31 Մարտ 2014 - 09:04 AMT
Թուրքիայում կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների արդյունքների համաձայն, հաղթել է իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցությունը (ԱԶԿ)՝ հավաքելով 45 տոկոս: Դրա գլխավոր մրցակից Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը (ԺՀԿ) հավաքել է մոտ 30 տոկոս:
Գրանցված ընտրողների թիվը կազմել է 52 մլն 695 հազար 831: Նրանցից 26 մլն 704 հազար 757-ը կանայք են, 25 մլն 991 հազար 75-ը՝ տղամարդիկ: Ընտրություններին մասնակցել է 26 քաղաքական կուսակցություն:
8 մարդ սպանվել, ևս 36-ը՝ վիրավորվել է տարբեր թեկնածուների կողմնակիցների միջև բախումների ընթացքում: Դրանք հիմնականում Շանլիուրֆա և Հաթայ գավառներում Սիրիայի հետ սահմանին էին:
Հավանաբար, Էրդողանի կուսակցության վարկանիշի վրա քիչ է ազդել կոռուպցիոն սկանդալն ու Twitter և YouTube-ի արգելափակումը: Ի դեպ, տառացիորեն ընտրությունների շեմին Twitter-ը հաղթեց դատարանում սոցցանցերի արգելափակման մասին թուրքական կառավարության որոշման դեմ ներկայացված հայցով: Էրդողանի ընտրողները, ինչպես արդեն գրել ենք, հիմնականում ապրում են գավառներում և նրանց դժվար է զարմացնել կոռուպցիոն սկանդալներով: Իսկ դրույքները բարձր էին՝ այս ընտրությունները դարձան նախագահականի «գլխավոր փորձը», որոնք կայանալու են օգոստոսին:
Սեփական դիրքերն ամրապնդելու ու իր նախագահին ընտրելու համար ԱԶԿ-ն մինչև օգոստոս ժամանկ ունի։ Սակայն այստեղ որոշ կասկածներ են առաջանում՝ իրո՞ք Ֆեթուլլահ Գյուլենը, որն Էրդողանի գլխավոր մրցակիցն է, իսկ անցյալում նրա եռանդուն կողմնակիցն էր, պայքարել է ներկայիս վարչապետի դեմ: Գյուլենը մեծ հեղինակություն ունի Թուրքիայում և Էրդողանի հաղթանակը, ինչ էլ ասեն, հնարավոր չէր լինի, եթե նա չլիներ: Գյուլենը, գուցե և չսատարեց իշխող կուսակցությանը, սակայն, հավանաբար, ոչ էլ խանգարեց:
Իսկ վարչապետն ինքն արդեն շնորհավորել է կուսակիցներին հաղթանակի կապակցությամբ և խոստացել, որ իր քաղաքական մրցակիցները «թանկ են վճարելու»: Մի խոսքով, իր դերի մեջ էր: Երբ վերջին օրերին բժիշկներն արգելեցին նրան ելույթ ունենալ հանրահավաքներում ձայնը կորցնելու պատճառով, նա ասել է.
«Նրանք բոլորը դավաճաններ են: Գնացեք ընտրատեղամասեր և մի լավ դաս տվեք նրանց: Ցույց տվեք իսկական օսմանական հարվածը»:
Կարող է այնպես պատահել, որ հաղթանակած Էրդողանն իրոք իրեն «սուլթան Ռեջեփ» երևակայի: Եվ այն ժամանակ Քեսաբի և ընդհանրապես Սիրիայի հարցը կարող է լուծվել նույնպես «օսմանական ձևով»: Թուրք վարչապետը հայտնի է նրանով, որ ոչ ոքի չի լսում, և նույնիսկ եթե ՆԱՏՕ-ն ցանկանա զգուշացնել նրան, թե Սիրիայում սրացումն անթույլատրելի է, նա, ինչպես միշտ, ձեռքը թափ կտա ու կանի այն, ինչ, ցավոք, հարկ կհամարի:

По предварительным итогам муниципальных выборов в Турции победила правящая партия Справедливости и развития (АКР), набравшая 45%. Главный соперник — Народно-республиканская партия (CHP) — набрала около 30%.
Число зарегистрированных избирателей в стране составило 52 млн. 695 тыс. 831. Из них 26 млн. 704 тыс. 757 – женщины, 25 млн. 991 тыс. 75 – мужчины. В выборах участвовало 26 политических партий.
8 человек были убиты и 36 ранены в ходе столкновений между сторонниками различных кандидатов. Столкновения в основном проходили в провинцииях Шанлыурфа и Хатай на границе с Сирией.
Судя по всему, на рейтинг партии Эрдогана мало повлиял коррупционный скандал и блокирование Twitter и YouTube. Кстати, буквально накануне выборов Twitter выиграл в суде иск против решения турецкого правительства о блокировке социальных сетей. Избиратели Эрдогана, как мы уже писали, в основном живут в провинциях и коррупционными скандалами их удивить трудно. А ставки были высоки – нынешние выборы стали "генеральной репетицией" президентских выборов, запланированных на август нынешнего года.
У АКР до августа есть время, чтобы упрочить свои позиции и избрать своего президента. Но здесь закрадывается некоторое сомнение – действительно ли Фетуллах Гюлен, главный противник Эрдогана сейчас и не менее горячий сторонник в прошлом, боролся против нынешнего премьера? Гюлен пользуется очень большим авторитетом и поддержкой в Турции и победа Эрдогана, что бы там не говорили, не была бы возможной, если не Гюлен. Может он и не поддержал правящую партию, но, судя по всему, не мешал.
А сам премьер уже поздравил однопартийцев с победой и пообещал, что поражение «дорого обойдется» его политическим соперникам. Словом, остался в своем амплуа. Когда в последние дни врачи запретили ему выступать на митингах (он сорвал голос) обличая оппонентов, он сказал: «Они все предатели. Идите на избирательные участки в воскресенье и преподайте им хороший урок. Покажите им настоящий османский удар». Может случиться и так, что победивший Эрдоган действительно возомнит себя «султаном Реджепом». И тогда участь Кесаба и вообще Сирии может быть решена тоже «по-османски». Турецкий премьер славится тем, что никого не слушает, и даже если НАТО захочет предупредить его о недопустимости эскалации в Сирии, он как всегда отмахнется и будет делать то, что посчитает нужным, к сожалению.