Մարտի լույս 25-ի գիշերը ուկրաինական ԶԼՄ-ները հայտնել են Ռովնոյում «Աջ սեկտոր» ազգայնական կազմակերպության անդամ Ալեքսանդր Մուզիչկոյի (Սաշա Բելի) սպանության մասին: «Ուկրաինական պրավդան» հայտնում է, որ Մուզիչկոյի սպանության մասին Facebook-ի իր էջում հայտնել է Գերագույն ռադայի պատգամավոր Օլես Դոնիյը: Պատգամավորը գրել է, որ մեքենան, որտեղ Մուզիչկոն էր գտնվում, երկու ավտոմեքենաներ կանգնեցրել են: «Աջ սեկտորի» անդամին, ըստ Դոնիի, ստիպել են նստել մեքենաներից մեկը, իսկ հետո դուրս են գցել շղթայակապ ձեռքերով ավտոմեքենայից և սպանել են երկու կրակոցով սրտի շրջանում:
Իր հերթին UApress-ը, հղում անելով Ռովնոյում «Աջ սեկտորի» անդամ Սերգեյ Պոնուրկոյին, հայտնում է, որ Մուզիչկոն սպանվել է գլխին երկու կրակոցից, իսկ նրա մարմինը հայտնաբերվել է քաղաքի ծայրամասում Բարմակի ավանի մոտ:
Իսկ Ռովնոյի կայքերից մեկը հայտնում է, որ Մուզիչկոն սպանվել է տեղի սրճարաններից մեկում: Ասվում է նաև, որ սրճարանի վրա հարձակվողները անհայտ ուղղությամբ են տարել վեց մարդու, այդ թվում «Աջ սեկտորի» երեք անդամների:
Ուկրաինայի իրավապահ մարմինների պաշտոնական ներկայացուցիչները դեռ չեն հաստատել Մուզիչկոյի սպանությունը, չեն էլ հերքել:
Ավելի վաղ Մուզիչկոն ինտերնետում տեսաուղերձ էր տեղադրել, որտեղ հայտարարում է, որ Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը որոշում է կայացրել նրա ֆիզիկական ոչնչացման կամ «առևանգման» ու Ռուսաստանին հանձնելու մասին, հետագայում ամեն ինչ ՌԴ հատուկ ծառայությունների վրա բարդելու համար, հայտնում է Lenta.ru-ն:
ՌԴ իրավապահ մարմինները կասկածում էին, որ Մուզիչկոն 1994-2000 թթ. Չեչնիայում մասնակցել է ռուս զինծառայողների խոշտանգումներին ու սպանություններին: Ռուսաստանը Մուզիչկոյի միջազգային հետախուզում էր հայտարարել, իսկ մարտի 12-ին Եսենտուկի քաղաքի դատարանը հեռակա կարգով նրան կալանավորելու թույլտվություն տվեց:
Ցանցում լայն տարածում են ստացել տեսահոլովակները, որտեղ Մուզիչկոն ինքնաձիգով է ներկայանում Ռովնոյի շրջանային խորհրդի նիստին, ծեծի է ենթարկում դատախազության աշխատակիցներին և սպառնում է ՆԳՆ ղեկավարին, որը փորձում է նրան կանգնեցնել: Ուկրաինայի գլխավոր դատախազությունը փետրվարի վերջում հայտնեց, որ իրավապահ մարմինները վարույթ են սկսել այդ միջադեպի վերաբերյալ:
Մինչդեռ «Աջ սեկտորը» մեղադրում է Մուզիչկոյի սպանությունը կազմակերպելու մեջ Ուկրաինայի ՆԳ նախարար Արսեն Ավակովին, հայտարարել է Ուկրաինայի ազգայիյն ասամբլեա-Ուկրաինայի ժողովրդական ինքնապաշտպանություն՝ ՈւԱԱ-ՈւԺԻ նախագահ Յարոսլավ Գրանիտնին: Ըստ նրա, հենց Արսեն Ավակովն է կազմակերպել այս սպանությունը:
Ըստ Գրանիտնու, այժմ սպանվածի դին զննում են իրավապահ մարմիններն ու հարազատները: Կրծքի շրջանում երկու հրազենային վերք կա: Գրպաններում հայտնաբերել են փող, բջջային հեռախոսներ: Մուզիչկոյի դին կտեղափոխեն դիահերձարան, գրում է «Աշխարհը և քաղաքականությունը»:
Ավելի վաղ Մուզիչկոն հրապարակել էր պաշտոնական դիմումը Ուկրաինայի Անվտանգության ծառայությանը, որտեղ նա մեղադրում է ուժայիններին նրան ոչնչացնելու կամ ՌԴ հատուկ ծառայություններին հանձնելու մտադրության մեջ: Իր հերթին ՆԳՆ ղեկավարի պաշտոնակատար Արսեն Ավակովը բազմիցս է խոստացել անձամբ «արձագանքել» անկառավարելի գրոհայինի արարքներին Ռովնոյում:
Ալեքսանդր Մուզիչկոն, նույն ինքը Սաշա Բելին կհանվի միջազգային հետախուզության ցուցակներից, եթե պաշտոնապես հաստատվի նրա մահվան փաստը:
«Հետախուզություն հայտարարելու կամ հետախուզությունից հանելու մասին որոշումը կայացնում է օպերատիվ ստորաբաժանումը, որն էլ իրականացնում է որոնումը: Հետախուզությունից անձը կարող է հանվել, եթե հաստատվում է նրա մահվան փաստը », հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ իրավապահ մարմիններում աղբյուրի վրա հղումով:
Մուզիչկոյի հանդեպ հետաքննություն էր ընթանում նաև Ուկրաինայում՝ Ռովնոյի դատախազությունում միջադեպից հետո: Մինչդեռ Ուկրաինային սատարելու միջոցների ու Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոցների վերաբերյալ օրինագիծը երկուշաբթի քվեարկության է դրվել ԱՄՆ սենատում և վերջնական քվեարկության կարող է դրվել արդեն այս շաբաթվա վերջում, հայտնում են ամերիկյան հեռուստաալիքները:
ՌԴ ԱԳՆ-ն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ հակաարդյունավետ կլինի խոսել Ռուսաստանի հետ պատժամիջոցների լեզվով, իսկ ռուս քաղաքական գործիչների դեմ պատժամիջոցներն արտացոլում են իրողությունը չճանաչելու ցանկություն ու միակողմանի չհավասարակշռված մոտեցումների պարտադրումը: ԱՄՆ նախագահ Օբաման պատժամիջոցներ է սահմանել մի շարք ռուսաստանցի քաղաքական գործիչների ու գործարարների, ինչպես նաև «Ռոսիա» բանկի դեմ:
Սենատորներն քվեարկեցին 78 ձայնով մի օրինագծի օգտին, որը 1 մլրդ դոլարի երաշխիքներ է տրամադրում Ուկրաինայի պարտքերի սպասարկման համար, ինչպես նաև 150-միլիոնանոց օգնության փաթեթ է տրամադրում Ուկրաինային: Դեմ են եղել 17 սենատորներ: Օրինագիծը նաև պատժամիջոցների կիրառում է ենթադրում ՌԴ ու Ուկրաինայի այն քաղաքացիների դեմ, որոնց Սենատը պատասխանատու կհամարի կոռուպցիայի, մարդու իրավունքների խախտումների ու կայունության խարխլման համար Ուկրաինայում:
Օրինագիծը ենթադրում է նաև ԱՄՀ կանոնադրական կապիտալի ավելացում, ինչը կբարձրացնի նաև Ուկրաինայի քվոտան: ԱՄՀ բարեփոխման մասին հարցը քննարկվում է ԱՄՆ Կոնգրեսում արդեն տարիներ շարունակ: Ի տարբերություն սենատորների, Ներկայացուցիչների պալատի անդամները, որոնք պատժամիջոցների իրենց նախագիծն են պատրաստում, մտադիր չեն բարեփոխելու ԱՄՀ-ն Ուկրաինայում իրավիճակի փոփոխման պատրվակով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը: Ըստ 66.ru-ի, երկուշաբթի՝ մարտի 24-ին Հաագայում տեղի ունեցավ յոթնյակի երկրների ղեկավարների հանդիպումը: Ավարտին G7 երկրները սպառնացին նաև տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ, եթե ճգնաժամն Ուկրաինայում խորանա:
Իր հերթին, ըստ Times-ի, այդպիսի պատժամիջոցները կարող են անդրադառնալ այն եվրոպական երկրների վրա, որոնք սերտ առևտրային ու ներդրումային կապեր ունեն Ռուսաստանի հետ: G7-ի կոմյունիկեում նաև ասվում է Ղրիմի շուրջ հակամարտությունը խաղաղ կարգավորելու անհրաժեշտության մասին: Յոթնյակի երկրները հայտարարեցին, որ դադարեցնում են հանդիումները Ռուսաստանի հետ ութնյակի ձևաչափով: Չի կայանա նաև Սոչիում կայանալիք G-8-ի գագաթաժողովը և G7 հանդիպումը Բրյուսելում: Ռուսաստանին այդ հանդիպմանը չեն հրավիրի: Բացի այդ, ԱԳ նախարարներին խորհուրդ է տրվել չմասնակցել 2014-ի ապրիլին Մոսկվայում կայանալիք խորհրդակցությանը:
Ընդ որում յոթնյակի երկրները նշել են, որ Ռուսաստանը կկարողանա վերադառնալ ութնյակի կազմ, եթե «երկիրը փոխի քաղաքական գիծը»:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ չի կարելի Ռուսաստանի հետ խոսել պատժամիջոցների լեզվով և հույս է հայտնել, որ Արևմուտքը կկարողանա դա հասկանալ:
Մինչդեռ Ճապոնիայի կառավարությունը Ուկրաինայի իրադարձությունների կապակցությամբ մտադիր է սերտ կապ հաստատել յոթնյակի հետ, շարունակել երկխոսությունը ՌԴ հետ ու ձգտել առկա խնդիրների խաղաղ լուծմանը: Տոկիոյում կայացած մամուլի ասուլիսում նման հայտարարություն է արել վարչապետ Յոսիհիդե Սուգան:
«Հաագայի որոշումները չեն նշանակում, թե Ռուսաստանը հավերժ հեռացվում է ութնյակից: Հակառակը, յոթնյակը դրդում է Ռուսաստանին խնդիրների լուծման դիվանագիտական ուղիներ որոնել և պատասխանատու որոշումներ կայացնել: Ճապոնիան հուսով է, որ կվերադառնա այն մթնոլորտը, երբ իմաստ ունի բանավեճ վարել ութնյակի շրջանակում»,-ասել է նա: Պատասխանելով լրացուցիչ պատժամիջոցների մասին հարցին՝ նա նշել է, որ հարցը կլուծվի յոթնյակի հետ համագործակցությամբ: «Մեր դիրքորոշումը հետևյալն է՝ մենք ոչ մի պարագայում չենք կարող հաշտվել ստատուս քվոն ուժով փոխելու հետ»,-ասել է Սուգան:
Նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղարը նաև նշել է, որ դեռ մշակված չէ Ճապոնիայի ԱԳ նախարար ֆումիո Կիսիդայի Մոսկվա այցելության ժամանակացույցը, որը նախկինում ծրագրված էր 2014 թ. ապրիլին:
Ավելի վաղ Ճապոնիայի էկոնոմիկայի վերականգնման հարցերի նախարար Ակիրա Ամարին Տոկիոյում հայտարարել էր, որ Ճապոնիայի կառավարությունը կողմ է, որ Ռուսաստանը կրկին մասնակցի ութնյակի աշխատանքին՝ Ուկրաինայի շուրջ խնդիրների լուծումից հետո:
«Ռուսաստանը կարևոր դերակատար է, որը առնչվում է նաև համաշխարհային կարգի պահպանմանը: Ցանկալի կլիներ, որ նա վերսկսեր մասնակցությունը ութնյակի աշխատանքին, լուծելով միջազգային հանրության մատնանշած խնդիրները», հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Իսկ Հաագայում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ու Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Անդրեյ Դեշչիցան առաջին բանակցություններն են անցկացրել Ուկրաինայում իշխանափոխությունից հետո: Դեշչիցան բողոք է հայտնել ՌԴ կողմից Ղրիմի անեկսիայի դեմ և հայտարարել է, որ Կիևը շարունակում է համարել թերակղզին Ուկրաինայի անբաժան մասը: Ռուսաստանի դիրքորոշումը Ղրիմի հարցում մնաց անփոփոխ:
Կողմերը պայմանավորվեցին թույլ չտալ իրավիճակի սրում Ուկրաինայում, ինչպես նաև արտահերթ խորհրդակցություններ անցկացնել ԱԳ և ՊՆ ղեկավարների մակարդակով: ՌԴ ԱԳ նախարարը հայտարարեց, որ Ռուսաստանը մտադիր չէ ռազմական ուժ կիրառել Ուկրաինայի արևելյան ու հարավային շրջաններում: Լավրովը նաև պնդել է, որ Ուկրաինայում պետք է սահմանադրական բարեփոխում անցկացնել ֆեդերալիզացման ու ռուսաց լեզվի կարգավիճակի հարցերում, հայտնում է Deutsche Welle-ն:

25 Март 2014 - 09:02 AMT
Украинские СМИ сообщают об убийстве Сашко Билого, «Правый сектор» обвиняет Арсена Авакова, Россия требует подтверждения
Украинские СМИ в ночь на вторник, 25 марта, сообщили об убийстве в Ровно члена националистической организации «Правый сектор» Александра Музычко (Саши Белого). Так, «Украинская правда» сообщает, что об убийстве Музычко на своей странице в Facebook объявил депутат Верховной Рады Олесь Доний. Депутат написал, что машину, в которой находился Музычко, подрезали два автомобиля. Члена «Правого сектора», по словам Дония, пересадили в одну из машин, а затем выбросили скованного наручниками из салона автомобиля и убили двумя выстрелами в сердце.
В свою очередь UApress, ссылаясь на активиста «Правого сектора» в Ровно Сергея Понурко, сообщает, что Музычко был убит двумя выстрелами в голову, а его тело было найдено на окраине города в районе поселка Бармаки.
При этом ровенский сайт ВСЕ сообщает, что Музычко был убит в одном из местных кафе. ВСЕ также сообщает, что напавшие на кафе захватили и увезли в неизвестном направлении шестерых человек, в том числе троих членов «Правого сектора».
Официальные представители правоохранительных органов Украины пока сообщения об убийстве Музычко не подтвердили, но и не опровергли.
Ранее Музычко разместил в интернете видеообращение, в котором заявил, что руководство Генпрокуратуры Украины приняло решение о его физическом уничтожении «либо захвате и выдаче России, чтобы потом все свалить на российские спецслужбы», передает Lenta.ru.
Правоохранительные органы РФ подозревали Александра Музычко в пытках и убийстве российских военнослужащих в Чечне в 1994—2000 годы. Россия объявила Музычко в международный розыск, а 12 марта городской суд Ессентуков выдал санкцию на его заочный арест.
В Сети получили широкое распространение видеоролики, показывающие, как Музычко приходит на заседание Ровенского облсовета с автоматом, а также бьет сотрудника прокуратуры и угрожает повесить главу МВД, пытающегося его остановить. Генпрокуратура Украины сообщала в конце февраля, что правоохранительные органы открыли производство по факту инцидента в Ровенской областной прокуратуре с участием Музычко.
Между тем, "Правый сектор" обвиняет в организации убийства Музычко (Билого) и.о. главы МВД Украины Авакова, заявил председатель Ровенской областной организации УНА-УНСО (Украинская национальная ассамблея — Украинская народная самооборона) Ярослава Гранитного. По его словам, именно Арсен Аваков организовал данное убийство.
По словам Гранитного, сейчас тело убитого осматривают представители правоохранительных органов и родственники. У него на груди обнаружены две стреляные раны. В карманах нашли деньги, мобильные телефоны. Вскоре тело Александра Музычко отвезут в морг, пишет «Мир и Политика».
Ране Александр Музычко обнародовал официальное обращение к Службе безопасности Украины, в котором обвинил силовиков в намерении его уничтожить или выдать спецслужбам РФ. В свою очередь, и.о. главы МВД Украины Арсен Аваков неоднократно обещал лично "отреагировать" на "выходки" неуправляемого боевика в Ровно.
Александр Музычко ("Саша Белый") может быть снят с международного розыска в случае получения российскими компетентными органами официального подтверждения его смерти.
"Вопрос о том, поставить в розыск или снять с него, принимает оперативное подразделение, осуществляющее розыск. Снятие может произойти в случае, если ему приходит подтверждение о смерти", — сообщает РИА Новости со ссылкой на источник в правоохранительных органах.
Ессентукский городской суд 12 марта заочно арестовал Музычко, которого подозревают в пытках и убийствах не менее 20 российских военных в Чечне. Под следствием он находился и на Украине после инцидента в прокуратуре в Ровенской области, где Музычко угрожал прокурору.
Тем временем, законопроект о мерах поддержки Украины и санкциях в отношении России прошел в понедельник процедурное голосование в сенате США и может быть вынесен на окончательное голосование уже на этой неделе, сообщают американские телеканалы.
В МИД РФ ранее заявляли, что разговаривать с Россией языком санкций неуместно и контрпродуктивно, а санкции в отношении российских политиков отражают нежелание признавать реальность и стремление навязывать односторонние несбалансированные подходы. Ранее санкции против российских политиков и бизнесменов, а также против банка "Россия" ввел своими указами президент Барак Обама.
Сенаторы проголосовали 78 голосами за законопроект, который предоставляет гарантии на 1 миллиард долларов по долгам Украины, а также предоставляет 150-миллионный пакет помощи Украине. Против высказались 17 сенаторов. Также законопроект предполагает возможность санкций против граждан России и Украины, которых сенат сочтет ответственными за коррупцию, нарушения прав человека и "подрыв стабильности на Украине".
При этом сенатский законопроект также предполагает увеличение уставного капитала Международного валютного фонда, что в частности повысило бы квоту Украины. Вопрос о реформе МВФ дебатируется в конгрессе США на протяжении ряда лет. В отличие от сенаторов, члены палаты представителей, которые готовят свой проект санкционного законодательства, не намерены реформировать МВФ под предлогом изменения ситуации на Украине. США являются крупнейшей страной-акционером МВФ, передает РИА Новости.
По сообщению 66.ru, в понедельник, 24 марта, в Гааге состоялась встреча глав стран «группы семи». По ее итогам страны G7 пригрозили ввести экономические санкции против России в случае дальнейшей эскалации кризиса на Украине.
Тем не менее, замечает, в свою очередь, Times, такие санкции могут сказаться на тех европейских странах, которые имеют тесные торговые и инвестиционные связи с Россией.
В коммюнике G7 также содержится призыв к российскому руководству предпринять шаги к мирному урегулированию конфликта вокруг Крыма.
Лидеры «семерки» заявили, что приостановили встречи в формате «восьмерки» с Россией. Также была подтверждена отмена саммита G-8 в Сочи и планируемая встреча G7 в Брюсселе. Россию приглашать на нее не будут. Кроме того, министрам иностранных дел посоветовали воздержаться от участия в совещании в Москве, которое планировалось провести в апреле 2014 года.
При этом члены «семерки» отметили, что Россию вернут в «восьмерку», когда страна «сменит политический курс и ситуация не придет в состояние, которое позволит G8 провести значимую дискуссию».
Глава российского МИДа Сергей Лавров ранее заявил, что неуместно разговаривать с Россией на языке санкций, и выразил надежду, что Запад сможет это понять.
Между тем, правительство Японии в связи с ситуацией вокруг Украины намерено поддерживать тесную координацию действий с «семеркой», сохранять диалог с Россией и стремиться к мирному дипломатическому решению существующих проблем. Такую позицию высказал на пресс-конференции в Токио генеральный секретарь кабинета министров Ёсихидэ Суга.
«Принятые в Гааге решения, – сказал он, – не означают, что Россию навечно исключают из «восьмерки». Напротив, «семерка» подталкивает Россию к тому, чтобы искать пути дипломатического урегулирования проблем и принимать ответственные решения. Япония надеется на возвращение к атмосфере, которая позволит проводить в рамках всей «восьмерки» имеющие смысл дискуссии. Поддерживая координацию действий с «семеркой», наша страна стремится к диалогу с Россией и будет выполнять свою роль, направленную на мирное, дипломатическое решение проблем».
Отвечая на вопрос о возможности дополнительных санкций, генсек кабинета отметил, что этот вопрос будет решаться в сотрудничестве с «семеркой». «Нужно посмотреть, как Россия воспримет заявление «семерки», – сказал Суга. – Наша страна четко обозначила позицию, которая сводится к тому, что мы ни в коем случае не можем смириться с изменением статус-кво путем силы. Япония будет реагировать на происходящее в координации с «семеркой».
Генсек кабинета также подчеркнул, что пока не выработан график возможного визита главы японского МИД Фумио Кисиды в Москву, который ранее планировался на конец апреля. «Конкретные сроки не определены, – отметил он, – решение будет принято на основе комплексного анализа ситуации».
Ранее министр по вопросам восстановления экономики Акира Амари заявил в Токио, что правительство Японии выступает за восстановление участия России в «восьмерке» после разрешения возникших проблем вокруг Украины.
«Россия – важный игрок, имеющий отношение к поддержанию мирового порядка.- сказал он,- Хотелось бы, чтобы она восстановила свое участие в «восьмерке», разрешив проблемы, на которые указывает международное сообщество», сообщает ИТАР-ТАСС.
В Гааге же министр иностранных дел России Сергей Лавров и исполняющий обязанности министра иностранных дел Украины Андрей Дещица провели первые после смены власти в Украине переговоры на уровне глав внешнеполитических ведомств. Андрей Дещица выразил протест по поводу аннексии Россией Крыма и заявил, что Киев продолжает рассматривать полуостров как неотъемлемую часть территории Украины. Позиция России по крымскому вопросу осталась неизменной.
Вместе с тем стороны договорились не допускать обострения ситуации на украинской территории, а также провести экстренные консультации на уровне министерств иностранных дел и министерств обороны двух стран. Глава российского МИДа заверил, что Россия не намерена использовать военную силу в восточных и южных областях Украины. Лавров также настаивал на актуальности проведения на Украине конституционной реформы по вопросам федерализации и статуса русского языка, сообщает Deutsche Welle.