Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է Ղրիմի ու Սևաստոպոլի` Ռուսաստանին միանալու մասին համաձայնագիրը վավերացնող օրենքը և դրանց` Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելու ու Դաշնության նոր սուբյեկտների ինտեգրման անցումային շրջանի մասին դաշնային սահմանադրական օրենքը:
Ստորագրման արարողությունը տեղի է ունեցել Կրեմլի Եկատերինյան սրահում Դաշնային Խորհրդի ու Պետդումայի հրավիրված պատգամավորների ներկայությամբ:
Այսօր՝ մարտի 21-ին, Դաշնային Խորհուրդը վավերացրել է Ղրիմի ու Ռուսաստանի միջև համաձայնագիրը և Սևաստոպոլի ու Ղրիմի` ՌԴ կազմում ընդգրկվելու մասին սահմանադրական օրենքը:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը կոչ է արել Ռուսաստանին, ԵՄ-ին ու ԱՄՆ-ին հանգստություն պահպանել, հարցերը լուծել խաղաղ ճանապարհով ու չմոռանալ զբաղվել այնպիսի հարցերով, ինչպիսին, օրինակ, Սիրիան ու Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունն(ԿԱՀ) են, ինչպես նաև` կայուն զարգացման հարցերը:
«Նախագահ Պուտինին հիշեցրել եմ, որ ինչքան շատ տևի լարվածությունն ու մենք չկարողանանք իրավիճակը վերադարձնել նորմային, այդքան վատ: Շատ կարևոր է, որ այնպիսի խաղացողներ, ինչպիսիք են Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն ուշադրությունից բաց չթողնեն, չմոռանան ու շարունակեն զբաղվել այն հարցերով, որոնք իրոք հուզում են ամբողջ աշխարհին»,- ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը Ռուսաստանի նախագահի հետ հանդիպումից հետո:
«Նրանք պետք է մեկ ճակատով հանդես գան այնպիսի հարցերի կարգավորման ժամանակ, ինչպիսիք սիրիական ողբերգության կարգավորումն է, ճգնաժամի հաղթահարումը, որ հիմա տեղի է ունենում ԿԱՀ-ում: Չի կարելի մոռանալ ամբողջ աշխարհի համար կարևոր կայուն զարգացման հարցերի մասին: Հենց սա է ինձ, որպես գլխավոր քարտուղար, անհանգստացնում»,- հայտարարել է Բան Կի Մունը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մարտի 21-ին Բան Կի Մունը կայցելի Կիև ու կհանդիպի Ուկրաինայի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ալեքսանդր Տուրչինովինու վարչապետ Արսենի Յացենյուկին: 24tv.ua-ն հայտնում է, որ այսօր կմեկնարկի նաև 34-հոգանոց ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելությունը Ուկրաինայի արևելյան հատվածներում: Մասնագետները կուսումնասիրեն այդ շրջաններում մարդու իրավունքի հիմնահարցերը, քանի որ Ռուսաստանը պնդում է, թե Ուկրաինայի արևելքում խախտվում են ռուսախոս ազգաբնակչության իրավունքները:
Ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի նիստում հայտարարել է, որ Մոսկվան դեռևս պատասխան պատժամիջոցներ ԱՄՆ-ի դեմ չի կիրառի, և Ուկրաինայի հետ էլ չի սահմանի վիզային ռեժիմ: Հանդիպմանը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը տեղեկացրել է, որ Ուկրաինան շարունակում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վերաբերյալ իրարամերժ հայտարարություններ տարածել:
«Մասնավորապես, հայտարարություններ եղան, թե նրանք կամ դադարեցնում են, կամ էլ առկախում անդամակցումը ԱՊՀ-ին ու պատրաստվում են վիզային ռեժիմ սահմանել Ռուսաստանի հետ: Եթե դա տեղի կունենա, մենք էլ մեր առաջարկները Ձեզ կներկայացնենք»,- ասաց ԱԳՆ ղեկավարը:
«Ինչ վերաբերում է և առաջին դեպքին` ամերիկյան պատժամիջոցներին, և երկրորդին` Ուկրաինայի կողմից վիզային ռեժիմի սահմանմանը, կարծում եմ` մենք պետք է դեռևս ձեռնպահ մնանք պատասխան քայլերից»,- ընդգծել է Պուտինը:
«Նախևառաջ, դա վերաբերում է Ուկրաինայի հետ վիզային ռեժիմին, քանի որ մեր կողմից դրա սահմանման հետևանքով կտուժեն բացարձակ անմեղ միլիոնավոր ուկրաինացիներ, որոնք այսպես թե այնպես հարուստ կյանք չեն վարում, Ռուսաստանում աշխատելով, չնչին գումար են աշխատում ընտանիք պահելու համար: Պետք չէ դա անել»,- նշել է նախագահը:
Միևնույն ժամանակ, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը Եվրամիության գագաթնաժողովում հայտարարել է, թե վաղ է Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոցներ կիրառել: Նրա կարծիքով, ԵՄ-ն պետք է հստակ դիրքորոշում ունենա, բայց և պատրաստակամություն հայտնի բանակցությունների համար: Սկսված գագաթնաժողովի ընթացքում որևէ պատժամիջոցի կիրառման մասին որոշում չի ընդունվելու:
Օլանդը նշել է, որ գագաթնաժողովին կքննարկվեն անհատական պատժամիջոցների ընդլայնման հարցը, բայց ոչ տնտեսական: Օլանդի խոսքով` տնտեսական սահմանափակումներ պետք է մտցվեն միայն, եթե Ռուսաստանը ռազմական բնույթի գործողություններ սկսի:
Դրա հետ մեկտեղ Եվրամիությունը որոշել է չեղյալ համարել 2014-ի հունիսին ծրագրված Ռուսաստան-ԵՄ գագաթնաժողովը: «Քաղաքական հարաբերությունները կասեցված են: ԵՄ-Ռուսաստան գագաթնաժողովը չի կարող այսպիսի պայմաններում ընթանալ»,- հայտնել է Օլանդը:
Ֆրանսիայի նախագահը նաև հավելել է, որ անձնական պատժամիջոցներից բացի, որոնք արդեն կիրառվել են Եվրամիության կողմից ուկրաինացի ու ռուս պաշտոնյաների հանդեպ, Եվրոպան իրադրության էսկալացիայի դեպքում «պիտի պատրաստի» տնտեսական պատժամիջոցների փաթեթ։
Բացի այդ, այսօր Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը տեղեկացրել է, որ Ուկրաինայում իրադրության վատթարացման դեպքում ԵՄ-ն պատրաստ է դիմել սահմանափակման 3-րդ փուլին։ Նա նաև նկատել է, որ հունիսին Սոչիում կայանալիք G8 գագաթնաժողովը չի կայանա, մինչև Ուկրաինայում իրադրությունը չփոխվի։
«Մինչև նման կարևոր միջոցառման համար համապատասպան քաղաքական իրադրություն չլինի, G8 էլ չի լինի՝ ոչ գագաթնաժողով, ոչ հենց «ութնյակը» որպես այդպիսին»,- նշել է Մերկելը, գրում է kurs.ru-ն։
Մարտի 17-ին ԵՄ խորհուրդը Ղրիմի իրադարձություններին առնճվող 21 անձնավորության հանդեպ անձնական պատժամիջոցներ էր կիրառել։ Նրանցից 10-ը ռուս խորհրդարանականներ են, 8-ը՝ Ղրիմի ղեկավարներ, ևս 3-ը՝ ռուս զինվորականներ։ Այժմ ԵՄ-ն պատրաստվում է ընդլայնել «սև ցուցակը»։
Այսօր նաև պարզվել է, որ ԵՄ երկրների ղեկավարներն ընդլայնել են պետպաշտոնյաների ու գործարարների հանդեպ պատժամիջոցները։ «Սև ցուցակում» ևս 12 անձ է ընդգրկվել, ուրբաթ երեկոյան հայտարարել է ԵԽ նախագահ Հերման Վան Ռոմփեյը։
Ցուցակում հայտնվածների անունները կպարզվեն ուրբաթ, երբ այն հրապարակվի ԵՄ պաշտոնական ամսագրում։ Վան Ռոմփեյը միայն խոստովանել է, որ «ցուցակում կան բարձր խավի ռուս ներկայացուցիչներ»։ Իսկ Ֆրանսիայի նախագահ Օլանդը նշել է, որ եվրոպական ցուցակը բավականին նման է ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմի հրապարակածին, գրում է «Կոմերսանտ»-ը։
«Ռադիո Միր»-ի փոխանցմամբ, Ռուսաստանի՝ Ղրիմի հանդեպ իրավունքը չուզելով, բայց ընդունում են։ Այդպիսով, ԽՍՀՄ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջեկ Մեթլոքը հայտարարել է, որ «Ղրիմի բնակչության մեծ մասը ռուսներ են», ու նրանք «հաստատ կնախընտրեին մնալ Ռուսաստանում»։ Իսկ Չեխիայի նախագահ Միշոլ Զեմանը հիշեցրել է պատմությունը: «Ղրիմը երբեք չի եղել Ուկրաինայի մասը, մինչ Խրուշչովն այն չնվիրեց այդ երկրին»։
Բրյուսելում ԵՄ գագաթնաժողովում Եվրամիության ու Ուկրաինայի ներկայացուցիչները ստորագրել են Ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական մասը։ Այդ մասին Twitter-ի իր էջում գրել է ԱԳ նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Անդրեյ Դեշչիցան։
Համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը, որին մասնակցել են ԵՄ անդամ-երկրների ու կառավարոեւթյունների ղեկավարները, պայմանագրի տակ ստորագրել են Ուկրաինայի վարչապետ Արսենի Յացենյուկը, ԵԽ նախագահ Հերման Վան Ռոմփեյը, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բառոզուն ու ԵՄ 28 երկրի ղեկավարները։
Ստորագրված նախաբանում ԵՄ-ն ընդունում է Ուկրաինայի եվրոպական ձգտումներն ու ողջունում երկրի եվրաընտրությունը, առաջին հոդվածում խոսքը գնում է այսօր ստորագրված պայմանագրի մասին։
Համաձայնագրի առաջին հատվածը նվիրված է ընդհանուր սկզբունքներին, երկրորդը՝ քաղաքական երկխոսությանն ու ռեֆորմներին, քաղաքական ասոցացմանը, իսկ յոթերորդը ներառում է ինստիտուցիոնալ ու եզրափակիչ դրույթներ, գրում է nbnews.com.ua-ը։

Генсек ООН Пан Ги Мун призвал РФ, ЕС и США в сложившейся ситуации сохранять спокойствие, решать вопросы мирным путем и не забывать заниматься такими темами, как Сирия, а также вопросы устойчивого развития.
"Я напомнил президенту Путину: чем больше сохранится напряженность и мы не сможем вернуть ситуацию к нормальной, тем хуже. Очень важно, чтобы такие игроки как Россия, Европейский союз, США не упускали из внимания, не забывали и продолжали заниматься вопросами, которые действительно волнуют весь мир", — сказал генсек ООН журналистам после встречи с президентом России.
"Они должны проходить единым фронтом в решении таких проблем как урегулирование сирийской трагедии, решение кризиса, который сейчас происходит в Центральной африканской республике. Нельзя забывать о вопросах устойчивого развития, которые чрезвычайно важны для всего мира. Именно это меня, как генерального секретаря, беспокоит", — заявил Пан Ги Мун, сообщает РИА Новости.
Сегодня, 21 марта, Пан Ги Мун посетит Киев и встретится с исполняющим обязанности президента Украины Александром Турчиновым и премьер-министром Арсением Яценюком. По сообщению 24tv.ua, сегодня же наблюдательная миссия ООН в составе 34-х человек начнет работу в восточных областях Украины. Специалисты проанализируют соблюдение прав человека в этих регионах, поскольку Россия настаивает, что на востоке Украины нарушаются права русскоязычных граждан.
Как передает РИА Новости, президент РФ Владимир Путин на заседании Совета Безопасности России заявил, что Москва пока воздержится от ответных санкций в отношении США и введения визового режима с Украиной. На встрече министр иностранных дел РФ Сергей Лавров проинформировал, что Киев продолжает делать противоречивые заявления касательно отношений с Россией.
"В частности, прозвучали заявления о том, что они то ли прекращают, то ли "подвешивают" свое участие в Содружестве Независимых Государств и собираются вводить визовый режим в отношениях с Россией. В этой ситуации, если это произойдет, мы тоже Вам доложим наши предложения", — сказал глава МИД.
"Что касается и первого случая — американских санкций, и что касается второго — введения визового режима со стороны Украины, думаю, мы должны пока воздержаться от ответных шагов", — подчеркнул Путин.
"Прежде всего, это касается визового режима с Украиной, потому что в случае введения нами визового режима с Украиной пострадают вообще ни в чем неповинные миллионы украинцев, которые и так живут небогато, работая в России, зарабатывают небольшие деньги для поддержки семей. Не нужно этого делать", — отметил глава российского государства.
Между тем, президент Франции Франсуа Олланд на саммите Евросоюза заявил, что применять экономические санкции к России пока рано. По его мнению, Евросоюз должен быть тверд в своем решении в отношении России, но в то же время должен проявить готовность к дискуссии. В ходе начавшегося саммита не будет принято решение о применении такого вида санкций.
Франсуа Олланд пояснил, что на саммите будет обсуждаться расширение индивидуальных санкций, но никак не экономомических. Президент Франции считает, что дискуссия между ЕС и Российской Федерацией должна быть направлена на принуждение России к деэкскалации. По словам Олланда, экономические ограничения должны быть введены лишь в том случае, если Россия начнет действия военного характера, пишет Справедливая газета.
Вместе с тем Евросоюз принял решение отменить запланированный на июнь 2014 года саммит Россия – Евросоюз. Как заявил Франсуа Олланд журналистам по прибытии в Брюссель, где проходит двухдневная встреча лидеров 28 стран, который входят в ЕС: «Политические отношения приостановлены. Саммит Евросоюз — Россия не может проходить в таких условиях".
Президент Франции также добавил, что кроме индивидуальных санкций, уже принятых Евросоюзом в отношении украинских и российских чиновников, Европа "должна подготовить" пакет экономических санкций в случае эскалации ситуации.
Кроме того, сегодня канцлер ФРГ Ангела Меркель сообщила, что Евросоюз готов пойти на 3 этап ограничительных мер в случае ухудшения ситуации на Украине. Также она заметила, что саммит G8 в Сочи, который запланирован на июнь, не состоится до тех пор, пока ситуация на Украине не поменяется. "Пока не будет подходящей политической ситуации для такого важнейшего мероприятия, не будет больше G8 — ни саммита, ни самой "группы 8" как таковой", — подчеркивает Меркель, сообщает kurs.ru.
17 марта Совет Европейского союза ввел индивидуальные санкции для 21 лица, причастного к действиям в Крыму. Из них десять являются российскими парламентариями, 8 человек – руководство Крыма, еще трое российские военные. Теперь Евросоюз планирует расширить «черный список».
Сегодня же стало известно, что лидеры стран ЕС расширили перечень имен чиновников и бизнесменов, подпадающих под визовые и финансовые санкции из-за своей причастности к крымскому кризису. В черный список были включены еще 12 человек. «В условиях отсутствия деэскалации со стороны России Европейский совет решил расширить список тех, на кого распространяются ограничения на выдачу виз и замораживание активов. Мы добавили 12 фамилий к уже существующему списку из 21 человека, который был согласован ранее»,— заявил в ночь на пятницу по итогам рабочего ужина лидеров стран ЕС президент Европейского совета Херман Ван Ромпей.
Имена людей, попавших в черный список, станут известны в пятницу после его обнародования в Официальном журнале ЕС. Ван Ромпей лишь признался, что «в списке присутствуют российские представители действительно высокого ранга». А президент Франции Франсуа Олланд отметил: европейский перечень достаточно похож на список администрации президента США, который был опубликован в четверг, пишет Коммерсантъ.
При этом, как сообщает Радио Мир, право России на Крым нехотя, но признают. Так, бывший посол США в СССР Джек Мэтлок заявил, что «большинство жителей Крыма – русские», и «они явно предпочли бы находиться в России». А президент Чехии Милош Земан напомнил историю: «Крым никогда не был частью Украины, пока Хрущев не подарил его Украине».
А на саммите Европейского Союза в Брюсселе представители ЕС и Украины и подписали политическую часть Соглашения об ассоциации. Об этом сообщил на своей странице с социальном микроблоге Twitter исполняющий обязанности министра иностранных дел Андрей Дещица.
На церемонии подписания Соглашения, в которой приняли участие все главы стран и правительств Евросоюза, подписи под документом поставили премьер-министр Украины Арсений Яценюк, председатель Европейского Совета Херман ван Ромпей, глава Европейской комиссии Жозе Мануэл Баррозу и руководители 28 стран ЕС.
В частности, были подписаны преамбула, статья первая и разделы первый, второй и седьмой Соглашения. «Это Соглашение не определяет наперед и оставляет открытым будущее развитие отношений Украина-ЕС», – говорится в преамбуле.
В преамбуле ЕС признает европейские стремления Украины и приветствует ее европейский выбор, а в статье первой речь идет о целях подписанного сегодня документа. «Содействовать, сохранять и укреплять мир и стабильность в региональном и международном измерении в соответствии с принципами Устава ООН и Хельсинского заключительного акта и целей Парижской хартии» – говорится в статье первой.
В то же время раздел первый Соглашения посвящен общим принципам, второй – политическому диалогу и реформам, политической ассоциации, а седьмой содержит институционные, общие и заключительные положения, сообщает nbnews.com.ua.