19 Մարտ 2014 - 10:35 AMT
Մարտի 19-ի նիստում ՀՀ կառավարությունը Մեղրի և Ագարակ համայնքների գազի բաշխման ցանցի կառուցման ծրագիրը 2014-ի պետբյուջե ներառելու նպատակով փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել դրանում և իր որոշմամբ հաստատված համապատասխան ցուցանիշներում: Որոշման նախագծի մշակմանը մասնակցել են ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության աշխատակազմը և «Գազպրոմ-Արմենիա» ՓԲԸ-ն, հայտնում են կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը նշել է, որ մայիսին Թեհրանում կայանալիք հայ-իրական միջկառավարական նիստի ժամանակ Հայաստանը քննարկելու է Իրանից գազ գնելու հարցը` մոտ երկու միլիարդ խմ ծավալով, տեղեկացնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարությունները 2011-ի դեկտեմբերի 23-ին ստորագրել են Իրանի կողմից Հայաստանին զարգացման օժանդակություն տրամադրելու փոխըմբռնման հուշագիրը, որով Իրանը տրամադրել է 2 մլն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ՝ Մեղրի և Ագարակ համայնքների գազի բաշխման ցանցի կառուցման համար: Հուշագրի համաձայն հայկական կողմն ստանձնել է ապրանքի մատակարարման, ծառայությունների մատուցման և ապրանքի ներմուծման գործարքներից գանձվող հարկի մաքսատուրքի և պարտադիր վճարի հետ կապված ծախսերը: Այժմ ավարտվել է նախագծման աշխատանքը, որի հիման վրա ճշտվել են ներմուծվող ապրանքի ցանկն ու քանակը, ինչպես նաև աշխատանքի ծավալը:
2013-ի դեկտեմբերի 4-ին Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը հայտարարել էր, որ իրանական կողմը կարող է այնքան գազ առաքել Հայաստան, որքան հարկավոր է ներքին սպառման համար, սակայն վաճառում է գազը միջազգային սակագներով: Ուստի իրանական գազի առաքումները շահավետ չեն Հայաստանի համար, քանի որ ռուսականից շատ ավելի թանկ են. «Գինը կազմում է շուրջ 400 դոլար հազար խմ գազի դիմաց, ինչը զգալիորեն գերազանցում է ռուսական գազի գինը: Այդ իմաստով Իրանից գազ ներկրելը շահավետ չէ մեզ համար»:
Մինչ այդ Հայաստանում Իրանի դեսպան Մուհամմադ Ռեիսին հայտարարել էր, որ Իրանը կարող է ոչ շուկայական մոտեցում ցույց տալ բարեկամ երկրների համար գազի առաքման հարցում: 2007-ից գործող իրանական գազամուղով 20 տարում Հայաստան կներկրվի 36 մլրդ խմ գազ: Հնարավոր է, որ պայմանագիրը երկարացվի 5 տարով և ներկրվող գազի ծավալներն աճեն մինչև 47 մլրդ խմ:
Ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար կազմում է 189 դոլար հազար խմ գազի դիմաց գումարած 30 տոկոս մաքսատուրքը, արդյունքում գինը կազմում է 270 դոլար: Մաքսային միությանն անդամակցելուն հետ մաքսային տուրքը Հայաստանի համար չեղյալ կհամարվի և Հայաստանը գազը կներկրի 189 դոլարով հազար խմ դիմաց:
2007-ի մարտի 19-ին Հայաստանի և Իրանի կառավարությունները համաձայնագիր են կնքել Մեղրիում և Ղարաչիլարում ՀԷԿ-երի կառուցման վերաբերյալ: Նախագծի շրջանակում նախատեսվում է սահմանային Արաքս գետի վրա կառուցել երկու ՀԷԿ:
2012-ի նոյեմբերի 8-ին տեղի ունեցավ Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությունը 130 ՄՎտ հզորությամբ: Արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը կկազմի մոտ 800 մլն կՎտ ժամում տարեկան, նախագծի արժեքը մոտ 323 մլն դոլար է:
Մեղրիի ՀԷԿ-ում արտադրված էլեկտրաէներգիան կփոխանցվի Իրանին, իսկ 15 տարի անց ՀԷԿ-ն անհատույց կանցնի հայկական կողմին:

На состоявшемся сегодня, 19 марта заседании правительство Армении одобрило грантовую программу, согласно которой Иран предоставит Армении $2 млн на газификацию приграничных армянских городов Мегри и Агарак. В свою очередь, армянская сторона предоставит $500 тыс в виде списания налогов и пошлин на импортируемое оборудование.
23 декабря 2011 года, во время визита президента Ирана Махмуда Ахмадинежада в Ереван Армения и Иран подписали меморандум о взаимопонимании об оказании иранской стороной содействия развитию Армении, в рамках которого и будет предоставлен грант в размере $2 млн.
На сегодняшнем заседании правительство внесло ряд изменений и дополнений в госбюджет РА на 2014 год для включения в него совместной с иранской стороной программы. В разработке проекта решения принимали участие сотрудники Министерства энергетики и природных ресурсов Армении и ЗАО «Газпром-Армения», сообщает пресс-служба правительства РА.
Между тем, как передает армянская служба радио «Свобода», министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян сообщил сегодня, что в рамках намеченного в Тегеране на май заседания армяно-иранской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству будет обсужден вопрос приобретения Арменией у Ирана природного газа в объеме порядка двух млрд. куб м.
Еще 12 декабря 2013 года Армен Мовсисян в ходе правительственного часа в парламенте, комментируя заявление посла ИРИ в Армении относительно готовности Тегерана поставлять газ в Армению, сообщил, что иранская сторона заявляет о готовности поставлять в Армению газ в объемах, позволяющих полностью обеспечить внутреннее потребление, но собирается продавать газ Армении по международным тарифам. Поэтому поставки иранского газа невыгодны для Армении, поскольку обойдутся гораздо дороже российского. «А это более $400 (за тысячу кубометров), что гораздо дороже российского газа. В этом плане импортировать иранский газ для нас невыгодно», – сказал он.
До того посол ИРИ в Армении Мухаммад Реиси заявил, что Иран может применить нерыночные подходы в вопросе цены на поставляемый природный газ для дружественных стран. По действующему с 2007 году газопроводу из Ирана в Армению в течение 20 лет должно быть поставлено 36 миллиардов кубометров газа. При этом возможна пролонгации договора на пять лет и увеличение общего объема поставок газа до 47 миллиардов кубометров.
Руки у Армении «не связаны», и она может покупать газ в любом объеме по своему усмотрению и из любой страны, заявил Армен Мовсисян после заседания правительства. Поэтому Армения готова обсудить с Ираном любую цену на природный газ ниже $189 за тысячу кубометров. «Посол Ирана сейчас находится вне Армении. Когда он вернется, мы встретимся и проведем обсуждения. Если иранская сторона найдет возможным продавать газ по $100 долларов за тысячу кубометров, я сразу поеду в Тегеран, и мы начнем вести переговоры», – сказал министр.
Во время визита в Ереван 2 декабря 2013 года президент России Владимир Путин заявил, цена за российский газ для Армении составит $189 за тысячу кубометров вместо прежних порядка $270, также Россия применит ряд льгот для Армении до ее вступления в Таможенный союз. В частности, российская сторона отменит для Армении экспортную пошлину в размере 30% на нефть и нефтепродукты.