31 Մարտ 2014 - 13:13 AMT
Եվրահանձնաժողովը մտադիր է պարզեցնել Շենգենի գոտու 22 երկրների մուտքի արտոնագրերի ստացման ռեժիմը: Եվրամիության հանձնակատար Կոնի Հեդեգորդը համապատասխան առաջարկը կներկայացնի ապրիլի 1-ին Բրյուսելում, հայտնել է Deutsche Welle ռադիոկայանը:
Նոր նախաձեռնության նպատակն է նպաստել զբոսաշրջության զարգացմանն ու տնտեսական աճին ԵՄ ներսում: Ըստ նախատեսված փոփոխությունների, Շենգենի վիզա ունեցող անձը կկարողանա 90 օրից ավելի անցկացնել վիզայի գործողության գոտում: Ընդ որում, կոնկրետ ժամկետ չի նշվում:
Բացի այդ, ԵՄ-ին չանդամակցող երկրների քաղաքացիները, որոնք ցանկանում են այցելել Եվրամիության երկրներում բնակվող իրենց հարազատներին, վիզա ստանալու համար պետք է շատ ավելի քիչ փաստաթղթեր ներկայացնեն, քան նախկինում:
Չի բացառվում նաև, որ մուտքի արտոնագիր ստանալու դիմումը հնարավոր կլինի ներկայացնել ինտերնետով կամ սահմանին: Մինչ օրս մուտքի արտոնագրի հարցում կարելի էր անել միայն ԵՄ Շենգենի օրենսդրության երկրների հյուպատոսություններում կամ դեսպանատներում:
Հաղորդագրության մեջ չի նշվում, թե հատկապես որ երկրների համար է նախատեսվում ազատականացնել մուտքի ռեժիմը: Մինչդեռ, ԳԴՀ ԱԳՆ ղեկավար Վալտեր Շտայնմայերը հայտնել է, որ ուկրաինական ճգնաժամի պատճառով ԵՄ-ն կվերանայի իր քաղաքականությունը Արևելյան գործընկերության ծրագրի մասնակից երկրների համար, նշում է Deutsche Welle-ն: «Սերտ համագործակցության մեր առաջարկն Արևելյան գործընկերության ծրագրի մասնակից երկրների հետ նախկինի պես ակտուալ է»,-հայտարարել է Շտայնմայերը:
«Մեր քաղաքականությունը պետք է համապատասխան արձագանքը տա քաղաքական իրողություններին: Մենք չենք ստիպի մեր արևելյան հարևաններին որոշում կայացնել կամ-կամ սկզբունքով»,-ասել է նախարարը, հայտնում է Ինտերֆաքսը: Մարտի 31-ին Գերմանիայի, Ֆրանսիայի ու Լեհաստանի ԱԳ նախարարները կքննարկեն այն հարցը, թե ինչպես կարելի է համագործակցել արևելյան հարևանների հետ, որպեսզի նրանք ստիպված չլինեն ընտրություն կատարել ԵՄ ու Ռուսաստանի միջև, հայտնում է ռադիոկայանը:
ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրում ընդգրկված են Հայաստանը, Բելառուսը, Ադրբեջանը, Վրաստանը, Մոլդովան ու Ուկրաինան: Ինչպես ասվել է, Մոլդովայի քաղաքացիների դեպքում, որոնք կենսաչափական անձնագրեր ունեն, մայիսից սկսում է գործել ազատ մուտքը Շենգենի գուտու երկրներ՝ 90 օրը չգերազանցող ժամկետով:
Դեռ հունվարին Հունաստանի զբոսաշրջության նախարար Օլգա Կեֆալոյանին հայտարարեց, որ Հունաստանը, որն այժմ նախագահում է ԵՄ-ում, մարտի կեսին առաջարկներ կներկայացնի երրորդ երկրների համար վիզային ռեժիմի պարզեցման վերաբերյալ:
Ըստ նրա, ԵՄ-ում Հունաստանի նախագահության թիրախներից մեկը այն փաստի շեշտադրումն է, որ «զբոսաշրջությունը Եվրամիության համար պետք է զարգացման քաղաքականության անբաժան մասը լինի ոչ միայն Հունաստանի և մյուս հարավային երկրների դեպքում, այլ նաև ամբողջ Եվրոպայի համար»:
«Հունաստանը կառաջարկի վերանայել վիզային օրենսդրությունը, ինչը թույլ կտա վերացնել բյուրոկրատական խոչընդոտները երրորդ երկրների քաղաքացիների համար, օրինակ, ռուսաստանցիների, ուկրաինացիների, չինացիների, թուրքերի, որոնց Եվրոպա մեկնելու համար մուտքի արտոնագիր է պետք: Մենք պետք է պարզեցնենք նրանց մուտքը մեր երկիր»,- պարզաբանել է նախարարը:
Ավելի վաղ Հունաստանի ԱԳ նախարար և փոխվարչապետ Էվանգելոս Վենիզելոսը հայտարարել էր, թե Հունաստանը Եվրոպական հարևանության քաղաքականությունը արևելյանից շեղում է դեպի հարավային: ԵՄ հարևանության քաղաքականությունն այժմ երկու ուղղություն ունի՝ արևելյան ու հարավային:
Հարավայինի մեջ են Ալժիրը, Եգիպտոսը, Մարոկկոն, Հորդանանը, Իսրայելը, Լիբիան, Լիբանանը, Սիրիան, Պաղեստինը, Թունիսը:
Հունաստանը նախագահում է Եվրամիությունում հունվարի 1-ից: 2014 թվականի երկրորդ կեսին նրան կփոխարինի Իտալիան: 2013 թվականի նոյեմբերի 11-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը վավերացրեց ԵՄ հետ համաձայնագիրը վիզային ռեժիմի պարզեցման ու ռեադմիսիայի մասին: Վավերացված համաձայնագրերն ուժ մեջ են մտել 2014 թվականի հունվարի 1-ից: 2013 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Եվրախորհրդարանը հավանություն է տվել Վիզային ռեժիմի պարզեցման ու ռեադմիսիայի մասին համաձայնագրին ԵՄ ու Հայաստանի միջև: Ըստ նոր կանոնների, կպարզեցվի վիզաների տրամադրումը, գինը կնվազի, կկրճատվի անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը:
2012 թ. դեկտեմբերի 17-ին Բրյուսելում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ԵՄ Խորհրդում նախագահող ԱԳ նախարար Էրատո Կոզակու-Մարկուլիսը և ԵՄ ներքին գործերի հանձնակատար Սեսիլիա Մալմստրոմը ստորագրեցին համաձայնագիրը: Նոր կանոնները կարագացնեն մուտքի արտոնագրերի հանձնման ընթացակարգը (որոշումը կընդունվի տասը օրվա ընթացքում, արտակարգ դեպքերում մինչև երկու օր և ավելի պակաս ժամանակահատվածում)։ Մուտքի արտոնագրերն ավելի էժան կլինեն (նախկին 60 եվրոյի փոխարեն վճարը կկազմի 35 եվրո), կկրճատվի դեսպանատներ ներկայացնելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի թիվը (փաստաթղթերի ցուցակը կկրճատվի մտերիմ հարազատների, պաշտոնական պատվիրակությունների անդամների, ուսանողների, գործարարների, լրագրողների, գիտնականների համար և այլն): Դյուրացվել է նաև բազմակի այցելության համար նախատեսված մուտքի արտոնագրերի տրամադրման գործընթացը։ «ՀՀ քաղաքացիները, ովքեր դիվանագիտական անձնագրեր ունեն, ազատված են կարճաժամկետ ժամանման համար մուտքի արտոնագրեր ստանալու անհրաժեշտությունից»,– նշվում է հաղորդագրության մեջ։

Еврокомиссия собирается упростить получение виз для въезда в 22 государства Шенгенской зоны.
Соответствующие предложения комиссар Евросоюза Конни Хедегорд представит 1 апреля в Брюсселе, сообщила радиостанция Deutsche Welle.
Цель новой инициативы по упрощению правил получения виз – способствовать развитию туризма и экономическому росту внутри ЕС.
Согласно запланированным изменениям, обладатель шенгенской визы сможет находиться в зоне ее действия более 90 дней. При этом конкретные сроки пребывания не называются.
Кроме того, граждане не входящих в ЕС стран, которые планируют посетить проживающих в Евросоюзе родственников, для получения визы должны будут предоставить гораздо меньше документов, чем ранее.
Не исключено также, что заявление на получение визы можно будет подавать в Интернете или при пересечении границы. До сих пор визовые запросы можно было делать лишь в консульствах или посольствах стран шенгенского законодательства ЕС.
В сообщении не указывается, для каких стран планируется либерализовать визовой режим.
Между тем, глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер сообщил, что вследствие украинского кризиса ЕС пересмотрит свою политику в отношении стран – участниц программы "Восточное партнерство", отмечает Deutsche Welle. "Наше предложение тесного сотрудничества со странами – членами нашей программы "Восточного партнерства" по-прежнему актуально", – заявил Штайнмайер.
"Наша политика должна соответствующим образом реагировать на политические реалии. Мы не будем заставлять наших восточных соседей принимать решения по принципу "или-или", – сказал министр, передает Интерфакс.
В понедельник, 31 марта, министры иностранных дел Германии, Франции и Польши обсудят вопрос о том, как гибко сотрудничать с восточными соседями, чтобы не вынуждать их делать выбор между ЕС и Россией, сообщает радиостанция.
В программу ЕС "Восточное партнерство" входят Азербайджан, Армения, Белоруссия, Грузия, Молдавия и Украина. Как сообщалось, в отношении граждан Молдавии, имеющих биометрические паспорта, с мая начнет действовать безвизовый режим въезда в страны Шенгенской зоны на срок, не превышающий 90 дней.
Еще в январе министр туризма Греции Ольга Кефалоянни заявмила, что Греция, как ныне председательствующая в Европейском Союзе страна, представит в середине марта в Европейский Союз предложения об упрощении визового режима для граждан третьих стран.
По ее словам, одной из целей председательства Греции в Европейском Союзе является демонстрация того факта, что «туризм должен быть для Евросоюза неотъемлемой частью политики развития и не только в отношении Греции и других южных стран, но и в отношении всей Европы».
«Греция во время председательства предложит пересмотреть визовый кодекс, что позволит убрать бюрократические барьеры для граждан третьих стран, таких, как россияне, украинцы, китайцы, турки, которым для въезда в Европу нужна виза. Мы должны облегчить для них въезд в нашу страну», — пояснила министр.
Ранее министр иностранных дел и вице-премьер Греции Эвангелос Венизелос заявил, что Греция смещает вектор Европейской политики соседства с восточного на южный. Европейская политика соседства Европейского Союза в данный момент включает оба направления — восточное и южное.
В южное входят Алжир, Египет, Марокко, Иордания, Израиль, Ливия, Ливан, Сирия, Палестина, Тунис. В восточное— Армения, Азербайджан, Беларусь, Грузия, Молдова и Украина.
Греция председательствует в Европейском Союзе с 1 января текущего года. Во второй половине 2014 года ее сменит Италия.
11 ноября 2013 года Национальное собрание Армении на заседании в понедельник ратифицировало соглашения с ЕС об упрощении визового режима и реадмиссии. Ратифицированные соглашения уже вступили в силу с 1 января 2014 года.
9 октября 2013 года Европарламент одобрил соглашения об упрощении визового режима и реадмиссии между Евросоюзом и Арменией. По новым правилам ускорится процедура выдачи виз, они станут дешевле, сократится список представляемых документов для получения визы.
"Упрощение визового режима позволит придать новый импульс сотрудничеству, в частности повысит мобильность граждан, — говорится в документе.
17 декабря 2012 года прошлого года в Брюсселе министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, министр иностранных дел председательствующего в Совете ЕС Кипра Эрато Козаку-Маркулис и комиссар ЕС по внутренним делам Сесилия Малмстром подписали соглашение об упрощении визового режима между Арменией и ЕС.