Թուրքիայի կառավարությունը չեղյալ է համարել Twitter միկրոբլոգի արգելափակման մասին որոշումը: Այդ մասին ապրիլի 3-ին հայտնել է Reuters գործակալությունը՝ վարչապետ Էրդողանի աշխատակազմի ներկայացուցչի վրա հղումով: Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանն արգելափակումն ապօրինի է ճանաչել՝ որակելով դա որպես խոսքի ազատության ու անձի իրավունքի խախտում: Մինչդեռ, իշխանությունները մեկ շաբաթից ավելի անտեսում էին այդ որոշումը:
Twitter-ի արգելափակման մասին որոշումը վարչապետը բացատրեց կառավարությունում կոռուպցիայի մասին տեղեկատվության տարածման դեմ պայքարելու անհրաժեշտությամբ: Նա հայտարարեց, որ մտադիր է «արմատախիլ» անել ռեսուրսը: Արգելքը բողոքներ առաջացրեց երկրի ներսում ու միջազգային արձագանք ստացավ, հայտնում է Armenia Today-ը:
Ավելի ուշ դատարանը չեղյալ համարեց արգելքը, դա վերաբերում է նաև YouTube հոսթինգի հասանելիությանը: Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը խստորեն քննադատել է Սահմանադրական դատարանի որոշումը:
«Մենք ստիպված ենք կատարել Սահմանադրական դատարանի որոշումը, բայց չպետք է պարտադիր հարգենք այն: Ես չեմ էլ հարգում այդ վճիռը: Դիտարկելով արգելափակման մասին հարցը՝ դատարանը պետք է մերժեր հայցը», – ասել է վարչապետը: Նա պարզաբանել է, որ հայցը ներկայացվել է անմիջապես ՍԴ և ստորին ատյանների դատարաններում չի քննվել: Ըստ Էրդողանի, դա խախտում է իրավունքի սկզբունքը:
«Կա ստորին ատյանների դատարանների որոշումը Twitter-ում խախտումների մասին, սակայն դուք ուշադրություն չեք դարձնում դրան: Պաշտպանելով ամերիկյան ընկերությունը՝ դատարանն անտեսում է մեր ազգային շահերը», -ասել է Էրդողանը: Մարտի 21-ի գիշերը Թուրքիայում արգելափակվեց Twitter-ը: Էրդողանը հավաստիացրեց, որ Թուրքիան առաջիկայում ևս կոշտ է գործելու սոցցանցերի հարցում, եթե չկատարվեն դատական որոշումներն աքաունթների փակման մասին՝ շեշտելով, որ միջազգային հանրության արձագանքը նրան չի հետաքրքրում:
Նույն օրը երկրի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը հայտարարեց, որ Twitter-ի ամբողջական արգելքի մասին Թուրքիայում խոսք լինել չի կարող: Ըստ նախագահի, եթե կան անձնական կյանքին միջամտության ապօրինի դեպքեր, կարող են փակվել միայն կոնկրետ էջեր, այն էլ դատարանի որոշմամբ: Twitter-ի փակումը Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի ելույթից մեկ օր անց բուռն արձագանք գտավ աշխարհում, հատկապես Եվրոպայում, որտեղ արտահայտվելու իրավունքը հիմնարար ազատություններից է:
Մեկնաբանելով եվրոպական որոշ երկրների քննադատությունը՝ Էրդողանը հորդորել է ԵՄ-ին «սեփական գործերով զբաղվել»: Բողոքելով Twitter-ի արգելափակման վերաբերյալ որոշման դեմ՝ 15-րդ վարչական դատարան էին դիմել Թուրքիայի Իրավաբանների միությունը, Անկարայի իրավաբանների միությունը, Թուրքիայի լրագրողների միավորումը, ինչպես նաև խորհրդարանի պատգամավոր Օքթայ Վուրալը: Ըստ երկրի օրենքի, հեռահաղորդակցությունների նախարարությունը պարտավոր է անհապաղ կատարել դատական որոշումը:
Մարտի 26-ին Անկարայի 15-րդ վարչական դատարանը չեղյալ համարեց Twitter-ի արգելափակումը: Թուրքիայի իշխանությունները մարտի 27-ին որոշում կայացրեցին YouTube տեսահոսթինգն արգելափակելու մասին:
Ինչպես նշում է պարբերականը, որոշումը կայացրել է Թուրքիայի հեռահաղորդակցությունների դեպարտամենտը (TIB) մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ YouTube-ում զետեղվեց Թուրքիայի ուժային կառույցների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների տեսագրությունը, որտեղ քննարկվել է գործողությունների սցենարը Սիրիայում գտնվող Շահ Սուլեյմանի դամբարանի վրա ահաբեկիչների հարձակման դեպքում:
Ինչպես հայտնում է Reuters գործակալությունը, ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն իր հերթին հայտարարեց, որ հրապարակված տեսագրությունը, որն արվել է թաքնված տեսախցիկով, մասնակիորեն խմբագրված է: Նա տեսահոլովակի հրապարակումը համարել է «սպառնալիք ազգային անվտանգությանը»:
Թուրքիայում լուրեր սկսեցին շրջանառվել, որ Twitter-ի և Youtube-ի օրինակով Թուրքիայում կարող են արգելափակել նաև Facebook սոցիալական ցանցը: Ինչպես գրում է թուրքական Sondakika լրատվական կայքը: Այդ մասին ասվել է նախօրեին՝ մարտի 27-ին, թուրքական StarTV հեռուստաալիքի եթերում:

Правительство Турции сняло запрет на доступ к сети микроблогов Twitter. Об этом в четверг, 3 апреля, сообщает Reuters со ссылкой на представителя канцелярии премьер-министра Реджепа Тайипа Эрдогана. Турецкий Конституционный суд признал блокировку незаконной, квалифицируя этот шаг как нарушение свободы слова и прав личности. Между тем власти более недели игнорировали это решение.
Решение о блокировке Twitter премьер объяснил необходимостью бороться с распространением информации о коррупции в правительстве. Он прямо заявил, что собирается «искоренить» ресурс. Запрет на доступ к сети вызвал протесты внутри страны и международный резонанс, передает Armenia Today.
Позже суд суд постановил снять запрет и с доступа к видеохостингу YouTube.
Между тем, сообщает ИТАР-ТАСС, премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган резко раскритиковал решение Конституционного суда, предписавшего снять блокировку доступа к сервису микроблогов Twitter.
«Мы вынуждены соблюдать решения Конституционного суда, но не должны обязательно их уважать. Я и не испытываю к этому вердикту уважения. Рассматривая вопрос о блокировке по существу, суду нужно было отказать в удовлетворении иска», – сказал премьер. Он пояснил, что иск был подан сразу в КС и суды низших инстанций не рассматривали его. Это и является, по словам Эрдогана, нарушением принципов права.
«Есть решения судов низших инстанций о нарушениях в Twitter, но вы не обращаете на них внимания. Защитив таким образом американскую компанию, суд задвинул в угол наши национальные интересы», – сказал Эрдоган.
В Турции в ночь на пятницу, 21 марта, заблокировали доступ к сервису микроблогов Twitter. Турецкий премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что в Турции будут искоренены социальные сети, в том числе Twitter и сослался на соответствующее решение суда, подчеркнув, что реакция международного сообщества его правительство не волнует.
В тот же день президент страны Абдулла Гюль заявил, что о полном запрете Twitter в Турции не может быть и речи. По словам президента, если есть случаи незаконного вмешательства в частную жизнь, могут быть закрыты только конкретные страницы, и то по решению суда.
Закрытие микроблога Twitter в Турции на следующий день после выступления премьер-министра страны Эрдогана вызвало бурную реакцию во всем мире, особенно в Европе, где право на свободу выражения является основополагающим.
Протестуя против решения о блокировании Twitter, в 15-й административный суд обратились Союз юристов Турции, Союз юристов Анкары, Объединение журналистов Турции, а также депутат парламента от партии MHP Огтай Вурал. По законам страны, Министерство телекоммуникации обязано тотчас исполнить судебное решение.
26 марта 15-й административный суд Анкары отменил решение о запрете социальной сети «Twitter».
27 марта в Турции закрыли доступ к видеохостингу YouTube. Решение было принято департаментом телекоммуникаций (TIB) через несколько часов после того, как на сайте была выложена видеозапись со встречи высокопоставленных представителей силовых структур Турции. По данным газеты, в ходе встречи обсуждался вопрос возможного военного вторжения в Сирию.
Министр иностранных дел страны Ахмет Давутоглу в свою очередь заявил, что опубликованное видео, сделанное скрытой камерой, является частично отредактированным. Он назвал публикацию видеоролика «угрозой национальной безопасности страны».
В тот же день в эфире турецкого телеканала StarTV появилось сообщение о том, вслед за закрытием доступа к сервису микроблогов Twitter и видеохостингу Youtube власти страны могут заблокировать и доступ к социальной сети Facebook. Как следует из заявления в эфире StarTV, в департамент телекоммуникаций (TIB) Турции в связи с Facebook поступают многочисленные жалобы, и ведомство намерено заблокировать в Турции и эту соцсеть.