12 Մարտ 2014 - 08:36 AMT
2014-ին «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ի գործակցությունը VISA միջազգային համակարգի հետ ակտիվ շարունակվելու է: «Սկսած 2002-ից Առէկսիմբանկը թողարկել է մոտ 102 000 VISA միջազգային վճարային քարտ: Միայն 2013-ի ընթացքում թողարկված VISA քարտերի քանակը կազմել է 12 000, բանկի քարտերով այլ բանկերի առևտրային կետերում իրականացված շրջանառության աճը 2012-ի համեմատ կազմել է 25%, իսկ բանկի առևտրային կետերում` 23%: Ակտիվորեն զարգանում է նաև վճարային քարտերի սպասարկման կետերի հատվածը», -հայտարարել է «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ռուբեն Խաչատրյանը:
«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբը» քարտային բիզնեսում Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարներից մեկն է: Բանկի հաճախորդները կարող են օգտվել նորագույն տեխնոլոգիաներից և ծառայություններից, այդ թվում` e-bank համակարգի միջոցով բանկային և քարտային հաշիվների հեռակա հասանելություն (հաճախորդների հեռակա սպասարկման համակարգ), բանկոմատների միջոցով կոմունալ վճարումների ընդունում և այլն, «Տելեքարդ» ծառայության տրամադրում, որը հնարավորություն է տալիս SMS-հաղորդագրությունների միջոցով ստանալ տեղեկատվություն քարտով իրականացված գործարքների, քարտային հաշվի մնացորդների, վերջին հինգ գործարքների, քարտի կարգավիճակի փոփոխության, օրական սահմանաչափի հաստատման կամ փոփոխության վերաբերյալ, «քարտից քարտ» փոխանցումներ, որոնք հնարավորություն են տալիս օրվա ցանկացած պահի կատարել արագ դրամական փոխանցումներ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև` ԳՊԲ (ԲԲԸ) և Առէկսիմբանկի բանկոմատների միջոցով, դրամական փոխանցումների վճարում` քարտային հաշվին փոխանցելու միջոցով, «ինտերնետ-էքվայրինգ» ծառայությունը, որը Visa և MasterCard քարտապաններին հնարավորություն է տալիս աշխարհի ցանկացած կետից արագ և հեշտությամբ վճարել ապրանքների և ծառայությունների դիմաց` ցանկացած օնլայն-խանութում:

В 2014 году ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» продолжит активно сотрудничать с международной системой VISA. Об этом заявил заместитель Генерального директора ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» Рубен Хачатрян. По его словам, за годы сотрудничества с 2002 года Арэксимбанк выпустил уже порядка 102 тысяч международных платежных карт VISA. «Только за 2013 год количество выпущенных банком платежных карт VISA составило 12000 карты, рост оборота средств по картам Банка в торговых точках других банков по сравнению с 2012 годом составил 25%, а рост оборота средств в торговых точках нашего Банка по сравнению с 2012 годом составил 23%. Активно развивается и сегмент пунктов обслуживания платежных карт. На 31.12.2013 года в сети обслуживания платежных карт установлено 78 банкоматов, 39 ПВН, 249 торговых терминалов, а так же 26 виртуальных терминалов».
Сегодня ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» является одним из лидеров банковской системы Армении в области карточного бизнеса. Клиенты Банка могут воспользоваться самыми современными технологиями и услугами, предлагаемыми в карточном бизнесе, такими как:
• возможность удаленного доступа к банковским и карточным счетам посредством системы “e-bank” (система удаленного обслуживания клиентов), прием коммунальных платежей в банкоматах и др.,
• предоставление услуги “Телекард”, которая дает возможность получать посредством SMS- сообщений информацию об операциях, совершенных по карте, информацию об остатке карточного счета, о последних пяти операциях, об изменении статуса карты, установлении или изменении суточного лимита,
• переводы “с карты на карту”, что дает возможность в любое время суток осуществлять мгновенные денежные переводы между Арменией и Россией при помощи банкоматов ГПБ (ОАО) и Арэксимбанка,
• выплаты денежных переводов посредством перечисления на карточный счет,
• Интернет-эквайринг. Данная услуга позволяет держателям карт Visa и MasterCard со всего мира быстро и удобно платить за товары и услуги в любом онлайн-магазине страны.