24 Մարտ 2014 - 10:13 AMT
Այսօր՝ մարտի 24-ին, Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը խորհրդակցություն կանցկացնի Ղրիմի սոցիալ-տնտեսական զարգացման վերաբերյալ, սա կլինի նման առաջին հրապարակային խորհրդակցությունը: Կառավարությունում Ղրիմի զարգացմանն առնչվող հարցերը կհամակարգի փոխվարչապետ Դմիտրի Կոզակը , նախագահի հանձնարարությամբ նա արդեն զբաղվում է այդ հարցով, պատմել են երկու դաշնային պաշտոնյաներ: Ուրբաթ օրը Կոզակի մոտ նախնական քննարկում է եղել առաջարկությունների վերաբերյալ, որոնց մասին կզեկուցվի Մեդվեդևի մոտ կայանալիք խորհրդակցություն ժամանակ, գրում է «Վեդոմոստի» թերթը:
Առաջարկությունների թվում է հատուկ տնտեսական կարգավիճակի (ՀՏԿ) շնորհումը թերակղզուն, Ղրիմի զարգացման կորպորացիայի ստեղծումը, հատուկ դաշնային թիրախային ծրագրի ընդունումը: Մեդվեդևի ներկայացուցիչները մեկնաբանություններից հրաժարվում են: Կոզակի ներկայացուցիչը հաստատել է խորհրդակցության փաստը, սակայն մանրամասներ չի հաղորդել: Կառավարության առաջարկությունները նախագահի հետ դեռ չեն քննարկվել, հայտարարել է Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Ղրիմում հարկավոր է հատուկ տնտեսական կարգավիճակ հաստատել, ավելի վաղ հայտարարել էր Ղրիմի վարչապետ Սերգեյ Ակսյոնովը, «Գործարար Ռուսաստանի» համանախագահ Անդրեյ Նազարովը և ՌԴ պատգամավորներ, օրինակ, Սերգեյ Միրոնովը: Ղրիմում հատուկ տնտեսական կարգավիճակի հավանականությունը մեծ է, թեև որոշումը դեռ չի կայացվել, հայտնում է թերթը: Մինչդեռ, հայտնում է Նականունե.ռու-ն, այսօրվանից Ղրիմի պաշտոնական արժույթը ռուբլին է դառնում: «Այսօրվանից ռուբլին դառնում է հիմնական արժույթը հանրապետությունում: Զգոն եղեք հաշվարկներում»,-գրել է Twitterում Ղրիմի նախարարների խորհրդի նախագահ Սերգեյ Ակսյոնովը: Ռուբլուն զուգահեռ երկու տարի դեռևս կշրջանառվի նաև գրիվնան:
Ինչպես հայտնում է Կրեմլի պաշտոնական կայքը, մարտի 23-ին ԳԴՀ նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև, որոնք քննարկել են Ղրիմի միացումը Ռուսաստանին: Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, Ուկրաինայում ճգնաժամի հարցում «երկու կողմերը գոհունակություն են հայտնել ԵԱՀԿ դիտարկման առաքելության մանդատի համաձայնեցման վերաբերյալ, որն իրականացնելու է գործունեությունն այդ երկրում: Հաստատվել է երկխոսությունը շարունակելու պատրաստակամությունը, այդ թվում փորձագիտական մակարդակով»:
ԵԱՀԿ դիտորդների առաջատար խմբերը պետք է Ուկրաինա ժամանեին մարտի 3-ի երեկոյան, այսինքն մինչ Ղրիմում ինքնավարության կարգավիճակի մասին հանրաքվեի անցկացումը: Հիշեցնենք, որ տեղաբնակների կամարտահայտության արդյունքում մարտի 16-ին Ղրիմի իշխանությունները դիմեցին Ռուսաստանին՝ խնդրելով ընդգրկել թերակղզին ՌԴ կազմում: Խնդրանքը բավարարվեց, ինչը դատապարտման արժանացավ Եվրամիության ու ԱՄՆ կողմից: Նրանք պատժամիջոցներ սահմանեցին մի շարք ռուսաստանցի գործարարների ու պաշտոնյաների նկատմամբ՝ սառեցնելով նրանց ակտիվներն արտասահմանում ու վիզային սահմանափակումներ դնելով:
Իսկ Russia Today-ի հաղորդագրության համաձայն, Գերմանիայում հասարակական կարծիքի վերջին հարցումը ցույց տվեց, որ գերմանացիների կեսից ավելին օրինական են համարում Ղրիմի միացումը Ռուսաստանին: Միևնույն ժամանակ, շատերը տեղին են համարում Արևմուտքի բացասական արձագանքը: Հարցումն անցկացրել է TNS Research ընկերությունը Der Spiegel-ի պատվերով: Կեսից ավելին՝ հարցվածների 54 տոկոսը, պատասխանել է, որ Արևմուտքը պետք է ճանաչի Ղրիմի միացումը արդեն որպես կատարված իրողություն: Ըստ 55 տոկոսի, ՌԴ նախագահ Պուտինն իրավասու է դիտարկել Ուկրաինան և մասնավորապես Ղրիմն որպես ռուսական ազդեցության գոտի: Միևնույն ժամանակ, 60 տոկոսը հայտարարել է, որ Արևմուտքի արձագանքը համարժեք էր: Գերմանացիների ևս 34 տոկոսը քննադատում է ԵՄ ու ԱՄՆ արձագանքը:
Ինչպես հայտնում է teknoblog.ru-ն, հանրային հարցման արդյունքները Տոկիոյում նույնպես ցույց են տվել, որ ճապոնացիների մեծամասնությունը դեմ է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների խստացմանը և կողմ է Ճապոնիայի առավել ինքնուիրույն քաղաքականությանը:
Nikkei գործարար թերթի և «ՏՎ Տոկիո» հեռուստաընկերության կազմակերպած հեռախոսային հարցումը անցկացվել է 1,5 հազար ճապոնացիների շրջանում պատահական ընտրության սկզբունքով: Հարցվածների 31 տոկոսը արտահայտվել է «Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոցների ուժեղացման օգտին ԱՄՆ ու Եվրամիության հետ համատեղ», սակայն Ճապոնիայի բնակիչների 52 տոկոսը կարծում է, որ իրենց երկիրը Ուկրաինայի իրադարաձությունների հետ կապված հարցում պարտավոր է սեփական դիվանագիտությունը վարել, քանի որ Ճապոնիան պետք է հաշվի առնի տարածքային հարցով Ռուսաստանի հետ բանակցությունների կարևորությունը:
Այժմ պաշտոնական Տոկիոն առավել զուսպ դիրք է որդեգրել Արևմուտքի համեմատ, թեև Ղրիմի Ռուսաստանին միանալու մասին պայմանագրի ստորագրումից հետո Ճապոնիան հայտարարեց, թե դադարեցնում է խորհրդակցությունները Մոսկվայի հետ մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի դյուրացման շուրջ և սառեցրեց բանակցությունների մեկնարկը մի շարք փաստաթղթերի վերաբերյալ: Սակայն միևնույն ժամանակ ճապոնական կառավարությունում նշում են, որ սահմանափակումները ժամանակավոր բնույթ են կրում և չեն առնչվում երկու երկրների տնտեսական համագործակցությունը:
Իր հերթին, Լյուքսեմբուրգի նախկին վարչապետ և Եվրահանձնաժողովի նոր կազմի ղեկավարի թեկնածու Ժան Կլոդ Յունկերը կոչ արեց Եվրամիությանը թույլ չտալ, որպեսզի Մոլդովան դառնա Ռուսաստանի «հաջորդ զոհն» Ուկրաինայից հետո: «Ուկրաինայի իրադարձություններից հետո հարկավոր է, որպեսզի եվրոպացիները շատ շտապ ստորագրեն ասոցացման համաձայնագիրը Մոլդովայի հետ, այսինքն առաջիկա շաբաթներին»,-հայտարարե է նա:
Ըստ նախկին վարչապետի, հարկավոր է փակել «Ռուսաստանի ճանապարհը»: Նա գտնում է, որ ռուսական կողմը պետք է իմանա, որ նրան թույլ չեն տա Մոլդովայում անել այն, ինչ արվեց Ղրիմում:
«ԵՄ-ն պետք է կայունացնի Մոլդովան ու կապի Արևմուտքի հետ, հակառակ դեպքում, այն կարող է դառնա լ ռուսական ագրեսիայի հաջորդ զոհը» ,-ասել է նա:
Նախօրեին Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի միավորված ԶՈւ գերագույն հրամանատար Ֆիլիպ Բրիդլավը հայտարարեց, որ ռուսական զինուժի մեծ կուտակումներ կան Ուկրաինայի արևելյան սահմանին, որոնք, նրա կարծիքով, կարող են շարժվել դեպի Մերձդնեստր: «Ռուսական ուժերը, որոնք հիմա գտնվում են Ուկրաինայի արևելյան սահմանին, շատ զգալի են և բարձր պատրաստություն ունեն»,-ասել է նա՝ ելույթ ունենալով Բրյուսելի համաժողովում, որը կազմակերպել էր Մարշալի հիմնադրամը:
Եվրամիությունը մտադիր է Ասոցացման համաձայնագրեր կնքել Մոլդովայի ու Վրաստանի հետ, որոնք ունեն կետ ազատ առևտրի գոտու մասին, ոչ ուշ, քան 2014 թ. հունիսին:
Ավելի վաղ Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեն հայտարարեց, որ Ռուսաստանը հիմա վերանայում է հետպատերազմյան սահմաններն Եվրոպայում, և Ուկրաինային կարող են հաջորդել Մոլդովան ու այլ երկրներ, հայտնում է ubr.ua-ն:
Մինչդեռ, Ղրիմի զգալի մասը կիրակի երեկոյան մնացել էր առանց էլեկտրականության: Մասնավորապես, լույս չկար Սիմֆերոպոլի, Յալթայի, Ալուշտայի, Եվպատորիայի, Կերչի ու այլ քաղաքների որոշ թաղամասերում: Ղրիմէներգոն բացատրեց դա տեխնիկական խնդիրներով էլեկտրահաղորդիչ գծերում, որոնք գալիս են Ուկրաինայի ցամաքային մասից: Ըստ ընկերության, գծերն անջատվեցին վթարային թերությունների պատճառով:
Ղրիմի փոխվարչապետ Ռուստամ Տեմիրգալիևը հայտարարեց, որ Ուկրաինան նվազեցրել է Ղրիմ առաքվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը կիսով չափ, ուստի թերակղզում հովհարային անջատումներ են: «Եթե անջատեն նաև մյուս 50 տոկոսը, իրավիճակն ավելի կբարդանա» ,-ասել է նա: Նա նաև նշել է, որ Ղրիմը պատրաստ էր նման միջոցների: «Մենք ունենք մոտ 900 շարժական դիզելային գեներատորներ: Մասնակիորեն դրանք արդեն աշխատում են, ապահովելու համար հիվանդանոցները, իշխանության մարմիններին՝ աշխատանքները համակարգելու համար» ,-ասել է նա: Ըստ Տեմիրգալիևի, խնդիրը կարելի է լուծել գործարկելով Ղրիմի 3 ՋԷԿ-երը և 9 շարժական սարքերը:
Ըստ letnews.ru-ի, միակ ուկրաինական սուզանավը մտել է ՌԴ Սևծովյան նավատորմի կազմի մեջ: Փաստացի, դա տեղի ունեցավ ՌԴ-ին Ղրիմի միանալուց հետո: Որոշ ուկրաինացի բլոգերներ այսպես են ներկայացնում այդ փաստը. սուզանավը զավթվեց ռուսական հատուկջոկատայինների գրոհի արդյունքում: Ուկրաինացի զինծառայողների մի մասը ցանկացավ շարունակել ծառայությունը ՌԴ ՌԾՈւ կազմում: Նավի անձնակազմի մյուս մասը լքեց նավը, այդ թվում նաև հրամանատար Դենիս Կոլչանը: 1970 թ. շահագործման հանձնված սուզանավը մոտ 10 տարի վերանորոգման էր կանգնած և վերաշահագործվեց միայն 2013 թվականին՝ անցնելով անհրաժեշտ փորձարկումներ:

24 Март 2014 - 07:34 AMT
Крым остался без света, но с рублем, рядовые немцы и японцы – на стороне России, а в ЕС боятся, что на очереди Приднестровье
Сегодня, 24 марта, председатель правительства России Дмитрий Медведев проведет совещание о социально-экономическом развитии Крыма, это первое подобное публичное совещание. В правительстве развитие Крыма будет курировать вице-премьер Дмитрий Козак, по поручению президента он уже занимается этим несколько недель, рассказывают два федеральных чиновника. В пятницу у Козака предварительно обсуждались предложения, которые будут доложены на совещании у Медведева, пишет газета “Ведомости”.
Среди них — наделение полуострова статусом особой экономической зоны (ОЭЗ), создание корпорации развития Крыма и принятие специальной федеральной целевой программы (ФЦП). Представители Медведева от комментариев пока отказываются. Представитель Козака подтвердил факт совещания, но подробности обсуждать не стал. Предложения правительства с президентом пока не обсуждались, заявил пресс-секретарь Владимира Путина Дмитрий Песков.
В Крыму нужно создать ОЭЗ, ранее заявляли премьер-министр Крыма Сергей Аксенов, сопредседатель «Деловой России» Андрей Назаров и российские депутаты, например Сергей Миронов.
Вероятность создания ОЭЗ в Крыму велика, хотя решение еще и не принято, сообщает газета.
Между тем, передает Накануне.RU, с сегодняшнего дня официальной валютой Крыма становится рубль. "С сегодняшнего дня рубль становится основной валютой в республике. Проявляйте бдительность при расчетах", – написал на своей странице в микроблоге Twitter председатель совета министров Крыма Сергей Аксенов. Параллельно с рублем еще в течение двух лет приниматься будут и гривны.
Как сообщает официальный сайт Кремля, 23 марта по инициативе ФРГ состоялся телефонный разговор между канцлером Германии Ангелой Меркель и президентом РФ Владимиром Путиным, которые обсудили присоединение Крыма к России. Как отмечается в сообщении, в вопросе кризиса в Украине «с обеих сторон выражено удовлетворение в связи с согласованием мандата мониторинговой миссии ОБСЕ, которая будет осуществлять деятельность в этой стране. Подтверждена готовность к продолжению диалога, в том числе на экспертном уровне».
Передовые группы наблюдателей ОБСЕ должны были прибыть на Украину вечером 3 марта, то есть еще до того, как в Крыму прошел референдум по вопросу о статусе автономии. Напомним, по итогам волеизъявления местных жителей 16 марта власти Крыма обратились к России с просьбой включить его в состав РФ. Просьба была удовлетворена, что вызвало осуждение со стороны Евросоюза и США. Они наложили санкции на ряд российских бизнесменов и чиновников, заморозив их активы за рубежом и наложив визовые ограничения.
А по сообщению Russia Today, в Германии недавний опрос общественного мнения показал, что больше половины немцев считают присоединение Крыма к России законным. Вместе с тем, многие называют уместной негативную реакцию Запада. Опрос был проведён компанией TNS Research по заказу издания Der Spiegel. Более половины – 54% респондентов – ответили, что Запад должен признать присоединение Крыма как уже свершившийся факт. По мнению 55% опрошенных, президент России Владимир Путин правомерно рассматривает Украину и в частности ранее принадлежавший ей Крым как зону российского влияния. В то же время, 60% заявили, что реакция Запада оказалась адекватной. Ещё 34% немцев критикуют санкции ЕС и США.
Как сообщает teknoblog.ru, опрос общественного мнения в Токио также показал, что большинство японцев выступает против усиления санкций против России из-за ситуации на Украине и выступают за проведение Японией более самостоятельной политики, а не просто усиления санкции вместе с Западом.
Телефонный опрос, организованный деловой газеты Nikkei и телекомпании «ТВ Токио», проводился среди 1,5 тыс японцев – методом случайной выборки. 31% опрошенных респондентов высказались за «усиление санкции в отношении России в координации с США и Евросоюзом», однако 52% жителей Японии полагают, что их страна в связи с событиями вокруг Украины обязана проводить «собственную дипломатическую линию», поскольку считают, что Япония должна учитывать важность переговоров с Россией по территориальному вопросу.
В настоящее время официальный Токио занимает более сдержанную позицию по сравнению со странами Запада в отношении ситуации с Крымом и на Украине в целом, хотя после подписания договора о вступлении Крыма в состав России в Японии заявили о приостановке консультаций с Москвой о смягчении визового режима и заморозили начало переговоров по ряду документов. Но в тоже время в японском правительстве отмечают, что эти ограничительные меры носят временный характер и не имеют отношения к экономическому сотрудничеству между Японией и Россией.
В свою очередь, бывший премьер-министр Люксембурга и кандидат на пост главы Еврокомиссии нового состава Жан-Клод Юнкер выступил с призывом к Евросоюзу не допустить, чтобы Молдова "стала следующей жертвой" России после Украины. "После событий в Украине надо, чтобы европейцы чрезвычайно срочно подписали соглашение об ассоциации с Молдовой, то есть в ближайшие недели", – заявил он.
По словам бывшего люксембургского премьера, нужно "преградить дорогу России". Он считает, что российская сторона должна знать, что ей не позволят сделать в Молдове то, что было сделано в Крыму.
"ЕС должен стабилизировать Молдову и привязать ее к Западу, иначе она рискует стать следующей жертвой российской агрессии", – сказал он.
Также накануне верховный главнокомандующий объединенными вооруженными силами НАТО в Европе Филип Бридлав заявил о значительной концентрации российских вооруженных сил на восточной границе Украины, готовых, по его мнению, выдвинуться на Приднестровье.
"Российские силы, которые в этот момент находятся на восточной границе Украины, очень-очень значительны и имеют высокую степень готовности", – сказал он, выступая на Брюссельском форуме, организованном фондом Маршалла.
Евросоюз намерен подписать с Молдовой и Грузией соглашения об ассоциации, включающие в себя пункты о создании зоны свободной торговли, не позднее июня 2014 года.
Ранее президент Литвы Даля Грибаускайте заявила, что Россия сейчас пересматривает послевоенные границы в Европе, и после Украины может настать черед Молдовы и других стран, передает ubr.ua.
Тем временем, значительная часть Крыма в воскресенье вечером осталась без электричества. В частности, свет исчез в некоторых районах Симферополя, Ялты, Алушты, Евпатории, Керчи и других городах. Компания "Крымэнерго" объяснила отключение техническими проблемами на двух линиях электропередачи, которые идут с материковой Украины и принадлежат НЭК "Укрэнерго". Как утверждают в компании, линии отключили после обнаружения аварийных дефектов и начали ремонтировать. А в Крыму из-за этого пришлось ограничить потребление энергии.
Вице-премьер Крыма Рустам Темиргалиев заявил, что Украина снизила объем энергии, поставляемой в Крым, наполовину, а потому на полуострове идет системное веерное отключение. По его словам, в воскресенье вечером была обесточена треть Крыма. "И это еще не предел падения. Если отключат остальные 50%, ситуация станет еще сложнее", – заявил он.
Вместе с тем, Темиргалиев утверждает, что полуостров был готов к таким мерам. "Сейчас мы имеем около 900 мобильных дизель-генераторных установок, разбросанных по всему полуострову, – заявил. – Частично они уже работают для того, чтобы обеспечить больницы, насосные станции, а также органы власти для координации работ".
По словам Темиргалиева, проблему с электричеством Крым сможет решить за полтора месяца – запустив на полную мощность 3 крымские ТЭЦ и установив 9 мобильных электроустановок, сообщает украинская служба BBC.
По сообщению же letnews.ru, единственная украинская подводная лодка «Запорожье» вошла в состав Российского Черноморского Флота — сегодня судно будет перебазировано на новое место дислокации, в бухту Южная. Фактически смена кораблем «гражданства» произошла после официального присоединения Крыма к территории Российской Федерации. Некоторые украинские блоггеры раскрывают «подробности захвата подлодки «Запорожья» российскими силами специального назначения». По их словам, подводная ложка была захвачена штурмом российского спецназа при поддержке части экипажа подлодки. Часть украинских военнослужащих позднее выразило желание продолжить свою службу в составе ВМФ России. Другая же часть экипажа покинула судно, среди покинувших судно военных числится и капитан Денис Колчан.
Украинская подводная лодка, сошедшая на воду в 1970 году, более десяти лет стояла на ремонте и была введена в строй лишь в 2013 году, пройдя необходимые испытания.