Թուրքիայում լուրեր են շրջանառվում, որ Twitter-ի և Youtube-ի օրինակով Թուրքիայում կարող են արգելափակել նաև Facebook սոցիալական ցանցը: Ինչպես գրում է թուրքական Sondakika լրատվական կայքը, այդ մասին ասվել է նախօրեին՝ մարտի 27-ին, թուրքական StarTV հեռուստաալիքի եթերում:
Ինչպես հայտնի է դառնում StarTV-ի եթերում հնչած հայտարարությունից, Թուրքիայի հեռահաղորդակցությունների դեպարտամենտը (TIB) Facebook-ի հետ կապված բազմաթիվ բողոքներ է ստանում և գերատեսչությունը մտադիր է արգելափակել սոցցանցը Թուրքիայում, հայտնում է Panorama.am-ը:
Թուրքիայի իշխանությունները մարտի 27-ին որոշում են կայացրել YouTube տեսահոսթինգն արգելափակելու մասին:
Ինչպես նշում է պարբերականը, որոշումը կայացրել է Թուրքիայի հեռահաղորդակցությունների դեպարտամենտը (TIB) մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ YouTube-ում զետեղվեց Թուրքիայի ուժային կառույցների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների տեսագրությունը, որտեղ քննարկվել է գործողությունների սցենարը Սիրիայում գտնվող Շահ Սուլեյմանի դամբարանի վրա ահաբեկիչների հարձակման դեպքում:
Ինչպես հայտնում է Reuters գործակալությունը, ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն իր հերթին հայտարարեց, որ հրապարակված տեսագրությունը, որն արվել է թաքնված տեսախցիկով, մասնակիորեն խմբագրված է: Նա տեսահոլովակի հրապարակումը համարել է «սպառնալիք ազգային անվտանգությանը»:
Ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը, խոսքի ազատության գծով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչն ասել է, որ YouTube և Twitter ինտերնետ ծառայությունների արգելափակումը Թուրքիայում խախտում է երկրի պարտավորությունները որպես ԵԱՀԿ անդամի:
«Մեկ շաբաթվա ընթացքում Թուրքիայում արգելափակվեցին YouTube և Twitter-ը: Գրաքննության մշտական կիրառումն արգելափակման տեսքով անթույլատրելի է ժողովրդավարական երկրներում և խախտում է ԵԱՀԿ և մյուս միջազգային կազմակերպությունների առջև Թուրքիայի ստանձնած պարտավորությունները»,-ասել է Միյատովիչը, հայտնում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը:
«Ես հորդորում եմ Թուրքիայի իշխանություններին պահպանել տեղեկատվության ազատ հոսքն ու ԶԼՄ-ների ազատությունն ինչպես ավանդական, այնպես էլ ինտերնետ լրատվամիջոցներում»: Ես նաև կոչ եմ անում TIB անհապաղ վերականգնել Twitter-ի հասանելիությունը դատարանի երեկվա որոշումից հետո»,-ասվում է Միյատովիչի հայտարարության մեջ:
Անցած ուրբաթ Միյատովիչը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ դատապարտելով Twitter-ի արգելափակումը դատարանի ու դատախազաության որոշումների հիման վրա: Չորեքշաբթի Անկարայի վարչական դատարանը կասեցրեց թուրքական իշխանությունների գործողությունները:
Մարտի 21-ի գիշերը Թուրքիայում արգելափակվեց Twitter-ը: Էրդողանը հավաստիացրել է, որ Թուրքիան առաջիկայում ևս կոշտ է գործելու սոցցանցերի հարցում, եթե չկատարվեն դատական որոշումներն աքաունթների փակման մասին՝ շեշտելով, որ միջազգային հանրության արձագանքը նրան չի հետաքրքրում:
Ընդլայնման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն ասաց, որ լրջորեն մտահոգված է միկրոբլոգի փակմամբ, մինչդեռ պայքարել էր պետք կոռուպցիայի դեմ:
Եվրախորհրդարանում լիբերալ խմբի փոխնախագահ Ալեքսանդր Գրաֆ Լամսդորֆը կոչ արեց կասեցնել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության վերաբերյալ բանակցությունները: Լամսդորֆը հայտարարեց, որ Էրդողանի հետ բանակցությունները շարունակելու կարիք չկա: Ինչպես գրում է Today's Zaman-ը, եվրապատգամավորը նշել է, որ խոսքի ազատությունը հիմնական եվրոպական արժեքներից է և բանակցությունները պետք է շարունակել միայն քաղաքացիական հասարակության հետ: Հանս Սվոբոդան, որը առաջադեմ Սոցիալիստների ու ժողովրդավարների միության առաջնորդն է, հայտարարել է, որ Էրդողանը կորցրել է իրականության զգացողությունը, և, որ տասնյակ միլիոնավոր օգտատերեր ունեցող սոցիալական մեդիաների փակումը Թուրքիայում ոչ այլ ինչ է, քան հարձակում խոսքի ազատության վրա:
«Պարոն Էրդողանին կարող է չհուզել, թե ինչ է մտածում իր մասին միջազգային հանրությունը, բայց միջազգային հանրությունը հոգ է տանում թուրք ժողովրդի իրավունքների մասին և ես խորհուրդ եմ տալիս նրան ընթերցել Թուրքիայի Սահմանադրության 26-րդ հոդվածը՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի օրենսդրությունը չի արդարացնում միլիոնավոր մարդկանց իրավունքների խախտումը»,- ասել է Սվոբոդան:
Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը հայտարարել է, որ արտահայտվելու ազատությունը ամրագրված է եվրոպական փաստաթղթերում, Թուրքիան բացառություն չի կարող կազմել, քանի որ հավակնում է անդամակցել Եվրամիությանը:
Twitter-ը Թուրքիայում փակելու համար չկա դատարանի որոշում, հայտնել է Ստամբուլի դատախազությունը, տեղեկացնում է թուրքական TRT Haber հեռուստաալիքը: Հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր Twitter-ն արգելափակվել է դատարանի որոշմամբ, չի համապատասխանում իրականությանը, նշել է գործակալությունը:
Մեկնաբանելով եվրոպական որոշ երկրների քննադատությունը՝ Էրդողանը հորդորել է ԵՄ-ին «սեփական գործերով զբաղվել»: «Այն, ինչ արել ենք, դա ներքին հարց է: Դրա համար կան դատարանի որոշումներ, ինչու է Եվրամիությունն անտեսում այլ երկրներում կատարվողը: Մեր դեպքում էլ նույն կերպ թող վարվեն, ինչպես մյուսների հետ»,-մեջբերում են վարչապետի խոսքը տեղական ԶԼՄ-ները:
Նա պարզաբանել է, որ Twitter-ում աքաունթների ու հաղորդագրությունների հեռացման տասնյակ ու հարյուրավոր հարցումներ են գալիս Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Մեծ Բրիտանիայից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Հնդկաստանից: Ըստ նրա, այդ պահանջների մեծ մասը կատարվում է: «Թուրքիան ընդամենը երկու աքաունթ է ուզում փակել: Մենք դատական որոշումներ ենք ուղարկում սոցցանցին, բայց մեզ չեն լսում: Մեզ մնում է միայն արգելափակել ցանցը», -ասել է Էրդողանը: Ըստ վարչապետի, այն, որ դա մեղադրանքների պատճառ դարձավ Եվրամիության կողմից մարդու իրավունքները խախտելու վերաբերյալ, հիմնավորված չէ:
«Ինչ վերաբերում է ազատություններին, ապա մենք շատ առաջ ենք անցել Եվրամիության երկրների մեծ մասից: Տեղեկատվության այնպիսի ազատությոն, որը մենք ունենք, նրանցից շատերը չունեն: Մարդը կարող է որքան կարող է վիրավորել վարչապետին: Նրանց մոտ այդպիսի բան չես անի»,- գտնում է Էրդողանը: Ըստ Էրդողանի, նման իրավիճակներում եվրոպական երկրներում կառավարությունները օպերատիվ են գործել ու հասել են պատժամիջոցների այդպիսի անձանց դեմ:
Բողոքելով Twitter-ի արգելափակման վերաբերյալ որոշման դեմ՝ 15-րդ վարչական դատարան էին դիմել Թուրքիայի Իրավաբանների միությունը, Անկարայի իրավաբանների միությունը, Թուրքիայի լրագրողների միավորումը, ինչպես նաև խորհրդարանի պատգամավոր Օքթայ Վուրալը: Ըստ երկրի օրենքի, հեռահաղորդակցությունների նախարարությունը պարտավոր է անհապաղ կատարել դատական որոշումը:

28 Март 2014 - 12:47 AMT
В Турции муссируются слухи о том, что вслед за доступом к сервису микроблогов Twitter и видеохостингу Youtube власти страны могут заблокировать и доступ к социальной сети Facebook. Как пишет турецкий информационный сайт Sondakika, об этом говорилось накануне, 27 марта, в эфире турецкого телеканала StarTV.
Как следует из заявления в эфире StarTV, в департамент телекоммуникаций (TIB) Турции в связи с Facebook поступают многочисленные жалобы, и ведомство намерено заблокировать в Турции и эту соцсеть, передает Panorama.am.
Власти Турции в четверг, 27 марта, приняли решение блокировать доступ к видеохостингу YouTube.
Как отмечает издание, решение было принято департаментом телекоммуникаций (TIB) через несколько часов после того, как на сайте была выложена видеозапись со встречи высокопоставленных представителей силовых структур Турции. По данным газеты, в ходе встречи обсуждался вопрос возможного военного вторжения в Сирию.
Как сообщает агентство Reuters, министр иностранных дел страны Ахмет Давутоглу в свою очередь заявил, что опубликованное видео, сделанное скрытой камерой, является частично отредактированным. Он назвал публикацию видеоролика "угрозой национальной безопасности страны".
Как сообщает РИА Новости, представитель ОБСЕ по свободе слова Дунья Миятович, блокировка интернет-сервисов YouTube и Twitter в Турции является нарушением обязательств страны как члена Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе.
"В течение одной недели в Турции заблокирован доступ к YouTube и Тwitter. Регулярное использование цензуры путем блокирования (доступа) неприемлемо в демократиях и является нарушением многочисленных обязательств ОБСЕ и других международных стандартов, к которым присоединилась Турция", — приводятся слова Миятович в заявлении, опубликованном на официальном сайте ОБСЕ.
"Я призываю власти Турции сохранять свободный поток информации и свободу СМИ как в традиционных, так и в интернет-медиа, и немедленно восстановить доступ к YouTube. Я также призываю TIB безотлагательно восстановить доступ к Twitter после вчерашнего решения суда, аннулирующего запрет сайта", — приводятся в заявлении слова Миятович.
В минувшую пятницу Миятович выступила с заявлением, осуждающим блокировку Twitter в Турции на основании решения судов и прокуратуры. В среду административный суд Анкары приостановил действие распоряжения турецких властей.
В Турции в ночь на пятницу, 21 марта, заблокировали доступ к сервису микроблогов Twitter. Турецкий премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что в Турции будут искоренены социальные сети, в том числе Twitter и сослался на соответствующее решение суда, подчеркнув, что реакция международного сообщества его правительство не волнует.
Закрытие микроблога Twitter в Турции на следующий день после выступления премьер-министра страны Эрдогана вызвало бурную реакцию во всем мире, особенно в Европе, где право на свободу выражения является основополагающим. Комиссар по расширению Штефан Фюле сказал, что он серьезно озабочен закрытием микроблога, вместо того, чтобы бороться с коррупцией.
Вице-президент либеральной группы в Европарламенте Александр Граф Ламсдорф призвал к приостановке переговоров по вступлению Турции в ЕС. Ламсдорф заявил, что в дальнейших переговорах с Эрдоганом нет необходимости. Как пишет Today's Zaman, евродепутат подчеркнул, что свобода слова является основной европейской ценностью и продолжать переговоры нужно только с гражданским обществом Турции. Ханс Свобода, лидер прогрессивного Альянса социалистов и демократов заявил: «Г-н Эрдоган потерял всякое чувство реальности. Запрет социальных медиа с десятками миллионов пользователей в Турции есть не что иное, как вопиющее нападение на свободу слова».
«Г-на Эрдогана может не волновать, что о нем думает мировое сообщество, но международное сообщество заботится о правах турецкого народа и я рекомендую ему посмотреть 26 статью Конституции Турции; чрезвычайное законодательство по борьбе с терроризмом не оправдывает ущемления прав десятков миллионов человек», – подчеркнул Свобода.
Президент Европейского парламента Мартин Шульц заявил, что свобода выражения мнений и информации закреплены в европейских документах. Турция не является исключением из этого правила как страна, претендующая на членство в ЕС.
Свое недовольство и осуждение выразила также ОБСЕ. Представитель ОБСЕ по защите свободы слова Дуня Миятович призвала к реформе законов, касающихся свободы слова и Интернета.
Для закрытия Twitter в Турции нет решения суда, сообщила прокуратура Стамбула, передавал турецкий телеканал TRT Haber. Сообщения о том, что якобы Twitter был заблокирован по решению суда, не соответствуют действительности, отметило агентство.
Позже в своем предвыборном телеинтервью Эрдоган заявил, что Twitter не подчиняется решениям турецких судов, поэтому власти страны блокировали доступ к этому ресурсу. Данная мера – внутреннее дело Турции, заявил он. Муниципальные выборы пройдут в республике 30 марта.
Комментируя критику со стороны европейских стран, премьер призвал ЕС «заниматься своими делами». «То, что мы сделали, – это внутренний вопрос. Для этого есть судебные постановления. Почему ЕС игнорирует происходящее в других странах? Пусть ведет себя с нами так же, как с остальными», – цитируют премьера местные СМИ.
Он пояснил, что десятки и сотни запросов на удаление аккаунтов и сообщений в Twitter приходят из Франции, Германии, Великобритании, США, России, Индии. По его словам, большая часть этих требований выполняется.
«Турция на фоне этого хочет закрыть всего два аккаунта. Мы направляем судебные постановления, но нас не слышат (в компании Twitter). Можете ли вы после этого ждать от меня прежних благих намерений? Нам остается только закрывать доступ», – сказал Эрдоган.
То, что такая мера спровоцировала волну обвинений со стороны ЕС в нарушении прав человека, по мнению премьера, необоснованно. «Что касается свобод, то мы очень далеко ушли вперед от большинства стран ЕС. Такой свободы информации, как у нас, нет у многих из них. Человек может взять и начать как угодно оскорблять премьера. У них так не сделаешь», – считает он.
В аналогичных ситуациях, заявил Эрдоган, в европейских странах правительства действовали очень оперативно и добивались санкций против таких лиц.
Глава турецкого правительства заверил, что Турция и впредь будет действовать жестко в отношении соцсетей в случае невыполнения ими судебных предписаний о закрытии аккаунтов и изъятии контента, передает ИТАР-ТАСС.