал большое облегчение, увидев, как Путин бросился на защиту «русской» Украины так же решительно, как и Сирии, предполагает Фиск.
«Асаду понравилось то, что он увидел в Симферополе, хотя я заметил, что он ничего не сказал о свергнутом Викторе Януковиче – и меня это не удивляет. Асад не убежал. Путину, я подозреваю, это понравилось, точно так же, как ему доставил удовольствие тот факт, что госпожа Клинтон, сам Обама, Дэвид Кэмерон и господа Олланд и Саркози – все, кто кричал несколько лет назад, что Асад уйдет, вот-вот уйдет или практически ушел, – были совершенно неправы», – пишет журналист.
Так что же я на самом деле подумал, когда увидел, как все эти люди встретились в Брюсселе? «Как бы сильно мы ни сочувствовали маленькому государству, столкнувшемуся лицом к лицу с большим и влиятельным соседом, мы не можем втянуть всю Британскую империю (читай – Евросоюз) в войну просто от ее имени», – цитирует Фиск речь британского премьер-министра Чемберлена от 1938 года, цитирует газету Inopressa.
Роберт Фиск — британский журналист, на данный момент — собственный корреспондент The Independent на Ближнем Востоке. В течение 25-ти лет проживает в Бейруте, столице Ливана. Фиск много пишет про Геноцид армян и израильско-палестинский конфликт. Роберт Фиску также приезжал в Ереван, где читал лекции о международном признании Геноцида армян.
По мнению The New York Times: «Роберт Фиск — возможно, самый известный иностранный корреспондент Великобритании» — опыт журналистской работы за рубежом у него составляет более 30 лет. В число самых громких репортажей входят события в 70-х годах в Белфасте, «Революция красных гвоздик» 1979 года в Португалии, Гражданская война в Ливане 1975-90 гг., иранская революция 1979 г., Ирано-Иракская война 1990—1991 гг., Война в Персидском заливе 1991 г., вторжение в Ирак 2003 г. Он был одним из двух западных журналистов, кто находился в Бейруте во время гражданской войны в Ливане. Фиск также делал репортажи во время арабо-израильского конфликта и конфликтов в Косово и Алжире. Фиск свободно владеет арабским, он три раза интервьюировал Усаму Бен Ладена (в период с 1994 по 1997 гг.).
В 1998 Фиск получил Amnesty International UK Press Awards за репортажи из Алжира, и в 2000 — во время военной кампании НАТО против Югославии. Титул лучшего международного корреспондента года в Великобритании он получал 7 раз и дважды становился просто журналистом года. В июне 2004 г. ему присвоена степень доктора права в Университете Св. Эндрю. Отделение Политических и Социальных наук Университета Гента (Ghent University) в Бельгии сделало Фиска почетным доктором 24 марта 2006 г.
Фиск — обладатель степени бакалавра Гуманитарных наук по английскому языку и периоду классицизма в Университете Ланкастера и доктора философских наук по политической науке в Тринити-колледже в Дублине.