5 Ապրիլ 2014 - 07:45 AMT
Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ ազգային փոքրամասնություններն Ադրբեջանում մեծ ճնշման են ենթարկվում իշխանությունների կողմից: Նրանք ուղղակի կանգնում են ընտրության առջև՝ կամ ասել այն, ինչ հարկավոր է նախագահ Ալիևին, կամ իրենց ու ընտանիքի անդամների հետ կվարվեն ինչպես հատուկ է թուրքերին՝ ուղղակի կկոտորեն: Հիշում եմ, 1988 թվականին, երբ ղարաբաղյան շարժումը նոր էր սկսվել, ադրբեջանական թերթեըը տպագրում էին հայերի «ցասումնալից նամակները», որտեղ ասվում էր, որ Ղարաբաղը բուն ադրբեջանական հող է, իսկ «հայ անջատողականներն արժանին կստանան»:
Ամենահետաքրքիրն այդ պատմություններում այն էր, որ նամակը ստորագրած հայերն իմանում էին այդ մասին արդեն կատարված փաստից հետո: Ինչո՞ւ եմ այս ամենը հիշում: Ադրբեջանի ռուսական համայնքի ղեկավար, Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Միխայիլ Զաբելինը նախօրեին հայտարարել է.
«Ղրիմը պատմական ռուսական հող է: Նիկիտա Խրուշչովի կողմից ԽՍՀՄ տարիներին Ղրիմն Ուկրաինային հանձնելն անարդարացի էր, ինչպես և Զանգեզուրը՝ Հայաստանին: Ուզում ենք վերադարձնել մեր հինավուրց հողերը՝ Զանգեզուրը, Ղարաբաղը: Ղարաբաղն էլ է միշտ եղել ադրբեջանական տարածք: Եթե Ռուսաստանն այդ կերպ դրեց հարցն ու լուծեց Ղրիմի խնդիրը, ապա ինչու չենք կարող նույն կերպ վարվել: Ուզում եմ ասել, որ այս իրադարձությունը համահունչ է մեր շահերին»:
Մնում է միայն գուշակել, թե ինչ նկատի ունի Զաբելինը «մեր հողերն» ասելով: Բաքվում ծնված ռուսն այնուամենայնիվ առաջին հերթին պետք է իրեն ընկալի որպես ռուս ժողովրդի ներկայացուցիչ, իսկ հետո արդեն՝ Ադրբեջանի:
Զաբելինի հայտարարությունն այնքան անհեթեթ է, որ նույնիսկ ցանկություն չկա այն մեկնաբանելու: Առավել ևս, որ սա այն նույն Զաբելինն է, որն անցյալ տարի, երբ ազերի Օրհան Զեյնալովը Մոսկվայում սպանեց Եգոր Շչերբակովին, մի քանի օր «կորած էր», հետո հայտնվեց ու սկսեց ասել, որ Զեյնալովն «ուղղակի պաշտպանվել է»:
Թեև, ի՞նչ կարելի է ակնկալել Ադրբեջանի ԿԿ Կենտրոնական կոմիտեի հրահանգչից, Հեյդար Ալիևի ռեֆերենտից, «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության համահիմնադիրից ու կուսակցության վարչության անդամից: Զաբելինի ստորագրությունը կար Ադրբեջանի այն 91 հայտնի մարդկանց ցանկում, որոնք դիմեցին Հեյդար Ալիևին՝ խնդրելով «գալ ու փրկել» երկիրը:
Մի բան է անհասկանալի, մի՞թե ադրբեջանական քարոզչությունն այդքան կուրացել է հայերի հանդեպ ատելությունից, որ չի հասկանում իր մեթոդների անհեթեթությունն ու կոպտությունը: Ասենք Զաբելինը մի հիմարություն ասաց, ադրբեջանական լրատվամիջոցներն այն տարածեցին, ինչ-որ մեկը հավանություն տվեց… հետո՞ ինչ: Առանց հետագա քայլերի հայտարարությունները դատարկաբանություն են: Իսկ չէ՞ որ Զաբելինին կարելի է մեղադրել ուրիշի տարածքին հավակնելու մեջ ու պատասխանատվության ենթարկել այդ խոսքերի համար: Ամեն ինչ հնարավոր է:
Մեծ նորություն չի լինի, եթե վաղն Ադրբեջանի ժողովրդին, որն ինքն էլ չգիտի, թե կոնկրետ որտեղ են գտնվում Ղարաբաղն ու Զանգեզուրը, նմանատիպ ուղերձով դիմեն «Բաքվում իբր բնակվող 30 հազար հայերը», կամ էլ հրեական համայնքի ղեկավար Սեմյոն Իհիլովը: Նման հասարակությունում հնարավոր է ամեն ինչ, բացի սթափ դատողություններից: Ուղղակի Ադրբեջանում նման հայտարարություններ անողները պետք է ավելի ուշադիր ուսումնասիրեն պատմությունը, թե հատկապես ինչպես և ինչ հանգամանքներում է Ղարաբաղը փոխանցվել Ադրբեջանին, իսկ Զանգեզուրը, որը զավթել էին թուրքական զորքերը, ազատագրվել Նժդեհի գլխավորած հայկական բանակի կողմից:

То, что нацменьшинства в Азербайджане находятся под огромным давлением властей, новостью ни для кого не является. Их просто ставят перед выбором: или говорите то, что нужно президенту Алиеву, или с вами и вашей семьей поступят в лучших тюркских обычаях – просто вырежут. Помнится в 1988 году, в самом начале карабахского движения, азербайджанские газеты печатали «гневные письма» армян, которые утверждали, что Карабах – это исконно азербайджанская земля, а «армянские сепаратисты получат по заслугам». Самое интересное в этих историях было то, что подписавшие письма армяне узнавали о них уже пост-фактум. К чему мы это все? Руководитель русской общины Азербайджана, депутат азербайджанского парламента Михаил Забелин заявил накануне: «Крым исторически был российской землей. Передача Никитой Хрущевым во время его нахождения во главе СССР Крыма Украине было несправедливо, как, впрочем, и передача Зангезура Армении. Мы хотим вернуть наши древние земли – Зангезур, Карабах. ИКарабах всегда был азербайджанской территорией. Если Россия поставила подобным образом и решила вопрос Крыма, то почему мы не можем поступить также? Я хочу сказать, что это событие отвечает нашим интересам». Что подразумевал под «нашими землями» Забелин, остается догадываться. Родившийся в Баку русский все же должен идентифицировать себя в первую очередь, как представитель русского народа, а уже потом – азербайджанского.
Само заявление Забелина настолько абсурдно, что его даже не хочется комментировать. Тем более это тот самый Забелин, который в прошлом году, когда Орхан Зейналов в Москве убил Егора Щербакова, несколько дней куда-то «пропал», потом появился и стал говорить, что Зейналов «просто защищался».
Хотя, чего можно ждать от инструктора ЦК КП Азербайджана, референта Гейдара Алиева, одного из основателей партии «Ени Азербайджан» и члена Правления партии? Подпись Забелина стояла и среди 91 известных людей республики обратившихся к Гейдару Алиеву в 1993 году «прийти и спасти страну».
Другое непонятно – неужели азербайджанская пропаганда настолько ослеплена ненавистью к армянам, что не понимает всю топорность и абсурдность своей деятельности? Ну, сказал Забелин глупость, растиражировали ее в азербайджанских СМИ, кто-то поддержал, а дальше? Заявления без дальнейших действий – пустословие. А ведь Забелина можно обвинить в посягательстве на чужую территорию и призвать к ответственности за слова. Все можно. Не будет большой новостью, если завтра с подобными заявлениями к народу Азербайджана, который и сам не знает, где конкретно находятся Карабах и Зангезур, обратятся те мифические 30 тысяч армян, проживающие в Баку, или глава еврейской общины Семен Ихилов. В Зазеркалье возможно все, кроме здравого смысла. Просто делающим разного рода заявления в Азербайджане следует более внимательно изучать историю, по которой именно Карабах был незаконно передан Азербайджану, а Зангезур, оккупированный турецкими войсками, был освобожден армянской армией во главе с Нжде.