ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը չի կարողացել Ղրիմում կայանալիք հանրաքվեի դեմ հռչակագիր ընդունել։ Որպես ԱԽ մշտական անդամ, Ռուսաստանն օգտվել է վետոյի իր իրավունքից ու արգելափակել հռչակագրի ընդունումը։ Կազմակերպությունում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինի խոսքով, ՌԴ-ն հարգելու է Ղրիմի բնակչության որոշումը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
ԱՄՆ-ի կողմից այս շաբաթ ներկայացված հռչակագրի նախագիծը ենթադրում էր Ղրիմում կայանալիք հանրաքվեն «ուժ չունեցող» հռչակել ու բոլոր երկրներին կոչ անել չընդունել դրա արդյունքները։
«Տեքստի հեղինակների նման փիլիսոփայությունը հակասում է միջազգային իրավունքի հիմնական դրույթներից մեկին՝ ժողովուրդների հավասարության ու ինքնորոշման դրույթին, որն ամրագրված է ՄԱԿ-ի կանոնադրության 1-ին հոդվածում»,- Խորհրդում իր ելույթում նշել է Չուրկինը։
Նա ասել է, որ Ռուսաստանը չի վիճարկում պետությունների տարածքային ամբողջականության սկզբունքը։ Նրա խոսքով, գոյություն ունեցող երկրից տարանջատվելն արտակարգ միջոց է, երբ մեկ պետության շրջանակում համատեղ հետագագոյատևումն անհնարին է դառնում։ Չուրկինը նաև նշել է, որ նման տարանջատումը մեծամասամբ առանց կենտրոնական իշխանությունների համաձայնության է եղել։
«Ղրիմի պարագայում նման դեպք, հավանաբար, ստեղծվել է իրավական վակուումի արդյունքում․ այն առաջացել է հակասահմանադրական պետական հեղաշրջման պատճառով, որն ազգայնական-ռադիկալներն արեցին Կիևում 2014-ի փետրվարին․ ևս մեկ պատճառ վերջիններիս կողմից Ուկրաինայի տարածքում «իրենց կարգը» հաստատելու ուղիղ սպառնալիքներն են»,- ասել է Չուրկինը։
ՌԴ մշտական ներկայացուցչի խոսքով, միջազգային իրավունքի յուրաքանչյուր սկզբունք պիտի դիտարկվի կոնկրետ քաղաքական հանգամանքների, պատմական առանձնահատկության ու այլ միջազգային նորմերի լույսի ներքո։
Չինաստանը ձեռնպահ է մնացել քվեարկությունից, ԱԽ մյուս անդամները «կողմ» են քվեարկել։ Իր հերթին, ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է արդյունքները․ «Այդ նախաձեռնությունն ինքնին ոչ մի հիմքեր չի ունեցել․ Ուկրաինայում իրադարձությունները միջազգային անվտանգությանն ու խաղաղությանը չեն սպառնում, ինչով ՄԱԿ կանոնադրությամբ զբաղվում է նաև Անվտանգության խորհուրդը։ Ամերիկյան կողմի այս քայլը կարելի է բացատրել միայն հանուն իր աշխարհագրական շահերի անդիմադրելի ձգտմամբ հնարավորինս քաղաքականեցնել առանց այն էլ դժվար իրադրությունը, ինչպես նաև շարունակել միջազգային մասշտաբով ավելացնել Ուկրաինայի շուրջ հիստերիան։
Ցավոք, Վաշինգտոնում ամենևին էլ այդ երկրի կայութության, անվտանգության ու ժողովրդի բարգավաճման մասին չեն մտածում։ Նախագծում ոչինչ չի ասվում ուկրաինական ներքաղաքական ճգնաժամի հիմնական բաղկացուցիչների մասին՝ առաջին հերթին, ուժային ճանապարհով Կիևում իշխանության զավթման ու Գերմանիայի, Լեհաստանի ու Ֆրանսիայի միջնորդությամբ երկրում կայունացման հասնելու մասին պայմանագրի վերաբերյալ․․․
Փաստաթղթում ուշադրություն է դարձվում Ղրիմում հանրաքվեի, այսպես ասած, «անօրիանականության» վրա։
Դրանում հերքվել է նաև ազատ արտահայտման Ղրիմի ժողովրդի իրավունքը, այն նաև մյուս երկրներին դրա արդյունքները չճանաչելու կոչ է պարունակել։
Բազմիցս զգուշացրել ենք Արևմուտքի մեր գործընեկերներին, առաջին հերթին՝ ԱՄՆ-ին, նման անմտածված քայլերի անարդյունավետության մասին։ Ինչպես ցույց է տվել ՄԱԿ ԱԽ-ում ամերիկյան նախաձեռնությունը, գիտակից լինելու մեր կոչերը չեն ուզել լսել։ Այս առումով, ռուսական պատվիրակությունը հռչակագրին, որը չի ընդունվել, դեմ է քվեարկել։ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն կարծում է, որ տվյալ դեպքում մեկնարկային կետը պիտի լինի Ուկրաինայում խաղաղության ու կայունության հասնելու միջազգային հանրության ընդհանուր հետաքրքրությունը»։
Մինչև այդ, Ղրիմում մարտի 15-ին «լռության օր» է։ 23 երկրից 135 դիտորդ է գրանցված, 169 ԶԼՄ-ից 623 լրագրող հավատարմագրված, տեղեկացրել է Գերագույն խորհրդի՝ հարնաքվեի պատրաստմամբ հանձնաժողովի ղեկավար Միխայիլ Մալիշևը, տեղեկացնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը՝ հավելելով, որ ևս 1240 դիտորդ է գրանցված Ղրիմի կազմակերպություններից։
Մալիշևը նաև նշել է, որ լրագրողները չպիտի խախտեն քվեարկության գաղտնիությունը, խառնվեն ընտրական գործընթացին ու աշխատեն միայն հավատարմագրման դեպքում։
Միևնույն ժամանակ, Ղրիմի տեղեկատվության նախարար Դմիտրի Պոլոնսկին նշել է, որ ներկա պահին այնտեղ աշխատում է տարբեր ԶԼՄ-ներից ավելի քան 2․5 հազար լրագրող։

15 Март 2014 - 17:02 AMT
Совет Безопасности ООН не смог принять резолюцию против референдума в Крыму. Россия как постоянный член СБ ООН воспользовалась правом вето и заблокировала принятие резолюции. По словам постпреда РФ в ООН Виталия Чуркина, Россия будет уважать выбор народа Крыма, передает РИА Новости.
Проект резолюции, инициированный США ранее на этой неделе, предполагал объявить предстоящий референдум в Крыму "не имеющим силу" и призывать все страны не признавать его результаты.
«Подобная философия авторов текста резолюции идет вразрез с одним из базовых принципов международного права — принципом равноправия и самоопределения народов, закрепленным в статье 1 Устава ООН», — сказал Чуркин в своем выступлении в Совбезе ООН.
Постпред РФ заявил, что Россия не оспаривает принцип территориальной целостности государств. По его словам, отделение от существующего государства — это неординарная мера, применяемая тогда, когда дальнейшее совместное существование в рамках одного государства становится невозможным. Чуркин отметил, что такое отделение в большинстве случаев происходило без согласия центральных властей.
«Применительно к Крыму такой случай, очевидно, возник в результате правового вакуума, появившегося в результате неконституционного вооруженного государственного переворота, осуществленного в Киеве национал-радикалами в феврале 2014 года, как и прямых угроз со стороны последних навести «свой порядок» на территории всей Украины», — заявил Чуркин.
Постпред РФ в ООН также сказал, что каждый принцип международного права должен рассматриваться в свете конкретных политических обстоятельств, исторической специфики и других международных норм.
Китай воздержался от голосования, остальные члены СБ проголосовали "за".
В свою очередь, МИД РФ выступил с комментарием в связи с голосованием в Совбезе ООН. В комментарии, в частности, отмечается: «Сама по себе эта инициатива изначально не имела под собой никаких оснований: события на Украине не представляют угрозы международному миру и безопасности, чем по Уставу ООН занимается ее Совет Безопасности. Шаг американской стороны можно объяснить лишь непреодолимым желанием в угоду собственным геополитическим интересам максимально политизировать и без того непростую ситуацию, продолжить нагнетание в международном масштабе истерии вокруг Украины.
К сожалению, вовсе не о стабильности этой страны, безопасности и процветании её жителей пекутся в Вашингтоне. Там по-прежнему оперируют, казалось бы, уже забытыми категориями времен «холодной войны», пытаясь навязать свое видение политического устройства Украины.
В проекте ничего не говорится о ключевых составляющих внутриполитического кризиса на Украине: в первую очередь, о захвате власти в Киеве силовым путём и нарушении достигнутого при посредничестве Германии, Польши и Франции соглашения о стабилизации в стране. Нет в нем и никакой оценки масштабной активизации противоправных действий националистических и экстремистских вооруженных группировок, отмены закрепленных в украинском законодательстве гарантий для национальных и языковых меньшинств и других посягательств на основополагающие права и свободы граждан со стороны тех, кто захватил власть в Киеве и намерен заставить жить по своим «понятиям» все население дружественного нам государства.
Акцент в документе был сделан на якобы незаконности предстоящего в Крыму референдума, создать лживый информационный фон вокруг которого, очевидно, и было одной из главных задач авторов.
При этом отрицалось право крымского населения на свободное волеизъявление, указывалось на «нелигитимность» референдума, содержался призыв ко всем государствам не признавать его результатов.
Мы неоднократно напоминали нашим западным партнерам, в первую очередь США, о контрпродуктивности подобных непродуманных действий. Как показала американская инициатива в СБ ООН, наши призывы внять голосу разума услышать не захотели. В этой связи российская делегация в Совете Безопасности ООН проголосовала против проекта резолюции, который принят не был. МИД РФ считает, что отправной точкой в данном случае должна быть общая заинтересованность международного сообщества в мире и стабильности на Украине».
Между тем, в Крыму 15 марта – «день тишины». Зарегистрированы 135 наблюдателей из 23 стран, аккредитованы 623 журналиста из 169 СМИ. Об этом сообщил глава комиссии Верховного совета по подготовке референдума Михаил Малышев, передает ИТАР-ТАСС, добавив, что еще 1240 наблюдателей зарегистрированы от крымских организаций.
Малышев подчеркнул, что журналисты не должны нарушать тайну голосования, вмешиваться в избирательный процесс и работать только при наличии аккредитации.
В то же время министр информации АРК Дмитрий Полонский сообщил, что в Крыму на настоящий момент работает более 2,5 тыс. журналистов из различных СМИ.