Ուկրաինայում ծավալված ճգնաժամի կապակցությամբ «Վեյմարի եռանկյունու» մասնակից երկրներ Գերմանիան, Ֆրանսիան ու Լեհաստանը պնդում են, որ Եվրամիությունը նոր մոտեցում պետք է որդեգրի Եվրոպայի արևելքի հարևանների հարցում: Ըստ երեք երկրների ԱԳ նախարարների միասնական կարծիքի, Արևելյան Եվրոպայի երկրները չպետք է կանգնեն ԵՄ ու Ռուսաստանի միջև կոշտ ընտրության առջև: Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերի, Լորան Ֆաբիուսի ու Ռադոսլավ Սիկորսկու մարտի 31-ի համատեղ հայտարարության մեջ ասվում է, որ Ուկրաինան, Մոլդովան, Բելառուսն ու Ադրբեջանը պետք է հնարավորություն ունենան սերտորեն գործակցելու ինչպես արևմտյան, այնպես էլ արևելյան գործընկերների հետ, հայտնում է DPA գործակալությունը:
«Վեյմարի եռանկյունու» մասնակից երկրները խոստովանել են, որ թերագնահատել են Մոսկվայի արձագանքը Ուկրաինայի հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրմանը: Բացի այդ, ԱԳ նախարարները կոչ են արել ԵՄ-ին գործի դնել բոլոր լծակները, մեղմելու համար ուկրաինական ճգնաժամը:
ՆԱՏՕ-ի երկրների ԱԳ նախարարների ղեկավարների այսօր՝ ապրիլի 1-ին, տեղի ունեցած հանդիպմանը Գերմանիան, Ֆրանսիան ու Լեհաստանը հայտարարել են, որ մտադիր են բազմակողմանի մոտեցում ցուցաբերել Ուկրաինայում ճգնաժամի հաղթահարման հարցում: Նրանք հանդես են գալիս դաշնակիցների հետ համերաշխության, գործընկերների հետ գործակցության ամրապնդման ու Ռուսաստանի հարցում սեփական գործողությունների վերաիմաստավորման օգտին:
Մինչդեռ, այն հարցին, թե կարելի է արդյոք համեմատել Ղրիմի գրավումը Ռուսաստանի կողմից հիտլերյան Գերմանիայի գործողությունների հետ, ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը բացասաբար է պատասխանել: «Ղրիմի անեքսիան ես որպես առանձին դեպք եմ դիտարկում», -հայտարարել է նա Բեռլինում: Սակայն, ըստ նրա, խոսքը գնում է միջազգային իրավունքի խախտման մասին:
Բազմաթիվ գերմանացի քաղաքական գործիչներ քննադատել են ԳԴՀ ֆինանսների նախարարի մարտի 31-ի հայտարարությունը Բեռլինում աշակերտների հետ հանդիպմանը: Խոսելով Ռուսաստանի կողմից Ղրիմի գրավման մասին՝ Վոլֆգանգ Շոյբլեն հայտարարել է. «Ժամանակին նման միջոցներ էր կիրառում Հիտլերը Սուդետներում»:
ՆԱՏՕ-ի երկրների ԱԳ նախարարները հավաքվում են Բրյուսելում երկօրյա հանդիպման, որի ընթացքում կքննարկվեն Ուկրաինային օգնության ցուցաբերման հարցերը:
Ըստ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի, խոսքը գնում է գործընկերության ընդլայնման, քաղաքական երկխոսության ակտիվացման և բարեփոխումներին աջակցելու մասին, այդ թվում նաև երկրի զինված ուժերում: Հայտնի է, որ նախարարները մտադիր են հանդիպել Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Անդրեյ Դեշչիցայի հետ, քննարկելու համար Ուկրաինայի ԶՈւ բարեփոխման ծրագիրը: Ակնկալվում է, որ հանդիպմանը խոսք կգնա նաև Ռուսաստանի հետ դաշինքի գործակցության դադարեցման մասին:
ՆԱՏՕ-ն մտադիր է սատարել դաշնակիցներին Արևելյան Եվրոպայում: Մասնավորապես, չի բացառվում, որ Բալթիայի երկրներում հայտնվեն դաշինքի մշտական ռազմակայանները: Նախատեսվում է, որ ավելի ուշ այս տարի տեղի կունենան ավիացիայի զորավարժանքներ Լատվիայի, Լիտվայի ու Էստոնիայի զինվորականների մասնակցությամբ: Այժմ ՆԱՏՕ-ի ինքնաթիռները պարեկում են Բալթիայի երկրների օդային տարածքն ուժեղացված կարգով: Եթե մինչ այժմ Բալթիայի օդային տարածքը պարեկում էր չորս F-15 կործանիչ, որոնք տեղակայված են Էստոնիայի Զոկնյայ ավիաբազայում, ապա մարտի սկզբից ԱՄՆ այնտեղ վեց լրացուցիչ ինքնաթիռ ուղարկեց: Օրերս Դանիան առաջարկեց Բալթիա ուղարկել ևս վեց կործանիչ: Նմանատիպ առաջարկներ են արել նաև Բրիտանիան ու Ֆրանսիան, հայտնում է ВВС-ին:
Մինչդեռ ՌԴ նախագահ Պուտինը կարգադրել է մասնակիորեն հեռացնել ռուսական զորքերը Ուկրաինայի հետ սահմանից, հայտնել է Գերմանիայի կառավարությունը: Դա հայտնի է դարձել Պուտինի և Գերմանիայի կանցլեր Մերկելի հեռախոսազրույցի ընթացքում:

В связи с кризисом на Украине страны-участники «Веймарского треугольника» Германия, Франция и Польша настаивают на новом подходе в политике Евросоюза по отношению к соседям на востоке Европы. По единому мнению министров иностранных дел трех государств, восточноевропейские страны нельзя более ставить перед "жестким" выбором между ЕС и Россией. В совместном заявлении Франка-Вальтера Штайнмайера, Лорана Фабиуса и Радослава Сикорского, сделанном 31 марта, говорится, что Украине, Грузии, Молдавии, Беларуси и Азербайджану необходимо предоставить возможность тесно сотрудничать как с западным, так и с восточным партнером, сообщает агентство dpa.
Члены «Веймарского треугольника» признали ошибку в недооценке реакции Москвы на подписание соглашения об ассоциации между ЕС и Украиной. Кроме того, министры иностранных дел трех стран призвали ЕС задействовать все имеющиеся в распоряжении инструменты, чтобы смягчить украинский кризис.
На встрече глав МИД стран НАТО 1 апреля Германия, Франция и Польша намерены предложить многосторонний подход в разрешении конфликта на Украине. Они выступают за сохранение солидарности с союзниками, усиление сотрудничества с партнерами и переосмысление своих действий по отношению к России.
Между тем, на вопрос о том, можно ли сравнивать аннексию Крыма Россией с действиями Германии под руководством Гитлера, федеральный канцлер Ангела Меркель ответила отрицательно. «Я рассматриваю аннексию Крыма как отдельный случай», – заявила канцлер Германии в Берлине. Однако, по ее мнению, речь однозначно идет о нарушении международного права.
Многие немецкие политики подвергли критике заявление министра финансов ФРГ, сделанное 31 марта на встрече с берлинскими школьниками. Говоря об аннексии Крыма Россией, Вольфанг Шойбле заявил: «Подобные методы использовал в свое время Гитлер в Судетах».
Министры иностранных дел стран НАТО собираются в Брюсселе на двухдневную встречу, в ходе которой будут обсуждаться пути оказания помощи Украине.
По словам генерального секретаря НАТО Андерса Фог Расмуссена, речь идет о расширении партнерства, активизации политического диалога и всесторонней поддержке реформ, в том числе вооруженных сил страны. Известно, что министры намерены встретиться с нынешним главой МИД Украины Андреем Дещицой, чтобы обсудить планы реформы украинских вооруженных сил.Ожидается, что на встрече в Брюсселе также пойдет разговор о формальном прекращении сотрудничества альянса с Россией.
НАТО намерено поддержать своих союзников в Восточной Европе: в частности, не исключено, что в странах Балтии появятся постоянные военные базы альянса. Планируется, что позже в этом году состоятся воздушные учения с участием военных Латвии, Литвы и Эстонии. В настоящее время самолеты НАТО осуществляют усиленное патрулирование воздушного пространства стран Балтии. Если до сих пор балтийское воздушное пространство патрулировали четыре истребителя F-15, базирующихся на литовской авиабазе в Зокняй, то в начале марта США направили шесть дополнительных самолетов. На днях Дания предложила направить в Балтию еще шесть истребителей. Ранее с аналогичными предложениями выступили Британия и Франция, передает ВВС.
Тем временем президент России Владимир Путин распорядился частично отвести российские войска от границы с Украиной, сообщило правительство Германии. Это стало известно в ходе телефонного разговора между Путиным и канцлером Германии Ангелой Меркель.