Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) Քրդական աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանի փաստաբանների հայցի վերաբերյալ որոշում է կայացրել։ Դրանում նշվում է, որ Թուրքիան խախտել է մարդու իրավունքները, մասնավորապես՝ չի ապահովել կալանավորի իրավունքների պահպանումը, կալանավայրում նրա պահման պայմանները, իսկ ցման դատապարտության մասին դատավճռում ներառված չէ որևէ դեպքում բանտարկյալին ազատ արձակելու մասին դրույթը, գրում է Milliyet-ը։
Աբդուլլահ Օջալանն առողջության հետ խնդիրների պատճառով կարող է վաղաժամկետ ազատ արձակվել։ Վերջերս Թուրքիայում առողջության հետ խնդիրների պատճառով տարբեր գործերով ձերբակալված բազմաթիվ գործիչներ են ազատվում։ Օջալանի ազատ արձակման մասին տեղեկացրել է հայտնի թուրք պատմաբան Յուսուֆ Խալաճօղլուն՝ պնդելով, թե նրան բաց կողնեն բժշկի եզրակացությամբ։
Վերջերս Օջալանին այցելել են նրա եղբայրն ու քուրդ պատգամավորները, որոնք պնդում են, թե կալանավորվածի առողջությունը գնալով վատանում է, ու Իմրալի կղզում գտնվող բանտ պետք է անկախ բժիշկներից կազմված հանձնաժողով գործուղել։
Աբդուլլահ Օջալանը քուրդ քաղաքական ու ռազմական գործիչ է, Քրդական աշխատավորական կուսակցության առաջնորդը: 1999 թվականից ի վեր նա ցմահ ազատազրկում է կրում Իմրալի կղզում:
2014 թվականի հունվարի 13-ին Աբդուլլահ Օջալանը՝ հարգելով Հրանտ Դինքի հիշատակը, բանտից հաղորդագրություն էր տարածել. «Ողջունում եմ հայ ժողովրդի արժանի զավակի՝ եղբայր Հրանտի պայքարն ու հիշատակը»: Հաղորդագրությունն Օջալանը փոխանցել էր հունվարի 11-ին երկու քուրդ պատգամավորների միջոցով, որոնք այցելել էին Իմրալի:
Թուրքերի ու անկախ պետություն հիմնել պահանջող քրդերի միջև կոնֆլիկտն արդեն 25 տարուց ավելի է տևում․ այն ավելի քան 40 000 կյանք է խլել։ ՄԱԿ-ն ու Եվրախորհույրդը ՔԱԿ-ն ահաբեկչական կազմակերպություն են ճանաչել։

18 Март 2014 - 16:29 AMT
Европейский суд по правам человека (ECHR) вынес решение по иску адвокатов лидера Курдской рабочей партии (РКК) Абдуллы Оджалана.В постановлении ECHR подчеркивается, что Турция нарушила права человека, а именно: Турция не обеспечила права заключенного, условия его содержания в тюрьме, а в приговор о пожизненном заключении не включено положение об освобождении в каком-либо случае, пишет Milliyet.
Абдулла Оджалан из-за проблем со здоровьем может быть освобожден досрочно.В последнее время в Турции из-за проблем со здоровьем на волю выпускаются многочисленные деятели, арестованные по громким делам. Об освобождении Оджалана заявил также известный турецкий историк Юсуф Халачоглу, утверждая, что Оджалана освободят по заключению врачей.
За последнее время Оджалана посетили его брат и курдские депутаты, которые утверждают, что здоровье лидера РКК постепенно ухудшается, в тюрьму на острове Имралы необходимо направить комиссию из независимых врачей.
Абдулла Оджалан – курдский политический и военный деятель, лидер Курдской рабочей партии. С 1999 года отбывает пожизненное заключение в турецкой тюрьме на острове Имралы.
13 января 2014 года Абдулла Оджалан, почтив память Гранта Динка, передал сообщение из тюрьмы: «Я приветствую борьбу и память достойного сына армянского народа, нашего брата Гранта», – написал Оджалан . Сообщение было передано 11 января2014 года после посещения острова Имралы двух курдских депутатов от Партии мира и демократии (BDP) и народно-демократической партии (HDP).
Конфликт Турции с курдами, требующими создания независимого курдского государства, продолжается более 25 лет, и унес больше 40 тысяч жизней. РКК признана террористической организацией ООН и Евросоюзом.