Բաքվի օդանավակայանում Էրդողանին դիմավորել է ընդամենը փոխվարչապետ Աբիդ Շարիֆովը: Հավանաբար, այսպիսի մանրուքները կարևորելուանհրաժեշտություն չկա, սակայն հաճախ հենց մանր բաներից է ստեղծվում ընդհանուր տպավորությունն այս կամ այն այցից: Ինչպես սիրում են ասել փորձագետներն ու քաղաքագետները գրեթե ամբողջ աշխարհում, սատանան հենց մանրուքներում է:
Էրդողան-Ալիև հանդիպումն արդեն կայացել է և, ինչպես վկայում են պաշտոնական լրատվամիջոցները, կողմերը քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային ու միջազգային հարցեր: Հավանաբար, առաջին հերթին խոսք է գնացել Թուրքիայի տարածքով դեպի Եվրոպա գազի արտահանման մասին, որը հիմա ԵՄ համար կարևորվել է պայմանավորված ուկրաինական իրադարձություններով: Թուրքիան չի վարանի տարանցման համար բարձր գին պահանջել, Ադրբեջանն իրենը կպնդի, սակայն, ի վերջո, նրանք կգան ինչ-որ համաձայնության: Կա նաև Ղրիմի հարցը, ավելի ճիշտ՝ Ղրիմի թաթարների, որոնք ակնկալում են Թուրքիայի, ինչու չէ՝ նաև Ադրբեջանի աջակցությունը:
Նշենք, որ Ադրբեջանում է նաև Թուրքիայի ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետ, բանակի գեներալ Նեջեթ Օզելը, որը հայտարարել է, թե Թուրքիան ու Ադրբեջանն ամեն ինչ կանեն ռազմական ոլորտում հարաբերությունները զարգացնելու համար: Պատահական չէ, որ վարչապետն ու Գլխավոր շտաբի պետը միասին են այցելում Բաքու: Արտաքին քաղաքականության ոլորտում, մասնավորապես Սիրիայի հարցում, սկանդալային ձախողումներից հետո, և ցանկություն չունենալով նորմալ հարաբերություններ կառուցել ԱՄՆ ու Իսրայելի հետ, Թուրքիան այժմ դաշնակցի կարիք ունի: Իսկ դաշնակիցը տարածաշրջանում մեկն է՝ Ադրբեջանը:
Կարելի է շատ խոսել իսլամական համերաշխության մասին, բայց եթե Իլհամ Ալիևին այս պահին տարբեր հարցերում հարկավոր չլիներ Անկարայի աջակցությունը, այցը կարող էր և չկայանալ: Իրականում Թուրքիան, կամա թե ակամա, կատարում է ԱՄՆ պարտադրած դերը՝ վերջնականապես չեզոքացնել Ադրբեջանում ռուսական ազդեցությունը: Ամբողջությամբ դա հազիվ թե հաջողվի նույնիսկ Էրդողանին, բայց փորձը փորձանք չէ: Եթե Թուրքիային հաջողվեր շիա ադրբեջանցիներին սունիներ դարձնել, շատ ավելի վտանգավոր կլիներ տարածաշրջանի համար: Բայց մոտ ապագայում դա չի լինի և Էրդողանը «եղբայրական ժողովրդի հանդեպ իր սիրով» հանդերձ, այնուամենայնիվ, գերադասում է որոշ հեռավորության վրա պահել Ալիևին:
Այցի համար ևս մեկ առիթ էին Ադրբեջանում Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետևորդների ձերբակալություններն ու աշխատանքից հեռացումները: Էրդողանը խնդրեց Ալիևին «ազատվել Գյուլենի մարդկանցից», ինչն էլ Ադրբեջանի ղեկավարն արեց առանց վարանելու: Ճիշտ է՝ ընտրություններից հետո նուրսիստների հարցը մի տեսակ հետին պլան մղվեց, բայց Էրդողանի դեպքում նախապես ոչինչ հաստատ չես իմանա:
Հանդիպումից հետո, սովորությանը համաձայն, մամուլի ասուլիս եղավ: Ըստ էության, ոչ մի նոր բան չասվեց: Այն մասին, որ Թուրքիան միշտ եղել և լինելու է Ադրբեջանի կողքին Ղարաբաղի հարցում ամբողջ աշխարհը գիտի: Միայն թե հետաքրքիր է, թե երբ Թուրքիան կասի, որ Ղարաբաղի խնդրից ավելի կարևոր հարցեր ունի լուծելու: Բազմիցս եմ ասել, թուրք վերլուծաբաններն էլ են ամեն անգամ կրկնում, որ Թուրքիայի համար նվազման կարգով կարևոր են հետևյալ հարցերը՝ քրդական, Կիպրոսի, ԵՄ, Սիրիայի և վերջում՝ Ղարաբաղի: Բայց եթե Իլհամ Ալիևը բարեմաղթանքներ է ուզում լսել՝ կլսի:
«Ադրբեջանը մեզ համար եղբայրական երկիր էև շատ ենք ուրախանում դրա հաջողություններով: Մտադիր ենք էլ ավելի ընդլայնել գործակցությունը: Շուտով ավարտին կհասցվի Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու նախագիծը, որը ժամանակակից Մետաքսե ճանապարհ համարվող ընդհանուր երթուղու կարևորագույն մասն է: Նաև պետք է անհապաղ կյանքի կոչենք Անդրանատոլիական խողովակաշարի (TANAP) նախագիծը, որը Հարավային գազի միջանցքի կարևոր մասն է:
Անկասկած, Կասպից տարածաշրջանն աշխարհի հետ կապող այս նախագծերն արժանի են պատմության մեջ մտնելու որպես XXI դարի կարևոր իրադարձություններ»,- ասել է Էրդողանը: Ավելորդ չէր լինի նրան հիշեցնել, որ երկաթուղին պետք է շահագործման հանձնվեր դեռ 2 տարի առաջ, և թե երբ այն կսկսի գործել՝ ոչ ոք չգիտի: Նույնն է նաև խողովակաշարի պարագայում, որը հաջող ընթացքի դեպքում կշահագործվի 2018 թվականին: Իսկ գուցե և ոչ, եթե հաշվի առնենք, որ գազի արդյունահանումն Ադրբեջանում շարունակում է նվազել:

4 Апрель 2014 - 14:47 AMT
Встречал Эрдогана в бакинском аэропорту всего лишь вице-премьер Абид Шарифов. Наверное не стоит придавать значения таким мелочам, однако зачастую именно из мелочей и создается общее впечатление от того или иного визита. Как любят говорит разного рода эксперты и политологи почти во всем мире: «Дьявол в деталях».
Встреча Эрдоган-Алиев уже состоялась, и, как следует из официальной информации, стороны обсудили региональные и международные вопросы, представляющие взаимный интерес. Скорее всего, в первую очередь, речь пойдет о транзите газа через Турцию в Европу, который сейчас стал главным для ЕС из-за украинских событий. Турция не преминет запросить высокую цену за транзит, Азербайджан будет стоять на своем, однако, в конце концов, они придут к какому-нибудь соглашению. Есть еще вопрос Крыма, вернее крымских татар, которые рассчитывают на помощь Турции и, почему бы и нет, Азербайджана.
Заметим, что в Азербайджане находится также начальник Генштаба ВС Турции генерал армии Недждет Озель, который заявил, что Турция и Азербайджан они будут делать все необходимое для дальнейшего развития отношений в военной сфере.
Не случайно, что и премьер и начальник Генштаба почти одновременно находятся в Баку. Турция, после скандальных провалов во внешней политике на сирийском направлении и нежелании выстраивать нормальные отношения с США и Израилем, сейчас нуждается в союзнике. А союзников у нее в регионе – только один Азербайджан.
Можно много говорить об исламской солидарности, но если бы Ильхаму Алиеву в настоящий момент не нужна была бы поддержка Анкары в различных вопросах, начиная с карабахского и заканчивая отношениями с Россией, визит мог бы и не состояться. На самом деле, Турция вольно или невольно играет роль, навязанную ей США – оторвать окончательно Азербайджан от российского влияния. Полностью это вряд ли удастся, даже Эрдогану, но попробовать все же стоит. Если бы Турции удалось сделать азербайджанцев-шиитов суннитами, тогда было бы намного опаснее для региона. Но пока в ближайшей перспективе этого не предвидится и Эрдоган, при всей своей «любви к братскому народу», все же предпочитает держать Алиева на дистанции.
Еще один повод для визита – аресты и увольнения последователей Фетуллаха Гюлена в Азербайджане. Задолго до выборов Эрдоган попросил Алиева «избавиться от людей Гюлена», что Алиев и сделал без промедления. Правда, после выборов вопрос нурсистов как-то отошел на второй план, но с Эрдоганом никогда ничего нельзя знать заранее.
После встречи, как обычно, была пресс-конференция. Ничего нового, по сути, на ней сказано не было. О том, что «Турция всегда была и будет рядом с Азербайджаном в карабахском вопросе», знает весь мир. Вот только интересно, когда Турция скажет «у нас есть задачи важнее, чем решение карабахской проблемы». Мы не раз писали, да и турецкие аналитики каждый раз говорят, что для Турции по нисходящей идут следующие вопросы: курдский, кипрский, ЕС, Сирия и где-то там в конце- Карабах. Но если Ильхам Алиев хочет услышать доброе слово, он его слышит.
«Азербайджан для нас братская страна и мы чрезмерно рады ее успехам. Мы намерены еще больше расширять взаимодействие. Скоро завершится реализация проекта железной дороги Баку-Тбилиси-Карс, являющейся важнейшей частью общего маршрута, называемого современным Шелковым путем. Мы также должны поскорее реализовать проект Трансанатолийского трубопровода (TANAP), являющегося очень важной частью Южного газового коридора. Несомненно, эти проекты, которые укрепят связь Каспия с миром, достойны войти в историю как важные события XXI столетия», – сказал Эрдоган. А ему следовалы бы напомнить, что железная дорога должна была быть готова еще 2 года тому назад и когда она начнет действовать – никто не знает. То же самое с трубопроводом, который при удачном стечении обстоятельств может заработать в 2018 году. А может и нет, если добыча газа в Азербайджане продолжит падать.