5 Ապրիլ 2014 - 12:31 AMT
1994-ի ապրիլի 6-7-ի հեղաշրջման արդյունքում Ռուանդայում իշխանության եկած ժամանակավոր կառավարությունը, կազմված երկրում մեծամասնություն կազմող խութու ազգության ներկայացուցիչներից, ցեղասպանություն իրագործեց երկրում: Ցեղասպանության զոհ դարձան երկրի ազգային փոքրամասնություն կազմող թութսիները, ինչպես նաև չափավոր քաղաքական հայացքներ ունեցող խութուների ներկայացուցիչները: Ցեղասպանության նպատական էր ամբողջությամբ բնաջնջել երկու խմբերին, ինչպես նաև պատասխան գործողությունները ռազմաքաղաքական Ռուանդայի հայրենասիրական ճակատի դեմ, որի գործողություններն ուղղված էին խութուների դեմ, որոնք իրագործում էին թութսիների սպանությունները: 100 օրում սպանվեց տարբեր տվյալներով 500 հազարից մինչև 1․030․000 մարդ, որոնց 10 տոկոսը խութուներ էին: Թութսիների կողմից սպանությունները իրականացնում էին Ռուանդայի հայրենասիրական ճակատը, և, հավանաբար, թութսիների ռազմականացված կազմավորումները:
Սպանությունների արագությունը Ռուանդայում 5 անգամ գերազանցել է երկրորդ համաշխարհայինի տարիներին գերմանական համակենտրոնացման ճամբարներում սպանությունների հաճախականությունը: Թութսիների սպանություններին վերջ տվեց թութսիների Ռուանդայի հայրենասիրական ճակատի առաջխաղացումը:
Խութուներն ու թութսիները Ռուանդայում, Ուգանդայում, Բուրունդիում և մի քանի այլ երկրներում բնակվող սոցիալական խմբեր են: Տարածաշրջանի բնիկ ժողովուրդը տվա ազգությունն է, որն այժմ բացարձակ փոքրամասնություն է կազմում՝ մոտ 1,5 տոկոսը: Խութուները, որոնք սոցիալ-տնտեսական զարգացման ավելի բարձր աստիճանի վրա են և զբաղվում են հողագործությամբ, այստեղ են հայտնվել մ.թ.ա II հազարամյակի սկզբում: Անասնապահ թութսիները, որոնք եկել են հյուսիսից XVI դարում, իրենց իշխանությունն են տարածել խութուների ու տվաների վրա՝ ստեղծելով սեփական պետությունը: Թութսիները հանրության վերնախավն էին, առավել ունեվոր հատվածը, գոյություն ունեին նաև մարդաբանական ու լեզվական տարբերություններ:
Աշխարհազորի մասնակիցները տարբեր զենքեր են օգտագործել, այդ թվում հրազեն, որը նրանց էին բաժանում բանակի զինվորները: Սակայն որպես հիմնական զենք օգտագործվել են կացիններ, դանակներ, փայտեր, երկաթյա ձողեր: Երբեմն մարդասպանները կտրել են զոհերի ձեռքերը, ոտքերը, և հետո միայն կտրել գլուխը: Վկաները պատմել են, որ հաճախ զոհերը խնդրել են դահիճներին և փող առաջարկել նրանց, որպեսզի իրենց գնդակահարեն, ոչ թե մաչետեով մորթեն: Աշխարհազորայիններին անհրաժեշտության դեպքում օգնության էին գալիս բանակի զինվորները, որոնք ավելի ծանր զենք ունեին՝ նրանք պայթեցնում էին դռները, նռնակներ գցելով: Հաճախ սպանություններից հետո էլ պղծվում էին զոհերի դիակները՝ մասնատվում էին և այլն: Սպանությունները շատ դաժան են եղել: Ըստ գնահատականների, ցեղասպանության ժամանակ մոտ 250 հազար կին է բռնաբարվել:
Ըստ Ռուանդայի կառավարության պաշտոնական տվյալների, զոհվել է 937 հազար մարդ, ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված այլ տվյալներով՝ մոտ 800 հազար մարդ: Արտագաղթել է մոտ մեկ միլիոն մարդ երկրի ներսում և սահմաններից դուրս: Փախստականների ճամբարներում հակասանիտարական պայմանների պատճառով խոլերայի համաճարակ բռնկվեց, չէր բավարարում դեղորայքը, սննդամթերքը: 1994 թվականի ապրիլ-հունիսի իրադարձությունների հետևանքով հարևան երկրները ստիպված եղան հազարավոր փախստականների ընդունել:
1994-ի նոյեմբերին Տանզանիայում աշխատանքը սկսեց Ռուանդայի գծով միջազգային տրիբունալը, որը դատապարտեց Ռուանդայի քաղաքացիների զանգվածային ոչնչացման կազմակերպիչներին ու նախաձեռնողներին, որոնց թվում հիմնականում իշխող ռեժիմի պաշտոնյաներն էին:
2008-ի դեկտեմբերի 18-ին տրիբունալը դատապարտեց Ռուանդայի բանակի նախկին գնդապետ Տեոնեստե Բագոսորային ցմահ բանտարկության ցեղասպանության համար, ռազմական հանցագործությունների ու մարդկայանության դեմ հանցագործությունների համար: Պարզվեց, որ երբ 1994 թվականի ապրիլի 6-ին ավիավթարի հետևանքով զոհվեց նախագահ Խաբիարիմանը, Բագոսորան զավթեց ամբողջ քաղաքական ու ռազմական իշխանությունը երկրում, ուստի լիովին պատասխանատու է տեղի ունեցած իրադարձությունների համար: Բագոսորան նաև ճանաչվեց Ինտերեհամբե աշխարհազորի կազմակերպիչ:
2011-ի մայիսի 17-ին Ռուանդայի ԶՈւ նախկին գեներալ Օգյուստեն Բիզիմունգուն դատապարտվեց 30 տարվա ազատազրկման ցեղասպանությանը մասնակից լինելու համար: Տրիբունալի իրավասությունից դուրս մնացած անձանց համար երկրում ստեղծվել է տեղական դատարանների համակարգ, որը շուրջ 100 մարդու մահապատժի է դատապարտել:

5 Апрель 2014 - 10:42 AMT
Геноцид в Руанде 1994 года был совершен временным правительством, пришедшим к власти после военного переворота 6-7 апреля и состоящего из представителей этнического большинства страны — народности хуту. Геноцид был направлен на представителей этнического меньшинства страны — народности тутси, и против хуту, придерживавшихся умеренных политических взглядов, направленные на полное уничтожение и тех, и других; а также, возможно, ответные действия военно-политической организации Руандийский патриотический фронт (РПФ), направленные на уничтожение хуту, организовывавших и непосредственно исполнявших убийства тутси. Число убитых за 100 дней составило по разным данным от 500 000 до 1 030 000 человек, из них примерно 10 % составили хуту. Со стороны тутси убийства осуществлялись РПФ и, вероятно, военизированными формированиями тутси.
Скорость убийств в Руанде в пять раз превышала скорость убийств в немецких лагерях смерти в годы Второй мировой войны. Конец убийствам тутси положило наступление Руандийского патриотического фронта тутси.
Хуту и тутси — этно-социальные группы, населяющие Руанду, Уганду, Бурунди и некоторые другие страны. Коренной народ региона — народность тва, в настоящее время — абсолютное этническое меньшинство (около 1,5 % населения); хуту, занимавшие более высокую ступень социально-экономического развития и занимавшиеся земледелием, появились здесь в начале II тысячелетия н. э.; скотоводы тутси, пришедшие с севера в XVI веке, распространили свою власть на хуту и тва, создав свое государство. Тутси составили правящую верхушку, наиболее зажиточную часть населения, обладавшую одновременно аристократической знатностью. На тот момент существовали также антропологические и языковые различия.
Участники ополчения — интерахамве и импузамугамби — использовали различное оружие, в том числе огнестрельное, которое им раздавали солдаты армии. Но в основном они в качестве оружия использовали мачете, топоры, дубины, палки, железные прутья. Иногда убийцы сначала отрезали своим жертвам пальцы, кисти, стопы, руки, ноги, и только после этого отрубали голову или разбивали череп. Свидетели рассказывали, что часто жертвы просили своих палачей и предлагали им деньги за то, чтобы их застрелили, а не зарубили мачете. В случае затруднений на помощь ополченцам приходили солдаты армии, имеющие более тяжелое оружие: взрывали запертые двери, забрасывали помещения гранатами. Зачастую и после убийств над телами жертв совершали издевательства — разрубали их на куски и т. д. Убийства были крайне жестоки. Нападающие выжигали огнем места, где могли спрятаться их жертвы: дома с труднодоступными помещениями, церкви, леса, перелески и т. п. По оценкам, во время геноцида было изнасиловано около 250 тысяч женщин.
По официальным данным правительства Руанды, число погибших составило 937 тысяч человек, по другим данным, принятым ООН — 800 тысяч. В целом диапазон оценок количества жертв геноцида колеблется от 500 до 1030 тысяч человек. Мигрировало несколько миллионов человек внутри страны и множество людей бежало за ее границы, спасаясь от гибели. В лагерях беженцев возникли антисанитарные условия, свирепствовала эпидемия холеры, не хватало медикаментов и продуктов питания. Для соседних с Руандой государств руандийские события апреля-июля 1994 года вылились в огромное число прибывших беженцев.
В ноябре 1994 года в Танзании начал работу Международный трибунал по Руанде. Он судил организаторов и вдохновителей массового уничтожения граждан Руанды весной 1994 года, среди которых в основном были бывшие чиновники правящего режима.
18 декабря 2008 года трибунал приговорил бывшего полковника руандийской армии Теонесте Багосору к пожизненному заключению за геноцид, военные преступления и преступления против человечества. Было установлено, что после того, как 6 апреля 1994 года в авиакатастрофе погиб президент Хабиаримана, Багосора полностью захватил контроль над политической и военной ситуацией в стране, следовательно несёт ответственность за произошедшие затем события. Также Багосора был признан организатором ополчения «Интерахамве».
17 мая 2011 года бывший генерал вооружённых сил Руанды Огюстен Бизимунгу был приговорен к тридцати годам тюрьмы за участие в геноциде.
Для судов над лицами, не попавшими в сферу юрисдикции трибунала, рассматривающего дела только самых главных организаторов геноцида, в стране создана система местных судов, вынесшая не менее 100 смертных приговоров.