Տեղեկություն է տարածվել, որ թուրքական կաբինետում քննարկվում է Ստամբուլի սբ Սոֆիայի տաճարն աստիճանաբար գլխավոր մզկիթի վերածելու հարցը։ Ամերիկացի պատմաբան ու արաբագետ Ալեքս Վարյանը հիշեցնում է, որ Հռոմում սբ Պետրոսի տաճարի կառուցումից առաջ սբ Սոֆիայի տաճարն ավելի քան հազար տարի Կոստանդնուպոլսի քրիստոնեական ամենամեծ տաճարն էր։ «Էրդողան, ձեռքերդ հեռու սբ Սոֆիայի տաճարից։ Թուրքերը դրա պատերը ծեփամածիկով են պատել՝ փակելով խճանկարներն ու որմնանկարները, ու այն միայն XX դարում է հեռացվել՝ աշխարհին ներկայացնելով բյուզանդական արվեստի գլուխգործոցները։ 1935-ին սբ Սոֆիայի տաճարը թանգարանի կարգավիճակ է ստացել, 1985-ին ընդգրկվել ՅՈւՆՈՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում»,- նշում է պատմաբանը։
«Հունաստանն արդեն հայտարարել է՝ աշխարհում ամենամեծ քրիստոնեական տաճարը մզկիթի վերածելու թուրքական կառավարության հերթական փորձը կարող է վտանգավոր հետևանքներ ունենալ, ու ոչ միայն հույների կողմից, այլև ամբողջ քրիստոնեական աշխարհի։ Սբ Սոֆիայի տաճարը ոչ թե Թուրքիային է պատկանում, այլ համաշխարհային քաղաքակրթությանը, որի մի մասն է նաև մահմեդական աշխարհը։ Համաշխարհային հանրությանը, աշխարհին բավարարում է տաճարի այսօրվա թանգարանի կարգավիճակը, որը հասանելի է բոլորին, չնայած կրոնական պատկանելիությանը»,- պատմաբանը մեջբերում է Al Jazeera-ի տարածած հույների հայտարարությունը։
Այժմ համաշխարհային իրադարձությունների ստվերում, որոնցից շատերը ստեղծվում ու ուռճացվում են արհետսականորեն, եվրոպական հասարակական կազմակերպություններն արդեն առաջին անգամ չէ, որ դիմել են Եվրախորհրդարան՝ խնդրելով Թուրքիային կոչ անել մեկընդմիշտ հրաժարվել նման գաղափարից։ Աշխարհը պառակտելու ամենաճիշտ տարբերակը քրիստոնյաների ու մահմեդականների համեմատաբար խաղաղ գոյակցությունում խնդիր առաջացնելն է։ Ամենամեծ քրիստոնեական տաճարը մզկիթ դարձնելը կարող է հենց դրան հանգեցնել։
Վերլուծաբանները կարծում են, որ Էրդողանն ամեն անգամ դարակից հանում է «Սբ Սոֆիան մզկիթ դարձնելու նախագիծը», երբ սեփական ազգի հետ խնդիրներ են ծագում։
«Այսօր դա կատարվում է տնտեսական ու քաղաքական խնդիրների ֆոնին։ Տնտեսականների մեջ ճգնաժամից հետո Եվրոպայի դանդաղ վերականգնման պատճառով արտահանման կտրուկ անկումն է․ քաղաքականներից է, որ ԵՄ-ն չի ցանկանում Թուրքիային տեսնել իր շարքերում»։
Ու «Էրդողանը չգիտես ինչու որոշել է՝ սբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու նախագիծը թույլ կտա թուլացնել հասարակությունում լարվածությունը։ Բայց աշխարհն ասում է՝ Էրդողան, չփորձես ձեռք տալ Սոֆիայի տաճարին․ լուծիր խնդիրներդ այլ ճանապարհով»,- գրում է Ալեքս Վարյանը, տեղեկացնում է StopNews-ը։
Սուրբ Սոֆիայի տաճարը բյուզանդական ճարտարապետության կոթողային հուշարձան է, Բյուզանդիայի «ոսկեդարի» խորհրդանիշ։ Բյուզանդական կայսրության գլխավոր քրիստոնեական տաճարը, Կոստանդնուպոլսի պատրիարքի նստավայր։ Oսմանցի թուրքերի կողմից Bյուզանդիայի մայրաքաղաքի գրավումից հետո ծառայել է որպես մզկիթ, ներկայումս` թանգարան է։ Իր ներկա տեսքով կառուցվել է 532-537թթ. Հուստինիանոս I կայսեր նախաձեռնությամբ ճարտարապետներ Իսիդոր Միլեթացու և Անթիմիոս Թրալացուկողմից: 453-ի մայիսի 30-ին թուրքերը գրավեցին Կոստանդնուպոլիսը, ու հենց հաջորդ օրն այդ սքանչելի տաճարը վերածվեց մզկիթի և մնաց այդպիսին մինչև 1935-ը, երբ վերածվեց թանգարանի։
2007-ին ամերիկյան քաղաքական ու հասարակական մի շարք գործիչներ կազմակերպեցին շարժում՝ տաճարին իր նախնական կարգավիճակը վերադարձնելու նպատակով: Նրանց նպատակն էր դադարեցնել անարգի ամենօրյա դրսևորումներն այս պատմական, մշակութային և ճարտարապետական գլուխգործոցի նկատմամբ, քանի որ տաճարի տարածքում՝ Մայր Եկեղեցում, վարում էին առևտրային տոնավաճառներ և ազգային համերգներ ու զվարճություններ: Միջազգային շարժման խորհրդի նախագահ Քրիս Սպիրուն պահանջեց տաճարին վերադարձնել քրիստոնեական եկեղեցու կարգավիճակը, ինչն այն ունեցել է ի սկզբանե և հիշեցրեց, որ այն երբեք թանգարան չի եղել:

17 Март 2014 - 06:24 AMT
За стены заседания турецкого кабинета просочилась информация – обсуждается поэтапное превращение Собора Айя-София в соборную мечеть в Стамбуле. Американский историк и арабист Алекс Варьян напоминает, что до возведения собора Святого Петра в Риме, в течение более тысячи лет Софийский собор в Константинополе оставался самым большим храмом в христианском мире. «Эрдоган, не протягивай руки к собору Святой Софии! Турки замазали штукатуркой все стены собора, закрыв этим от взора молящихся великолепные мозаики и фрески, и лишь в XX веке штукатурка была удалена, и миру предстали шедевры византийского искусства. В 1935 году Собор Святой Софии получил статус музея. В 1985 году Софийский Собор был включен в состав Всемирного наследия UNESCO», – отмечает историк.
«Греция уже заявила: попытка турецкого правительства вновь превратить крупнейший в мире христианский собор Святой Софии в мечеть приведет к опасным последствиям, и не только со стороны греков, но и всего христианского мира. Собор Святой Софии принадлежит не Турции, а мировой цивилизации, одной из составляющей которой является исламский мир. Мир, мировое сообщество, устраивает сегодняшний статус Собора – музей, доступный всем без исключения людям, вне зависимости от их религиозной принадлежности», – приводит историк заявление греков, которое распространил арабский телеканал Al Jazeera.
В настоящее время в тени мировых событий, многие из которых создаются и раздуваются искусственно, европейские общественные организации обратились и не в первый раз в Европарламент с просьбой – призвать Турцию навсегда отказаться от подобной идеи.
Самый верный способ расколоть мир – внести проблему в относительно мирное сосуществование между христианством и исламом. Превращение крупнейшего христианского храма в мечеть – может привести именно к этому.
Аналитики считают, что Эрдоган вынимает из стола «план переоборудования Айя-Софии в мечеть» каждый раз, когда у него возникают проблемы с собственным народом. «Сегодня это происходит на фоне экономических и политических проблем. Среди экономических – резкое снижение экспорта из-за медленного восстановления Европы после кризиса, политических – нежелание Евросоюза принять в свои ряды Турцию. И «Эрдоган почему-то решил – устройство мечети в соборе Святой Софии позволить снизить напряжение в обществе. Но мир говорит – Эрдоган, не вздумай трогать Собор Святой Софии! Реши свои проблемы иным способом», – пишет Алекс Варьян, сообщает StopNews.
Собор Святой Софии – Премудрости Божией, Святая София Константинопольская или по-гречески Айя-Софья – бывший патриарший православный собор, впоследствии – мечеть, а сейчас – музей. Это – всемирно известный памятник византийского зодчества, символ "золотого века" Восточной Римской империи. Официальное название памятника на сегодняшний день Музей Айя-Софья. Во времена Византии собор находился в центре Константинополя рядом с императорским дворцом. В настоящее время находится в историческом центре Стамбула, район Султанахмет. После захвата города османскими турками собор был обращен в 1453 году в мечеть, а в 1935 году превращен в музей основателем современного турецкого государства Кемалем Ататюрком в рамках усилий по обеспечению светского характера турецкого государства, а также в качестве символа отхода от Османского прошлого.
В 2007 году ряд влиятельных американских предпринимателей и политиков из "Совета по освобождению Святой Софии" (Free Agia Sophia Council) возглавили движение за возвращение собору его первоначального статуса христианской святыни. На общественных слушаниях комитета по правам человека Конгресса США заявлялось, что "неприемлемо лишать людей права молиться в их Церкви-Матери, неприемлемо терпеть ежедневное надругательство над этим священным местом, которое используется для торговых ярмарок и концертов, неприемлемо позволять далее такое открытое неуважение к православному христианству, да и всему христианству".