Կառավարությունը մարտի 27-ի իր նիստում հաստատել է «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ընկերության երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագրի» որոշման նախագիծը։
Դրանով առաջարկվում է մինչ 2014-ի մայիսի 1-ը միջոցներ ձեռնարկել ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների իրականացման համար ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև վարկային միջոցների ներգրավման վերաբերյալ միջկառավարական համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հարցին, թե արդյոք սա նշանակում է, որ Հայաստանը հրաժարվում է նոր ատոմակայանի կառուցման ծրագրից, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը պատասխանել է. «Շարունակում ենք ակտիվացնել նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման հետ կապված աշխատանքները: Այս դանդաղեցումը պայմանավորված էր աշխարհաքաղաքական իրավիճակով և համաշխարհային ճգնաժամով: Պետք է ֆինանսներ գտնենք, որպեսզի նոր էներգաբլոկը կառուցենք»:
Որոշման նախագիծը ենթադրում է, որ ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքների կապալառուն կլինի «Ռոսատոմ» կորպորացիայի դուստր՝ «Ռուսատոմ սերվիս» ընկերությունը։ Նախատեսվում է, որ «Հայկական ԱԷԿ» ՓԲԸ-ն և «Ռուսատոմ սերվիս»-ը կստորագրեն «Սարքավորումների և շինությունների համալիր հետազոտությունների ծրագրի» աշխատանքների իրականացման պայմանագիր, գրում է Panorama.am-ը:
«Նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման աշխատանքները հետաձգվում են, միևնույն ժամանակ ավարտին է մոտենում Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետը: Երկրի էներգետիկ անկախության և անվտանգության ողջամիտ մակարդակը ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ է երկարացնել Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետը»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ:
ՀԱԷԿ-ի շահագործման նախագծային վերջնաժամկետը 2016-ի սեպտեմբերն է։
Մարտի 26-ին Հաագայում Միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մեկնաբանել էր Մեծամորի ԱԷԿ-ի անվտանգության մասին նիստում հնչած Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը:
Նախագահ Սարգսյանի խոսքով, Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է միջուկային անվտանգության խնդիրների լուծման միջազգային գործընթացներում, Սեուլի գագաթնաժողովից հետո քայլեր է արել համաձայնեցված նպատակների ուղղությամբ:
2013-ի մայիսին վավերացվել է «Միջուկային նյութի ֆիզիկական պաշտպանության կոնվենցիայի» 2005-ի լրացումը և «Աշխատած վառելիքի և ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման անվտանգության մասին» համատեղ կոնվենցիան: Երկու փաստաթղթերի վավերագրերն էլ հանձնվել են ԱԷՄԳ-ին:
«Գործակցում ենք Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ հայկական ատոմակայանի անվտանգության ապահովման հարցում՝ հետևողականորեն կատարելով գործակալության թիվ 640 տեխնիկական փաստաթղթով սահմանված պահանջները: Այդ մասին են վկայում ԱԷՄԳ-ի կողմից անցկացրած ՕՍԱՐՏ առաքելության արդյունքները»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ լրացումներ կատարելով «Խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիայի անվտանգ օգտագործման մասին» օրենքում, ամրապնդվել են միջուկային նյութի հաշվառման և վերահսկման իրավական գործիքները:
Նիստում Ադրբեջանի նախագահը հարց էր բարձրացրել Հայաստանի Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության վերաբերյալ, ասելով, թե, իբր, ՀԱԷԿ-ը սպառնալիք է տարածաշրջանի համար: «Ինչ վերաբերում է հնչեցված բամբասանքներին, որ իբր մենք խնդիրներ ենք ունեցել ռադիոակտիվ թափոնների հետ կապված, ապա այդպիսի սուտն առաջին հերթին անվստահության դրսևորում է միջազգային կառույցների նկատմամբ, որովհետև մեր բոլոր ծրագրերը համակարգում ենք Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության հետ»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
2013-ի նոյեմբերին ՀՀ նախագահին կից Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի գործադիր քարտուղար Վահրամ Պետրոսյանն Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նիստի ավարտին հայտարարել էր, որ ռուսական կողմը ֆինանսական միջոցներ կտրամադրի՝ վարկ, որը կուղղվի ՀԱԷԿ-ի վերազինմանը: Վարկի չափը դեռևս քննարկվում է:
2013-ի սեպտեմբերի 3-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն իր հայ պաշտոնակից Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ավարտին հայտարարել էր, որ Ռոսատոմը հայ փորձագետների հետ միասին կաշխատի ՀԱԷԿ գործող բլոկի շահագործման ժամկետը 10 տարով՝ մինչև 2026-ը, երկարացնելու նախագծի իրականացման վրա:
Գերմանիայի նախագահին կից Էներգետիկ անվտանգության խորհրդի ղեկավար Ադոլֆ Բիրկհոֆերը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի հետ գործակցությունը չափազանց կարևոր է Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի ոլորտի համար:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել էր, որ գործող ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքներն ավարտելու համար հարկավոր է առնվազն 150 մլն դոլար:
Բիրգհոֆերը նշել էր, որ գերմանական կողմը տպավորված է ՀԱԷԿ-ի ինտեգրման տեմպերով ատոմային էներգետիկայի միջազգային համակարգին: «Դա նշանակում է նաև, որ ցանկացած պատահար ցանկացած տեխնիկական համակարգում քննարկվում է և վերլուծության է ենթարկվում ինչպես Հայաստանի համապատասխան մարմինների կողմից, այնպես էլ միջազգային մակարդակով, ինչը թույլ է տալիս համապատասխան եզրակացություններ անել միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության մասին»,- ասել էր նա:
Ինչ վերաբերում է ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակին, ապա, ըստ Խորհրդի ղեկավարի, շատ բարդ է որակել ԱԷԿ անվտանգության մակարդակի վարկանիշն աշխարհում, քանի որ դա կախված է ոչ միայն տեխոնոլոգիաներից, այլ նաև մարդկային գործոնից: «Ես միայն կարող եմ ասել, որ մենք տեսնում ենք, որ չափազանց պատասխանատու վերաբերմունք կա անվտանգության հարցերի հանդեպ, և դա շատ հաճելի է մեզ համար»,- ամփոփել էր նա:
Մեծամորի ԱԷԿ-ը կառուցվել է 1970-ին: 1988-ի Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից հետո այն փակվել է: 1995-ին, չնայած փորձագետների բողոքներին, այն կրկին վերագործարկվել է, գործարկվել է նաև երկրորդ ռեակտորը:

27 Март 2014 - 10:05 AMT
Правительство Армении приняло решение о продлении проектного срока эксплуатации действующего энергоблока ААЭС до 2016 года. Министерству финансов Армении поручено до 1 мая текущего года предпринять меры по подписанию с правительством России соглашения о привлечении кредитных средств для реализации программы. Будет также активирована работа по строительству в Армении нового ядерного энергоблока.
По словам министра энергетики и природных ресурсов Армена Мовсисяна, политика правительства в этом направлении остается прежней – продолжать повышать уровень безопасности АЭС, в тоже время активизировать работу по строительству нового энергоблока. На вопрос премьера Тиграна Саркисяна означает ли это, что Армения отказывается от строительства новой АЭС, министр отметил, что правительство продолжает активно работать в этом направлении. «Все это связано с мировым экономическим кризисом, из-за которого не получилось найти соответствующее финансирование. Сейчас надо активизировать работы», – сказал министр, сообщает Armenia Today.
25 марта во время своего выступления на саммите по ядерной безопасности в Гааге президент Армении Серж Саргсян прокомментировал прозвучавшее ранее на саммите заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о безопасности Мецаморской атомной электростанции Армении. «Хочу отметить, что мы тесно сотрудничаем с Международным агентством по атомной энергии в вопросе обеспечения безопасности армянской атомной электростанции, последовательно выполняя требования, установленные техническим документом агентства № 640. Об этом свидетельствуют результаты проведенной со стороны МАГАТЭ миссии ОСАРТ», – сказал он. «Что касается прозвучавших сплетен, что якобы у нас были проблемы, связанные с радиоактивными отходами, то такая ложь в первую очередь является проявлением недоверия к международным структурам, потому что мы все наши программы координируем с Международным агентством по атомной энергии», – отметил президент Армении.
До того, выступая на саммите, Ильхам Алиев в очередной раз попытался убедить мировое сообщество, что Армянская АЭС якобы представляет угрозу для региона. Несмотря на все заключения международных экспертов, Алиев упорно заявляет о том, что АЭС «основана на устаревшей, чрезвычайно опасной технологии». Он также попытался обвинить Армению в заражении территории Нагорно-Карабахской Республики путем захоронения радиоактивных отходов.
В ноябре 2013 года исполнительный секретарь Совета безопасности атомной энергетики при президенте РА доктор технических наук Ваграм Петросян по итогам заседания Совета безопасности атомной энергетики при президенте Армении заявил, что российская сторона предоставит финансовые средства – кредит, который будет направлен на переоснащение Армянской АЭС. Размера кредита пока обсуждается.
«На протяжении долгих лет наша атомная станция переоснащалась и соответствует всем международным нормам безопасности. Работы по повышению уровня безопасности атомной станции будут осуществляться и в дальнейшем»,– отметил В. Петросян.
«Правительство приняло решение продлить жизнь АЭС: российские, а также армянские специализированные организации будут осуществлять работы по продлению деятельности станции»,– подчеркнул Ваграм Петросян.
Тогда же глава Совета по энергетической безопасности при президенте Германии Адольф Биркхофер заявил, что сотрудничество с Россией крайне важно для сферы атомной энергетики Армении.
3 сентября президент РФ Владимир Путин заявил по итогам переговоров со своим армянским коллегой Сержем Саргсяном, что Росатом совместно с армянскими экспертами договорились работать над реализацией проекта по продлению срока эксплуатации действующего энергоблока Армянской АЭС на 10 лет – до 2026 года.
«Мне кажется, что сотрудничество с Россией в сфере атомной энергетики крайне важно, поскольку Россия является одним из мировых лидеров в области ядерных технологий», – сказал позже Биркхофер на пресс-конференции по итогам заседания Совета по безопасности атомной энергетики при президенте Армении.
Кроме того, как подчеркнул Биркхофер, Армянская АЭС была построена во времена СССР, и Россия обладает большим опытом по эксплуатации подобных объектов.
Глава Совета подчеркнул, что кредит, который может быть предоставлен Россией на продление срока эксплуатации армянской АЭС, является эффективным инструментом, с помощью которого можно улучшить безопасность станции и привести ее в соответствие с международными стандартами.
Ранее премьер-министр Армении Тигран Саркисян заявил, что для завершения работ по продлению сроков эксплуатации старой АЭС потребуется минимум 150 млн. долларов.
Биргхофер также отметил, что немецкая сторона впечатлена темпами интеграции Армянской АЭС в международную систему атомной энергетики. «Это также значит, что любое происшествие в любых технических системах обсуждается и анализируется как соответствующими органами в Армении, так и на международном уровне, что позволяет сделать соответствующие выводы в сотрудничестве с международными партнерами», – сказал он.
Что касается уровня безопасности на Армянской АЭС, то, по словам главы Совета, очень сложно классифицировать рейтинг уровня безопасности АЭС в мире, поскольку он зависит не только от технологий, но и от человеческого фактора. «Я только могу сказать, что мы видим, что отношение к вопросам безопасности крайне ответственное, и это очень приятно для нас», – резюмировал он.