29 Մարտ 2014 - 12:26 AMT
Սիրիայում Բաշար Ասադի կառավարության դեմ կռվող ևս երկու ադրբեջանցի է սպանվել: Ըստ ադրբեջանական APA գործակալության, սպանված գրոհայիններն Ադրբեջանի քաղաքացիներ են՝ Իբրահիմ Սումգայիթլի և Սեյֆուլլահ Շեքիլի մականուններով, որոնք ընդգրկված էին «Իրաքի և Շամայի պետություն» խմբավորման զինյալների շարքերում:
Սումգայիթի բնակչի իսկական անունն է Ռուֆատ Աշուրով, իսկ Շեքիի շրջանի Սեյֆուլլահ մականունով գրոհայինի անունն է Ռուսլան Մամեդով:
Սիրիայում իրավիճակի սրվելուն պես Ադրբեջանի մի խումբ քաղաքացիներ մեկնեցին այդ երկիր և կռվում են կառավարական զորքերի դեմ ապստամբ զինյալների շարքերում: Այդ ընթացքում սպանվել է մոտ 100 ադրբեջանցի: Նրանց մեծամասնության լուսանկարները մոջահեդները տարածել են սոցցանցերում:
Մարտի 22-ից ի վեր Սիրիայում ոչնչացվել է արդեն 16 ադրբեջանցի գրոհային: Մարտի 22-ին Սիրիայում «Իրաքի և Շամայի պետություն» խմբավորման և «Քուրդ YPG » խմբավորման զինյալների միջև մարտում ոչնչացվել է 25 ահաբեկիչ, որից 12-ը ադրբեջանցիներ են: Սպանված ադրբեջանցիներից մեկը՝ Մուսաբ Աբդուրահիմ Աբդուլմաջիդը «Իրաքի և Շամայի պետություն» խմբավորման կազմում եղել է ազերի գրոհայինների հրամանատարը: Մեկ այլ սպանված ահաբեկիչ՝ Ջեյհուն Բայրամովը, պարզվում է, հայտնի մարզիկ էր, նա Ադրբեջանի հունահռոմեական ըմբշամարտի հավաքականի անդամ էր:
Մարտի 27-ին Սիրիայում սպանվեցին ևս երկու ազերի ահաբեկիչներ: Տարբեր տվյալներով, Սիրիայում ապստամբների կողմից նախագահ Բաշար Ասադի դեմ կռվում է մոտ 250 ադրբեջանցի: Անցյալ տարվա մայիսին Սիրիայում կռվող ադրբեջանցիները հանդես եկան հերթական տեսաուղերձով՝ կոչ անելով իրենց հայրենակիցներին մասնակցել «ջիհադին Սիրիայում»:
Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն, անդրադառնալով այն փաստին, որ վերջին շրջանում շատերը մեկնում են Սիրիա և այլ երկրներ շահիդության նպատակով, պահանջ ներկայացրեց ադրբեջանական մզկիթների իմամներին ու ախունդներին: «Մեր մարդիկ, մոռանալով Ղարաբաղի մասին, արձագանքելով տարբեր կոչերի, մեկնում են օտար երկրներ: Ո՞ւր են նայում մեր իմամներն ու ախունդները: Ես գրավոր հաշվետվություն եմ պահանջում: Մեր իմամներն ու ախունդները, քարոզներ կարդալով իսկական շահիդության մասին, պետք է դրա էությունը բացատրեն մարդկանց և հեռու պահեն կեղծ ճանապարհից: Նրանք գրավոր են հաշվետու լինելու այդ մասին», -ասել է Փաշազադեն:

В Сирии убито еще два азербайджанца, которые воюют против правительства Асада. По информации АПА, убитые боевики – граждане Азербайджана по прозвищам «Ибрагим Сумгаитлы» и «Сейфуллах Шекили» воевали в рядах вооруженной группировки «Государство Ирака и Шама».
Настоящее имя жителя Сумгаита по прозвищу «Ибрагим» Руфат Ашуров, жителя же Шекинского района по прозвищу «Сейфуллах» – Руслан Мамедов.
После обострения ситуации в Сирии группа граждан Азербайджана отправилась в эту страну и в составе различных радикальных группировок начала принимать участие в боях. За это время погибло свыше 100 азербайджанцев. Фото большинства из них были распространены моджахедами в социальных сетях.
С 22 марта в Сирии было ликвидировано уже 16 азербайджанских террористов. Так, 22 марта в Сирии в бою между вооруженными группировками «Государство Ирака и Шама» и «Курдских YPG» было уничтожено 25 террористов, 12 из которых – азербайджанцы. Один из убитых азербайджанских террористов – Мусаб Абдуррагим Абдулмаджид был командиром азербайджанских боевиков в вооруженной группировке «Государство Ирака и Шама». Другой убитый в том бою террорист – Джейхун Байрамов оказался известным спортсменом – членом сборной Азербайдждана по греко-римской борьбе.
27 марта в Сирии были ликвидированы еще два азербайджанских террориста, известные по прозвищам «Салахаддин» и «Лязги Хамза», воевавшие в рядах вооруженной группировки «Государство Ирака и Шама». Сообщается, что азербайджанца по прозвищу «Салахаддин», уроженца Шекинского района Азербайджана, на самом деле зовут Махмуд.
Председатель УМК шейхульислам Гаджи Аллахшукюр Пашазаде в связи с теми, кто отправляется в последнее время в Сирию и другие страны с миссией шехидства, поставил перед имамами и ахундами азербайджанских мечетей требование. «Наши люди, забыв о Карабахе, идут на поводу разных призывов и отправляются в чужие края. Куда смотрят наши имамы и ахунды? Я требую от них письменного отчета! Наши ахунды и имамы, читая проповеди о настоящем шехидстве, должны разъяснять его суть нашим людям и уводить от ложного пути. Они будут письменно отчитываться мне об этом», – заявил Пашазаде.
Гражданская война в Сирии продолжается уже 3 года. За это время, по данным ООН, погибло 125 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, еще 4 миллиона – внутренне перемещенными лицами. В настоящее время война идет как между оппозицией и правительственными войсками, так и внутри исламистских группировок. Цель исламистских группировок – создать государство по законам шариата.