Թուրքիայում դատարանը չեղյալ է հայտարարել Twitter միկրոբլոգի արգելքի մասին որոշումը: Ինչպես հայտնում է APA գործակալությունը Hurriyet Daily News-ին հղումով, այսօր՝ մարտի 26-ին, որոշումը կայացրել է Անկարայի 15-րդ վարչական դատարանը:
Բողոքելով Twitter-ի արգելափակման վերաբերյալ որոշման դեմ՝ 15-րդ վարչական դատարան էին դիմել Թուրքիայի Իրավաբանների միությունը, Անկարայի իրավաբանների միությունը, Թուրքիայի լրագրողների միավորումը, ինչպես նաև խորհրդարանի պատգամավոր Օքթայ Վուրալը: Ըստ երկրի օրենքի, հեռահաղորդակցությունների նախարարությունը պարտավոր է անհապաղ կատարել դատական որոշումը:
Բացի այդ, նախարարությունն իրավունք ունի բողոքարկել որոշումը: Բողոքը կարող է ներկայացվել Տարածաշրջանային վարչական դատարան: Սակայն մինչ բողոք ներկայացնելը որոշումը պետք է կատարվի: Այլ խոսքերով, նախարարությունը կարող է խոչընդոտել օգտատերերի մուտքը սոցցանց: Այդպիսի որոշոմ կարող է ընդունել Տարածաշրջանային վարչական դատարանը, մինչ այդ մուտքը սոցցանց ազատ պետք է լինի:
Այսօր այդ հարցի վերաբերյալ որոշում կկայացնի նաև Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը: Ավելի վաղ իր նախընտրական հեռուստաելույթում վարչապետ Էրդողանը հայտարարեց, որ Twitter-ը չի ենթարկվում թուրքական դատարանների որոշումներին, ուստի երկրի իշխանություններն արգելափակել են այդ ռեսուրսը: Ըստ նրա, դա Թուրքիայի ներքին գործն է:
Մարտի 30-ին Թուրքիայում կայանալու են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ: Մեկնաբանելով եվրոպական որոշ երկրների քննադատությունը՝ Էրդողանը հորդորել է ԵՄ-ին «սեփական գործերով զբաղվել»: «Այն, ինչ արել ենք, դա ներքին հարց է: Դրա համար կան դատարանի որոշումներ, ինչու է Եվրամիությունն անտեսում այլ երկրներում կատարվողը: Մեր դեպքում էլ նույն կերպ թող վարվեն, ինչպես մյուսների հետ»,-մեջբերում են վարչապետի խոսքը տեղական ԶԼՄ-ները:
Նա պարզաբանել է, որ Twitter-ում աքաունթների ու հաղորդագրությունների հեռացման տասնյակ ու հարյուրավոր հարցումներ են գալիս Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Մեծ Բրիտանիայից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Հնդկաստանից: Ըստ նրա, այդ պահանջների մեծ մասը կատարվում է:
«Թուրքիան ընդամենը երկու աքաունթ է ուզում փակել: Մենք դատական որոշումներ ենք ուղարկում սոցցանցին, բայց մեզ չեն լսում: Մեզ մնում է միայն արգելափակել ցանցը», -ասել է Էրդողանը: Ըստ վարչապետի, այն, որ դա մեղադրանքների պատճառ դարձավ Եվրամիության կողմից մարդու իրավունքները խախտելու վերաբերյալ, հիմնավորված չէ:
«Ինչ վերաբերում է ազատություններին, ապա մենք շատ առաջ ենք անցել Եվրամիության երկրների մեծ մասից: Տեղեկատվության այնպիսի ազատությոն, որը մենք ունենք, նրանցից շատերը չունեն: Մարդը կարող է որքան կարող է վիրավորել վարչապետին: Նրանց մոտ այդպիսի բան չես անի»,- գտնում է Էրդողանը: Ըստ Էրդողանի, նման իրավիճակներում եվրոպական երկրներում կառավարությունները օպերատիվ են գործել ու հասել են պատժամիջոցների այդպիսի անձանց դեմ:
Էրդողանը հավաստիացրել է, որ Թուրքիայում առաջիկայում ևս կոշտ է գործելու սոցցանցերի հարցում, եթե չկատարվեն դատական որոշումներն աքաունթների փակման մասին՝ շեշտելով, որ միջազգային հանրության արձագանքը նրան չի հետաքրքրում:
Նույն օրը երկրի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը հայտարարեց, որ Twitter-ի ամբողջական արգելքի մասին Թուրքիայում խոսք լինել չի կարող: Ըստ նախագահի, եթե կան անձնական կյանքին միջամտության ապօրինի դեպքեր, կարող են փակվել միայն կոնկրետ էջեր, այն էլ դատարանի որոշմամբ:
Twitter-ի փակումը Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի ելույթից մեկ օր անց բուռն արձագանք գտավ աշխարհում, հատկապես Եվրոպայում, որտեղ արտահայտվելու իրավունքը հիմնարար ազատություններից է:
Ընդլայնման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն ասաց, որ լրջորեն մտահոգված է միկրոբլոգի փակմամբ, մինչդեռ պայքարել էր պետք կոռուպցիայի դեմ:
Եվրախորհրդարանում լիբերալ խմբի փոխնախագահ Ալեքսանդր Գրաֆ Լամսդորֆը կոչ արեց կասեցնել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության վերաբերյալ բանակցությունները: Լամսդորֆը հայտարարեց, որ Էրդողանի հետ բանակցությունները շարունակելու կարիք չկա: Ինչպես գրում է Today's Zaman-ը, եվրապատգամավորը նշել է, որ խոսքի ազատությունը հիմնական եվրոպական արժեքներից է և բանակցությունները պետք է շարունակել միայն քաղաքացիական հասարակության հետ: Հանս Սվոբոդան, որը առաջադեմ Սոցիալիստների ու ժողովրդավարների միության առաջնորդն է, հայտարարել է, որ Էրդողանը կորցրել է իրականության զգացողությունը, և, որ տասնյակ միլիոնավոր օգտատերեր ունեցող սոցիալական մեդիաների փակումը Թուրքիայում ոչ այլ ինչ է, քան հարձակում խոսքի ազատության վրա:
«Պարոն Էրդողանին կարող է չհուզել, թե ինչ է մտածում իր մասին միջազգային հանրությունը, բայց միջազգային հանրությունը հոգ է տանում թուրք ժողովրդի իրավունքների մասին և ես խորհուրդ եմ տալիս նրան ընթերցել Թուրքիայի Սահմանադրության 26-րդ հոդվածը՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի օրենսդրությունը չի արդարացնում միլիոնավոր մարդկանց իրավունքների խախտումը»,- ասել է Սվոբոդան:
Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը հայտարարել է, որ արտահայտվելու ազատությունը ամրագրված է եվրոպական փաստաթղթերում, Թուրքիան բացառություն չի կարող կազմել, քանի որ հավակնում է անդամակցել Եվրամիությանը:
Իր դժգոհությունն ու պարսավանքն է հայտնել նաև ԵԱՀԿ-ն: ԵԱՀԿ խոսքի ազատության գծով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը կոչ է արել բարեփոխել խոսքի ազատությանն ու Ինտերնետին վերաբերող օրենքները:
Twitter-ը Թուրքիայում փակելու համար չկա դատարանի որոշում, հայտնել է Ստամբուլի դատախազությունը, տեղեկացնում է թուրքական TRT Haber հեռուստաալիքը: Հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր Twitter-ն արգելափակվել է դատարանի որոշմամբ, չի համապատասխանում իրականությանը, նշել է գործակալությունը:

26 Март 2014 - 11:34 AMT
В Турции суд отменил решение о запрете социальной сети «Twitter». Как сообщает АПА со ссылкой на «Hurriyet Daily News», подобное решение, сегодня, 26 марта, принял 15-й административный суд Анкары.
Протестуя против решения о блокировании Twitter, в 15-й административный суд обратились Союз юристов Турции, Союз юристов Анкары, Объединение журналистов Турции, а также депутат парламента от партии MHP Огтай Вурал. По законам страны, Министерство телекоммуникации обязано тотчас исполнить судебное решение.
Кроме того, министерство имеет право пожать жалобу в связи с данным решением. Эта жалоба может быть подана в Региональный административный суд. Однако до ее подачи судебное решение должно быть выполнено. Другими словами, Министерство телекоммуникации не имеет права препятствовать пользователям входить в «Twitter». Использование социальной сети может быть прекращено лишь после соответствующего решения Регионального административного суда. До принятия подобного решения вход в «Twitter» должен оставаться свободным.
Сегодня по этому вопросу примет решение также Конституционный суд Турции. Обращение в Конституционный суд о снятии запрета на вход в «Twitter» поступило от зампредседателя партии CHP Сезгина Танрыкулу.
Ранее в своем предвыборном телеинтервью премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Twitter не подчиняется решениям турецких судов, поэтому власти страны блокировали доступ к этому ресурсу. Данная мера – внутреннее дело Турции, заявил он.
Муниципальные выборы пройдут в республике 30 марта.
Комментируя критику со стороны европейских стран, премьер призвал ЕС «заниматься своими делами». «То, что мы сделали, – это внутренний вопрос. Для этого есть судебные постановления. Почему ЕС игнорирует происходящее в других странах? Пусть ведет себя с нами так же, как с остальными», – цитируют премьера местные СМИ.
Он пояснил, что десятки и сотни запросов на удаление аккаунтов и сообщений в Twitter приходят из Франции, Германии, Великобритании, США, России, Индии. По его словам, большая часть этих требований выполняется.
«Турция на фоне этого хочет закрыть всего два аккаунта. Мы направляем судебные постановления, но нас не слышат (в компании Twitter). Можете ли вы после этого ждать от меня прежних благих намерений? Нам остается только закрывать доступ», – сказал Эрдоган.
То, что такая мера спровоцировала волну обвинений со стороны ЕС в нарушении прав человека, по мнению премьера, необоснованно. «Что касается свобод, то мы очень далеко ушли вперед от большинства стран ЕС. Такой свободы информации, как у нас, нет у многих из них. Человек может взять и начать как угодно оскорблять премьера. У них так не сделаешь», – считает он.
В аналогичных ситуациях, заявил Эрдоган, в европейских странах правительства действовали очень оперативно и добивались санкций против таких лиц.
Глава турецкого правительства заверил, что Турция и впредь будет действовать жестко в отношении соцсетей в случае невыполнения ими судебных предписаний о закрытии аккаунтов и изъятии контента, передает ИТАР-ТАСС.
В Турции в ночь на пятницу, 21 марта, заблокировали доступ к сервису микроблогов Twitter. Эрдоган заявил, что в Турции будут искоренены социальные сети, в том числеTwitter и сослался на соответствующее решение суда, подчеркнув, что реакция международного сообщества его правительство не волнует.
В тот же день президент страны Абдулла Гюль заявил, что о полном запрете Twitter в Турции не может быть и речи. По словам президента, если есть случаи незаконного вмешательства в частную жизнь, могут быть закрыты только конкретные страницы, и то по решению суда.
Закрытие микроблога Twitter в Турции на следующий день после выступления премьер-министра страны Эрдогана вызвало бурную реакцию во всем мире, особенно в Европе, где право на свободу выражения является основополагающим. Комиссар по расширению Штефан Фюле сказал, что он серьезно озабочен закрытием микроблога, вместо того, чтобы бороться с коррупцией.
Вице-президент либеральной группы в Европарламенте Александр Граф Ламсдорф призвал к приостановке переговоров по вступлению Турции в ЕС. Ламсдорф заявил, что в дальнейших переговорах с Эрдоганом нет необходимости. Как пишет Today's Zaman, евродепутат подчеркнул, что свобода слова является основной европейской ценностью и продолжать переговоры нужно только с гражданским обществом Турции. Ханс Свобода, лидер прогрессивного Альянса социалистов и демократов заявил: «Г-н Эрдоган потерял всякое чувство реальности. Запрет социальных медиа с десятками миллионов пользователей в Турции есть не что иное, как вопиющее нападение на свободу слова».
«Г-на Эрдогана может не волновать, что о нем думает мировое сообщество, но международное сообщество заботится о правах турецкого народа и я рекомендую ему посмотреть 26 статью Конституции Турции; чрезвычайное законодательство по борьбе с терроризмом не оправдывает ущемления прав десятков миллионов человек», – подчеркнул Свобода.
Президент Европейского парламента Мартин Шульц заявил, что свобода выражения мнений и информации закреплены в европейских документах. Турция не является исключением из этого правила как страна, претендующая на членство в ЕС.
Свое недовольство и осуждение выразила также ОБСЕ. Представитель ОБСЕ по защите свободы слова Дуня Миятович призвала к реформе законов, касающихся свободы слова и Интернета.
Для закрытия Twitter в Турции нет решения суда, сообщила прокуратура Стамбула, сообщило турецкий телеканал TRT Haber. Сообщения о том, что якобы Twitter был заблокирован по решению суда, не соответствуют действительности, отметило агентство.