19 Մարտ 2014 - 13:36 AMT
Hürriyet թուրքական թերթում վերջերս հոդված էր տպագրվել, որում նշվում էր, թե եթե Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետությունը հայտարարի անկախության մասին, կհայտնվի թուրքական իշխանության ներքո:
Հոդվածի հեղինակի խոսքով` այդ մասին է վկայում համաձայնագիրը, որ 230 տարի առաջ ստորագրել են Օսմանյան ու Ռուսական կայսրությունները: Եկատերինա կայսրուհու կողմից 1783-ի ապրիլի 19-ին ստորագրված համաձայնագրում նշվում է, որ Ղրիմի թերակղզին Օսմանյան կայսրության կազմից անցնում է Ռուսաստանին:
«Սակայն ամենակարևոր կետերից մեկում ասվում է, որ թերակղզին չի կարող ակնկախ հռչակվել կամ հանձնվել երրորդ երկրի: Այլապես Ղրիմը պետք է ավտոմատ կերպով վերադարձվի Թուրքիային», – պնդում է հեղինակը:
Նա նշում է, որ դեռևս 1991-ին ԽՍՀՄ քայքայումից և անկախ Ուկրաինայի ստեղծումից հետո Թուրքիան արդեն փաստացի իրավունք ուներ վերադարձնել Ղրիմը: «Սակայն Թուրքիայի կառավարությունը, որն այն ժամանակ ղեկավարում էր Թուրգութ Օզալը, հաշվի առնելով Թուրքիայի հյուսիսում աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները չի պնդել իր այդ իրավունքը: Թուրքիան բավարարվել է միայն Ղրիմի թաթարների իրավունքները վերականգնելու պահանջով, որոնք Ղրիմում փոքրամասնություն էին կազմում»,- հոդվածից մեջբերում է անում QHA գործակալությունը:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես հաղորդում է «Անադոլուն», Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ Ղրիմի հարցում սատարում է ԵՄ-ին ու ՆԱՏՕ-ին, սակայն Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները խզելու մասին խոսք անգամ չի գնում: «Թուրքիան պատրաստ է դիվանագիտական հարաբերություններ պահպանել Ռուսաստանի հետ», – ասել է Դավութօղլուն:
Մարտի 18-ին Մոսկվայում ՌԴ կազմում Ղրիմն ու Սևաստոպոլը ներառելու մասին համաձայնագիր է ստորագրվել։ Ըստ Կրեմլի կայքում տեղադրված հաղորդագրության, փաստաթուղը ստորագրել են նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ղրիմի ղեկավարներն ու Սևաստոպոլի քաղաքապետը։
Մարտի 17-ին Գերագույն խորհուրդն արտահերթ նիստում ընդունել է «Ղրիմի անկախության մասին» որոշում` թերակղզին հայտարարելով անկախ ինքնիշխան պետություն՝ Ղրիմի Հանրապետություն։
Հանրապետությունը՝ ի դեմս Գերագույն խորհրդի, դիմել է Ռուսաստանին՝ հանրապետության կարգավիճակով Դաշնության կազմում որպես սուբյեկտ ներառվելու առաջարկով, գրում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը։
Ղրիմի հանրաքվեի հարցաթերթիկների 100% մշակումից հետո հայտնի է դարձել, որ Ղրիմի` Ռուսաստանի կազմում ընդգրկվելու օգտին է քվեարկել ընտրողների 96.77%-ը: Մարտի 17-ի առավոտյան այս տվյալը հայտարարել է Ղրիմի հանրաքվեի անցկացման կոմիտեի նախագահ Միխաիլ Մալիշևը: Քվորումը կազմել է 82,71%: Ղրիմում ընտրատեղամասեր են եկել ընտրողների 81,36%-ը, Ստավրոպոլում` 89,51%:
Ուկրաինայի հարավի ու արևելքի որոշ տարածաշրջաններ, ինչպես նաև Ղրիմը չեն ընդունել Ռադայի որոշումների լեգիտիմությունը, հայտարարելով՝ Յանուկովիչի պաշտոնանկությունն օրինական չէ և որոշվել է այդ տարածաշրջաններում հանրաքվե անցկացնել։

В турецкой газете Hürriyet на днях появилась публикация, в которой отмечалось, что если Автономная республика Крым объявит о своей независимости, то попадет в турецкое подчинение.
По словам автора статьи, об этом свидетельствует договор, который подписали 230 лет назад Османская и Российская империи. Согласно договору, подписанному российской императрицей Екатериной Великой 19 апреля 1783, Крымский полуостров переходит из состава Османской империи в состав России.
«Однако одним из важнейших является пункт, который предусматривает условия о том, что полуостров не провозгласит независимость и не может быть передан третьей стороне. Иначе Крым должен автоматически быть возвращен под эгиду Турции», — утверждает автор.
Он замечает, что еще в 1991 году, после распада СССР и возникновения независимой Украины, Турция уже имела формальное право вернуть себе Крым.
«Однако правительство Турции, которое тогда возглавлял Тургут Озал, учитывая геополитические изменения на севере Турции и изменения общей мировой конъюнктуры, не стало отстаивать эту позицию. Турция ограничилась только тем, что потребовала восстановления прав крымских татар, проживающих в Крыму в меньшинстве», — приводит выдержку из публикации агентство QHA.
Но если Крым захочет присоединиться к России, то ему для этого необходимо провозгласить независимость от официального Киева. И именно в этот момент, если отвечать всем нормам международного права, Турция может заявить: «Беру под контроль управление Крымом», — резюмировал автор, передает 9tv.co.il.
Между тем, как сообщает Тренд со ссылкой на «Анадолу», министр иностранных дел Турции Ахмед Давутоглу заявил, что Турция на стороне ЕС и НАТО в крымском вопросе. По словам министра, Турция поддерживает в этом вопросе Европейский Союз и НАТО, но о разрыве отношений с Россией не может быть и речи.
«Турция готова поддерживать дипломатические отношения с Россией», – сказал Давутоглу.
18 марта в Москве президент России Владимир Путин, председатель Государственного Совета Республики Крым Владимир Константинов, председатель Совета министров Республики Крым Сергей Аксенов и председатель координационного совета по организации Севастопольского городского управления по обеспечению жизнедеятельности Севастополя Алексей Чалый подписали «Договор между Российской Федерацией и Республикой Крым о принятии в Российскую Федерацию Республики Крым и образовании в составе Российской Федерации новых субъектов».
16 марта состоялся референдум о статусе Крыма. По последним данным, за вхождение автономии в состав России проголосовало более 96 процентов избирателей, принявших участие в референдуме. После крымские власти обратились с просьбой о вступлении в состав России.
Большинство стран мира выступило с заявлениями о непризнании итогов референдума.
В Украине 22 февраля произошла смена власти.
Верховная Рада отстранила от власти президента Виктора Януковича, изменила Конституцию и назначила выборы главы государства на 25 мая. Янукович заявил, что вынужден был покинуть Украину под угрозой расправы, и остается законно избранным главой государства. Ряд областей востока и юга Украины, а также Крым не признали легитимность Рады и приняли решение о возможности проведения референдумов о дальнейшей судьбе регионов.