Մարտի 30-ին Ֆրասիայի մայրաքաղաքում ավարտվեցին բանակցությունները ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի միջև, որոնք նվիրված էին Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, դրանք սակայն կոնկրետ արդյունք չեն տվել:
4-ժամյա հանդիպման ավարտին Քերին ու Լավրովը ելույթ ունեցան լրագրողների առջև: Հայտարարվեց, որ ուկրաինական խնդրի քաղաքական լուծման համար նախատեսվում է շարունակել բանակցությունները, սակայն հաջորդ հանդիպման ամսաթիվն այս պահին որոշված չէ, հայտնում է «Վեչերնիե վեդոմոստի» թերթը:
Ըստ «Էխո Մոսկվիի» հաղորդագրության, Վաշինգտոնն առաջարկում է վերադարձնել ռուսական զորքերը տեղակայման վայրեր, որտեղ դրանք գտնվել են մինչև մարտի 1-ը: Բացի այդ, ԱՄՆ-ն հանդես է գալիս Մոսկվայի ու Կիևի միջև ուղիղ բանակցությունների օգտին, իսկ եթե պետք է, ապա նաև միջազգային միջնորդների մասնակցությամբ: Անհրաժեշտ են նաև միջազգային տեսչություններ, այդ թվում ԵԱՀԿ-ի, ողջ տարածքում և անպայման նաև Ղրիմում: Եվս մեկ կետով ԱՄՆ-ն առաջարկում է Մոսկվային ճանաչել մայիսի 25-ին Ուկրաինայում կայանալիք նախագահական ընտրությունները:
Իր հերթին Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը հայտնել է, որ Մոսկվան կողմ է Ուկրաինայում նոր սահմանադրության ընդունման, մասնավորապես, երկրի ֆեդերալիզացիային: Բացի այդ, ասել է նա, Ռուսաստանը մտադիր չէ հատել Ուկրաինայի սահմանները: Ավելի ուշ Ջոն Քերին, ելույթ ունենալով ԱՄՆ դեսպանատանը լրագրողների առջև, ասել է, որ ԱՄՆ առաջարկների թվում էին նաև ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ապահովումը, լեզվական խնդիրների կարգավորումն Ուկրաինայում, միջազգային դիտորդների ներգրավումը, ներառական սահմանադրական բարեփոխումը, բոլոր ապօրինի զինյալ կազմավորումների զինաթափումը: Սակայն Քերին նշել է, որ Ուկրաինայի վերաբերյալ որոշումները չեն կարող ընդունվել առանց լեգիտիմ կառավարության մասնակցության, որը գլխավորում է Արսենի Յացենյուկը:
Նշվում է, որ Ուկրաինայի հետ սահմանից ռուսական զորքերն ետ քաշելու մասին պայմանավորվածությունը չի կատարվել, սակայան, նույնիսկ անկախ դրանից ամերիկացի փորձագետները հակված են մտածելու, որ ներխուժում չի լինի, գրում է «Աշխարհն ու քաղաքականությունը»:
Անցած շաբաթ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջարկեց ԱՄՆ նախագահ Օբամային դիտարկել Ուկրաինայում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված հնարավոր քայլերը: Ինչպես հայտնել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, Պուտինը Բարաք Օբամայի ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ շարունակվում են ծայրահեղականների գործողությունները, որոնք անպատիժ մնալով, ահաբեկում են խաղաղ բնակիչներին, իշխանական կառույցներին, իրավապահ մարմիններին տարբեր շրջաններում և Կիևում:
Ռուսաստանի նախագահն առաջարկել է քննարկել միջազգային հանրության հնարավոր քայլերն, ուղղված իրավիճակի կայունացմանը: Պայմանավորվել են, որ առաջիկայում համատեղ պայքարի կոնկրետ պարամետրերը կքննարկեն Ռուսաստանի ու ԱՄՆ ԱԳՆ ղեկավարները:
Մարտի 27-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովը բանաձև է ընդունել, որով անօրինական է ճանաչում Ուկրաինայի կազմից Ղրիմի դուրս գալու ու Ռուսաստանի կազմում ընդգրկելու վերաբերյալ հանրաքվեն։ Բանաձևին «կողմ» է քվեարկել 100 երկրի ներկայացուցիչ, «դեմ»՝ 11, ևս 58-ը «ձեռնպահ» է մնացել։ Դրա ընդունմանը դեմ էին Հայաստանը, Բելառուսը, Բոլիվիան, Վենեսուելան, Կուբան, ԿԺԴՀ-ն, Զիմբաբվեն, Նիկարագուան, Ռուսաստանը, Սիրիան ու Սուդանը։
Ձեռնպահ են եղել Աֆղանստանը, Ալժիրը, Անգոլան, Անտիգուան, Բարբուդան, Արգենտինան, Բանգլադեշը, Բոտսվանան, Բրազիլիան, Բրունեյը, Բուրկինա Ֆասոն, Բուրունդին, Վիետնամը, Գաբոն, Գամբիան, Գայանան, Ջիբութին, Դոմինիկանան, Հնդկաստանը, Իրաքը, Ղազախստանը, Քամբոջան, Քենիան, Չինաստանը, Կոմորյան կղզիները, Լեսոտոն, Մալին, Մավրիթանիան, Մոնղոլիան, Մոզամբիկը, Մյանման, Նամիբիան, Նաուրուն, Նեպալը, Պակիստանը, Պարագվայը, Ռուանդան, Սան Թոմեն ու Փրինսիփին, Սալվադորը, Սվազիլենդը, Սենեգալը, Սենթ Վինսենթն ու Գրենադինները, Սենթ Կիթսն ու Նեվիսը, Սենթ Լյուսիան, Սուրինամ, Թանզանիան, Ուգանդան, Ուզբեկստանը, Ուրուգվայը, Ֆիջին, Շրի Լանկան, Էկվադորը, Եգիպտոսը, Էրիթրեան, Եթովպիան, Հարավային Աֆրիկան, Հարավային Սուդանն ու Ճամայկան։
«Հավանաբար, ճնշման մարտավարությունը, որը կիրառում են մեր արևելյան գործընկերները, նման ազդեցություն է ունեցել, ու որոշ երկրներ սրտի ցավով են քվեարկել, ինչի մասին մեզ ասում էին ու բողոքում իրենց վրա ճնշումներից։ Բայց մեզ համար սա բավական լավ արդյունք է։ Ընդհանուր առմամբ, մենք որոշ բարոյական ու քաղաքական հաղթանակ ունեցանք»,- հայտարարել է ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը։ «Այս պարագայում Ռուսաստանի մեկուսացման մասին խոսք գնալ չի կարող»,- եզրափակել է նա, տեղեկացնում է Mir-politika․ru-ն։.
ՄԱԿ ԳՎ բանաձևերը խորհրդատվական բնույթ են կրում և պարտադիր չեն կատարման համար: Մարտի 16-ին Ղրիմում անցկացվեց հանրաքվե ինքնավարության կարգավիճակի մասին, որտեղ բնակչության 96 տոկոսը կողմ արտահայտվեց Ղրիմի միացմանը Ռուսաստանին, իսկ մարտի 18-ին կողմերը ստորագրեցին համապատասխան պայմանագիրը: Պետդուման ու Դաշնության խորհուրդը վավերացրեցին պայմանագիրն ու ընդունեցին դաշնային սահմանադրական օրենք ՌԴ կազմում երկու նոր սուբյեկտների կազմավորման մասին՝ Ղրիմի Հանրապետության և դաշնային նշանակության քաղաք Սևաստոպոլի մասին: Պայամագիրը ժամանակավորապես կիրառվում է ստորագրման պահից և ուժի մեջ է մտնում վավերացումից հետո: Մարտի 21-ին ՌԴ նախագահ Պուտինը ստորագրեց պայմանագրի վավերացման մասին օրենքը:

31 Март 2014 - 07:53 AMT
В воскресенье, 30 марта, в столице Франции завершились переговоры между главой МИД РФ Сергеем Лавровым и госсекретарем США Джоном Керри, касающиеся ситуации на Украине, но не приведшие к конкретным результатам.
По окончании 4-часовой встречи Керри и Лавров выступили перед журналистами. Было заявлено, что для поиска политического решения украинской проблемы планируется продолжить переговоры, однако дата следующей встречи на данный момент не назначена, сообщает газета «Вечерние ведомости».
По сообщению «Эхо Москвы», Вашингтон предлагает вернуть российские войска в места базирования, где они находились до 1 марта. Кроме этого, США выступает за прямой диалог между Москвой и Киевом, а если нужно, то и при участии международных посредников. Также необходимы международные инспекции, в том числе, ОБСЕ на всей территории и обязательно в Крыму. Еще одним пунктом США предлагают Москве признать президентские выборы на Украине, которые запланированы на 25 мая.
В свою очередь, министр иностранных дел России сообщил, что Москва выступает за новую Конституцию Украины, и в частности, федерализацию страны. Кроме того, он подчеркнул, что России нет планов пересекать украинские границы.
Позже Джон Керри, выступая перед американскими журналистами в посольстве США, отметил, что среди тех предложений, которые высказали США, были – обеспечение прав национальных меньшинств, урегулирование языковых проблем на Украине, привлечение международных наблюдателей, инклюзивная конституционная реформа, разоружение всех незаконных вооруженных формирований и провокаторов. Однако Керри отметил, что решения об Украине не могут приниматься без участия легитимного правительства страны во главе с Арсением Яценюком.
Отмечается, что договоренности об отводе группировки российских войск от границ с Украиной достигнуто не было, но даже несмотря на это американские эксперты склонны думать, что вторжения не будет, пишет «Мир и Политика».
На прошлой неделе в телефонном разговоре президент России Владимир Путин предложил президенту США Бараку Обаме рассмотреть возможные шаги международного сообщества по содействию стабилизации обстановки на Украине. Как сообщила пресс-служба Кремля, российский лидер привлек внимание главы вашингтонской администрации к продолжающемуся разгулу экстремистов, безнаказанно совершающих акты устрашения в отношении мирных жителей, властных структур, органов правопорядка в различных регионах Украины и в Киеве.
Лидеры двух стран условились, что в ближайшее время конкретные параметры такой совместной работы будут обсуждены руководителями внешнеполитических ведомств России и США.
27 марта Генеральная ассамблея ООН приняла резолюцию, признавшую незаконным референдум об отделении Крыма от Украины и последующее присоединение полуострова к России.«За» резолюцию проголосовали делегаты от 100 стран, «против» – 11 посланников, представители еще 58 стран от голосования воздержались. «Против» принятия резолюции голосовали Армения, Белоруссия, Боливия, Венесуэла, Куба, КНДР, Зимбабве, Никарагуа, Россия, Сирия, Судан.
В списке воздержавшихся – Афганистан, Алжир, Ангола, Антигуа и Барбуда, Аргентина, Бангладеш, Ботсвана, Бразилия, Бруней, Буркина Фасо, Бурунди, Вьетнам, Габон, Гамбия, Гайана, Джибути, Доминика, Индия, Ирак, Казахстан, Камбоджа, Кения, Китай, Коморские острова, Лесото, Мали, Мавритания, Монголия, Мозамбик, Мьянма, Намибия, Науру, Непал, Пакистан, Парагвай, Руанда, Сан-Томе и Принсипи, Сальвадор, Свазиленд, Сенегал, Сент Винсент и Гренадины, Сент Киттс и Невис, Сент Люсия, Суринам, Танзания, Уганда, Узбекистан, Уругвай, Фиджи, Шри-Ланка, Эквадор, Египет, Эритрея, Эфиопия, Южная Африка, Южный Судан и Ямайка.
«Вероятно, тактика давления, которой пользуются наши западные коллеги, возымела подобное воздействие, и некоторые страны голосовали, что называется, скрепя сердце, о чем они нам говорили и жаловались на то большое давление, которое на них было оказано. Но, тем не менее, мне кажется, результат вполне для нас хороший. В общем-то, определенную моральную и политическую победу мы одержали», – заявил постпред России в ООН Виталий Чуркин.
Резолюции ГА ООН носят рекомендательный характер и не обязательны к исполнению, в отличие от резолюций Совета Безопасности ООН.
В Крыму 16 марта прошел референдум о статусе автономии, более 96% высказались за вхождение Крыма в состав России, и 18 марта стороны подписали соответствующий договор. Госдума в четверг, а Совфед в пятницу ратифицировали договор о присоединении Крыма к России и приняли федеральный конституционный закон об образовании в Российской Федерации двух новых субъектов — республики Крым и города федерального значения Севастополь. Договор временно применяется с даты подписания и вступает в силу с даты ратификации. 21 марта президент Владимир Путин подписал закон о ратификации договора о присоединении Крыма и Севастополя к России и федеральный конституционный закон о процедуре их вхождения в состав России и переходном периоде интеграции новых субъектов Федерации.