Մոտ երկու հազար ջիհադիստ կարող է վերադառնալ Եվրոպա Սիրիայից: Գրոհայիններն ունեն արևմտյան անձնագրեր, նրանք ուսուցում են անցել ռազմական գործողությունների պայմաններում: Հետախուզությունը խոստովանում է, որ նրանց դժվար է վերահսկել, գրում է իտալական La Stampa-ն:
«Մի քանի օր առաջ Ազգային գվարդիայի Կալիֆորնիայի ստորաբաժանման անդամ Նիկոլաս Միխաել Տոզանտը ձերբակալվեց Կանադայի հետ սահմանին: Նա փորձում էր լքել հայրենիքը, մեկնելու համար Սիրիա և Ասադի ռեժիմի դեմ պայքարող ջիհադիստների շարքերը համալրելու նպատակով: Եվ այդ երևույթը թափ է առնում: Եվրոպական երկրների ու ԱՄՆ բնակիչները դառնում են սիրիական ընդդիմության ամենածայրահեղական խմբավորումների անդամները, նրանց քանակն անընդհատ աճում է: Այդ հարցը քննարկվել է նախագահ Օբամայի Սաուդյան Արաբիա այցի ժամանակ: Սպիտակ տան ղեկավարը նույնիսկ խնդրել է թագավոր Աբդալլային դադարեցնել աջակցությունը ջիհադիստներին Սիրիայում, քանի որ նրանք սպառնալիք են ոչ միայն Սիրիայի ապագայի, այլ նաև Արևմուտքի անվտանգության համար», -ասվում է հոդվածում:
Ըստ ամերիկյան և եվրոպական հետախուզությունների տվյալների, այժմ Սիրիայում ահաբեկիչների շարքերում կռվում են ԱՄՆ մոտ 50 քաղաքացիներ, 2,3-2,4 հազար ջիհադիստներ Եվրոպայից: Այդ բանակը օրինական անձնագրեր ունի, որոնք թույլ են տալիս ազատ տեղաշարժվել Շենգենի գոտու բոլոր երկրներում: Դա ռումբ է, որը կարող է պայթել ցանկացած պահի, երբ նրանք վերադառնան Եվրոպա, եթե ողջ մնան այդ պատերազմում:
«Ջիհադիստներին անդամագրում են Եվրոպայում, ինտերնետի միջոցով կամ «Հիզբ ուտ Թահրիրի» պես կազմակերպությունների միջոցով և տեղափոխում են Թուրքիայի հարավ-արևելքում գտնվող բազաներ: Այստեղ նրանք հանձնում են իրենց եվրոպական անձնագրերը և ստանում են սիրիական փաստաթղթեր: Ուսուցման դասընթացից ու մարտ վարելու տեխնիկայում վարժվելուց հետո նրանք անցնում են սահմանն ու սկսում են կռվել: Ջիհադիստներն առաջին հերթին Ֆրանսիայից են, Գերմանիայից ու Մեծ Բրիտանիայից, բայց կան նաև Դանիայից, Նիդերլանդներից, Բելգիայից, Ավստրիայից ու Իտալիայից: Վերջին հաշվով նրանք հայտնվում են ամենածայրահեղական խմբավորումների կազմում, ինչպիսիք են «Ջաբհաթ ան Նուսրան» և «Իրաքի ու Լևանտի իսլամական պետությունը»: Նրանց անձնագրերը փոխանցվում են մյուս ջիհադիստներին, որոնք նմանություն ունեն իրենց հետ, որպեսզի նրանք կարողանան ազատ մուտք ունենալ Եվրոպա և նոր օղակներ ստեղծեն այնտեղ: Սակայն հետախուզության համար իսկական մղձավանջ կդառնա ջիհադիստների վերադարձը: Դրանք Ասադի դեմ հարձակումից հիասթափված ծայրահեղականները կլինեն, որոնք հակված կլինեն իրենց ռազմական փորձն օգտագործել Եվրոպայում կամ ԱՄՆ-ում հարվածներ հասցնելու համար», -գրում է հոդվածի հեղինակը:
La Stampa-ն զգուշացնում է, որ կասկածից դուրս երիտասարդների անդամագրումը և վերջին ամիսներին գրոհայինների քանակի աճը գրեթե անհնար են դարձնում նրանց վերահսկումը: Վաղ թե ուշ նրանք կսկսեն գործել:
1953 թվականին Արևելյան Երուսաղեմում հիմնադրվեց Հիզբ ուլ-Թահրիր ալ-Իսլամի կուսակցությունը, որի հիմնադիրը Թակի ուդ-Դին ան-Նաբհանին է: Միջին Ասիայի պետություններում, Գերմանիայում ու Ռուսաստանում այն համարվում է ահաբեկչական կուսակցություն: Իսկ ԱՄՆ-ում, հակառակը, մինչ օրս այն չի դասվում ահաբեկիչներին սատարող կազմակերպությունների ցանկում:
Ան Նաբհանիի մահից հետո կազմակերպությունը գլխավորեց պաղեստինցի Աբդուլ Քադիմ Զալումը: Զալումի մահից հետո 2003 թվականին կազմակերությունը գլխավորեց Ատա Աբու Ռաշտը:
«Իրաքի ու Լևանտի իսլամական պետությունը» խմբավորումը ստեղծվել է 2006 թվականին «Ալ-Քաիդայի» օգնությամբ: Այն գործում էր Իրաքում, սակայն 2013 թվականի փետրվարին տեղափոխվեց Սիրիա և դաժան մարտեր սկսեց: Դա հանգեցրեց նրան, որ «Ալ-Քաիդան», որը Սիրիայում իր միակ ներկայացուցիչն էր հայտարարել «Ջաբհաթ Ալ-Նուսրա» խմբավորմանը, կոչ արեց «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետությանը» վերադառնալ Իրաք:
«Ջաբհաթ Ալ-Նուսրան» ահաբեկչական կազմակերպության նպատակն է իսլամական սկզբունքների վրա հիմնված պետության ստեղծումը: Այդ նպատակին հասնելու կազմակերպության գործելավոճում առանձնանում են ահաբեկչական ակցիաները և մահապարտ ահաբեկիչների կողմից գործողությունները: Այն համարում են Ալ Քայիդայի սիրիական ստորաբաժանումը: Սկզբնական շրջանում կազմակերպությունը համագործակցել է Սիրիայի ազատ բանակի հետ:

Из Сирии две тысячи джихадистов могут вернуться в Европу.У боевиков есть западные паспорта, они прошли обучение в условиях военных действий. Разведка признается, что их трудно контролировать, пишет итальянская газета La Stampa.
«Несколько дней назад Николас Михаэль Тозант, член калифорнийского подразделения Национальной гвардии, был арестован на границе с Канадой: он пытался покинуть родину, чтобы уехать в Сирию и воевать в рядах джихадистов, пытающихся свергнуть режим Башара Асада. И это явление набирает обороты. Выходцы из европейских стран и США становятся членами самых экстремистских группировок сирийской оппозиции, и их число постоянно растет. Этот вопрос обсуждался в ходе визита президента Обамы в Саудовскую Аравию. Глава Белого дома даже обратился к королю Абдалле с просьбой прекратить оказание помощи сирийским джихадистам, поскольку они представляют угрозу для будущего Сирии и для безопасности Запада», – отмечается в статье.
По данным американской и европейских разведок, в настоящее время к террористам в Сирии присоединились около 50 граждан США и 2,3-2,4 тыс. джихадистов из Европы. Эта армия имеет легальные паспорта, позволяющие свободно передвигаться по всем странам Шенгенской зоны. Это бомбы с часовым механизмом, готовые взорваться, когда они вернуться в Европу, если сумеют выжить в сирийской мясорубке.
«Джихадистов вербуют в Европе, через интернет или через такие организации, как «Хизб-ут-Тахрир», и переправляют на базы, расположенные на юго-востоке Турции. Здесь они сдают свои европейские паспорта и получают сирийские документы. После прохождения курса обучения технике ведения боя, изготовления взрывных устройств и поясов смертников они переходят через границу и начинают воевать. Джихадисты – это, прежде всего, выходцы из Франции, Германии, Великобритании, но также из Дании, Нидерландов, Бельгии, Австрии и Италии. В конечном счете они оказываются в самых экстремистских группировках, таких, как «Джабхат-ан-Нусра» и «Исламское государство Ирака и Леванта». Их паспорта передаются другим джихадистам, похожим на них, чтобы те могли свободно въехать в Европу и создавать там ячейки. Но настоящим кошмаром для разведки станет волна возвращения джихадистов домой. Это будут экстремисты, разочарованные наступлением на Асада, но настроенные использовать свой военный опыт для нанесения ударов в Европе или в США», – пишет автор статьи.
La Stampa предупреждает, что вербовка молодых людей, бывших вне подозрения, и увеличивающееся в последние месяцы число боевиков делают практически невозможным контроль над ними. Рано или поздно они начнут действовать.
Хизб ут-Тахрир аль-Ислами – «Исламская Партия освобождения») — организация, основанная в 1953 году в Восточном Иерусалиме судьей местного шариатского апелляционного суда Такиуддином ан-Набхани. В ряде государств Средней Азии, Германии и в России «Хизб ут-Тахрир аль-Ислами» считается террористической организацией. В то же время, в США до настоящего времени «Хизб ут-Тахрир» не относится к числу структур, поддерживающих терроризм.
После смерти ан-Набхани в 1977 году организацию возглавил палестинец Абдул Кадим Заллум. После смерти Заллума в 2003 году организацию возглавил Ата Абу Рашта.Декларируемая цель организации — восстановление справедливого исламского образа жизни и исламского государства (халифата) и воплощения в нем исламской системы.