13 Մարտ 2014 - 17:25 AMT
Վարչապետ Էրդողանի պայքարը Գյուլենի դեմ ավելի սուր բնույթ է ստանում: Իսլամիստ հասարակական գործիչը, որն այսօր բնակվում է ԱՄՆ-ում, քաղաքական ապաստան է խնդրել Կանադայից, գրում է Sabah-ը: Գյուլենը նման որոշում է ընդունել, երբ Էրդողանը հայտարարեց ԱՄՆ-ի կողմից նրա հնարավոր արտահանձնման մասին: Բացի Կանադայից, Գյուլենը քաղապաստան է խնդրել նաև Նոր Զելանդիայից: Թերթի տվյալով, երկու պետություններն էլ մերժել են նրան ապաստան տրամադրել: Ավելի վաղ վարչապետ Էրդողանը հայտարարել էր, որ հնարավոր է հասնել ԱՄՆ-ից Գյուլենի արտահանձմանը, քանի որ նա միջամտում է Թուրքիայի ներքին գործերին` նպաստելով երկրի ապակայունացմանը:
Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդագն արդեն հայտարարել է, որ Ֆեթհուլլահ Գյուլենի հանդեպ կարող է միջազգային հետախուզում հայտարարվել: Բայց, նրա խոսքով, Գյուլենին միջազգային հետախուզում հայտարարելու համար անհրաժեշտ է դատարանի որոշումը: Վարչապետ Էրդողանն ուզում է իրեն ու իր Արդարություն ու զարգացում կկուսակցությունն ամեն կերպ ապահովագրել մարտի 30-ի ընտրություններում պարտությունից: Ամենայն հավանականությամբ, դա նրան կհաջողվի, թեև Թուրքիայում երբեք նախապես չես կարող իմանալ: Արդեն գրել ենք, որ մարտի 30-ը կարող է շրջադարձային լինել Թուրքիայի վերջին տասը տարիների պատմության մեջ: Էրդողանի և Քեմալ Քիլիջարողլուի ղեկավարած գլխավոր ընդդիմադիր Ազգային-հանրապետական կուսակցության հնարավորությունները գրեթե հավասար են: Գյուլենը կարող է փչացնել Էրդողանի «տոնը»` հաշվի առնելով նրա կողմնակիցների թիվը. Թուրքիայի բնակչության 20%-ից ավելին կիսում է նրա համոզմունքները, ընդ որում դա կրթված մասն է, որոնց համար բացարձակ դժվար չէ անցնել գյուղերով ու մարդկանց բացատրել` ով է ավելի լավը` Էրդողանը, թե Քիլիջարողլին:
Իսկ մինչ այդ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլը մարտի 12-ին հաստատել է մասնավոր նախապատրաստական դպրոցների փակվելու մասին օրենքը, որոնք դիտարկվում են` որպես Գյուլենի հիմնական եկամտի ու ազդեցության աղբյուր: Նախագահի այս քայլն ընդգծում է Թուրքիայում թափ հավաքող կոռուպցիոն սկանդալի պայմաններում Գյուլի համերաշխությունն Էրդողանի հետ, որի կազմակերպիչները, ըստ թուրքական իշխանությունների, Գյուլենի կողմնակիցներն են իրավապահ ու դատական համակարգերում:
Ավելի վաղ Թուրքիայի խորհրդարանն ընդունել էր 2015-ի սեպտեմբերի 1-ից նախապատրաստական ուսումնական հաստատությունները փակելու մասին օրինագիծը: Թուրքիայի կրթության նախարար Նաբի Ավչին խոստովանել է, որ նախապատրաստական դպրոցների բարեփոխումների օրենքը կարող է ազդել այդ կրթական հաստատությունների մոտ 40 000 աշխատակիցների վրա:

13 Март 2014 - 12:50 AMT
Борьба премьера Эрдогана с Гюленом принимает все более острый характер. Исламский общественный деятель, который в настоящее время живет в США, попросил политического убежища у Канады, пишет Sabah. Гюлен принял такое решение после того, как Эрдоган заявил о возможности его экстрадиции из Штатов.
Помимо Канады, Гюлен попросил политубежища в Новой Зеландии. По данным газеты, обе страны отказались предоставить Гюлену политубежище.
Ранее премьер Эрдоган сказал, что можно добиться экстрадиции из США Гюлена, который вмешивается во внутренние дела Турции, способствуя дестабилизации ситуации в стране. Министр юстиции Турции Бекир Боздаг уже заявил, что Фетхуллах Гюлен может быть объявлен в международный розыск. Но, по его словам, для объявления Гюлена в международный розыск необходимо решение суда.
Премьер Эрдоган хочет любыми путями обезопасить себя и свою партию Справедливости и развития (АКР) от поражения на выборах 30 марта. Скорее всего, ему это удастся, хотя в Турции никогда нельзя знать заранее. Мы уже писали, что 30 марта может стать поворотным в истории Турции последних 10 лет. Шансы у АКР и главной оппозиционной Народно-республиканской партии (CHP) во главе с Кемалем Кылыджароглу примерно равны. Вообще-то говоря, Фетуллах Гюлен может испортить «праздник» Эрдогану, судя по числу его сторонников – более 20% населения Турции разделяют его убеждения, причем это образованная часть, которой ничего не стоит проехаться по деревням и объяснить народу, кто лучше – Эрдоган или Кылычджароглу.
А тем временем президент Турции Абдулла Гюль утвердил 12 марта закон о закрытии частных подготовительных школ, рассматриваемых в качестве источников дохода и влияния Гюлена. Этот шаг президента подчеркивает солидарность Гюля с Эрдоганом в условиях нарастания в Турции коррупционного скандала, организаторами которого турецкие власти считают сторонников Гюлена в правоохранительных органах и судебной системе.
Ранее законопроект о закрытии к 1 сентября 2015 г. подготовительных учебных заведений был принят парламентом Турции. Министр образования Турции Наби Авчи признал, что законом о реформе подготовительных школ могут быть затронуты примерно 40 000 сотрудников этих учебных заведений.