1 Ապրիլ 2014 - 10:22 AMT
Տարեսկզբից ադրբեջանական բանակում 12 զինծառայող է ինքնասպան եղել կամ մահացել «հիվանդություններից» ու «ՃՏՊ»-ներից
2014 թվականի առաջին եռամսյակում Ադրբեջանի պաշտպանության ու անվտանգության ուժերի կորուստները հասել են 17-ի, հայտնում էադրբեջանական «Դոկտրին» լրագրողական ռազմական հետազոտությունների կենտրոնը:
Ինչպես հայտնում է կենտրոնը, 5 մարդ զոհվել է մարտական պայմաններում, 12-ը՝ ոչ մարտական: Ընդ որում 6 զինծառայող ինքնասպան է եղել, 3-ը մահացել են վթարների հետևանքով, ևս 3-ը՝ հիվանդություններից: Էլի 25 մարդ այդ ընթացքում վիրավորվել է կամ վնասվածքներ է ստացել: Նրանցից երկուսը վիրավորվել են մարտական պայմաններում, ևս երկուսը ՝ ականների պայթյունից: Մյուսները վիրավորվել են ոչ մարտական պայմաններում, հայտնում է Contact.az-ը:
Այլ տվյալներով, տարեսկզբից ադրբեջանական բանակում «անզգուշության» պատճառով սեփական անձի ուղղությամբ կրակոցների թիվը գերազանցել է 20-ը: Եվս 10 զինվոր ինքնասպան է եղել: Զինվորներն օգտվում են իրենց ամրակցված զենքից, պարաններից և նույնիսկ մկնդեղից:
Ինքնասպանության փորձերը, հիմնականում հաջողված, կամ զոհերի հանգեցնող ոչ կանոնադրական հարաբերությունները ադրբեջանական բանակում մշտական բնույթ են կրում:
Մարտի 29-ին N զորամասի զինվոր Ռախիդ Սատար օղլու Ասկերովը վիրավորել է իրեն ամրակցված զենքից: Նա տեղափոխվել է հոսպիտալ: Փաստը հաստատել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը: Նշենք, որ Ռախիդ Սատար օղլու Ասկերովը զորակոչվել է Շամկիրի շրջանից: Հարուցվել է քրեական գործ, զինդատախազությունը քննություն է վարում:
Մարտի 24-ին ինքնաձիգից ինքնասպան է եղել ադրբեջանական բանակի 20-ամյա շարքային Էյբաթօղլու Մահսուդ օղլու Ազիզովը: Նա զորակոչվել էր Ադրբեջանի Խաչմազի շրջանից: Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայությունը հաստատել է փաստը: Միջադեպի վերաբերյալ հարուցվել է քրեական գործ, հետաքննությունը վարում է ռազմական դատախազությունը:
Ադրբեջանցի փորձագետները նշում են, որ իշխանությունները թաքցնում են ինքնասպանությունների փաստերը, ավելի հաճախ բանակում ու բանտերում: 90 տոկոսի դեպքում հետաքննություն չի անցկացվում: «Ընտանիքում և բանակում հաճախ ինքնասպանությունները տեղի են ունենում սեռական շահագործման հողի վրա, սակայն դա թաքցվում է: Ամեն դեպքում պետք է քրեական գործ հարուցվի», -ասել է «Իսլամ, ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ» ադրբեջանական ՈԿԿ ղեկավար Այտեկին Իմրանովան: Ըստ փորձագետների, ամեն տարի ինքնասպանություն են կատարել 80-90 երեխաներ:
Ադրբեջանում ինքնասպանությունների պատճառներից մեկը բողոքն է ժողովրդավարական ազատությունների խախտման, դատարաններում արդարության բացակայության դեմ: «Քանի որ թույլ չեն տալիս բողոքել ժողովրդավարական ճանապարհով, մարդիկ դիմում են հուսահատ ու ցուցադրական քայլերի», -ասել է իրավաբան Նամիզադ Սաֆարովը:
2013 թ. դեկտեմբերի 25-ից 2014 թ. հունվարի վերջն ընկած հատվածում Ադրբեջանում 5 ինքնահրկիզում է կատարվել:

В первом квартале 2014 года потери сектора обороны и безопасности Азербайджана составили 17 человек, сообщает азербайджанский Центр журналистских военных исследований «Доктрина».
Как сообщает Центр, 5 человек погибли в боевых условиях. 12 человек погибли или умерли в не боевых условиях. При этом 6 военнослужащих совершили самоубийства (повесились, застрелились), 3 погибли в автоавариях, еще 3 скончались от болезней. Еще 25 человек в обзорный период были ранены или получили травмы. Из них двое были ранены в боевых условиях, еще двое подорвались на минах. Остальные ранения получены в не боевых условиях, передает Contact.az.
По другим данным, с начала года число случаев самострела в азербайджанской армии «по неосторожности» перевалило за 20. Еще более 10 солдат совершили самоубийство. При этом солдаты пользуются табельными автоматами, веревками и даже крысиным ядом.
Попытки самоубийства, в основном удачные, или приводящие к жертвам неуставные отношения в азербайджанской армии носят систематический характер.
Так, 29 марта солдат N-ской азербайджанской воинской части Рахид Саттар оглу Аскеров ранил себя из табельного автомата. В тот же день поступило известие о поножовщине среди азербайджанский солдат. Факт поножовщины зарегистрирован в N-ской воинской части Министерства обороны Азербайджана. Солдат Самед Акберли нанес ножевое ранение сослуживцу Канану Мамедзаде на почве конфликта. К.Мамедзаде был доставлен в госпиталь, состояние его удовлетворительное. В связи с этим возбуждено уголовное дело, расследование ведется Военной прокуратурой.
24 марта в одной из прифронтовых воинских частей Министерства обороны Азербайджана застрелился из автомата 20-летний рядовой Эйбатгулу Магсуд оглу Азизов. Э.Азизов был призван в армию из Хачмазского района Азербайджана. В пресс-службе МО Азербайджана эту информацию подтвердили. В связи с инцидентом возбуждено уголовное дело, расследование ведет военная прокуратура.