Ադրբեջանական բանակում հերթական անգամ զինվորի ինքնասպանության փորձ է գրանցվել: Ինչպես հայտնում է APA գործակալությունը, N զորամասի զինվոր Ռախիդ Սատար օղլու Ասկերովը վիրավորել է իրեն ամրակցված զենքից: Նա տեղափոխվել է հոսպիտալ: Փաստը հաստատել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը: Նշենք, որ Ռախիդ Սատար օղլու Ասկերովը զորակոչվել է Շամկիրի շրջանից: Հարուցվել է քրեական գործ, զինդատախազությունը քննություն է վարում:
Ինչպես հայտնում է Haqqin.az-ը, այսօր՝ մարտի 29-ին, հայտնի դարձավ նաև ադրբեջանական բանակի զինվորների միջև տեղի ունեցած դանակահարության մասին: Փաստն անձանագրվել է Ադրբեջանի ՊՆ N զորամասում: Զինվոր Սամեդ Աքբերլին դանակահարել է իր զինակից Քանան Մամեդզադեին վիճաբանության հողի վրա: Մամեդզադեն տեղափոխվել է հոսպիտալ, նրա վիճակը բավարար է: Փաստի վերաբերյալ հարուցվել է քրեական գործ, զինդատախազությունը հետաքննություն է սկսել:
Ադրբեջանցի զինծառայողները «զարմանալի հետևողականությամբ» փորձում են վերջ տալ կյանքին: Մեծ մասին դա հաջողվում է: Տարեսկզբից ի վեր «անզգուշությամբ» մահափորձերի քանակն անցնում է 20-ից: Եվս 10 զինվոր ինքնասպան է եղել: Զինվորներն օգտագործում են իրենց ամրակցված զենքը, պարաններ և նույնիսկ մկնդեղ:
Այդպես, մարտի 24-ին ինքնաձիգից ինքնասպան է եղել ադրբեջանական բանակի 20-ամյա շարքային Էյբաթօղլու Մահսուդ օղլու Ազիզովը: Նա զորակոչվել էր Ադրբեջանի Խաչմազի շրջանից: Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայությունը հաստատել է փաստը: Միջադեպի վերաբերյալ հարուցվել է քրեական գործ, հետաքննությունը վարում է ռազմական դատախազությունը:
Ադրբեջանցի փորձագետները նշում են, որ իշխանությունները թաքցնում են ինքնասպանությունների փաստերը, ավելի հաճախ բանակում ու բանտերում: 90 տոկոսի դեպքում հետաքննություն չի անցկացվում: «Ընտանիքում և բանակում հաճախ ինքնասպանությունները տեղի են ունենում սեռական շահագործման հողի վրա, սակայն դա թաքցվում է: Ամեն դեպքում պետք է քրեական գործ հարուցվի», -ասել է «Իսլամ, ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ» ադրբեջանական ՈԿԿ ղեկավար Այտեկին Իմրանովան: Ըստ փորձագետների, ամեն տարի ինքնասպանություն են կատարել 80-90 երեխաներ:
Ադրբեջանում ինքնասպանությունների պատճառներից մեկը բողոքն է ժողովրդավարական ազատությունների խախտման, դատարաններում արդարության բացակայության դեմ: «Քանի որ թույլ չեն տալիս բողոքել ժողովրդավարական ճանապարհով, մարդիկ դիմում են հուսահատ ու ցուցադրական քայլերի», -ասել է իրավաբան Նամիզադ Սաֆարովը:

29 Март 2014 - 10:10 AMT
Очередной солдат азербайджанской армии выстрелил в себя. Как передает АПА, солдат N-ской воинской части Рахид Саттар оглу Аскеров ранил себя из табельного автомата. Он помещен в госпиталь. Факт подтвердили в Минобороны Азербайджана. Отметим, что Рахид Саттар оглу Аскеров призван на воинскую службу из Шамкирского района. По факту возбуждено уголовное дело, военная прокуратура ведет следствие.
Как сообщает Haqqin.az, сегодня же, 29 марта, поступило известие о поножовщине среди азербайджанский солдат. Факт поножовщины зарегистрирован в N-ской воинской части Министерства обороны Азербайджана. Солдат Самед Акберли нанес ножевое ранение сослуживцу Канану Мамедзаде на почве конфликта. К.Мамедзаде доставлен в госпиталь, состояние его удовлетворительное. В связи с этим возбуждено уголовное дело, расследование ведется Военной прокуратурой.
Азербайджанские военнослужащие с «завидной» регулярностью пытаются свести счеты с жизнью. Большинству это удается. С начала года число случаев самострела в азербайджанской армии «по неосторожности» перевалило за 20. Еще более 10 солдат совершили самоубийство. При этом солдаты пользуются табельными автоматами, веревками и даже крысиным ядом.
Так, 24 марта в одной из прифронтовых воинских частей Министерства обороны Азербайджана застрелился из автомата 20-летний рядовой Эйбатгулу Магсуд оглу Азизов. Э.Азизов был призван в армию из Хачмазского района Азербайджана. В пресс-службе МО Азербайджана эту информацию подтвердили. В связи с инцидентом возбуждено уголовное дело, расследование ведет военная прокуратура.